Nagyon megörültem a honlapodnak, amikor kenyérsütőhöz kerestem recepteket.
Viszont van egy nagy problémám, amire még senki nem tudott választ adni, ezért fordulok hozzád:
kedvelt a családunkban a friss kenyér, előre elkészített lisztkeverékből és saját magam által összeállított recepttel is próbálkoztam már, de mindig az lesz az eredmény, hogy kb.3 cm magas kenyérnek nem nevezhető valami sül ki. És sajnos fogyasztani sem túl jó: egyszerűen tömör. Ezért preferáltam a kész lisztkeveréket (gondolván, azt jól arányosították a készítők), és azokkal is ugyanez történik, akárcsak a kalácsokkal.
Egy Hauser 801-es, kétlapátos sütőm van, kérlek segíts, mert így nem tudom használni érdemben, csak dagasztásra/kelesztésre pedig túl jó..
Olvasgattam a lapon, sok érdekest találtam, amit köszönök szépen.
Még nagymamámtól tanultam meg kenyeret sütni, igaz Ő komlós-kovászos kenyeret sütött, én már megelégszem a futtatott élesztővel készült kenyérrel is. Egy egyszerű, olcsó lisztből készült, tejes kenyérrel szeretnék én is hozzájárulni a lapon találhatókhoz, igyekszem pontosan leírni a készítés menetét is. Az alapanyagokról csak annyit előzetesként, hogy a legfőbb szempont nálunk az olcsóság, nyugdíjasok vagyunk, azért a jó kenyeret mi is szeretjük, ezért bátran ajánlhatom az alábbiakat, mert nekünk nagyon megfelel. Az eszközöket, amiket használok azért írom le, mert a hőfokokról semmiféle adatom nincs.
Hozzávalók: (azért írom grammokban a mennyiségeket, mert így minden anyagnál azonos
mértékegységeket használhatok)
650 gramm liszt (BL 55-ös finomliszt, a Penny-ben csak 80.-Ft)
330 gramm tej ( 3 deciliter, 2,8%-os)
13 gramm élesztő (ha negyedelek egy élesztő kockát, kicsit lesz kevesebb, ami jelentéktelen)
2 gramm kristálycukor (gyerekgyógyszer szirupadagoló lapos műanyag kanállal 0,5 kanál)
20 gramm só (gyerekgyógyszer szirupadagoló lapos műanyag kanállal 2,5 kanál)
25 gramm ecet (20 %-os, a műanyag ecetes üveg kupakja 3/4-ig töltve, ugyanennyi)
100 gramm víz (1 deciliter)
Eszközök, amiket használok:
Grammok mérésére alkalmas konyhai mérleg (SALTER 2010)
Régi AKA Komet RG-25 kézi robotgép a dagasztáshoz
(ha valakit érdekel, itt megnézheti: http://okostojas.blog.hu/2007/05/02/aka_komet_rg_25 )
Panel lakásokban elterjedt GÁLA 3 főzőlángos gáztűzhely, a sütési hőfok 8 lépésben állítható
Mikro sütő (SHARP)
Régi mechanikus konyhai óra, 1 óra méréstartománnyal, csenget, ha a beállított idő lejár
Vileda teflonos sütőpapír (nem éppen olcsó, de egy papír 12-14-szer használható, így gazdaságos)
Munkamenet:
Elsőnek kimérem a tejet egy műanyag 1literes mérőedénybe és beteszem a micróba a skála felére állítva másfél percre. Ezalatt kimérem a cukrot és az élesztőt egy vastag falú, magas oldalú porcelán tányérba. Ha a tej megmelegedett, ráöntök egy decinyit az élesztőre és egy villával, mintha tojást vernék, eloszlatom az élesztőt a tejben, nem marad darabos élesztő benne. Megszórom a tetejét liszttel, kb. 2-3 milliméter vastagságban, ezt nem a hozzávalóknál megadott mennyiségből veszem el. megfuttatni a mikróba szoktam betenni, ott jó védett viszonylag meleg helyen, 10 percet hagyom, akkortájt kezd buborék eregetésbe. Erre is használom az órát, így nem feledkezhetek meg róla.
