Étel-Töltött káposzta - E.Margit
2005.10.04. 01:16
E.Margit receptje (a férjem azt mondta, hogy ez nagyon titkos recept, tehát csak csöndben mondom el)
Mennyiségeket sajnos tőlem ne várjatok, csak az elkészítés menetét írom le. A mennyiségeket kinek-kinek ki kell találni.
Töltött káposzta
Töltelék:
A töltelékbe való rizst lobogó forró vízben félig megfőzöm, az apróra vágott hagymát megpárolom.
(Ha valaki szereti, akkor lehet a töltelékbe szóját is tenni. Így könnyebb és egészségesebb lesz. Ahány kg darált húsból készül, annyi csomag szójagranulátumot beáztatok fűszeres vízbe.)
A darált húst, (a kinyomott szóját,) a hagymát és a rizst összekeverem borssal, sóval, pirospaprikával, kicsi köménnyel és fokhagymával. 1 kg anyagra 4 tojást számolva (szója nélkül kevesebb is elég) beleteszem a tojásokat és annyi morzsát, hogy formázhatóra összeálljon a massza.
A tölteléket lehet levélbe vagy aprókáposztába tölteni, én ez utóbbit szoktam csinálni.
A darált hús 1/3 része lehet füstölt hús is, így még finomabb.
A savanyú káposztát kimosom, lecsöpögtetem
A füstölt és nyers sertéskörmöt és csülköt megpucolom, darabokra vágom. Ha oldalast teszek bele, akkor azt is feldarabolom.
A fűszerezéshez előkészítek: őrölt köményt, egész borsot, majorannát, babérlevelet, csípős paprikát (ha a káposztában nincs elég), fűszerpaprikát és finomra vágott nyers vöröshagymát.
Elkészítés:
A nagy lábos alját vékony szeletekre vágott füstölt szalonnával és szalonnabőrrel kirakom. Erre kerül egy sor káposzta, majd felöntöm annyi vízzel, hogy a káposzta éppen csak felússzon. Ha felforrt, akkor belekerülnek a húsok, rá egy réteg káposzta, erre minden fűszerből egy kevés. Újból egy kevés vízzel felöntöm, majd megvárom, amíg felforr. Ekkor jönnek a töltelékek vagy gombócok. Tetejére káposzta, erre megint fűszer. Ezt addig folytatom, amíg elfogy a hozzávaló vagy a helyem. A tetejére káposzta és fűszer kerül.
A nyers vöröshagymát elég bőven lehet szórni, ne tartsatok tőle, nagyon finoman belefő a káposztába.
A legutolsó sor előtt érdemes a felforrt vizet megkóstolni, hogy elég sós-e, vagy nem túl sós véletlenül. Ekkor még mindkettő korrigálható. Amikor az egész felforrt, akkortól számítva 2-3 órát szoktam főzni, attól függően, hogy milyen hús került bele. A csülöknek azért kell ennyi idő, még szétvagdosva is.
Ha kész, akkor még forrón szétszedem, külön a gombócokat, külön a húst és külön a káposztát. Ízlés kérdése, de ilyenkor lehet egy egész minimális habarással (liszt-víz) vékonyan besűríteni.
Tálaláskor tejfölt szoktam a tetejére tenni.
Ha még ünepibbé szeretné valaki tenni, akkor a tálaláskor sült debrecenit vagy frissen sült bőrös karaj szeletet lehet a káposztára tálalni.
Az idén feltehetőleg egy sokkal diétásabb változatot fogok csinálni Majd valami füstölt pulykahúst veszek és lehet hogy darált csirkemell lesz a tölteléknek a hús.
|