A legtöbb gép ezt nem tudja, ezért át kell kapcsolni a különböző programok között. Nézd meg melyik program mit csinál, általában a gyorsprogram is szerepelni szokott ezekben az átkapcsolgatásokban. A 30 perc dagasztás bármelyiknek sok, ezt le kell hamarabb állítani. Elsőre 20 perc körüli, másodszorra ennél kevesebb is elég. Az első kelesztést akár kikapcsolt gépben is megcsinálhatod, a gép és a tészta már úgyis langyos egy kicsit.
Hát itt annnyi segítséget kap az ember....., már kész ELMÉLETI szakember vagyok! Nagyon köszönöm Margitkának és Limarának is!
Limara, én a megmaradt főtt husiból salátát szoktam csinálni, nálunk nagyon szereti mindenki. Teszek hozzá valamilyen saláta félét(sima fejessalátát, jégsalátát...), kaliforniai paprikát, esetleg kevés vékonyra reszelt sárgarépát, de mindezt ki lehet váltani egy készen kapható valamilyen saláta keverékkel is; almát (hámozva, kockára vágva); és ami még van itthon (lilahagyma, sajt, kemény tojás....) de ezek elhagyhatók és nyakon öntöm egy kis fűszeres joghurtos, vagy majonézes öntettel.
A félbarna lisztben is van már valamennyi héjrész a búzából, csak nem mind, de a magoktól is lehet ám rücskös a tészta.
Kicsit sötét lett a kenyered, de ezt nem tudom eldönteni, hogy csak a fotón ilyen vagy a valóságban is. Ha tényleg ilyen lett, akkor egy kicsit a sütés idején, hőfokán vagy módján kell változtatnod.
A tésztákat én általában a 3 x 20 percesnek elkeresztelt módszerrel dagasztom. Ha ettől eltérek akkor azt jelzem a receptnél. Ez úgy néz ki, hogy 20 perc dagasztés, 20 perc kelesztés a gépben és 20 perc dagasztás megint (ez utóbbi lehet kevesebb is). Közvetlen a dagasztás után borítottam ki a tésztát és formáztam, ezt láttad a videón. A kezem nem vizes és nem olajos, nem tudom mit láthattál rajtam Lisztezett felületen nem is lehet egyikkel sem dolgozni, mert az ember kezére ráragadna az összes liszt. Olajos kézzel lehet dogozni, de akkor a tésztát is olajos felületre kell kiborítani. Liszt olyankor nem szerepel egyátlán a tészta közelében.
A hajtogatással az a helyzet, hogy Te vagy az erősebb Készül egy zsömlés videó, ezen majd látszik, hogy a megmaradó kis csücsköt vagy darabkát egyszerűen aláhajtom a többi tésztának, ott nem zavar senkit és semmit. Ha olyan helyen van, ahol nem tud kibújni kelés közben, akkor teljesen eltűnik, legfeljebb egy kis ránc marad a kenyér vagy péksüti alján, de általában még ez is eltűnik a kelés során.
A sok kérdéssel semmibaj, nyugodtan kérdezzél csak, azért vagyunk, hogy segítsünk, ha tudunk. Azért csak gyere gyakrabban
Remélem mindenre tudtam válaszolni, ha nem, akkor kérdezzél tovább bátran. Üdv, Margit
Ha elfogadsz egy ötletet,akkor próbáld ki azt,hogy a főtt húst ledarálod,és kevesebb zsemle hozzáadásával,és legalább két tojással csinálsz belőle fasírtot.Erősebben kell fűszerezni,és natúran kisütheted(prézli nélkül.
Lehet belőle estére hamis hamburger,főleg,ha nyers szeletelt hagymát lesózol,és olajjal marinálod estig.Pár szelet paradicsom,és mustár kell csak hozzá.Na meg a friss zsemle...
De ugyan ezt a husit egy két főtt krumplival ledarálva,majd rudakat formálva belőle,zsemlemorzsába forgatva,kisütheted forró olajban,- főzelék feltétnek.
A hűtőmben árválkodott egy csomó főtt csirkemell, még a vasárnapi húslevesből maradt. Mindig gondot okoz, hogy hogyan hasznosítsam, mert sajnos csak a húslevest szeretjük, a benne főtt húst nemigazán. Találtam egy receptet, ami csirkehúsos kenyérbotok névre hallgat, azt készítettem el. Nekem nem nyerte meg nagyon a tetszésemet, legközelebb, már ha lesz kicsit feljavítom, de a férjemnek, fiamnak nagyon ízlik.
Margitka!-köszönöm a válaszodat,de azt kell rá felelnem,hogy nem volt most benne semmi tk.liszt!Csak félbarna liszt volt,és magvak.Arra gondoltam,hogy vastag,kérges lesz a kenyér,és nem olyan szép vékonyhéjjú,mint a tiéd!
