Ezt a fórumtémát azért hoztam létre, hogy elkülönüljenek azok a receptek, amelyek valamiért szimpatikusak, de személyesen még nem próbáltátok ki, hogy valóban stimmel-e a leírás. Ezentúla "Bármi, amit érdemes megsütni vagy megfőzni" részleg helyett az ilyen recepteket ide írjátok be, hogy megkönnyítsük a bevállalós kísérletezők, illetve a biztosra menők dolgát :-)
A hozzávalókat vastagfalú edénybe tesszük, és lassú tüzön főzzük, amig a cukor teljesen elolvad. Ezután keverés nélkül forraljuk fel, és lassú tüzön főzzük vizpróbáig.(egy pohár hidegvizbe cseppentünk a karamellből és ha gombóccá formálódik akkor jó.) A tüzről levéve tehetünk izesitésnek vanilia aromát, mazsolát mogyorót, vagy olvasztott csokit.
Egy tepsit kivajazunk, vagy szilikonos sütőpapirral kibélelünk és beleöntjük a karemellt, majd kihütjük és feldaraboljuk.
Én más karamellás receptet próbáltam már az nem volt az igazi. Ez most egészen más, én is kipróbálom majd, és akkor leirom a véleményemet.
Sziasztok! Többször volt mostanában szó a képviselőfánkról. Ennek kapcsán teszem fel ezt a recit. A Fűszer és lélek c. blogon találtam. Nagyon jónak néz ki, a hétvégén elkészítem.
Sajtos puffancs-totimi
Hozzávalók: 2 dl forró víz 20 dkg liszt 10 dkg vaj Só, bors, szerecsendió 6 db tojás 4 ek reszelt parmezán
A forró vízbe dobtam a vajat, majd belekevertem a lisztet, és a parmezánt is. Nagyon sűrű, krumplipüré állagú masszát kaptam. 5 percig kevergettem a láng fölött, majd elzártam a tüzet. Egyenként belekevertem a tojásokat, és az egészet csillagcsőrű kinyomó zsákba tettem. Sütőpapírral bélelt tepsibe csillagokat nyomtam vele, és 200 fokon 15 perc alatt megsütöttem. Két tepsinyi mennyiség lett belőle.
Mikor kihűlt, megtöltöttem sajtkrémmel: 1 doboz Philadelphia 15 dkg reszelt füstölt sajt 1 doboz karaván sajtkrém Só, bors 2 gerezd fokhagyma. Magában is finom, pogácsa helyett, de köretnek igazán látványos! (Eredetileg a Tejben-vajban blogon.) Eredetileg a Tejben-vajban blogon.
Az úgy néz ki, hogy két tábla étcsokit (valami finomat, 70-80% körülit) jó durvára vágunk-törünk, súlyra ugyanannyi, ugyanúgy összevágott kandírozott narancshéjat teszünk hozzá. 20 dkg marcipánmasszát és két kanál erdei mézet teszünk hozzá, és átgyúrjuk az egészet finom, illatos, kemény masszává. Cseresznyényi darabokat veszünk belőle, gömbformára gurigatjuk, és rokokó tortadarába forgatjuk, és egyenként kis díszes papírkapszliba ültetjük. Illatos, édes, omlós, nagyon finom!
Narancsos pörkölt mandula
Egész, de hámozott mandulát veszek, úgy harminc dekányit. Konyharuhában durvára töröm, és serpenyőbe teszem húsz dekányi cukorral együtt. Fokozatosan pirítgatom az egészet, és közben narancslikőrrel locsolgatom. Úgy két decit biztosan rálocsolgatok. Amikor már a mandula megpirult és a cukor karamellizálódott, három-négy nagy narancs reszelt héját belekeverem. Aztán ezt az egész kutymászt üveg- vagy márványlapra simítom, és hagyom dermedni. Amikor már szépen összeáll, akkor két evőkanálnyi vajjal simára keverem, majd kis halmokat emelek belőle a papírkapszlikban, amiknek a tetejét megöntözöm egy kevés olvasztott fehér csokoládéval. Gyönyörű :-)) Érdemes hűtőben tartani, hogy megőrizze a formáját.
Csokoládés áfonyaság
Az aszalt vörösáfonyát rumba áztatom éjszakára - egy zacskónyit használok belőle. Tíz deka mandulaszeletkét megpirítok egy kevés vajon. Egy tábla étcsokoládét felolvasztok, belekeverem a mandulapelyhet és a lecsöpögtetett áfonyát, és hagyom hűlni. Amikor már összeáll, kiskanállal ropogós halmocskákat rakok egy leolajozott tálra, és berakom a hűtőbe. Amikor megdermedt, akkor átteszem őket színes kapszlikba.
Trüffel kávéval
Három tábla finom étcsokit felolvasztok. 15 dkg habosra kevert vajhoz hozzáadok ugyanannyi porcukrot, szépen elkeverem, és finomra őrölt nescafét adok hozzá egy evőkanállal. Belekeverem a csokoládét is. A krémet üveg-vagy márványlapra teszem úgy, hogy vékony kis csíkot formázzon, és hagyom kihűlni. Ha kihűlt, háromcentisekre vágom, és durvára tört mogyoróban megforgatom a darabokat.
Praliné
Mindenféle karácsonyhoz illő aszalt gyümölcsöt (lehet ez alma, körte, áfonya, meggy, mazsola, bárakármi) összavagdosok, az összesen 40 dekányi gyümölcshöz két kikapart vaníliarúd-magot és két kupica mandulalikőrt teszek, és összegyúrom. Ebből a masszából aztán kis pralinékat csinálok, amit megforgathatok csokoládéban, tortadarában, kókuszreszelékben, mogyoróban, amiben tetszik.
Megpirítjuk a mandulát. A csokoládét lereszeljük, összevegyítjük a kihűlt mandulával. A tojásfehérjéből 15 dkg cukorral csillogó habot verünk. A sütőt előmelegítjük 160 fokra. A tojáshabot gőz fölött tovább verjük, amíg folyékonnyá válik. Akor belekavarjuk a mandulás keveréket, és nyomózsákból halmokat nyomunk kivajazott tepsibe. Kb. 15 percig sütjük. A vajat habosra keverjük 5 dkg cukorral, hozzáadjuk a pisztáciát. A krémmel kettesével összeragasztjuk a habcsókokat.
Kavargatva felmelegítjük a mézet a cukorral és vajjal, majd hagyjuk kihűlni. Összegyúrjuk a liszttel, sütőporral, fűszerekkel és rummal. Letakarva 60 percre betesszük a hűtőbe. A marcipánból 4 hengert nyújtunk (20 cm hosszú. A tésztából 30x20 cm-es lapot nyújtunk, és 4 csíkra vágjuk. Megkenjük felvert tojásfehérjével, megszórjuk fahéjjal, és 1-1 marcipánhengert helyezünk rájuk. Beborítjuk a tésztával, és letakarva ájszakára a hűtőbe tesszük. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tekercseket ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és 15 percig sütjük. Kivesszük, 2 órát hagyjuk hűlni. Végül olvasztott csokoládéval, mandulával, porcukorral díszítjük.
Karácsonyi mandulás - marcipános szelet
15 dkg liszt, 1/2 csapott kávéskanál sütőpor, 75 gr porcukor, 1 csomag vaniliás cukor, 125 gr margarin, vagy vaj, 2 evőkanál viz, és 150 gr darált mogyoró. Nagyon egyszerű,ezeket összegyúrom - mindjárt 2 adagot - és vékonyra kinyujtom, formákkal kiszaggatom, kisütöm, pillanatok alatt megsül.
Mikor kihült valami pikáns lekvárral megkenem, és ugyan olyan formákban marcipánt ragasztok rá, amit összegyurok előtte porcukorral és kinyujtom, majd formázom. Mikor kész akkor kandirozott gyümölcsöt rakok a tetejére disznek és meg porcukrozom. Szóval nagyon egyszerű, de nagyon mutatós. Volt, hogy az egész belgyógyászati dolgozóknak ezt adtam karáncsonyra pár darabot, szépen becsomagolva. Nagyon tetszett nekik. Ha kész akkor megpróbálok róla képet csináltatni a fiammal és felrakom. Sok sikert hozzá.
A vajat keverjük habosra a porcukorral. Egyenként adjuk hozzá a tojásokat – így egy habos masszát kapunk. A lisztet, az egyforma apróra vágott fügét, diót és az ízesítő anyagokat keverjük össze, majd fakanállal óvatosan keverjük a vajas tömeghez. Zsírpapírral bélelt formában 180 C°-os sütőben süssük meg. Sütés után borítsuk ki a formából, a papírt vegyük le róla, hűtsük ki. A fügekenyereket vonjuk be olvasztott csokoládéval, majd szórjuk meg pisztáciával. Nagyon ízletes teasütemény, ráadásul sokáig eltartható.
Lányok! A Nők lapjában találtam, ezt szeretném karira elkészíteni!
ASZALT SZILVAKRÉM-LEVES FAHÉJAS KALÁCCSAL
Hozzávalók: 4 dl vörösbor, 10 szegfűszeg, 2 fahéjrúd, őrölt fahéj, 2 szem feketebord, 30 dkg szilva, 20 dkg aszalt szilva, 10-15 dkg cukor, 2 dl tejszín, 4 szelet kalács, 1 dkg vaj, őrölt fahéj
A bort 1 liter vízzel és a fűszerekkel együtt felforraljuk, majd gyöngyözve 10 percig főzzük. Ezután leszűrjük, és az előzőleg kimagozott szilvával, az aszalt szilvával, valamint ízlés szerinti cukorral visszatesszük főzni. Legalább fél órát főzzük, majd összeturmixoljuk, hozzáöntjük a tejszínt, és még egyszer felforraljuk. Legalább 6 órára hűtőbe tesszük. Fogyasztás előtt őrölt fahéjat
cukorral elkeverünk, megforgatjuk benne a kalácsokat , és az olvasztott vajon mindkét oldalukat megsütjük. A hideg levest a forró kaláccsal együtt fogyasztjuk.
Kíváncsi vagyok milyen lesz!
A margarint, diót, porcukrot összegyúrjuk, és a nagy gáztepsi hátsófelére simítva megsütjük. Ha kihűlt, óvatosan lecsúsztatjuk róla, mert könnyen törik, és három lapba vágjuk. A kakaóport a cukorral meg a tejjel jó sűrűre főzzük, a tűzről levéve beletesszük a vajat, és addig keverjük, amíg ki nem hűlt. A két alsó lapot ezzel a krémmel megkenjük, a tetejét pedig citrommázzal vonjuk be. Mindig a fogyasztás előtt pár nappal készítsük el.
Először a tojások fehérjét verem fel félig egy csipet sóval, majd kanalanként adagolva hozzá a cukrot, kemény habbá verem. Egyenként hozzákeverem a tojássárgákat. Végül a dió-liszt-morzsa-sütőpor keveréket keverem hozzá óvatosan. Sütés után három lapra vágom. Áztatás: 1 dl forró vízben feloldok 2 ek. Nescafét, és 3-4 ek. whiskyt. Ezzel locsolom meg a lapokat. Krém: 15 dkg csokoládét (aminek egy része lehet fehér csoki is) gőz fölött felolvasztok. 1 egész tojást + 2 sárgáját 5 dkg cukorral szintén gőz fölött sűrűre keverek. Ha meghűltek kicsit, összevegyítem őket, és 15 dkg habosra kavart vajjal és 3 ek. whiskyvel kikeverem. A lapokat megtöltöm vele, kicsit a torta külsejére is kenek (hogy a marcipán ráragadjon). Kb. 35 dkg marcipánmasszát (de lehet több is) akkora kerek lappá nyújtok, hogy a torta oldalát is betakarja. Rányomkodom a tortára, marcipánfigurákkal díszítem. ---
[Joghurtos kivitorta
Hozzávalók: 4 db tojás 10 dkg porcukor 2 evőkanál liszt (finom) 2 evőkanál mandula 3 evőkanál citromlé 3 dl joghurt 3 csomag tortazselé 3.5 dl tejszín 2.5 dl bor (fehér, muskotályos) 1 izlés sz. só 8 db kivi 1 csomag habfixáló
Elkészítése: 2 tojás fehérjét kemény habbá verünk. Hozzákeverünk 2 evőkanál cukrot. Beleforgatunk 2 tojás sárgáját, 2 evőkanál lisztet és őrölt mandulát. Sütőpapírral bélelt, kerek tortaformába (28 cm) öntjük, és előmelegített sütőbe tesszük. 175-200 fokos (3-4. fokozat) 15 perc alatt megsütjük. 2 tojás sárgáját, 7.5 dkg cukorral és 3 evőkanál citromlével elkeverjük. Beletesszük a joghurtot és 2 csomag tortazselét, vízgőzre tesszük, és ha sűrűsödik, belekeverjük, a 3.5 dl tejszínből vert tejszínhabot. Ezt rákenjük a kisült tésztalapra, és hűtőbe tesszük. A kivit meghámozzuk, és karikára vágjuk. A torta tetejére 1 csomag tortazseléből, 2.5 dl fehérborral, 1 evőkanál cukorral bevonatot készítünk és ráöntjük.
Elkészítése: A margarint a cukorral egy tálban habosra keverjük, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd az átszitált, sütőporral elkevert lisztet, végül a mogyorót és a csokoládét. Alaposan összegyúrjuk.
A tésztát egy kivajazott formába tesszük, és előmelegített sütőben, 175 fokon kb. 50 percig sütjük. Óvatosan kivesszük a formából, kihűtjük, majd keresztben kettévágjuk. Az alsó felét megkenjük 4 evőkanál csipkebogyólekvárral, rátesszük a tészta másik felét, és a tetejét is megkenjük a lekvárral.
A zselatint egy kevés hideg vízbe beáztatjuk. Közben a mascarponét összekeverjük a porcukorral és 200 ml tojáslikőrrel. A zselatint a felhasználási útmutatóknak megfelelően feloldjuk és hozzáadjuk a krémsajthoz. Végül hozzákeverjük a kemény habbá vert tejszínt, és a tortát megkenjük a krémmel. A maradék tojáslikőrrel és a pisztáciával tálaljuk.
Elkészítése: 10 dkg darált mogyorót, 5 dkg darált diót 1/2 óráig keverünk 15 dkg porcukorral, 5 tojás sárgájával, 1/2 csomag vanilincukorral, 1 citrom reszelt héjával és 3 szelet csokoládéval. Legvégül az 5 tojás kemény habját adjuk hozzá könnyedén és vajazott, lisztezett, magas falú tortaformába rakva, forró sütőben megsütjük. Sütés után a kihűlt tésztát három rétegre vágjuk és 4 deci tejszínből 10 dkg porcukorral és 1/2 csomag vanilincukorral készült hab egy részével megtöltjük, összeállítjuk s kevés félretett habbal tetejét egyenletesen, késsel bevonjuk. A torta tetejét 2 dkg csokoládéval vagy vékony, durván törött ostyalaptörmelékkel megszórjuk
Méz torta
Hozzávalók:
6 db tojás
6 ek kristálycukor
28 dkg olvasztott méz
32 dkg grízes liszt
1/2 mokkáskanálnyi törött fahéj
3 szem törött szegfűszeg
1 késhegynyi szódabikarbóna
Elkészítése: Először a 6 tojás sárgáját és a kristálycukrot jól kikeverjük, majd a mézet 16 dkg liszttel, szódabikarbónával, fűszerekkel szintén jól kikeverjük és a két masszát alaposan jól összekeverjük. Ezután felverjük a 6 tojás fehérjét és óvatosan hozzákeverjük, majd még egyszer 16 dkg lisztet szintén óvatosan hozzákeverünk. Kikent, kilisztezett vagy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük és előmelegített sütőben megsütjük. Vigyázzunk, hogy 15-20 percnél tovább ne süssük, mert a mézes sütemények gyorsan megégnek. Érdemes 10-12 perc eltelte után megnézni!
MÉZES KRÉMHAB
Hozzávalók:
2 dl méz,
2 db tojásfehérje,
1/4 teáskanál só,
1 teáskanál vanília.
Elkészítése: Egy kis lábosban, vízfürdőbe állítva lassan forraljuk fel a mézet. Egy nagyobb keverőtálban mixerrel (vagy, ha elegendő türelmünk van, réz habverőtálban kézi habverővel) verjük kemény, de nem száraz habbá az összekevert tojásfehérjéket, sót és vaníliát. Lassan, kis adagokban, állandó további verés közben öntsük ehhez a forró mézet. Addig folytassuk a habverést (kb. 5 - 7 percig), míg a hab ismét olyan kemény nem lesz, hogy megtartja az alakját. Az adag kettő, két rétegben megkent, vagy egy, négy rétegben megkent 20 cm átmérőjű kerek tortához elegendő.
Elkeszites:A lisztbol,margarinbol,tojassargakbol,izles szerint cukorral es borral konnyen gyurhato tesztat keszitunk.Ot reszre osztjuk,az egyik kicsit nagyobb legyen a tobbinel. Vekonyra nyujtjuk,a nagyobb tesztaval kibeleljuk a tepsit,erre maktolteleket teszunk(a makot borral felfozzuk,cukrot,mazsolat,reszelt narancshejat es baracklekvart teszunk bele).
Rahelyezzuk a kovetkezo lapot,erre kerul a reszelt alma borban parolva.
Ujabb tesztalap,amelyre jon a dio toltelek.(a diot borral felfozzuk,cukrot,mazsolat,reszelt csokit keverunk bele). A negyedik retegre a szilvalekvar kerul,ezt befedjuk az utolso tesztalappal,megkenjuk tojassargaval,es lassu tuzon sokaig sutjuk.(nem irja h mennyi az a sok ido!!!)
Fontos:Minden tolteleket kihutve teszunk a lapokra!
3 ek instant, cukrozott kakaópor vagy kakaó italpor
3 gombóc csokifagyi
kakaópor a díszítéshez
A tej felét pohárba öntjük, egy gombóc fagyit és az instant kakaóport botmixerezzük. Bele a maradék tejet. Két magas pohárba teszünk egy-egy maradék gombócot, elosztjuk és ráöntjük a mixet, megszórjuk kakaóval.
Jeges csokiital
5 ek csokiszósz
szénsavas ásványvíz
2 gombóc csokifagyi
tejszínhab
reszelt étcsoki
A csokiszószt két pohárba osztjuk, felöntjük szódával, elkeverjük, belepottyantjuk a gombócot. Tejszínhabot nyomunk rá, megkeverjük, megszórjuk csokival.
A csokit felolvasztjuk a felforrósított tejben. A sárgájákat és cukrot habverővel fehéredésig keverjük. Fokozatosan, folytonos keverés közben hozzáadjuk a sárgájás keveréket, végül a rumot.
Hámozzuk, a fehér részt eltávolítjuk, héjat csíkokra daraboljuk. Kb. 60-80 héjdarab lesz. Dobjuk forró vízbe, 30 másodpercig főzzük, csepegtessük le. A cukorral és vízzel szirupot főzünk, sűrűre. Beledobjuk a héjakat, 30 percig főzzük, lehúzzuk, legalább 6 órán át álljon benne utána. Alufóliával bélelt tepsire szedjük, szárítsuk le. A csokit olvasszuk meg, mártogassuk a csíkok felét csokiba, vissza a fóliára, szárítsuk meg. Jól zárható dobozban tároljuk.
A vajat és tejszínt gőz felett olvasszuk meg, a 225 g csokit tördeljük bele, kevergetve olvasszuk fel. Öntsük alufóliával bélelt tepsire, 2 órát hagyjuk állni. Törjünk le darabokat, formáljunk gombóckákat, 30 percre hűtsük be. A 100 g csokit olvasszuk fel, a gömböket mártsuk meg, zsírpapírra sorakoztatva dermesszük meg. Lehet rá olvasztott étcsokit is csepegtetni.
A csokit gőz felett olvasszuk meg, bele a likőrt. Lehúzni a tűzről, bele a vajat, olvaszt, mandulát és porcukrot. Hűteni, 24 gombócot görgetni, reszelt csokiba forgatni, mignonpapírra állítani.
A vízből és cukorból szirupot főzni (120 fokon, haha). Ha hideg vízbe cseppentve gömböt alkot, kész. Bele a kókuszt és tejszínt, 5-10 percig főzni, amíg elég sűrű. Ételfestéket bele, még langyosan piramisokká nyomkodni, sütőpapírra tenni, amíg megszilárdul. Olvasztott csokiba mártani az aljukat.
Vágjuk félbe, öntsük rájuk a konyakot, legalább egy órát hagyjuk állni. A marcipánt osszuk 24 egyenlő farabra, formáljuk golyóvá, lapítsuk ki. Tegyünk rájuk egy-egy cseresznyét, mártsuk meg olvasztott csokiba, díszítsük fehér csoki csíkokkal.
Variáció: a cseresznyéket a golyók közepébe tegyük, a golyókat mártsuk csokiba.
A csokit és vajat a felmelegített sűrített tejben olvasszuk meg, húzzuk le a tűzről, keverjük bele a vanília-kivonatot. Hagyjuk állni, hogy sűrűsödjön, öntsük 20x20 cm-es kivajazott sütőformába, be a hűtőbe, dermedés után szeleteljük. Egy hónapig eltartható.
A vajat olvasszuk meg, a cukrot olvasszuk fel benne, húzzuk le a tűzről. Bele a darabokra vagdalt mazsola, cseresznye, gyömbér, napraforgó és mandula. Elkeverni, bele tejszín. Sütőpapírral bélelt tepsire egymástól távol tegyünk halmokat, 180 fokon 10-12 percig süssük. Még melegen kerek szaggatóval igazítsuk kerekre. A csokit gőz felett olvasszuk fel, sütőpapírt kenjünk meg vele, sorakoztassuk rá a kekszeket. Ha megdermedtek, vágjuk körbe, kenjünk rá még egy réteg olvasztott csokit, villával rajzoljunk bele hullámokat, dermesszük meg.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit