Búza
2005.09.23. 23:09
A búza az emberiség egyik legrégebb óta termesztett növénye. Termesztését már Egyiptom legrégibb emlékei is igazolják. Ezek szerint már i.e. 2700 esztendővel termesztették.
Európában Heer tanulsága szerint a svájci és felső-olaszországi tavak mellékén a legrégibb lakosoknak, körülbelül a trójai háború korában apró szemű, a mai búzával meg nem egyező növényük volt, melyet a római hadjáratok idejéig termesztettek.
Fajtái A búzának rengeteg faja van, de hogy hány, arra nézve a botanikusok véleménye nagyon eltérő. Legáltalánosabb a következő beosztást ismerik el:
1. Közönséges búza (Tr. vulgare L.)
2. Hasas vagy angol búza (Tr. turpidum L.)
3. Keményszemű vagy üreges búza (Tr. durum Desf.)
4. Lengyel búza (Tr. polonicum L.)
Másfajta csoportosítása a búzának a tavaszi és őszi fajtáinak megkülönböztetése.
Elkészítés, felhasználás A búza sütőipari szempontból a legértékesebb gabonánk, hiszen csak a búza fehérjéiből képződik vízzel sikér. A búzaszem egyedülálló minőségét is a magas sikértartalmának köszönheti. (A sikér egy rendkívül rugalmas fehérje, ennek köszönheti a kenyér laza szerkezetét, nélküle a kenyér lapos és nehéz lenne.)
A búzából liszten kívül még búzadara, búzagríz és korpa is készül, sőt a sör- és szeszfőzéshez is használják. Lisztjéből lesz a búzakeményítő, melyet sokféleképen, orvosilag is használnak.
Szalmájával a jószágokat etetik, de szalmakalapot is fonnak belőle, s erre a célra Toscánában külön, hosszú szálkás fajtát (toscánai kalap-búza) vetnek. Ennek a szalmája a sűrű vetésben és középszerű földben annyira elgyengül, hogy a legfinomabb fonásra is alkalmatos, sőt papírt is gyártanak belőle.
Tésztákhoz és dara készítéséhez a durumbúza a legjobb. A világ fejlettebb részein ma már szinte minden nap a reggeliző asztalon vannak a különböző puffasztott termékek, ugyanis puffasztással a búza tápanyagtartalma nem csökken, köztük a búza is, ami az egyik legegészségesebb reggeli étel.
Élettani hatások B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitamint; béta-karotint, kalciumot, magnéziumot, vasat, cinket, fehérjét, rostokat, foszfort, szerves sókat tartalmaz. A búzacsíra, búzakorpa rendszeres fogyasztása csökkenti a fáradtság-érzetet, a gyomor- és bélbántalmakat, a magas vérnyomást. A durva őrlésű durumliszt jó mangán és foszforforrás.
|