Bajban vagyok még a kenyér formázási idejével...láttam a videódat,(remek lett!)-és kérdezném,hogy a gépből mikor kiöntöd,-az már kelesztés után van,-vagy rögtön a dagasztás után?
Nálam így működik a gép: melegítés,keverés,dagasztás(ezalatt végig mozoknak a lapátok),majd (mozdulatlan lapátok mellett) még keleszt a gép,(ejtés következik)
Kérdésem az lenne,hogy melyik fázis után vegyem ki a kenyeret,és formázzam?(természetesen utána még tepsin keleszteném tovább!)Ugyanis az a gyanúm,hogy azért marad rücskös,mert rosszkor formázom...
A másik észrevétel,hogy a Te kezed a videón,olajosnak tűnik,az mitől van?-kell e vizezni,vagy olajozni a tésztát,hogy simább legyen?
Nekem a tészta sokszor nem úgy viselkedik,mint a Tiéd!,-vagyis hiába hajtom be alulra,nem marad ott!
Az utóbbi időben én is jénaiban sütöm a kenyereket, nagy 8 literes jénaim van, ami nem tartja meg a kenyér oldalát. Szeretek a kenyerekhez burgonyapelyhet és egy kis tejet adni, ezek viszont lágyíthatják a tésztát. Egyik alkalommal formázás után láttam, hogy ez a tészta bizony eléggé lágyra sikerült, ha így teszem a jénaiba, bizony lapos lesz. A konyhapulton ott volt egy doboz tej, hirtelen ötlettől vezérelve a kenyér mellé tettem, mégpedig úgy, hogy egy nagyobb darab sütőpapírt vágtam, arra tettem középre a kenyeret, a papírt kétoldalt felhúztam, és a jénai szélére tettem a tejet vagy 1 kilós lisztet. A kenyeret a fentmaradó rész közepére húztam. A tésztát langyos vízzel lefújtam, majd a tetőt ráraktam. Jó duplájára kelesztettem, majd bevágtam, és tovább hagytam kelni. Mikor megkelt, a támasztékot elvettem melőle, a tésztát a sütőpapír segítségével óvatosan középre húztam, ismét lefújtam langyos vízzel, és rákapcsoltam a sütést. Számomra is meglepő módon a tészta már megtartotta alakját, sütés közben sem lapult el, sőt még felfele nőtt. Margitkával arra gondoltunk, hogy a megkelt tésztában lévő gázok tarthatják meg ilyenkor a kenyeret. Ezt a módszert azóta már többször is alkalmaztam, mindig sikerrel.
de nem lettem okosabb Szerintem meleg lehetett még a kenyér, amikor megvágtad. Nem látom rajta az aprólyukas szerkezetét, csak néhány nagyobbat, de azért én úgy gondolom, hogy biztos finom is volt a kenyered, nem csak nagyon szép
Limara! Köszönöm, majd viszek ebből is. Tulajdonképpen valami olyasmire gondoltam, hogy Te a lágy (burgonyapelyhes, kovászos) tésztát is meg tudod jó formájúra sütni a lisztkitámasztással, ha erről írnál még egy kicsit, azt megköszönném. és akkor ehhez vinnék képeket is a képtáradból, ha nem baj.
Íriszi! Itt most pont arról van szó, ami nálad a problémát okozta. Nagyon lágy volt a tésztád, ez már a formázásból is látszik. Ha máskor a dagasztás végén ilyen a tészta, akkor két dolgot tehetsz. Vagy újraindítod a dagasztást és még bőven adsz lisztet hozzá (nyitott géptetővel, hogy tovább már ne melegedjen a tészta), vagy olyan formába teszed sülni, ami megtartja. Lehet ez szilikonforma, magas aljú jénai vagy tulajdoképpen bármi, a lényeg, hogy a tészta ne tudjon elterülni. A tegnapi irományomban pont azt írtam, hogy a nagy jénaiba olyan tészta kell, ami nem lapul el. A burgonyapehely és a kovász együtt hihetetlenül és folyamatosan lágyuló tészát eredményez. Ezt szabadon nem lehet megsütni, csak Limara kitámasztós módszerével. Erről kértem Limarát, hogy még írjon és akkor azt is hozzáteszem a tegnapi összefoglalóhoz. Én most elsőre azt javasolnám, hogy hagyd ki a burgonyapelyhet és ha már enélkül sikerült szép, jó és magas kenyeret sütnöd, akkor kísérletezzél azzal tovább. Biztos, hogy az is sikerülni fog. A következő tésztádat - bármilyet is csinálsz - nagyon keményre dagasszad!! Nyögni kell a kenyérsütőgépnek alatta, ne sajnáld
Az elöbb leírtakból, amit Iriszinek írta, ha gondolod másoljál át belőle részt, amit arra érdemesnek tartasz a jénais tanácsokhoz, nagyon szépen köszönöm
Leírom neked, lépésenként, én hogyan készítem a kenyeremet. Én nem a 3x20 perces dagasztást alkalmazom, mert az én gépemben (és ezt mindenki megerősítette aki Hausmaister 1000-est használ) nagyon ellágyul a tészta a második dagasztásnál, kezelhetetlenné válik. Az én gépemen nincs előmelegítés, azonnal keverni kezd, így ilyenkor télen a folyadékot meglangyosítva teszem bele.
Szóval: Gépbe teszek 1,5 tk. só, 1 tk. sikér, aszkorbin, 2 csapott ek. burg. pehely,10 dkg búzakovász, 2,5 dl víz (ebből 0,5 dl vagy a fele lehet tej), 50 dkg liszt, 1 tk. cukor, 1 dkg élesztő, 1 ek. olaj.
Elindítom a gépet, a 20 perces dagasztás mehet végig, közben mindig figyelem, ha kell teszek még hozzá kevés folyadékot, ha kell lisztet. A tészta rugalmas legyen, de ne túl kemény. Mikor kikapcsol a gép, kiveszem, és kézzel kicsit átgyúrom. Ha kicsit ragacsos, ilyenkor még gyúrhatsz bele lisztet, de ha azt érzed, hogy gyúrás közben szakad a tészta, akkor kemény, ilyenkor langyos vízzel bevizezem a kezemet, és úgy gyúrom át. Ez az átgyúrás csak azért kell, hogy ellenőrizzem a tészta állagát. Utána rögtön visszateszem a gépbe, amit nem kapcsoltam ki, és jó duplájára, háromszorosára kelesztem, ez nekem kb. 40 perc, de ez attól is függ, átgyúrás közben mennyire hült le a tészta. Amikor szépen megkel, kiborítom, de én már nem gyúrom át, hanem a kezemmel ellapogatom, mint amikor fánkot sütsz, téglalappá formázom, majd felülről magam felé, a téglalap rövidebb oldalánál kezdve összetekerem a tésztát, úgy hogy a tenyeremalsó párnázott részével erősen összenyomom. Így szép formás lesz. Beleteszem a jénaiba, amit előtte melegvízzel, vagy a sütőben kissé átlangyosítok, de ne legyen meleg. Ha lágyabb a tészta kitámasztom, ha elég kemény, nem. Ez látszik, mikor beteszed a jénaiba, ha oldalra terül, akkor kell kitámasztás, ha megtartja a formáját, megáll magában, akkor nem. Azonnal lespriccelem langyos vízzel, ráteszem a tetejét, és bedugom a sütőbe, hogy egyenletesen meleg helyen legyen. Kb. 30-40 perc múlva bevágom, megint lespriccelem. Még visszateszem kb. 10-15 percre, de ez nagyon függ ugye attól, hogy mennyire meleg helyen van, ez akár még fél óra is lehet. Én úgy ellenőrzöm, hogy megkelt-e a tészta, hogy ujjam hegyével óvatosan megnyomom, ha mélyedés marad, akkor még nem jó, ha rugalmasan visszaugrik, mikor elveszem a kezemet, akkor már jó a tészta. Támasztékot elvenni, konyharuha nem süthető!, de ilyenkor már a gázoktól biztosan megáll a tészta, nem esik össze. Még egyszer lespriccelem vízzel, és rákapcsolom a sütőt 200 fokra, nekem alsó-felső sütéses villanytűzhelyem van, légkeverés nélkül. 50 percig biztosan sütöm, ha kell, még 10 percig, de erre az utolsó 5-10 percre levehető már a teteje, én nem szoktam. Mikor kész azonnal kiveszem a sütőből, és hideg! vízzel jól lespriccelem. Ilyenkor elkezd jól hallhatóan pattogni, 20-25 perc múlva már elég szép cserepes, de egy órán át is cserepesedhet.
Hát, nem tudom, mennyire bonyolultnak tünik, nekem így vált be. Még annyit, hogy én mindig fehérlisztből készítem, szerintem ugyanúgy mint a gépi sütésnél, a sütőben történő sütést is először fehér liszttel kell kitapasztalni. Tk. liszteknél másképp viselkedhet a folyadék, stb...
Kicsit hosszúra nyúltam, bocsánat. Legyen szép a napotok, üdv
Leirom a te kenyered készitését:Bepakol- meleg viz,liszt,jobbra langyos kovász,élesztő,aszkorbin,balra cukor,só
elinditt gyors progi:5perc elömelegités,3keverés,2dagasztás,16dagasztás,15kelés kikapcsol ujra indit 5előmelegités.3keverés,,2dagasztás,16dagasztás kikapcsol,átgyur video szerint 45percnél bevágás szikével,még 1-1,45 kelés,220fokon sütés elömelegitett sütöbe.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit