Többször találkoztam vele, hogy valaki élesztő- vagy gluténmentes kenyérféle receptjét kereste. Arra gondoltam, hogy ilyen recepteknek adhatna otthont ez a fórum. Esetleg más diétába illeszthető recept is helyet kaphatna, a lényeg, hogy diétás legyen. Megkérném, hogy a receptek beírásakor jelezzétek, hogy milyen diétába illeszthető a kenyérféle.
Gondolom, hogy viszonylag kevés ilyen recept forog közkézen, de remélem ebből is kialakul előbb-utóbb egy kis gyűjtemény.
Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget, üdv, Margit
Kiegészítés (Batka): ebbe a fórumba írjátok a candida, lisztérzékeny, diabétesz (cukorbeteg) stb. recepteket. Hasznos oldalak:
Virdzs, ami itt következik, az egy francia nyelvű blogról fordítás. Azért választottam ezt, mert búzalisztből csinálja a kovászát. Ezen kívül találtam ezt a cikket a lisztfajtákról, nekem nagyon érdekes volt, érdemes elolvasni. Minden van benne.
Mióta a bió korában élünk, kovászos kenyeret csinálok, és nem élesztőset.
Igaz, hogy a kovásszal a kenyér lassabban emelkedik és sűrűbb állagú.... De ez a legtermészetesebb módja a kenyérkészítésnek: liszt, víz és só. Hasonlítsd össze ezeket az összetevőket az ipari kenyér összetevőinek listájával!
Tudni kell, hogy a kovász fő előnye táplálkozási. A búza, mint minden gabonaféle, fitosavat tartalmaz. Ez a sav megakadályozza bizonyos ásványi anyagok, mint a vas, kalcium, magnézium, a szervezetbe való. felszívódását A kovász ezt a savat megsemmisíti.
Ami az ízt illeti, a kovászos kenyér íze különleges, hozzá kell szokni; de az összetevői variálása vagy azok egymáshoz való aránya, vagy egy kis cukrot hozzáadása, csökkenti a savasságát.
Először bióüzletben vettem a kovászom (szárított kovász), majd egy kis kutatás után elkezdtem magam készíteni. Tudni kell, hogy a kovász él: meg kell etetni, istápolni kell, hogy életben maradjon... Minél "öregebb" a kovász, annál jobban dolgozik. Ez az, amiért érdemes mindig félretenni egy keveset amikor kenyeret sütünk.
Az enyém 2009 március 3.-án született...
A kovász készítése:
Két összetevőből áll:
Liszt: Használj, ha csak lehet, teljes kiőrlésű bió lisztet vagy legalább félbarnát.
Víz: Forralt csapvizet, vagy szűrt vizet használj (nem szabad, hogy klór legyen benne, mert az megöli a jó baktériumokat.)
Ez a keverék az, ami egyenlő súlyban kikeverve olyan baktériumokat termel, melyek megérlelve felpuffasztják a kenyeret. Amikor egy kicsit gyenge a kovász, egy kis cukor vagy méz hozzáadásával újraéled.
A keveréshez ne használj fém eszközöket!
Számos receptje van a kovász készítésének. Ami engem illet, én így csinálom:
Összekeverek egyenlő mennyiségű vízet és lisztet (én mindig ugyanazzal a pohárral mérem a menyiséget) a legjobb ha üvegből van. Nem szabad bezárni az üveget, az élesztőnek lélegeznie kell. Az ideális hőmérséklet 25 ° C, de általában egy jól fűtött és szellőztetett lakásban jól fogja érezni magát.
Körülbelül 3 napig hagyni kell érni. Általában az eloltott sütőbe teszem. Ha kéreg keletkezik rajta, vagy egy kicsit felemelkedik, nem gond, meg kell keverni.
Néhány nap múlva elkezd buborékolni egy picit és enyhén emelkedni kezd: ő a starter kovász .. Mindenben amit készíteni fogsz lesz ebből a kovászból!!!