Míg az élesztő megfut, a robotgéppel kapott, kb. 20 centiméter átmérőjű és ugyanolyan magas, keverő edényt az oldalára fektetve a meleg víz csap alatt 1-2 percig előmelegítem, amíg az edénybe dugott kézzel, de nem hozzáérve, jó melegnek tapasztalom, utána kimérem bele a lisztet és a sót a tetejére szórom, jól elkeverem a robotgéppel. A közepébe mélyedést csinálok úgy, hogy kb. 2 centiméteres lisztréteg maradjon az edény fala mentén és az alján is. Még bőven marad időm az élesztő megfuttatásából, ilyenkor szoktam kimérni a langyos vizet, abba belemérem az ecetet, így jobb az eloszlása. Előkészítem a tészta helyét a fürdőszobában, nálunk ez a legmelegebb helyiség, és van egy kis munkapolc benne, amit a pihentetés és kelesztés idejére egy gyapjútakaróval le szoktam takarni. A sütőből kiszedem a most felesleges tepsiket, grillrácsot és bekészítek vizet, (kb. 1,5 liternyit, elvileg nem kéne ennyi, mert 1 liternyi a végén megmarad, de úgy tapasztaltam, ha kevesebbet teszek, akkor túlzottan nagy a gőzfejlődés) egy rozsdamentes lapos edénybe a sütő közepére. Még marad időm a feleslegessé vált dolgok elrámolására.
Mikor az élesztő futtatása megfelelő (10 perc), az előkészített lisztüregbe töltöm és a maradék langyosított tejjel együtt. Aki ismeri ezt a típusú robotgépet, biztos rájött már, hogy a dagasztószár pár, kétféleképpen tehető az alapgépbe, egy szer úgy, hogy egymás felé forogva, szinte összeérnek, az egyiket fél fordulattal elfordítva, nagyobb lesz látszólag a rés a kettő között. Tapasztalatom szerint az utóbbi a tészta összeállításához, az előbbi a dagasztáshoz megfelelőbb. Végig a gép 3-as, leggyorsabb fokozatával dolgozom, úgy hogy az edényt kézzel forgatva, annak fala mentén haladok addig amíg a teljes mennyiségű liszt valamennyire összetapad, ez kb. 4-5 percnyi megdolgozás után alakul ki. Ilyenkor még maximum diónyi darabokban van a tészta és nem is egységes az eloszlása. Átállítom a dagasztó szárakat a dagasztásnak megfelelőbb beállításba, az előkészített ecetes vizet ráöntöm a tésztára, ügyelek a lehetőleg egyenletes elosztásra. A robotgéppel dagasztani kezdem a tésztát, alig egy perc múlva az már szépen összeáll, innentől már csak a kidolgozás van végig, amíg szép sima, ragadás mentes tésztát nem kapok és az edény is meg a dagasztószárak is teljesen tészta mentesek lesznek, erre tapasztalatom szerint 8-10 perc bőven elegendő. Sütöttem már annyi ilyen kenyeret, hogy kitapasztaltam, ha kicsit nyirkosabb a liszt, akkor elég a 8 percnyi munka, ha száraz, akkor kell 10 perc dagasztás.
Most kiteszem a fürdőszobába edényestől a tésztát, letakarom egy tiszta konyharuhával és betakarom a gyapjútakaró sarkaival, 15 perc pihentetésre. A pihentetésre szánt idő letelte után, kb. 20-25 %-os dagadást lehet látni a tészta mennyiségén. A robotgéppel még egyszer megdagasztom, de most már csak 1-2 percnyi időig. Ezután minimálisan lisztezett deszkára kiszedem a tésztát és megformálom. Mi a hosszúkás formát szeretjük, talán ez a legelterjedtebb is, na meg ez kényelmesen elfér a kenyértartóba. A gáztűzhely alumínium sütőlapjára teszek egy, a sütőlapnál kicsit kisebbre vágott sütőpapír, egy csipet liszttel megszórom és jól eldörzsölöm rajta, így biztosan nem tapad le a tészta alja és nem lesz a kenyéren "oldalrepedés". A megformázott tésztát, az így előkészített sütőlapra teszem, és 1 órára a fürdőszobában kelesztem, letakarva egy tiszta konyharuhával, amit ha nagyon száraz az idő, egy vízpermetező 1-2 pumpálásával be szoktam nedvesíteni, de nedvesítésre ritkán van szükség.
Ha letelt az egy óra (csenget a konyhai órám), begyújtom a gázsütőt a legnagyobb fokozaton hagyom 10 percet melegedni. Úgy vettem észre, hogy ha ennél rövidebb az előmelegítés, nem lesz szép barna színe a kenyérnek. Amikor a 10 perc letelt, egy nagyon élesre fent késsel, aminek a pengéje fel van polírozva, bevágom a kenyeret 3 helyen, kicsit ferdén kb. 1-1,5 centiméter mélyen. Ezután meleg vízzel átkenem a kenyér teljes felületét és beteszem a sütőbe, a sütő aljától számítva, kb. 8 centiméter magasra. A legmagasabb hőfokon, 8-as beállításon, sütöm 22 percig, majd fele hőfokon, 4-es beállításon, még 24 percig. Ekkor kész a kenyér, kiveszem és a gáztűzhely grillrácsára téve, tiszta meleg, bő vizes ecsettel, átkenem, az alját is, így a kenyér szép színű, fényes, ugyanakkor puha héjú lesz.
Ezzel a módszerrel sok kenyeret sütöttem, mindenkinek ízlik és ha precízen odafigyelek a hozzávalók adagolására, minden kenyér egyenletes minőségű. Csak ajánlani tudom, de egy próbát biztosan megér.
Kedves Margit! Most akadtam az oladaladra és meg kell mondjam,hogy fantasztikus!!! Alig várom a holnapot hogy valamit elkészíthessek:) Köszi ezt a sok receptet,és a csodás képeket!
Erika
2010.01.03. 23:01
Beáta
Kedves Limara!
Nagyon köszönöm a segítséget! Azóta a Te receptjeid között is böngésztem, nagyon ínycsiklandó a sok finomság!
Jó sütés-főzést, és kívánom Margitnak is, hogy mielőbb rendeződjenek a problémák!
Beáta
2009.12.30. 16:01
M.Kerol
Kedves Limara/Margit,
Nekem az a gondom, hogy fruktózzal nem kel meg az édes tészta a gépben (édesítővel eleve nem is próbálkoztam).A végén már 2-2 arányban cukrot ill fruktózt tettem bele, úgy se volt az igazi, talán egy fokkal jobb. Diabetikusat akarok sütni,ezért fontos. Más is tapasztalt már ilyet? Lehet, hogy tényleg csak cukrot szeret az élesztő enni...?
Köszi a választ!
Válasz:
Szia M.Kerol!
A fruktóz cukor, ugyanúgy kell működnie, mint a kristálycukornak. Kimondottan diabetikus, az az édesítőszer, én ezzel sütök minden kalácsfélét és ragyogóan megkel, tehát valami más kell legyen a probléma. Lehet ez hőfok, élesztő minősége, folyadékmennyiség és még millió dolog, de biztos, hogy nem ez.
Mindenkinek! Véletlen, hogy ma volt módom benézni ide, sajnos, mint lejjebb Limara írta, nem sok lehetőségem van mostanában itt olvasgatni és válaszolni. Köszönöm Limara segítségét, és továbbra is azt javasolom, hogy a kérdéseket a fórumban tegyétek fel, ott sokkal hamarabb válaszol rá valaki, mint itt.
Már több, mint egy hete kaptam egy Hauser 800-as kenyérsütőgépet, azóta próbálkozom a kenyér sütésével. Hát nekem egyáltalán nem sikerül. Túl tömör, kemény és száraz lesz. Igaz eddig csak sima fehérliszttel, vagy keverve fehérliszt és rozsliszt próbáltam sütni. Ma még megpóbálok BL 80-as lisztet szerezni és avval sütni, hátha most sikerülni fog. Jó ötletet szivesen fogadok. H.Jutka
2009.12.17 17:43
Limara
„Kedves Beáta!
Margit életében komoly változások történtek, ezért sajnos a blogjára jó ideje nem tud időt szakítani. Ha megengeded én válaszolok helyette.
Ha csak dagasztásra szeretnél gépet vásárolni, akkor nem érdemes drága gépre költeni. Olyan gépet érdemes választani, amin van csak dagasztás-kelesztés program, illetve nincs rajta előmelegítés. Ezek általában egylapátos gépek. Én a Hausmeister egylapátos gépét használom már évek óta dagasztásra, gyönyörűen dagaszt.
BL80 lisztet a tesco-ban lehet kapni pl. 2 kilós kiszerelésben.
Margit életében komoly változások történtek, ezért sajnos a blogjára jó ideje nem tud időt szakítani. Ha megengeded én válaszolok helyette.
Ha csak dagasztásra szeretnél gépet vásárolni, akkor nem érdemes drága gépre költeni. Olyan gépet érdemes választani, amin van csak dagasztás-kelesztés program, illetve nincs rajta előmelegítés. Ezek általában egylapátos gépek. Én a Hausmeister egylapátos gépét használom már évek óta dagasztásra, gyönyörűen dagaszt.
BL80 lisztet a tesco-ban lehet kapni pl. 2 kilós kiszerelésben.
A kenyérsütőgépek tipikus hibája, hogy a kenyér tetejét világosan hagyja. Ezért már kelesztés majd sütés alatt is le szoktuk takarni a gépet egy nagyobb abrosszal. Bővebben olvashatsz róla itt bal oldalon a Néhány tanács és ötlet címszó alatt.
Ha időm engedi szívesen böngészem a honlapodon, elképesztő mennyiségű információt találok nálad a kenyérsütésről!
Eddig csak a szarvacskát próbáltam, nagyon ízlett mindenkinek, ettől fellelkesültem, és tanácsot szeretnék kérni Tőled:
- vásárolnék kenyérsütő gépet, de inkább csak azért, hogy ne nekem kelljen kézzel dagasztani (a család 5 fős, tehát nem minimális mennyiséggel dolgozom, viszont van egy kiváló sütőm (gőzölni, saját gőzben sütni is tud) így inkább abban sütnék) - tudsz-e javasolni valamit?
- BL 80-as lisztet csak 15 kg-os kiszerelésben találtam eddig, melyik malom csomagolja kisebb kiszerelésben?
Köszönöm előre is:
Beáta
A honlapon találok olyan e-mail címet, amelyen közvetlenül is lehet neked írni?
Én is kenyérsütéssel kinlódom,vettem 1 Orion márkáju 2 lapátos gépet.Nem tudom miért nem sűl meg a teteje a kenyérnek,bekenném tojássárgával,vagy nem tudom még mivel lehet,sósviz ? Szóval azt is olvastam h nem szabad nyitogatni ,mert összeesik a kenyér.Tegnap a franciakenyeret próbáltam meg benne,a héja jó ropogós lett,de a teteje fehér és beesett..Volt egy másik Hausmeister gépem,abban is fehér lett mindig a teteje,/odaadtam a menyeméknek / mert nekem nagy volt.Most az alapkenyeret sütöm 1-es programon.Nem tudom miért és mikor kell azt csinálni h kivenni és átgyúrni,és a lapátokat is eltávolitani? Nekem olyankor mindenhova ragad,miért kell átgyúrni?
Ma lettem tulajdonosa egy Hausmeister HM 1000 gépnek itt olvasottak alapján lett ö a döntésem hát majd kiderül mit tudok vele ügyeskedni! már be is avattam de majd kiderül mit sütök ki vele még nincs kész!
Segítségre lenne szükségem trion 7492-es kenyér sütőt kaptam nem értek hozzá és nincs használati útmutatóm .Nagyon szeretnénk már használni ,ha valaki fel tudná tölteni a kézi könyvet meg köszönném .
A SEC Kft. telephelye elköltözött a 14.kerület Tengerszem utca 29. szám alatt lehet őket megtalálni és Bomann gépekkel egyáltalán nem foglalkoznak!
2009.09.21. 14:09
stimea73
Sziasztok, csak meg szeretném köszönni ezt a sok hasznos infot, pizzát és kakaós csigát és kenyeret csináltam, még le is fotóztam őket, annyira büszke voltam. Most kezdek sütögetni és mind elsőre sikerült! Köszönöm a rengetek ötletet, szuper az oldal!!!!
Kérésedet átmásoltam a Süssünk fórumba, hátha tud valaki segíteni. Margit sajnos mostanában nem jár erre és a listán sincs ilyen gépnek a használati útmutatója.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit