Ecetes szilva:A teljesen hibátlan,még nem teljesen érett hamvas szilvákat vizzel leöblitjük,lecsurgatjuk,majd üvegekbe rakjuk.Enyhén ecetes--lehetöleg borecetes--vizet forralunk,amihez literenként 35dkg cukrot,4-5 szem egész borsot és 1 szem szegfüszeget teszünk.A néhány percig forralt ,majd kihült füszeres lét a szilvákra szürjük,tetejére egy késhegynyi szalicilt szórunk.Az üveget lekötjük és a kamrába tesszük.
Alma reszelve:Öt kg megtisztitott reszelt almához (ezt a mennyiséget 8-10 kg almábol kapjuk)1 dkgszalicilt vagy benzoesavas nátriumot teszünk. Az almát megmossuk,meghámozzuk és lereszeljük,majd elkeverjük a szalicillal.Üvegbe szorosan lenyomkodjuk,majd lekötjük.Ha az alma nagyon leveses ,levéböl leöntünk egy külön üvegbe,amit néhány hét mulva ,amikor az üvegben a lé leapadt,visszaönthetjük.Az almábol bármikor kivehetünk,a maradék nem romlik meg.
Céklasaláta:A céklagumokat jol megmossuk ,és meleg vizbe téve,lefedve puhára főzzük.A főzővizet leöntjük,a céklát lehájazzuk és--lehetöleg hullémos pengéjű cifrázokéssel--vékony szeletekre vágjuk.Közben a szokásosnál savanyubb ecetes lét készitünk(a cékla édes,elveszi a savanyu izt),sóval,köménymaggal,kevés cukorral felforraljuk.Amikor a lé kihült,a céklát néhány szelet tisztitott tormával együtt üvegekbe rakjuk,a tetejére is tormaszeleteket teszünk,ráöntjük a levet,egy mokkáskanálnyi benzoesavas nátriumot szórunk rá,lekötjük és 8-10 percig gőzöljük. Készithetjük úgy is ,hogy a megmosott céklát nyersen hámozzuk meg,csak ezután főzzük.Ilyenkor a fözölevét használjuk fel a salátalé készitéséhez,minden egyebett az elöbbiek szerint csináljunk.
Szilvalekvár,füszeresen:Az érett,megmosott és kimagozott szilvát addig fözzük,amig a héja összesodrodik.Ekkor áttörjük vagy turmixoljuk.Minden kg péphez 15dkg cukrot 2 evökanál borecetben feloldunk,és a szilvához keverjük.Egy darabka vaniliát,fahéjat és 1-2 szem szegfüszeget teszünk hozzá,és gyenge tűzön,állandoan kevergetve még kb.30 percig főzzük.Forrron üvegekbe töltjük,a tetejére egy csipetnyi tartositoszert teszünk---lehetöleg rumban feloldva--,lekötjük és száraz gőzbe rakjuk.
Öszi-vagy sárgabarack szodavizzel: Az érett,de még kemény gyümölcsöt meghámozzuk,félbevágju kés kimagozzuk,Azonnal ecetes vizbe tesszuk,hogy ne barnuljon meg.Ezután szürőn lecsurgatjuk,kiforrázott üvegekbe rakjuk.Egy literes üveghez 5 evökanál kristálycukrot szórunk a gyümölcsre,a tetejéren késhegynyi szalicilt hintünk.Felöntjük szodavizzel.Megnedvesitett dupla celofánnal lekötjük---de még jobb ha fedeles üvegbe tesszük.Végleges helyére tesszük.
Jénai aljára felkarikázott krumplit teszek,sózom,borsozom.Erre kerül a szintén karikára vágott paradicsom,rá a paprika,egy kevés hagyma.Következhet egy újabb réteg zöldség,minden sort fűszerezek.A tetejére szeletre vágott hús(karaj,vagy comb),amit elő lehet sütni,de nem fontos.Sütőben lefedve sütőm,mikor készre párolódott tejfölt kikeverek egy kis pirospaprikával,meglocsolom a tetejét vele,és kb. 10 percre fedő nélkül visszateszem.Lehet a tetejére sajtot is reszelni.
paariza klasszak a recik kiprobálom öketde kell szerezni olyan szerkentyüt a barátfüléhez ,már régota gondolkozom rajta,a mi piacunkon nincs azt már tudom ,de nem adom fel .Köszi a reciket üdv:Mariska
Mariska éa Gina teljesítem a házi feladatot tegnap esti beszélgetésünk alapján.
Túróstésztás barátfüle (derelye):13 dkg liszt , 30 dkg túró , 4 dkg hideg vaj , citromlé héj ízlés szerint , só 1 tojás.Mindezt összegyúrni 30 percre a hűtőben pihentetni. Azután kinyújtani és ahogy a derelyét szoktuk , félbehajtásos módszerrel eperlekvárral megtöltjük . Nekem van egy műanyag eszközöm erre, a piacon vettem esküszöm jó. Majd beteszem a konyhaiba ha valaki nem ismeri megmutatom. Forró vízben szokásos módon kifőzzük.Ezután vajon morzsát pirítani cukor , vaníliás cukor . A kifőzött barátfüléket beleforgatjuk . Eperlekvárt rummal higítva felforraljuk , esetleg vizet is teszünk bele , hogy híg legyen mint egy öntet. Ezzel nyakon öntve tálaljuk.
Olajon vagy zsiron apróra vágot hagymát megdinszteled 20dkg,aranysárgára,Kalocsai pirospaprikával meghinted,pici vizet öntesz rá és szelet húsokat belerakod-LEHET csikokra is vágni. SÓ,bors egész, babérlevél,de azt NE hagyd benne sokáig,mert meg keseredik az étel tőle.
Ginának ajánlom a vajpuha tojásos sültet , de bárki megfőzheti aki nem bánja ha nem piros a kaja.
Van egy régi szakácskönyvem Disznótorban címmel , abból készítettem.Bármilyen húsból finom és most pulykaszárnytő medalionból csináltam , egyébként disznócomb az eredeti recept.50 dkg sertéscombot féltenyérnyi , de vastag szeletekre vágunk.Zsemlemorzsába forgatjuk és húskalapáccsal beleverjük a morzsát . Ha nem akarjátok hogy az egész konyha morzsás legyen tegyétek folpackba.Jó vékonyra kell a morzsával verni.Ezután két egész tojást 1 tk. sóval és 1 ek.borssal felverünk és ebbe forgatjuk a szelet húsokat , majd kevés olajon kissé pirosra sütjük.Ami megsült azt kivesszük az olajból és jöhet a következő.Amikor mind megsült , visszatesszük az olajba (ha túl sok az olaj le lehet önteni 2 ek.-nál több ne legyen benne)És felöntjük 1 dl száraz fehérbor + 1 dl víz keverékével ebben még vajpuhára pároljuk.Ha nagyon puha 1dl tejföllel behabarjuk.Lehet lisztes habarás vagy étkezési keményítős .Mi rövidcső tésztával esszük ,de kinek-kinek ízlése szerint lehet a köretet választani. Bevallom én több bort és vizet öntök rá , szeretem ha jó szaftos. Képet ne kérjetek ! RONDA DE FINOM !
Ezt főztem ki az este, amig kommunikáltunk a fagyikészités közben :)
Mariska, ahogy kérted, betettem a süssünkbe, a recepted szerinti fagyit, de egy kicsit át kellett alakitani, mert nem akart sürüsödni. Nagyon tudom ajánlani, mert finomra sikerült és jó sok lett belőle. Köszönöm a fiadnak a forditást :) Viki
Fokhagyma -tartósitószer mentes- eltevése - lényege, hogy minél régebbi az elrakott fokhagyma, annál finomabb. Tehát, amit kb 5-7 éve raktam el, azt még most is lehet (lehetne) használni.
Először (több mint tiz éve) vettem 4 kg fokhagymát. Megtisztitottam és ledaráltam. Arra vigyázni kell, hogy ne pépes, hanem finom darabos legyen.
Amikor ledaráltam, tisztára mosott, száraz üvegekbe raktam és a tetejét rátettem az üvegekre. Azonnal is használható, de legjobb ha áll.
Következő évben már csak egy- vagy később fél kilót vettem és ezeket ugyanugy elraktam üvegekbe, s mindig a legrégebben elrakottat használtam. SEMMI tartósitószer nem kell hozzá.
Amelyik üveget már felbontottam azt utána hütőszekrényben tárolom. (fokhagyma illat, sem szag)
Ugy tanultam Erdélyben a Székelyektől, hogy kamrában is tartható fadézsában, és akkor sem romlik. De hát nekünk sem kamránk, se fadézsánk, ezért a befőttes üveg maradt.
Tapasztalat: a fokhagyma darálék (reszelék) változtatja idővel a szinét, akár szép barna is lehet, de a minőségéből semmit sem veszit.
Arra ügyelni kell, hogy sokkal kevesebb kell belőle, mint egyébként a friss fokhagymából.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit