Többször találkoztam vele, hogy valaki élesztő- vagy gluténmentes kenyérféle receptjét kereste. Arra gondoltam, hogy ilyen recepteknek adhatna otthont ez a fórum. Esetleg más diétába illeszthető recept is helyet kaphatna, a lényeg, hogy diétás legyen. Megkérném, hogy a receptek beírásakor jelezzétek, hogy milyen diétába illeszthető a kenyérféle.
Gondolom, hogy viszonylag kevés ilyen recept forog közkézen, de remélem ebből is kialakul előbb-utóbb egy kis gyűjtemény.
Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget, üdv, Margit
Kiegészítés (Batka): ebbe a fórumba írjátok a candida, lisztérzékeny, diabétesz (cukorbeteg) stb. recepteket. Hasznos oldalak:
200 ml langyos víz (szükség szerint több/kevesebb)
A tökpürét előző nap összekevertem a búzapehellyel és a 60 ml langyos vízzel s egy éjszakára puhulni hagytam.
Másnap a többi hozzávalóval jól összedolgozom. A tésztát lefedve, kb. 30 percig pihentettem. Ezután jól átgyúrtam, kivajazott formába tettem s a sütő villanylámpáját bekapcsolva a sütőben több órán át kelesztettem. A tészta tetejét vízporlasztóval nedvesen tartottam.
Amikor a tészta jól megkelt: bő 2-szeresre és a tetején eléggé lyukacsos lett, bőven megszórtam szezámmaggal.
230 fokra felmelegített gőzős sütőbe tettem, ahová 5 percenként vizet porlasztottam a sütő 2 oldalfalára 4-5 alkalommal.
10 perc múlva 200 fokra kapcsoltam a sütőt s további 55 percig sütöttem a kenyeret.
A délelőtt sütött kenyeret este szeleteltem.
Finom, ropogós héjú, enyhén fűszerezett szaftos belsejű kenyér lett, ami felvágottakhoz, sajtokhoz, dzsemekhez, levesekhez, főzelékekhez stb. egyaránt nagyon finom és laktató.
Én elnézést kérek Rititől és Hennától is, itt viszonylag ritkán szoktam körülnézni, megígérem ezután figyelmesebb leszek. Henna szerencsére tegnap kérdezett a bezsélgetős fórumban, így neki már tudtam válaszolni.
Riti! Megkérlek, ha olvasol, írjál még egyszer az általános bezsélgetős fórumban. Írd meg, hogy melyik receptet próbáltad, milyen és mennyi élesztővel és mikor esik vissza a kenyér teteje. Tehát kicsit bővebben a problémádról, szerintem biztos megtaláljuk a megoldást rá. Nem hiszem, hogy a gépeddel lenne a baj.
A segítségedre lenne szükségem! A barátnőméknek szoktam vinni az általam sütött finomságokból, a gyerekei is nagyon szívesen fogyasztják. Sajnos kiderült , hogy a kisebbik (valószínű) allergiás a tojásra és a tejre. Annyira szeretnék neki továbbra is finom kaláccsal kedveskedni, de magamtól nem tudok ilyet, ezek nélkül alkotni. Kérlek ha van ilyen recepted, vagy kedved ilyet kitalálni, osztd meg velem.
Sziasztok!
Egy csomó nagyon jó gépi kenyérreceptet olvastam itt, nekem viszont sehogy sem akar sikerülni... Mindent pontosan úgy csinálok, ahogyan leírtátok, egy zsák különböző lisztem van, és mégsem jó. Az állaga tökéletes, az íze mennyei, de ahogy kinéz...! Akármit teszek, a közepe 'bekráteresedik'.Próbáltam kevesebb vízzel, sikérrel, aszkorbinnal. Most ott tartok, hogy a gépemmel van valami baj. Bomann CB 594-esem van, két keverőlapátos. Tud valaki segíteni? Köszönöm!!
Riti
Köszönöm a recepteket, ennek alapján megcsináltam a diétás kenyeret. Kenyérsütőgépben is tökéletes, picit több folyadék kellett hozzá. Nagyon finom lett. Mégegyszer köszi: Kati
A 3 kenyerem, és a fokozatosságot szem előtt tartva, az első egy sima fehér kenyér volt, a 2. grahamlisztes kenyér a 3 pedig rozsos-grahamlisztes kovászos és élesztős kenyér.
10 dkg rétesliszt
20 dkg rozsliszt (világos)
20 dkg grahamliszt
1 ek sikér
1 ek ecet (aszkorbinsavat még nem tudtam beszerezni)
1kk só
3 dl tej (a cukor hiányában tejben futtatom az élesztőt)
1 zacskó száraz élesztő
ca 10 dkg búzakovász
kevés joghurt
A lisztet, sikért, sót összekevertem, a kovászt és a tejben megfuttatott élesztőt a keverék közepébe öntöttem, majd befedtem a lisztkeverékkel, és kb 1/2 órát hagytam meleg helyen kelni.
Ezután a többi hozzávalót is belekevertem, majd kézzel addig dagasztottam, míg a tál szép tiszta nem lett, a tészta pedig ruganyos.
Majd kelesztés, dagasztás, kelesztés, dagasztás, formázás, egy kis kelesztés és ca 180 fokon 1 órát sütöttem. Közben megkentem vizzel higitott tojással.
Nagyon jól állaga lett, képet is próbáltam küldeni, de talán holnap sikerül.
Az igazat megmondva a margarint kifejeltettem, de enélkül is nagyon finom lett.
Szerintem ezen mennyiségekkel gépben is meg lehet csinálni, de lehet, hogy kevesebb folyadék is elég hozzá, bár ehhez nem értek.
Sziasztok!
Most találtam ezt az oldalt, a segítségetekre lenne szükségem. Keresek diabetikus kenyér receptet, amit gépben tudok sütni. A készen kapható kenyéren rajta van az összetétel, csak a mennyiségek nincsenek és nagyon kevés helyen lehet beszerezni. Ha valakinek van ilyen recept, nagyon megköszönném.
Üdv.: Kati
Bár itt nem szoktam válszolni, de most megköszönöm, hogy beírtad a receptet, áttettem az ABC-s részbe is. Majd nézd meg, ott van még 1-2 cukormentes recept, hátha megfelel Neked is.
500 dkg liszt (32dkg rétesliszt, 18dkg BL-55 sima fehér liszt)
2 dkg élesztő
2dkg vaj
2dl tej
1kk só
1ek ecet
kefír
Az élesztőt a 2 dl tejben hagytam felfútni, természetesen a cukor hiányában nem igazán látványos, inkább a tej tetején úszkáló barna foltoknak lehetne nevezni a látványt. A lisztet elkevertem a sóval, majd az 1 ek 10 %-os ecetet belecsurgattam. Az élesztős tej kb 2/3-át a liszthez öntöttem, a maradék tejben megolvasztottam a vajat, és ezt is a liszthez öntöttem. Eddig volt az alaprecept, amit ezen honlapon találtam. De mivel túl keménynek véltem a tésztát, tettem hozzá kefírt, amit előzőleg kicsit meglangyosítottam. Kb 2 dl használtam, de ezt nem tudom pontosan. Majd jól kidagasztottam (hólyagos és sima lett a teteje, a tál oldalától elvált), kelesztettem 1 1/2 órát, majd átdagasztottam, ismét kelesztés, kb 3/4 órát, majd kicsi dagasztás, beletettem a formába és ott még hagytam kb 20 percet kelni. Légkeveréses villanysütőben 200 fokon 10 percig, majd 160-170fokon jó 1 órát sütöttem. Közben egyszer megkentem a tetejét sima vizzel.
660 g rozskovász 165 g rozs-búza-zab-gersli keverék (teljes szemek) 165 g tönkölyliszt (teljes kiőrlésű) 165 g rozsliszt (teljes kiőrlésű) 165 g búzaliszt (teljes kiőrlésű) 2 sárgarépa reszelve 2 tk só 1 tk barnacukor
víz
1) A gabonamagvakat a sütést megelőző este leforrázzuk annyi forrásban lévő vízzel, amennyi éppen ellepi.
2) Az anyagokat jól összekeverjük, meggyúrjuk s 30 percig pihentetjük. Az összeállításnál szükség szerint egy kis vizet adjunk a tésztához, hogy az anyag kellően összeálljon.
3) A tésztát ismét jól átgyúrjuk, formázzuk s egy kb. 30 cm hosszú kizsírozott formatepsibe tesszük, majd meleg helyen legalább a duplájára kelesszük.
A kovász aktivitásától függően min. 2 óra szükséges. De több is lehet. Ha hosszabb ideig kell keleszteni, akkor terítsünk a tepsiben lévő kenyérre langyos vizesruhát, melyet időnként frissítünk, hogy a tészta felületét ne hűthesse le.
4) 230 fokra előmelegített bőven gőzölt sütőben kezdjük meg a sütést l5 percig.
Ezután állítsuk a sütőt 180 fokra s 60 percig süssük a kenyeret, miközben a felületét és a sütőfalát vízzel gyakran befecskendezzük.
A 60 perc elteltével vegyük ki a kenyeret a formából, és a rácson süssük további 15 percig.
A sütőből kivett kenyeret ismét kellően permetezzük be, majd takarjuk le, s hagyjuk a szeleteléshez kihűlni.
Ha a kenyerünk héja túlsülne, kérges kemény lenne, akkor sokat segít a többszöri langyos vizesruhába csavarás.
Érdeklődni szeretnék, hogy a fiamnak fehér kenyeret szeretnék sütni, de ő tejfehérje-allergiás. Nagyon kevés a kenyérreceptem, így most bajban vagyok újdonságok készítésével, egy kalácsot tudok sütni, a narancsosat, mást sajnos nem. Ha tudtok nekem segíteni ebben nagyon megköszönném. Kérek szépen kenyér- és kalácsreceptet. köszönöm szépen !
Az összetevőket megfeleztem 2 gépre, mert az én gépeim 600-700 g mennyiséget tudnak jól megdagasztani, viszont az új zománcos sütőformám 1,2 -1,5 kg kézi dagasztásu mennyiséggel nyújt optimális (max. 10 cm) magas rozskenyeret.
A keményebb tésztákat a géppel addig dagasztattam, amíg azok a kovász hatására sűrű krémszerűvé nem váltak.
Ekkor kivettem a ragacsos tésztát a két gépből és egy nagy gombóccá formálva a sütőformába tettem. Vizes kézzel a felületét elsimítottam, majd hideg sütőben addig kelesztettem, amíg az edény tele nem lett, de a felület szép egyenletes maradt (4,5 ó).
*(Kézzel dagasztva közepesen kemény jól dadasztható tésztát kapunk. 10 perc dagasztás az összeállatás után. 20 perc pihentetés után jön a formázás és az edénybe készítés, kelesztés).*
Ekkor az edényt a kenyérrel kivettem a sütőbőlés a sütőt 230 fokra felfűtöttem. Indításkor egy kis fémtálban forró vizet tettem alulra a gőzöléshez. Amikor a hőmérséklet elérte a 230 fokot, a kenyeret a formában betettem a középső állásban lévő rácsra és külön erre a célra vásárolt vízporlasztóval meleg vizet bőven bemermeteztem a sütőtérbe a kenyér felülete felé.
10 perc múlva 200 fokra tekertem a kapcsolót és ismét bepermeteztem a sütőtérbe a kenyér felülete felé.
10 perc elteltével 170 fokra kapcsoltama hőmérsékletet és a permetezést megismételtem.
Ezután a kenyeret 50 percig sütöttem, majd óvatosan kivettem a sütőformából s még 10 percig sütöttem.
A sütés befejezése után rácsta tettem s egy vékony kenyérkendővel letakarva tartottama szeletelésig.
Javasolom a 24 órás várakozást az íz és az állag ekkorra érik össze. A korán megszelt kenyér morzsásan ragacsos, ízetlen.
Megjegyzés: A dizájn ukrán, a beltartalom egy kedves CK-Fórumtárs házi receptje erős megváltoztatással. Mindkét kenyérhez képest ez egy fűszeresebb, karakteresebb kenyér.
Az eredeti ukrán kenyér egy nagyon jó minőségű tömegkenyér. Kicsit világosabb.
A fent felsorolt hozzávalókból a kenyérsütő gép dagasztó programjával estetésztát készítettem, majd a program lefutása után a gépet kikapcsoltam s megvártam hogy a tészta több órán keresztül bő kétszeresére kelljen.
Ezután a sütőprogrammal megsütöttem s kb. 20 percig még a gépben hagytam a kész kenyeret, hogy szép pirosra süljön és az üstből könnyedén kipottyanjon.
A kenyér tetejét vizes tojással a sütés elindítása előtt óvatosan le lehet kenni, hogy szebb legyen és ne morzsálódjon olyan szárazan a szeletelésnél.
Megjegyzés: A kovász készítéséhez 5-7 nap szükséges. Javaslom, hogy az első kovászból mindig tegyünk el két kanálnyit a következő sütéshez kis befőttes üvegben, melyet aztán minden egyes sütésnél 3 nap alatt fokozatosan szaporítsunk fel 200 g-ra + 2 kanálnyira.
60 dkg BL 80-as liszt (vagy 40 dkg finomliszt +20 dkg rétesliszt) 1 dl tej 2 dl kefír v. joghurt 2 egész tojás 5 dkg margarin 1/2 kk. só 2 kk. folyékony édesítőszer (én Süssinát használok), ha édesebben szeretitek, lehet picit többet is tenni bele késhegynyi aszkorbinsav 1/4 friss élesztő
Ez a tészta egy alapreceptnek tekinthető, ebből mindenféle kalácstészta alapú süteményt meg lehet sütni.
Többször találkoztam vele, hogy valaki élesztő- vagy gluténmentes kenyérféle receptjét kereste. Arra gondoltam, hogy ilyen recepteknek adhatna otthont ez a fórum. Esetleg más diétába illeszthető recept is helyet kaphatna, a lényeg, hogy diétás legyen. Megkérném, hogy a receptek beírásakor jelezzétek, hogy milyen diétába illeszthető a kenyérféle.
Gondolom, hogy viszonylag kevés ilyen recept forog közkézen, de remélem ebből is kialakul előbb-utóbb egy kis gyűjtemény.
Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget, üdv, Margit
Kiegészítés (Batka): ebbe a fórumba írjátok a candida, lisztérzékeny, diabétesz (cukorbeteg) stb. recepteket. Hasznos oldalak:
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit