Többször találkoztam vele, hogy valaki élesztő- vagy gluténmentes kenyérféle receptjét kereste. Arra gondoltam, hogy ilyen recepteknek adhatna otthont ez a fórum. Esetleg más diétába illeszthető recept is helyet kaphatna, a lényeg, hogy diétás legyen. Megkérném, hogy a receptek beírásakor jelezzétek, hogy milyen diétába illeszthető a kenyérféle.
Gondolom, hogy viszonylag kevés ilyen recept forog közkézen, de remélem ebből is kialakul előbb-utóbb egy kis gyűjtemény.
Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget, üdv, Margit
Kiegészítés (Batka): ebbe a fórumba írjátok a candida, lisztérzékeny, diabétesz (cukorbeteg) stb. recepteket. Hasznos oldalak:
3 dl langyos víz, fél kk csemege pirospaprika, fél kk őrölt bors, 3 dkg cukor, 1 kk só, 10 dkg Graham-liszt, 12,5 dkg kukoricaliszt, 22,5 dkg kenyérliszt, 1 csomag szárított élesztő
A liszteket előzetesen összekeverjük, majd a hozzávalókat a felsorolás sorrendjében a sütőedénybe töltjük, és a készüléket erős sütésre állítjuk. Ha van időnk, célszerű kovászt készíteni 5 dkg kenyérlisztből és 5 dkg kukoricalisztből, mert így a kenyerünk magasabb lesz.
3 dl langyos víz, 3 dkg margarin, 1 kk cukor, 1 kk só, 20 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 20 dkg kenyérliszt, 1 csomag szárított élesztő
5 dkg kenyérlisztből, 5 dkg rozslisztből, cukorból és az élesztőből, 0,6 dl vízzel tésztát tésztát gyúrunk, és langyos helyen, letakarva kb. 2 órát pihentetjük. (Én szoktam több időt is hagyni neki, akár 4 órát is, ha van időm. Jó erjedt szaga van.) A kétféle lisztet összekeverjük, először a kovászt morzsoljuk bele, majd a hozzávalókat a sütőedénybe töltjük, és a készüléket erős sütésre állítjuk.
A kétféle lisztet, a búzacsírát, a búzakorpát összekeverjük, majd a hozzávalókat a felsorolás sorrendjében a sütőedénybe töltjük. A készüléket erős sütésre állítjuk. Csipogáskor tesszük hozzá a búzapelyhet.
A hozzávalókból gépben 20 perc alatt tésztát dagasztattam, majd tálba tettem és hagytam fél órát kelni. Ezután 16 darabba vágtam, tepsin kelesztettem még kb. 50 percet, majd vízzel megspricceltem és előmelegített sütőben megsütöttem. Így 1 zsömi 27,375 gramm szénhidrát lett.
Első lépésként 275 gramm sima lisztet összekeverünk 275 gramm teljes kiőrlésű búzaliszttel.
Gépben kovászt készítünk: 200 ml langyos víz
5 gramm cukor
1 ek. 10 %-os ecet
150 gramm a fenti lisztkeverékből
1,1 dkg élesztő
Este elkészítjük, üstöstül hűtőbe tesszük.
Másnap reggel az üstöt visszatesszük a gépbe és beleteszünk 1,1 dl langyos vizet, 2 ek. olajat, 1,5 kk sót, a maradék lisztkeveréket, amibe belekevertünk 1 ek. sikért, valamint 1,5 dkg élsztőt.
20 percig dagasztatjuk a géppel, majd tálba borítjuk. 15 perc kelesztés után finoman átgyúrjuk, majd újabb 15 perc után ismét. Ekkor hagyjuk 20 percig pihenni a tésztát, majd deszkára borítjuk, és 15 zsömlét formálunk belőle. Hagyjuk kelni lefedett jénaiban 1 óra hosszát, ekkor megspricceljük langyos vízzel, lefedjük, és hideg sütőben kezdjük a sütést. 30-35 perc alatt sül meg.
Összes szénhidrát 378,85 gramm, így egy zsömlében 25,25 gramm szénhidrát van.
Mindent a gépbe teszek ( a vizet langyosan) és 20 percig kavartatom vele, majd az üstöt kiveszem és kb. 1 órán keresztül a konyhában tárolom, hogy a kovász beinduljon, majd hűtőbe teszem üstöstül, másnap reggelig. Reggel kiveszem az üstöt, berakom a gépbe és hozzáadom a kenyér hozzávalóit.
Kenyér hozzávalói: 200 g teljes kiőrlésű búzaliszt
100 g teljes kiőrlésű rozsliszt
100 g búzakorpa
50 g búzacsíra
1 mk őrölt kömény
1,5 tk só
20 g lenmag
1 dkg burgonyapehely
1,5 kk sikér
0,7 dl langyos víz
2 dkg olvasztott margarin
A gépben nyitott tetővel 20 percig dagasztatom a tésztát, majd tálba borítom és hagyom 3/4 órát kelegetni. Ekkor picit átgyúrom és kenyérkét formázok belőle. 11x22-es dobozformába teszem, bevágom és hagyom 2 órát kelegetni. (Picit berepedt a kelés elején, de nekem így is tetszik.) Nekem 2 ilyen dobozformám van, így azzal fedtem le és úgy is sütöttem. Sütés előtt langyos vízzel megspriccelem a kenyeret és a tetőt is. Előmelegített sütőben 1 órát sült.
Az össz szénhidrát mennyiség 418,8 gramm. Nekem 1050 grammos lett a kenyérkém, így 100 grammnyiban 40 gramm szénhidrát van csak. Tömör, igazi teljes kiőrlésűs kenyérke lett és cukrosoknak, mint és is, szerintem nagyon jó. Én már ettem belőle, szerintem finom. Nincs az a tömény rozsíze, mint a teljes kiőrlésű rozskenyereknek.
Túrós zebratorta (Macikonyháról hozta Ildikó, én diétásítottam)
A recept:
30 deka liszt
1 tk. sütőpor
1 tk édesítőszer
12,5 deka vaj (vagy 15 dkg margarin és 1 ek joghurt)
1 tojás
1 csipet só
A krémhez:
75 deka krémesre áttört túró
4 dl tejföl (vagy 4 dl sűrű joghurt)
1,5 dl olaj
3 tk édesítőszer
2 tojás
2 ek. citromlé
1 csomag vaníliás pudingpor
1 dkg cukrozatlan kakaópor
A tészta hozzávalóit öszegyúrom, és pihentetés nélkül kibélelek vele egy 28 cm-es kapcsos tortaformát. A túrókrém hozzávalóit (a kakaó kivételevel) egy nagy keverőtálba teszem, és kézi mixerrel addig keverem, amíg teljesen sima, csomómentes krémet kapok. Megfelezem a krémet, és az egyik felébe belekeverem a kakaóport. Elkezdem a forma töltését. Egy mártásos kanállal* elkezdem a tésztára kanalazni felváltva a kétféle krémet. Egész egyszerűen középre rakok egy kanál fehér krémet, erre egy kanál kakaósat és így tovább amíg a krémből tart. A szép minta elérése érdekében abszolút nem kell, sőt nem szabad kenegetni, magától fog szétterülni a formában. Mikor ez megvan, 175°C fokra előmelegített sütőbe** teszem, és kb. 50 perc alatt készre sütöm. Még 10 percig hagyom hűlni, és csak utána szedem le róla a forma oldalát. Felvágni csak teljesen kihűlt állapotban ajánlatos.
*Azért használok mártáshoz használatos merőkanalat, mert azt tapasztalam, annak van a legmegfelelőbb mérete. Nagyobb mint egy leveseskanál, és kevésbé folyik le róla a krém. Szebben lehet adagolni vele, és a csíkok is jobban mutatnak, láthatóbban elválnak egymástól. **Hőlégkeveréses sütőben elég a 175°C fok, alsó-felső lángnál inkább 190°-200°C fokon kell sütni.
A margarint habosra keverem az édesítővel,bele a tojások is. A szárazakat összekeverem,majd a tojásos krémbe keverem villával. Ízesítés lehet:csokikocka, dió,mogyoró,mandula,stb...
A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, az élesztőt a porrá tört édesítő tablettákkal és a tejjel felfuttatjuk. Az elmorzsolt liszthez adjuk a 4 tojássárgáját, a citrom reszelt héját és a vaníliás cukrot. A tésztát jól összegyúrjuk, majd félretesszük pihenni. A tojásfehérjéket a glukononnal gőz felett kemény habbá verjük, végül belekeverjük a kókuszreszeléket(kissé összeesik a hab ettől). A tésztát kettéosztjuk. Fél cm vastagra nyújtjuk, és rákenjük a fele mennyiségű tojásfehérjés masszát. Szorosan feltekerjük és hűtőbe tesszük, míg a másik tekercset elkészítjük. Utóbbit is hűtőbe rakjuk. A már dermedt tekercset lisztezett késsel felszeleteljük 2 cm-es szeletekre. 40 darab lesz belőle. Előmelegített sütőben, közepes lángon 15-20 percig világos rózsaszínűre sütjük.
Összénhidrát: 310 gramm, ebből 150 gramm szorbit
1 Darab szénhidrátja: 8 gramm, ebből 4 gramm szorbit
Ezt majd egyszer megcsinálom, csak nem szorbittal és vaníliás cukorral.
A túrót áttörjük és a margarinnal, a liszttel és az édesítővel egynemű tésztává gyúrjuk. 1-2 órát hűtőben pihentetjük. Lehet aprósütit is készíteni belőle, de tepsis változatokhoz is jó. Lehet egyszerre nagyobb mennyiséget is készíteni belőle, sokáig tárolható a mélyhűtőben.
A tojássárgáját fahéjjal, édesítőszerrel kikeverjük. Az almát durvára reszelve hozzáadjuk, a tojásfehérjét kemény habbá verve a sütőporos liszttel együtt lazán hozzákeverjük. Kikent és belisztezett tortakarikában vagy őzgerinc formában , közepesen meleg sütőben sütjük.
Tészta hozzávalói: 30 dkg liszt, fél csomag sütőpor, csipet só, 14 dkg margarin, 2 kk édesítőszer, 1 tojás, 1 púpos ek kefír.
Szilvatöltelékhez: fél kg szilva, fél kk édesítőszer(elhagyható), fél kk fahéj
A lisztet összekeverjük a sütőporral és sóval. Hozzátesszük a margarint és elmorzsásítjuk vele, majd az édesítővel, tojással és kefírrel omlós tésztát gyúrunk. A tészta kétharmad részét kinyújtjuk, tepsibe tesszük, úgy, hogy pereme is legyen. Erre kerül a szilva. A szilvát kis cikkekre vágjuk, hozzátesszük az édesítőt és fahéjat, jól összekeverjük és rászórjuk a tésztára. A maradék tésztából rácsot sodrunk rá. Előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük. Szénhidrát: 276 gramm.
Ez egy kisebb tepsibe való adag, de legközelebb tortaformába teszem.
A liszten is lehet variálni, például 10 dkg rétesliszt, 10 dkg finomliszt, 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt. Vagy más lisztkombinációkkal.
75 gr joghurt 10 dkg tk.tönköly,vagy tk.búza liszt
90 ml víz 5 dkg zabkorpa
1 tk.só 5 dkg búzacsíra
2 ek.olaj 1 kk.sikér
aszkorbin 2 dkg friss élesztő
Dagasztás,12 db-ra osztani,zsemlét formázni, két hatos kört alakítani belőlük. A zsemlék közt kb.fél centi hely legyen. Kelesztés kb.30-40 percig, lekenni joghurttal,megszórni különböző magokkal, 190 fokon 25-30 percet sütni.
25 dkg zabpehely, 10 dkg tk.búzaliszt, 5 dkg búzacsíra, 6,5 dkg zabkorpa, 2 kk folyékony édesítőszer, 1 kk vaníliaaroma, 1 kk.sütőpor, 25 dkg margarin, 2-3 ek víz.
1/2 kg meggyet fahéjjal,citromhéjjal,annyi vízben ami ellepi, felteszek főni, 25 dkg zselatint hozzáforralok,félreteszem.
A szárazakat egy tálban a vajjal, villával összemorzsásítom,nem áll össze teljesen.Felét a kivajazott,lisztezett formába terítem,kicsit lenyomkodom.Elterítem rajta a meggyet,majd a tetejére szórom a maradék tésztát,lesimítom. 175 fokon kb.25-30 percet sül,a formában hagyom kihűlni,letakarom.Igazán másnap finom.
Hajtogatáshoz 150 g sajt és kevés olvasztott margarin.
A pogácsa hozzávalóit kenyérsütő gépbe tesszük és 20 perc alatt megdagasztatjuk. Ezután tálban 1 órát kelesztjük. Ekkor kinyújtjuk, megkenjük vékonyan olvasztott margarinnal és megszórjuk sajttal, majd összehajtogatjuk. A hajtogatást és kenést háromszor ismételjük. Az utolsó hajtogatás után szintén megpihentetjük, majd szétnyújtjuk és nem túl nagy szaggatóval pogácsákat szúrunk ki. Tepsire tesszük, ott még fél órát kelesztjük, majd előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Szénhidráttartalma 362,7 gramm.
150 gr joghurt/kefír 10 dkg tk.búza vagy tk.tönköly
250 ml víz 20 dkg tk.rozs
2 dkg vaj
2 tk.só 5 ek.lenmagpehely
aszkorbin őrölt kömény
1/3 kocka friss élesztő
Dagasztás gépben,kelesztés tálban 30 perc,átgyúrás,nyújtás 60 X 30 cm-es téglalappá.
Vízzel alaposan megspriccelem,beszórom a magkeverékkel /len-,szezám-, napraforgómag és zabpehely egyenlő arányban,kb 2 ek.mindenből/ belenyomkodom,újra spriccelés.Felvágom 16 db-ra,kb.15 X 7 cm-esekre. Kelesztés kb.30-40 perc,spricc,sütés 200 fokon kb.20-25 perc.
Így egy db 34 gr.szénhidrátot tartalmaz. Szerintem ezek elég nagyok,ha felezném a darabokat,akkor kapnék egy zsemle nagyságot kb.,így 17 szh. lenne per db.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit