Néhány gyakori kérdés
Írta: Batka
Milyen sorrendben tegyem az üstbe a hozzávalókat?
A használati utasítások általában azt írják, alulra a folyadékot, rá a lisztet, felülre az élesztőt, hogy az ne érintkezzen a folyadékkal. Eleinte úgy hittem, ez csak az időzített sütésnél fontos, és mindig találomra szórtam az üstbe a dolgokat, utóbb viszont rájöttem: azért jó valóban alulra tenni a folyadékot (legalább egy részét) – még a nem időzített sütésnél is –, mert a lapát onnan fogja bedagasztani a tésztába. Ezért amikor utólag korrigálok, most már akkor sem a tésztagombóc tetejére öntöm a folyadékot/lisztet, hanem igyekszem a lapát környékére szórni, így hamarabb bedolgozza a gép.
Friss élesztőt vagy porélesztőt használjak?
A géphez adott használati utasításban valószínűleg porélesztőt javasolnak, sőt kifejezetten tiltják a friss élesztő használatát. Ennek azonban kizárólag az időzített sütés során van jelentősége, amikor is semmi romlandót nem szabad a gépbe tenni (friss élesztő?, tej és tejtermék, tojás). Részemről a frisset részesítem előnyben: az eredeti csomagolásban nagyon sokáig eláll (megkezdve is); ha nem használjuk fel, lefagyasztható, és aztán felengedve a szokásos módon felhasználható. A száraz élesztő minősége a gyártási folyamat miatt nem egyenletes, és attól függően, milyen márkát veszünk le a polcról, más az „ereje”. Ha porélesztő mellett döntünk, mindig olvassuk el, hogy az adott zacskó tartalma hány gramm liszthez használható fel, illetve mindig egyféle márkájút vegyünk, így ha egyszer „bemértük”, mennyi kell belőle (a gépi sütéshez a zacskón megadottnál feltehetően kevesebb szükséges, hisz a tájékoztató a sütőben sült kelt tésztákra szól), nem érhet minket meglepetés. További info és Margit tapasztalatai: //gportal.hu/gindex.php?pg=5614573
Mi a szösz az a csokilencse, és honnan szerezzek?
Ékes angol nyelven chocolate chips, magyarul még csokimorzsa, csokicsepp. Kb. fél-egy centi átmérőjű, általában étcsokiból készült, de tej- és fehércsokis változatban is létező, közel egyforma cseppecskék, amelyek viszonylag alacsony kakaóvaj-tartalmuk (25-30%) miatt sütés után is megtartják az alakjukat (felolvadnak ugyan, de ugyanúgy dermednek vissza). Kifejezetten teasüteményekbe és kalácsokba alkalmas, megolvasztásra (pl. tortabevonathoz, trüffelhez) nem jó. Lelőhelyek például Budapest: Ázsia csarnok, Pécs: Sőregi cukrászkellék kis- és nagyker (http://www.soregi.hu/), illetve Margit tud vásárolni egy nagykerben, ha valaki jelzi az igényét. Egyébként a durvára darabolt tortabevonó ugyanúgy megteszi, de ha villogni akarunk a vendégek előtt, próbáljuk ki. Figyelem! A meleg tésztába téve (adott esetben túl korán adagolva a gépbe) felolvad!
Miért világosabb a kenyér teteje, mint az oldala?
Mert a kenyérsütő gép csak az üst oldalánál melegít, ahol a fűtőszálat látjuk. Ha nagyon halvány a teteje, és ez valamiért zavaró, a kémlelőablakot le lehet fóliázni (a csavarokat kivenni, belülre két réteg alufóliát szorítani, visszacsavarozni), de sokszor elég, ha egy összehajtogatott konyharuhával letakarjuk (a gőznyílásokat hagyjuk szabadon!). Azt is jó tudni, hogy a gépi kenyér héja, bélzete, állaga soha nem lesz olyan, mint a sütőben sült kenyéré, pláne nem, mint az adalékolt bolti kenyéré, tehát ne támasszunk irreális elvárásokat.
Mindenképpen lyukas marad a kenyér alja?
Igen, ez a gép működési elvéből következik. Az én gépemhez adtak egy kampós végű drótot, amivel a lapát sérülés nélkül kihúzható a kenyérből, így alul csak egy lapátméretű nyílás látszik, odabent pedig a lapát lenyomata. Kisebb (csupán tengelyvastagságnyi) lyuk marad az alján, ha a második dagasztás után megemeljük a tésztagombócot, és kivesszük a lapáto(ka)t, de vigyázzunk, mert így az ejtéseket is kiküszöböljük, és lehet, hogy hamarabb a kétszeresére kel a tészta. A tengelyt és a dagasztólapátot behelyezés előtt érdemes valamiféle zsiradékkal megkenni.
Tudtok egy tuti receptet X géphez?
Ha eltekintek attól, hogy a gépben én teljesen hasraütéses alapon sütök, a receptek akkor is alapvetően függetlenek az adott géptől, tehát bármelyiket ki lehet próbálni bármelyikhez. A géphez adott receptfüzet tartalma viszont gyakran nem a hazai körülményeknek és ízlésnek felel meg (sokszor pedig a fordítás sikerült igen silányra), és a tapasztalatok alapján többször nem válik be, mint igen. Aki még sosem sütött kenyeret a sütőjében sem, vagy nem barátja a kelt tészta, első kenyérnek mindenképpen E.Margit receptjét ajánlom kipróbálásra, ez szinte mindenkinek sikerül, és aztán lehet variálni.
Ugyanazt a receptet használtam, pontosan kimértem mindent, mégsem lett ugyanolyan a kenyerem. Miért?
Előfordul, hogy még az egyszerű fehér kenyér receptjét is idomítani kell – nemcsak az adott géphez, hanem például az időjáráshoz is, mert az eredményt rengeteg minden befolyásolhatja: többek között a liszt minősége (már ugyanazon a márkán belül két különböző fólia tartalma is eltérhet), a hozzávalók és a konyha hőmérséklete, az évszak és a páratartalom, vagy a szárított élesztő minősége.
Nem megy nekem ez a teljes kiőrlésű kenyér. Mit tegyek?
Gépben finom és szép fehér kenyeret sokkal könnyebb előállítani, mint részben vagy egészben teljes kiőrlésű lisztből készültet, mert a két lisztféleség máshogyan viselkedik (utóbbi több nedvességet vesz fel, és lassabban duzzad, ami hosszabb kelesztési időt jelent, és az ilyen tésztához arányában több élesztő is kell). Ezért először mindenképpen kísérletezzünk ki egy, a gépünkben tökéletesen működő fehér kenyér receptet, és csak fokozatosan cseréljük le a liszt egy részét teljes kiőrlésűre, vagy adagoljuk az extra hozzávalókat (magok stb.). A liszt felénél többet nem érdemes teljes kiőrlésű lisztre cserélni, az nekem már egyértelműen jobban szokott sikerülni a sütőben, mint a gépben.
A kenyerem a kukában végezte, de a következőt meg akarom enni. Mit csináljak?
Először is, az első kenyereknél vagy az újonnan kipróbált recepteknél pontosan jegyezd fel, miből mennyit tettél bele, és milyen programon sütötted. Ezeket az adatokat írd be itt az Általános fórumba, és ha a gépnek nincs a portálon leírása, a program lefutási idejét is add meg (hány percig dagaszt, keleszt, süt). Jó eséllyel látatlanban is tudunk segíteni, de ha le tudod fotózni a behorpadt/hullámos kenyeret, az még jobb: a képet küldd el E.Margit címére, de egy internetes képtárból te is belinkelheted. Az ötödik már tökéletes lesz!
Ha már kiismerted a gépet és általában a kelt tészták természetét, semmi sem állhat a kísérletezés útjába, és hamarosan a szomszédok is csodájára járnak majd gépi alkotásaidnak. Innen már csak egy lépés a házi pékség megnyitása – csak ügyelj a kalóriákra :-)
További infok
Kenyérsütő gépek használata
http://www.csomopont.hu/konyha/a_r_t/techno/T60.htm
Nem mindenben van igaza, de általános tájékoztatónak jó.
Gépi fortélyok:
http://www.gork.hu/Kenyersutes/K_tippek.htm
És természetesen ezen a portálon jobb oldalt alul található linkek mindegyike. |