Napraforgó
2005.09.24. 01:53
A napraforgó (Helianthus annus L.) jelentosége az elmúlt idoszakban lényegesen megnövekedett. A táplálkozási szokások változásával elo-térbe került a növényi olajak fogyasztása, melynek eredményeként az olajnövények termesztésének jelentosége is növekedett. Az étolajon kívül jelentos a margarin-, szappan- és festékgyártásra felhasznált napraforgó mennyisége is. Nemzetgazdasági szempontból szintén jelentos az olaj kinyerése után visszamaradt napraforgódara, amely -a feldolgozás módjától függoen 20-40 % közötti nyersfehérjét tartalmaz- fontos takarmány. A napraforgó siló-, keveréktakarányként, illetve csalamádéként is termesztheto. A "nagymagvú" változata csemegeként közvetlenül humánfogyasztásra kerül. Madáreleségként szintén forgalmazzák (foleg exportra) a napraforgót. A napraforgó a XVI. században került Amerikából Európába. Kezdetben dísznövényként termesztették és csak a XVIII. században ismerték fel mint olajnövényt. Termesztését csak az 1800-as évek elején kezdték el.
Rendszertana. A napraforgó a Fészkesek (Compositae) családjába tartozik. Az elnevezése nem felel meg a valóságnak, mert a virágzatai általában DK-re tekintenek és nem követik a Nap járását.
Morfológiája, biológiája. A napraforgó egyéves lágyszárú növény. Fogyökérrendszere van, amely 4-5 m mélyen is lehatolhat atalajba. A jólfejlett gyökérzet talajtípustól függoen 40-180 cm-es körben helyezkedik el, a talajt jól behálózza. A gyökérzet dönto része (mintegy 60 %) a talaj felso 0-40 cm-es rétegében helyezkedik el. A gyökerek víz- és tápanyagfelvevo képessége jó.
Szára felálló, egyenes, végig leveles, a jelenleg termesztett fajtáké (hibrideké) általában nem ágazik el, azonban vannak elágazásra hajlamos fajták is. A szár magassága fajtától és termohelytol függoen 1,5-2,5 m magas lehet. Az utóbbi idoben egyik nemesítésicél az alacsonyabb szárú fajták kialakítása. A szár a tányér alatt az érés során különbözo mértékben meghajlik. A termesztés szempontjából a gyengén és közepesen meghajló szár a kedvezo, mert a kaszatokat így kevésbé éri a közvetlen napfény és a madárkártétel is kisebb. A szár csúcsa tölcsérszerüen megy át a tányérba (fészekvirágzat). A szár kezdeti fejlodése lassú, késobb viszont intenzív. A virágzat kialakulásáig a szár a végleges magasságának 40 %-át, virágzásig 90-95 %-át éri el, a virágzás befejezése után nem no a szár. A szár az érés alatt elfásodik.
***************************************************
A napraforgó
A napraforgó Mexikóból került Európába az 1500-as években. Nálunk a két világháború között a Nyírségben és környékén a kukoric a szegélynövényeként ültették. Jelentősége az 1940-es évek után - a zsírszükséglet kielégítése érdekében - folyamatosan nőtt.
A napraforgó a világon a negyedik, hazánkban, valamint Európa középmeleg országaiban pedig a legfontosabb olajnövény. A világterm ésből kb. 9 millió tonna napraforgó olajat állítanak elő évente, s ez az összes zsiradéktermelésnek kb. 10 %-a. A hazai termés az utóbbi években kb. 800 ezer tonna évente, az előállított napraforgóolaj mennyisége pedig kb. 300 ezer tonna/év.
A termés menn yisége teljesen fedezi a hazai étolajszükségletet. Az olajfelesleg gazdaságosan exportálható, az olajmentes szárazanyag, a napraforgódara pedig értékes fehérjeforrás. Elsősorban az állati takarmányozásban, kis mértékben pedig humán célú felhasználás terén jelentős.
A napraforgó mag jellemzői
A jelenleg termesztett hazai napraforgó mag átlagos jellemzői, hogy olajtartalma kb. 48 sza%, fehérjetartalma kb. 18 sza%, és a héjtartalma kb. 25 sza% körül alakul.
A napraforgó mag továbbá 9 sza%-ban egyéb anyagokat és különleges anyagokat is tartalmaz. A mag feldolgozásakor ezek nem jutnak az olajba, a darába maradnak. Biológiailag káros hatásuk nincs.
*****************************
- Napraforgó (Helianthus annuus)
Latin neve a napkoronghoz hasonló tányérvirágzatára utal. A napraforgó máig tartó hódító körútja Észak-Amerikából indult. Eleinte dísznövényként nevelték Európa királyi kertjeiben, majd a XVIII. sz. elejétől olajos magként is hasznosították. Ezután a napraforgó ipari növényként visszatért Amerikába, ahol létrejöttek a legnagyobb napraforgó termesztési körzetek. Kedvező élettani hatásainak köszönhetően kedveltsége mind a mai napig növekszik. Jelenleg Argentína, Franciaország, a volt Szovjetunió országai, Kína és India a világ legnagyobb napraforgó-termesztői.
Táplálkozástudományi szempontból kiemelkedő jelentőségű a magas E vitamin,telítetlen ésesszenciális zsírsav tartalma miatt.
A finomított napraforgó étolaj áttetsző, világos sárga, semleges illatú és ízű, alkalmas sütésre, főzésre, öntetek és majonéz készítésére. |
|