Rizs
2005.09.24. 01:48
RIZS:
A rizsnek körülbelül 7000 fajtája ismert. Valószínűleg Kínában és Indokinában őshonos. A nagyon egészséges barna rizs egyszerűen héjas rizs, maghéját csak a feldolgozás második fázisában (hántolás után) távolítják el. Így készítik a jól ismert fehér fényes rizst. A barna rizs maghéjában fehérjéket, vasat, kalciumot és B-vitaminokat találunk, ezért tovább kell főzni. Nem minden hántolt rizs fehér: a karolinai és egyes olasz rizsfajták sárgás színűek.
A rizst 3 csoportba osztják, hosszú, közepes és rövid szemű. A hosszúszemű rizs négyszer-ötször olyan hosszú, mint amilyen széles, legfőbb sajátossága, hogy főzés közben nem tapad össze. Saláták, curryk, pörköltek, hús-és csirkeételek készítéséhez használják. A rövid és közepes rizs szemei rövidek, tömzsik, főzéskor jobban megpuhulnak és összetapadnak. A különböző rizsfajták különböző hagyományos konyhákhoz kapcsolódnak. Az indaiak a száraz rizst kedvelik, a japán és kínai szakácsok a rövidszemű rizst használják. A hosszúszemű rizsek közé tartozik a karolinai rizs és az ízletes pakisztáni basmarti. Rövid szemű a japán kome és a tömzsi kerek olasz rizsek. A köztudatban a vadrizs is rizsfajta, de ez igazából egy Észak-Amerikában őshonos vízifű. Magja hosszú, szürkésbarna, és enyhén dióízű. Főleg vadak és szárnyasok töltelékébe teszik. A feldolgozott vagy előrefőzött rizsek főzésideje rövidebb, de sokat veszítenek ízükből.
A rizs szinte korlátlan ideig eltartható. Főzéskor a hosszú szemű rizs saját tömege négyszeresének megfelelő vizet vesz fel. A rizst legtöbbször megfőzzük, de készíthetünk belőle rizspelyhet, rizslisztet és őrölt rizst, amelyeket pudingok, szószok és levesek ízesítésére használjuk. Erjesztett rizsből készül néhány kínai szeszesital és a japán szaké.
Barna rizs: Feldolgozás előtti, természetes, teljes rizsszem. Több vízben és hosszabb ideig kell főzni.
Rizsliszt: A hagyományos módon fényezett fehér és barna rizsből őrölt sikérmentes liszt. Sokan használják dúsítóanyagként. Magában vagy egyéb lisztekkel keverve süteményeket készítenek belőle. Kínában ebből főzik a "fun" nevű galuskát.
|