Rétestészta készítése - Zsuzsa
2006.04.17. 22:14
Én a nagymamámtól tanultam rétest húzni, gyerekkoromban sokat lábatlankodtam körülötte, majd egyszer csak magam is megpróbáltam, és lássatok csodát elsőre sikerült.Azóta is sütögetek, bár időigényes.
Tészta:
Fél kiló réteslisztet egy kevés zsírral elmorzsolunk, majd közel fél liter sós-langyos vízzel összeállítjuk a tésztát. A vizet óvatosan adagoljuk, nehogy mancsos legyen a tészta, de puhának kell lennie. Kb.15-20 percen keresztül folyamatosan csak gyúrni kell, majd amikor a tészta szép sima és jól kidolgozott, kétfelé vesszük. Mindkét cipót ismételten átgyúrjuk, úgy ügyeskedjünk, hogy lehetőleg ne gyűrődjön sehol meg a tészta, hiszen a húzásnál a gyűrődéseknél könnyen elszakadhat. A cipókra langyos fazekakat borítunk és a tetejüket olvasztott zsírral megkenjük. Fontos, hogy egy nagy asztalon, sima fehér abroszon kezdjük a nyújtást 10-15 perc múlva, melyet vékonyan megszórunk liszttel. Folamatosan próbáljuk a lehető legvékonyabbra nyújtani, majd megkenjük a tészta tetejét olvasztott zsírral, és a kézfejünket használva belülről kifelé óvatosan elkedjük húzni. A húzást addig folytatjuk, amíg az asztalt teljes nagyságában -mint egy abrosz- betakarja tészta.Leheletvékony lesz, ebben a fázisban eléggé sérülékeny. Esetleges szakadásoktól nem kell megijedni, hiszen az egészet fel fogjuk gönyölni, így a lukak felett több réteg tészta lesz. Miután készre húztuk a tésztát, a széle vastag maradt. Ezt nagymamám oly módon szedte le, hogy a keze fejére göngyölte a vastagon maradt részt, körbe járta az asztalt. Aki ezt bonyolultnak érzi, az ollóval is körbenyírhatja.
Töltés:
5-10 percig hagyjuk száradni a tésztát, majd olvasztott zsírral meglocsolgatjuk, és amennyiben nedvesebb töltelékkel (pl.túró,alma) töltjük, morzsával megszórhatjuk. A tölteléket elterítjük a tészta teljes területén,majd az abrosz segítségével felgöngyöljük a rétest.Kézzel nem tudjuk a sérülékeny leheletvékony és széles tésztát feltekerni, ezért van szükség az abroszra. Ne legyenek a tekercsek túl szorosak, inkább lazák és laposak. A tepsi nagyságának megfelelő rudakat vágunk. Tetejüket ismételten olvasztott zsírral megkenjük,és kellő távolságra egymástól forró sütőben pirosra sütjük. Melegen a legfinomabb.
Töltelékek:
Mákos: Mákot, cukrot izlés szerint összekeverjük, ezzel szórjuk meg a tésztát. Ne felejtsük el cukros tejföllel megfröcskölni, nehogy száraz legyen.
Túrós: 30 dkg. túrót egy kanál tejföllel, egy tojással két kanál cukorral, egy kanál búzadarával,mazsolával, esetleg reszelt citromhéjal, vaniliás cukorral összekeverjük. A tésztát ne felejtsük el megszórni morzsával. Esetleg édes morzsával.
A töltelékeknek csak fantáziánk szabhat határt, a töltelékeket meglehet bolondítani különféle gyümölcsökkel, a mákosba reszelhetünk tököt, almát, melyek haználatával biztosan nem lesz száraz a rétes, és különlegesen pikáns lesz. A túró tölteléket nagyon szeretjük kevés aprított sárgabarackkal, meggyel.
És most jön a csel, én is imádom a kenyérsütőt használni, hiszen nagyon idő és erőkímélő. A fenti tésztát szépen belemérem a kenyérsütőbe, dagasztásra állítom és ezzel megkímélem magam nemcsak a gyúrástól, de a serpenyők melegítésétől is, hiszen a gép igen csak alkalmas a melegen tartásra. Érdemes figyelni a folyamatot, hiszen most nem dagasztunk.
A tésztánál nem említettem, hogy tuti a siker hogyha egy-két tojást hozzáadunk. Nagymamám még nem igen tett bele csak akkor, hogyha nem volt biztos a liszt minőségében. Igen csak hosszúra sikerült ez a rétes recept, remélem lesz aki végig olvassa. Eléggé sok munka van vele, de higgyétek el megéri. Fogyókúra mellett nem ajánlom, hiszen eléggé sokszor kell zsírozni, és csak akkor lesz igazán finom, hogyha nem száraz.
|