*
A kovászos kenyér készítése bizony felkészültséget igényel. A pihentetési idő hosszabb, és előre tudnunk kell, hogy mikor szeretnénk felhasználni, mert előzőleg "etetni" kell a kovászt.
Többféle módja van a készítésnek. Nem tudom, hogy az enyém-e a legjobb, de nekem tökéletesen megfelel!
Amikor nem használom a kovászt, beteszem a hűtőbe.
A kenyérsütést megelőző napon kiveszem és amikor már egy kicsit állt a szobalevegőn, megetetem. Ez az első frissítés.
Utána beteszem a sütőbe, ahol nem zavar és szobahőmérsékleten marad.
Másnap reggel, ébredés után, újra táplálom, második frissítés (mindig azonos mennyiségű vízzel és liszttel, nekem 50g).
Körülbelül két órával később (azalatt megreggelizünk és elviszem a nagylányom az iskolába) összeállítom a kenyértésztát és hagyom pihenni kb 13 óráig (addigra megebédelünk). Akkor megformálom a bagettokat vagy beteszem a tésztát valami formába, és hagyom pihenni további két órát vagy akár többet, ha valamit előbb akarok sütni."
*
Remélem hasznát tudod venni ennek a leírásnak,úgy érzem kezdésnek jó lesz. Majd írd meg hogy mennek a dolgok! Egyszer még valaki szükségét veheti!
Köszönöm a tippet, a kovászra nem is gondoltam. Megmondom őszintén, én azt hittem, a kovász és az élesztő ugyanaz... kipróbálom majd így is, plusz hozzáveszem a sikért. Budapesti vagy? Ha igen, Pesten ismerek több bionagykert is, szerintem érdemesebb ott beszerezni, mint kisebb bioboltokban, azok sokszor jóval drágábbak...
Jelenleg graham és fehér liszttel vegyesen csináljuk, egy olyan recept szerint, amit ezen az oldalon találtunk. Fokozatosan szeretnénk áttérni egy olyanra, amit nekünk is szabad... hát nehéz a hozzászokás... finomnak finom, de annyira más mint a bolti. Én is remélem, hogy úgy lesz, ahogy te is írod, egy idő után úgy hozzászokunk, hogy a bolti már nem fog ízleni
Szia Virdzsi! Nem vagyok nagy kenyérsütő, bár sokat próbálkoztam, a boltinál nem sikerült jobbat sütni.Én ízesebbnek tartom a barna lisztből készült kenyereket és szeretem amikor egy pici krumpli is van benne (vagy krumplipehely), az lágyabbá teszi a tésztát. Amikor az ember megszokta a barna kenyeret akkor már nem tud visszaállni a fehérre, ez olyan mint a cukor nélküli kávé: aki cukor nélkül issza, az a világért sem tér vissza a cukroshoz.
Olyat még nem hallottam, hogy sütőporral kenyeret sütni... Viszont a bolti élesztőt lehet kovásszal helyettesíteni. Gyerekkoromban a nagymamám nem ismerte az élesztőt. A kovásszal készült kenyértésztából mindig félretett egy adagot, azzal készítette a a következő sütést.A kovász készítését már olvastad itt? //emargit.gportal.hu/gindex.php?pg=7433695 Igaz ugyan, hogy az egyik receptben élesztő is van, a másikban meg rozsliszt. De lehet teljes kiőrlésü búzából is. Találtam egy jó leírást franciául, ha te addig magyarul nem találtál én vasárnap lefordítom neked.
Ha barna lisztből fogod sütni a kenyereidet, akkor csakis bio lisztet vegyél mert a különféle peszticidek a magok héjában találhatók.
Sikért én itt egy bio boltban találtam. Nem tudom otthon hol van, biztosan kapsz rá majd választ az oldalon, mihelyt jön valaki aki aktív a kenyérsütésben. Az igaz, hogy lelassult a forgalom, de légy türelemmel, fogsz választ kapni!
Azt tudom, hogy rizslisztből lehet jó tésztát csinálni. Ugyan én még nem csináltam magam de itt ahol lakom lehet a boltokban kapni, a vietnami dolgoknál. Eddig csak metélt tésztát láttam náluk.
Ma már nincs időm keresgélni, de a hétvégén még megnézem a francia oldalakon, hogy más hogy csinálja a ti esetetekben.
A segítségeteket szeretném kérni, hogyan és miből tudnék kenyeret sütni különböző ételallergiák mellett. Páromnak és nekem is van, többféle is. Nem tartalmazhat élesztőt, finomlisztet, rozslisztet, kukoricalisztet, tojást, tejet.
A bolti fehér kenyérhez szoktunk hozzá (mint szerintem a legtöbb ember), próbálkoztunk már sok mindennel, de mindegyikkel az volt a bajunk, hogy olyan tömör, kemény, nehezen fogyasztható.
A próbálkozások után derültek ki az allergiák, úgyhogy bolti kenyeret már biztosan nem ehetünk.
A sikérről tudom, hogy lazábbá tudja tenni a kenyeret, de ez működhet sütőporral is szerintetek?
És melyik az a liszt, amelyikkel megközelítőleg fehér kenyér-jelleget érhetnénk el?
Megcsináltam a kenyeret,nagyon jó lett,de lenne egy kérdésem! Ki kell kenni a formát amibe teszem vagy szárazon tegyem bele? Most jénaiba tettem és egy kicsit kiolajoztam,de beleragadt! Ma vettem egy téglalap alakú "torta" formát,legközelebb ebbe szeretném tenni,csak nem tudom mi ma teendő vele? Ja! Gyönyörűen megkelt az egy órás pihentetés után,de ahogy bespricceltem a vízzel, egy kicsit összeesett! És hány fokon kell sütni?
A lisztet egy tálba szitáljuk,elkeverjük a sóval,szódabikarbónával,fűszerekkel.Hozzáadjuk az olajat és a vizet.Az egészből lágy tésztát gyúrunk(majdnem galuska-szerű!).Sütőben 3-as fokozaton(160 fokon)kb.50 percig(én tűpróbáig és a teteje kissé piros )sütjük.Sütés után a tetejét átkenjük langyos vízze,hogy ne keményedjen meg.Én ezt az adagot püspökkenyér formában sütöm.Nagyon finom,én is ezt eszem és mondhatom igen laktató!
2 dl langyos vizet, 10 g mézet(1 tk.), 100 g teljes kiőrlésű búzalisztet, csipet aszkorbint és 25 g élesztőt összekeverünk. Kevés liszttel megszórjuk a tetejét és 15-20 percig állni hagyjuk. Hamar elkezd dolgozni, nálam volt, már mikor szinte forrt.
Ekkor hozzáteszünk:
- 300 g teljes kiőrlésű búzalisztet
- 1 tk sikért
- 10 g búzakorpát
- 10 g búzacsírát
- 10 g szezámmagot
- 15 g margarint
- 1,5 tk sót
- 0,8 dl vizet.
15 perc alatt megdagasztatjuk a géppel, majd tálba tesszük. 15 perc kelesztés után gyengéden átgyúrjuk, majd hagyjuk még 20 percet kelegetni. Ekkor kenyeret formázunk belőle és 11x21,5 cm-es dobozformába tesszük(nekem ekkora van). Én az egészet fogtam és jénaiba tettem. 1 órát kelegetni hagyjuk, megspricceljük langyos vízzel és hideg sütőben kezdjük a sütést. 1 órán keresztül sütjük. Nekem nagyon bevált, már többször sütöttem. Finom kalácsos lesz és nem olyan tömör, mint a teljes kiőrlésű kenyerek szoktak lenni.
Az egész szénhidráttartalma: 280,8 gramm, és kiszámolva 10 dkg kenyér lesz 40 gramm szénhidrát.
Eredeti ötlet Péter Jánosné gyűjteményeskönyvéből származik.
2,5 dl tejet és 2,5 dl vizet összeöntünk, meglangyosítjuk, belekeverünk 10 g cukrot, és 2,5 dkg élesztőt. Hagyjuk felfutni.
Kimérünk egy kicsit nagyobb tálba 50 dkg lisztet. Beleteszünk egy csipet sót, 50 g olvasztott margarint, én a margarinban olvasztottam fel 20 tabletta édesítőszert, 1 egész tojást, végül az élesztős tejet. Kézi turmix-szal alaposan kidolgozzuk. A tésztának galuskasűrűségűnek kell lennie.
24x36-os magas falú tepsi alját kizsírozzuk vagy kicsit vastagabban margarinozzuk. Ebbe öntjük a pite tésztáját. Meleg helyen hagyjuk 45 percet kelni. Ekkor bekapcsoljuk a sütőt és előmelegítjük. A tésztára kakaóport hintünk. Betesszük a sütőbe és 25-30 perc alatt készre sütjük. Mikor kész volt,nekem még tűpróbával tésztás lett a fogpiszkáló, de a széle már szép barna színű volt. Ha tovább sütöm, csak kiszárad. Szeletelni csak langyosan vagy kihülve lehet, mert elég lágy tészta.
Lehet a tetejét mákkal, dióval, mandulával, fahéjjal szórni, de lehet megszórás nélkül is sütni, és akkor vanília vagy csokisodót csinálni hozzá, vagy csak egyszerűen lekvárt pici vízzel hígítani és azzal nyakon önteni. Végtelen számú variációja van.
Összes szénhidrátmennyiség az alaptésztának: 375 gramm.
Én ma fahéjas almalekvárral kentem meg, úgy is nagyon finom. Tegnap a fiúknak porcukorral szórtam meg, tetszett nekik is.
A kétféle lisztet összekeverjük a sóval, az összetört édesítővel és a sütőporral, majd elmorzsoljuk a margarinnal és végül a tojássárgával és a kefírrel tésztát gyúrunk. Kibélelünk sütőpapírral egy 22 cm átmérőjű tortaformát és beletesszük a tésztát. Felhúzgáljuk a szélére, hogy a tésztának akkora pereme legyen, hogy az almatöltelék fölé érjen..
Almatöltelék hozzávalói:
- fél kg durvára reszelt alma
- 50 gramm búzacsíra
- fél dl víz
- fél dl citromlé
- 2 tk folyékony édesítő
- 25 gramm zselatin
A vizet és a citromlevet felforrljuk a zselatinnal, majd félretesszük. Az almát megpucoljuk, durvára reszeljük. Beleöntjük a zselatinos vizet(Forrón is lehet), édesítőt és a búzacsírát. Az egészet beleöntjük a tésztaágyba és előmelegített sütőben 30 alatt megsütjük.
Nem kell megijedni,forrón folyik az egész almatöltelék,de meghülve szilárdul. Én kicsit savanykásabban szeretem,ezért kicsit több citromlevet tettem hozzá, így hígabb maradt az egész, de egy hete nagyon jó szilárd töltelékem sikerült. Gondolom ez függ az alma fajtájától is.
Az egész szénhidráttartalma: 157,85 gramm.
Hozzá kell tennem, hogy a férjem a világért meg nem enné azt, amiben teljes kiőrlésű liszt és búzacsíra van, ebből pedig mindig kér repetát is. Nem győzöm újabban sütni.
3dkg élesztő(mivel pár napja lejárt én 4 raktam bele)
1 evökanál nád cukor
2,5dl langyos viz
1,5tk. só
pár csepp füszeres oliva olaj
fél evökanál sikér
1evökanál zab korpa,tönköly korpa
csipet aszkorbin
A lisztet a belemorzsolt élesztövel a cukorral és a vizzel rbotgéppel elkevertem.Hagytam fél óráig állni.Utánna dagasztottam össze a többi hozzá valóval.Dagaszto tálba tettem kicsit megszortam lisztel és átgyurtam.15 perc pihi után átgyurtam ujra pihi 20perc.Sütöpapirral boritott tepsin kinyujtottam megpakoltam 15perc kelesztettem.Elömelegitett sütöben 200fokon 30-40 percig sütöttem.
A kétféle lisztet összekeverjük a sóval, az összetört édesítővel és a sütőporral, majd elmorzsoljuk a margarinnal és végül a tojássárgával és a joghurttal tésztát gyúrunk. Kibélelünk sütőpapírral egy 18 cm átmérőjű lábast és beletesszük a tésztát. Kicsit felhúzgáljuk a szélére, hogy a tésztának pereme legyen.
Túrókrém hozzávalói:
- 15 dkg túró,
- 12 tbl édesítő porrá törve,
- 1 tojássárgája,
- 1 dkg liszt,
- 1 ek joghurt,
- 1 kk apróra vágott kapor,
- 2 tojásfehérje kemény habbá verve
A túrót a porrá tört édesítővel, a tojássárgával és a joghurttal összeturmixoljuk, majd belekeverjük a kaprot és a lisztet is, majd hozzáforgatjuk a tojáshabot. A kész túrókrémet a tésztára öntjük és előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük.
Másfél órás gyors zsemle diétás változatban- La Revue Rose, kicsi Vu, Moha ötleteit figyelembe véve-Cristina
Hozzávalók:
- 200 g fehér tönkölyliszt
- 175 g teljes kiőrlésű búzaliszt
- 6 g friss élesztő
-1 jó púpos tk só
- 3 dl víz
- 1 kk méz
- 1 kk sikér
A liszteket egy nagy tálban összekeverem a sóval és a sikérrel. Egy másik edényben keverem össze a vizet, az élesztőt és a mézet majd a liszthez öntöm és összekeverem. Fakanállal sacc egy percig kevertem, épp hogy csak összeállítottam.(Mézet úgy csurgattam a mérőedénybe,hogy mérlegen volt közben, íg tudtam, hogy a méz 2 grammnyi.)
Tálba teszem, olajjal vékonyan bekenem a tésztát. A tálat lefedem folpackkal és meleg helyre teszem 1,5 órára, ami nekem a langyos radiátos teteje volt. Teljes kiőrlésű lisztet kevertem össze búzakorpával, azzal hintettem meg a deszkát, amire a kelesztési idő után kiborítottam a tésztát. 10 darabba vágtam, majd meghajtogattam. Nem kell szabályos zsömleformának lennie, agyonnyomorgatni nem szabad a tésztát.
Hajtással lefelé sütőpapírra teszem és még fél órát pihentetem. Közben a sütőt előmelegítem 220-240 fokra, alulra beteszek egy nagy tepsit vízzel. Fél óra pihentetés után beteszem az előmelegített sütőbe a zsemléket, 20 percet sül másik tepsivel lefedve, majd még 10 percet szabadon.
Fele liszt-rozskenyér-Bártfai Laci bácsi könyvéből- Cristina77
Ezt már módosítgattam.
2,6 dl langyos víz, 3 dkg margarin, 1 kk cukor, 1 kk só, 10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 10 dkg fehér rozsliszt, 10 dkg Graham-liszt, 10 dkg kenyérliszt, 1 ek búzakorpa, 1 ek búzacsíra, 1,2 dkg élesztő
5 dkg kenyérlisztből, 5 dkg rozslisztből és az élesztőből pici cukorral, 0,5 dl langyos vízzel tésztát gyúrunk, és langyos helyen, letakarva kb. 2 órát pihentetjük. A liszteket, búzakorpát, búzacsírát összekeverjük. A sütőedénybe belemorzsoljuk a kovászt, majd a többi hozzávalót is a felsorolás sorrendjében. A készüléket erős sütésre állítjuk.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit