Bár még csak most kezdődött az október, nem árt gondolni a közeledő Karácsonyra. Kérlek Benneteket, hogy osszátok meg kedvenc ételeitek, süteményeitek receptjét, amiből válogathatna az ide látogató. Így talán még színesebbé tehetnénk a Karácsonyi ünnepnapok asztalát.
A mazsolákat, a kandírozott, apróra vágott citrom- és narancshéjat, az apróra vágott mandulát, a vaníliás cukrot a rummal és a keserümandula olajjal összekeverni és egy jól zárható edényben kb. 6 órát állni hagyni, néha megkeverni. A lisztet egy nagy tálba tesszük, a közepében csinálunk egy mélyedést és az élesztöket belemorzsoljuk, megszórjuk egy evökanál cukorral és ráöntjük a langyosra melegített tejet. Liszttel betakarjuk és kb. egy fél órára kelni hagyjuk betakarva egy kendövel. Ha az élesztö feljött, a kézi mixer tésztadagasztó karjával hozzáadjuk a kockára vágott vajat, a maradék cukrot és a tojás sárgákat. Szépen összedolgozzuk a hozzávalókat, majd kézzel is jól átgyúrjuk a gyúródeszkán. Ha már fényesre összeállt, letakarva egy fél órát (vagy egy kicsit többet) kelesztjük. Egy lisztezett deszkán kinyújtjuk oválisra a tésztát és rátesszük a belevalókat és óvatosan beledolgozzuk a tésztába. Két részre osztjuk, egyenként oválisra nyújtjuk és hosszában elöször az egyik oldalt a tészta feléig ráhajtjuk, majd erre a másik felét. Ráhelyezzük a sütöpapírral ellátott tepsire és meleg helyen kb. egy háromnegyed órát kelesztjük. A sütönek alulról a második szintjére tesszük és elömelegített sütöben 175 fokon (forrólevegösön 160 fokon, gázon a második fokozaton) ca. 80 percet sütjük. Ha erösen barnulni kezd a sütés közben, letakarjuk pergamen papírral. Ha készen van, még forrón megkenjük mindenhol a felolvasztott vajjal és sürün megszórjuk a porcukorral. A kihült Stollent alufóliába betekrjük és 4 hétig pihentetjük hüvös helyen (kamrában), hogy az ízek összeérjenek. Ez a recept, egy drezdai pékmestertöl származik.
Forrás: latsia1, Index - Konyha-trükkök 31398. hsz.
Latsia megsütötte ezt a Stollent és hozzájárult, hogy a képeit feltegyem és ezzel megmutathassam, hogy készül és milyen szép lett a végeredmény. Köszönöm :-)
Sajnos nem emlékszem,honnan "szereztem" a receptet.. Tavaly karácsonykor elkészítettem a receptből csak a töltött pulykát.Nagyon ízlett a családnak, idén újra kérik, és azt hiszem a körettel is megpróbálkozom :-)))
Gesztenyével töltött pulykamell
Hozzávalók:50 dkg kelbimbó,2 fej vöröshagyma,1 szelet héj nélküli fehér kenyér,fél dl tej,1 savanykás alma,1 nagy-vastag pulykamell,9dkg vaj,40 dkg gesztenye (mirelit,massza) 10 vékony szelet füstölt szalonna,2 csokor petrzselyem,
kakukkfűág,2 dl csirkehúsleves (leveskockából), szerecsendió, őrölt bors, só
Elkészítése:
A kelbimbót megtisztítjuk,a hagymát apróra vágjuk.A kenyeret 10 percre a tejbe áztatjuk.A meghámozott,kimagozott almát kisebb darabokra vágjuk.A húson óvatosan “zsebet” vágun, de vigyázzunk,hogy ne metsszük át,és a szélein is ujjnyi rész maradjon.A hagymát 3 dkg vajban üvegesre pirítjuk,hozzáadjuk a beáztatott kenyeret,az almadarabokat,és a gesztenyemassza negyedét.Sóval,borssal ízesítjük,és összekeverjük.Ezzel a húst megtöltjük.Az egészet szalonnaszeletekkel beborítjuk,és cérnával átkötjük.
Egy vaslábasban 3 dkg vajban erős tűzön 2 percig a hús minden oldalát pirosra sütjük.Hozzáadunk egy csokor
apróra vágott petrezselymet,és ráöntjük a levest.Lefedjük,és kis lángon 35 percig főzzük.Levesszük a tűzről,és melegen tartjuk.Tálaláskor a cérnát levesszük a húsról,és vastagabb szeletekre vágjuk.
A kelbimbót sóval,és kakukkfűággal ízesített vízben 15 percig főzzük.Lecsepegtetjük,majd a maradék gesztenyével együtt a maradék vajban 5 percig tovább pároljuk.Sóval,borssal,reszelt szerecsendióval ízesítjük.A főzőléhez még 1,5 dl vizet adunk,beleszórunk egy csokor apróra vágott petrezselymet,és szükség szerint utófűszerezzük.A hússzeleteket a meleg lével meglocsoljuk,a gesztenyés kelbimbóval körberakjuk.A maradék szószt a tál
Jégkása, amiben a narancsot főzted, azt a levet kiöntöd? Talán mert keserű lesz a fehér résztől? Vagy abból a léből kell a szirupot főzni? Nagyon szimpatikus a recepted, mert semmi műanyag nincs benne, és mi is a kesernyésebb narancsdzsemet szeretjük - de még sosem álltam neki házilag, mert mindenki mindenféle kocsonyásítót meg egyebet tett hozzá. És kb. meddig kell főzni a narancsot? Fél nap vagy egy-két óra? És kb. meddig kell főzni a cukorral elkeverve?
Azért ide írom ezt a receptet mert ezt karácsony előtt szoktam készíteni.
NARANCSDZSEM 1 kiló narancsot nagyon alaposan megmosunk, majd felkarikázzuk, a magokat eltávolítjuk, 5 literes üvegbe tesszük, hideg vizet öntünk rá, melyet három napig cserélünk. Ekkor a narancskarikákat metéltre vágjuk, és egy nagy lábasban annyi vizet öntünk rá, hogy jól ellepje, majd megfőzzük. Ha puhult ( kiveszünk egy-két darabot , és ujjunkkal kipróbáljuk puha-e már), akkor leszűrjük, közben 1 kiló ( én 70 dkg mert nem szeretjük ha nagyon édes) cukorból szirupot főzünk, beletesszük a narancsot , belenyomjuk 2 narancs levét, majd együtt főzzük tovább, amíg egy kiskanállal kivéve, tányérra téve, meggyőződünk arról, hogy megkocsonyásodik. Végül üvegekbe töltjük, késhegynyi nátrium-benzonátot szórunk rá, lezárjuk és százar gőzbe helyezzük. Egy nap után helyére tehetjük. Aki nem szereti darabosan az főzés előtt még összeturmixolhatja.Válasszuunk lehetőleg jó lédús vékonyhéjú narancsokat, a vérnarancs és a jaffa nem jó.
Szia Jégkása!
Köszönöm a sablont! Nagy segítség lesz!
Még az jutott eszembe, hogy az esőlék tésztából én mindig gyártok/sütök egy nagy lapot, amire ráállítom a házat, fenyőket meg létraszerű kerítést is.
Keresek egy képet róla, és beküldöm Margitkának:)
Üdv:Irén
Nagy tisztelője vagyok a konyhaművészetednek:) Én is szoktam mézeskalácsházikót készíteni karácsonykor. Sablonom nincs, szóval ha Neked van, akkor szívesen venném. Én olvasztott cukorral ragasztom ossze e falakat, bár néha rendesem megégetem az ujjam...
A fenyőfákhoz szeretnék egy apró technikai tanácsot adni. Egy fát, két kiszúrt formából állítok össze, az egyiket még nyers tészta korában félbe vágom, úgy sütöm, és a két fél fát hozzáragasztom az egészhez két oldalról. Így "megáll a lábán".
Elkészítés: a mogyorót finomra ledaráljuk. Keverőtálban a feldarabolt vajat vagy margarint a liszttel, a cukorral, csipetnyi sóval és a darált mogyoróval először robotgép gyúrópálcájával összekeverjük, majd hideg kézzel, gyors mozdulatokkal sima tésztává összedolgozzuk. Folpackba csomagoljuk kb. 1 óra hosszat hűtőszekrényben pihentetjük. Az omlós tésztát két részre osztjuk. Lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk és összesen 64 db 6 cm-es szívet szúrunk ki belőle. A szívek felét sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük és előmelegített sütőben 200 fokon 8-10 perc alatt megsütjük. A megmaradt szívek közepéből kisebb szíveket szúrunk ki. A lyukas szíveket sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük, majd a 2 evőkanál tejszínnel elkevert tojássárgájával megkenjük. Ugyanazon hőfokon 8-10 perc alatt megsütjük.
A ribizlilekvárt megmelegítjük majd hűlni hagyjuk, amíg kissé besűrűsödik. A tele szíveket megkenjük lekvárral és ráhelyezzük a lyukas szíveket. Végül a töltött és a kis szíveket meghintjük gazdagon porcukorral.
1/3 adag omlós tészta, 2 teáskanál kakaópor, 1 tojássárgája, 1 ek. tejszín, 2 ek. tej, 7 dkg mogyorókrém, díszítéshez 55 szem fenyőmag vagy nem sózott földimogyoró.
Elkészítés:
Az omlós alaptésztához 2 tojást szétválasztunk. A lisztet a darált mandulával, a kétféle cukorral, a sóval, a felkockázott hideg vajjal, 2 egész tojással és a 2 tojássárgájával összegyúrunk. Három egyforma cipót formálunk belőle majd kb. 1 óra hosszat hűtőszekrényben pihentetjük. A megmaradt 2 tojásfehérjét a pisztáciás csigákhoz félretesszük.
A virágokhoz: az omlós tésztát lisztezett deszkán 3 mm vastagságúra nyújtjuk. 5-6 cm átmérőjű formákkal virágokat szúrunk ki belőle és két sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük. Tetejüket megkenjük a tejszínnel elkevert tojássárgával. A fehérjét kemény habbá verjük. Közben beleszórjuk a cukrot, majd hozzáadjuk a kókuszreszeléket és a citromlevet. A virágokra teáskanállal kis halmokat rakunk, majd előmelegített sütőben, 150 fokon tepsinként 15 perc alatt megsütjük.
A pisztáciás csigákhoz: az omlós tésztát kb. 32 x 35 cm-es lappá kinyújtjuk, és hosszában félbevágjuk. A nagyon finomra felaprított pisztáciát a marcipánmasszával és a félretett tojásfehérjével összegyúrjuk. A masszát késsel, egyenletesen a két tésztalapra simítjjuk, közben a pengét többször langyos vízbe mártjuk. A megkent tésztalapokat hosszában feltekerjük, majd 30 percre hűtőszekrénybe tesszük. A hideg tekercseket 35-35 szeletre vágjuk és két sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük 175 fokon kb. 15 percig sütjük.
Barna- fehér háromszögekhez: a harmadik adag omlós tészta felébe belegyúrjuk a kakaóport. Mindkét részt külön-külön kb. 3 mm-es lappá nyújtjuk ás 55-55 db 5-6 cm-es oldalú háromszöget szúrunk ki belőle. A háromszögeket két-három sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük és a világosokat a tejszínnel elkevert tejjel megkenjük. Előmelegített sütőben 175 fokon tepsinként 10 percig sütjük. Rácsra szedve hűlni hagyjuk. A kihűlt barna sarkok közepére 1-1 kávékanál nugátkrémethalmozunk majd elforgatva, rányomjuk a fehér sarkokat. Az összeragasztott sarkok tetejét 1-1 pötty nugátkrémmel vagy olvasztott csokoládéval és fenyőmaggal vagy mogyoróval díszítjük.
A margarint vagy vajat egy keverőedényben egy konyhai robotgéppel habosra keverjük. A cukrot, a vanília cukrot és az aromát hozzákeverjük, és addig keverjük, amíg egy sűrű masszát nem kapunk. A tojást kb. fél percig keverjük bele. A lisztet elkeverjük a keményítővel, és a masszába szitáljuk. A tésztát három egyenlő részre osztjuk, egyesével habzsákba töltjük. Egy, kb. 0,7 cm átmérőjű nyomófejjel 7 cm hosszú csíkokat húzunk a sütőpapírral bélelt sütőlemezre. Alsó vagy felső sütés kb. 200 fok előmelegítve, sütési idő 6 perc. A süteményt a sütőpapírral együtt lehúzzuk a sütőlemezről. Máz: A porcukrot és a vizet egy nagy tálban sűrű mázzá keverjük. A zseléport egy edénybe öntjük. A süteményt "fejükkel" kb. fél cm mélyen a mázba mártjuk, az alját letöröljük, majd egyből a zseléporba mártjuk. Kb. 30 percig állni hagyjuk.
Elkészítés: A vajat vagy margarint a cukorral és a vaníliás cukorral krémesre kikeverjük. Hozzáadjuk a tojásokat, robotgép gyúrópálcájával beledolgozzuk a darált mogyoróval és a sütőporral elvegyített lisztet, majd a zabpelyhet. Kb. 30 percre hűtőszekrénybe tesszük.
A mogyorószemeket éles késsel félbevágjuk. Három tepsit sütőpapírral kibélelünk. A hideg tésztából apró golyókat formálunk, tetejüket kissé lelapítjuk. A tepsikbe ültetjük, és közepükbe 1-1 fél mogyorót nyomunk.A tallérokat előmelegített sütőben 200 fokon tepsinként 12 -15 perc alatt aranybarnára sütjük. Miután kihűltek, porcukorral megszórjuk
Elkészítés: A vajat kisebb darabokra vágjuk, a tojásokat szétválasztjuk. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a vajat, a 12 dkg porcukrot, a tojássárgáját meg a narancs- citrom héjat. Sima tésztává gyúrjuk és letakarva hűvös helyen legalább 30 percig pihentetjük. A tésztát lisztezett deszkán adagonként vékonyra nyújtjuk, és különböző nagyságú csillagokat szúrunk ki belőle. Minden csillag közepébe hurkapálcával lyukat fúrunk. A maradék tésztából különböző állatfigurákat szúrunk ki. A tésztacsillagokat tojásfehérjével megkenjük, mákkal, szezámmaggal, vagy darált pisztáciával meghintjük. Margarinnal kikent tepsibe helyezzük és előmelegített sütőben 175 fokon 6-7 percig sütjük. Ha sütés közbena lyukak deformálódtak volna, még melegen újra kifúrjuk.
A kihűlt csillagokat nagyság szerint hurkapálcára fűzzük, közéjük 1-1 darab aszalt barackot teszünk. A fenyőfákat meghintjük a maradék porcukorral és az állatokkal együtt erdővé rendezzük.
Elkészítés: A lisztet összegyúrjuk 12 dkg hideg vajjal, 10 dkg cukorral, a vaníliás cukorral, a tojássárgájával és a csipetnyi sóval. Lefedve 30 percre hideg helyre állítjuk.
A tésztát lisztezett deszkán 5 mm vastagra nyújtjuk, és 5 cm-es korongokat szúrunk ki belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük és előmelegített sütőben 200 fokon 6-7 percig sütjük.
17 dkg cukrot a maradék vajjal együtt felolvasztunk. Hozzáadjuk a tejszínt, a darabokra vágott szárított sárgabarackot meg a földimogyorót, majd kb. 3 percig főzzük. A tölteléket két kiskanál segítségével a korongokra halmozzuk és további 15 percig sütjük. Közben a tortabevonót gőz fölött felolvasztjuk és a szultánkekszek alját belemártjuk. Megvárjuk, míg a bevonat megszilárdul.
Készítettem már úgy, hogy a töltelék részt nem sütöttem rá csak hűvös helyen megvártam, amíg megszilárdul, de akkor nem kell hozzá annyi tejszín, sűrűbb masszát kell készíteni.
Hozzávalók: 17 dkg méz, 5 dkg cukor, 5 dkg vaj, 30 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 ek. kakaópor, 1 tk. Mézeskalács fűszerkeverék, 1 narancs reszelt héja, 2 tojásfehérje, 40-50 dkg porcukor a nyújtáshoz és tepsibe liszt. A tepsi kikenéséhez margarin, a díszítéshez különféle édességek.
Elkészítés: A mézet a cukorral és a vajjal addig főzzük, amíg a cukor feloldódik, majd hagyjuk kihűlni. Hozzákeverjük a sütőporral, a kakaóporral, a fűszerkeverékkel és a narancshéjjal elvegyített lisztet. A masszát folpackba csomagolva kb. 1 órát hűtőbe tesszük.
A tésztát kb. 0,5 cm vastagra kinyújtjuk és asablonok alapján kivágjuk a különböző részeket. A tetőből az oldalfalból az elejéből és a ferde kéményrészből kettőre van szükség. A házikó elején ablakot és ajtót vágunk. A maradék tésztából fenyőket szúrunk ki és margarinnal kikent lisztezett tepsiben, 200 fokon 10-15 perc alatt megsütjük.
A kemény habbá vert tojásfehérjébe belekeverjük a porcukrot. Nejlonzacskóba töltjük a zacskó sarkát levágjuk.
Az éleket a mázzal bekenjük, majd összeállítjuk a házikót és száradni hagyjuk. Az összeragasztott kéményt a tetőre illesztjük. A házikó tetejét a mázzal csíkokban bekenjük, és a különféle édességekkel díszítjük.
Vannak még hozzá képek séma az összeállításhoz, ha valaki kéri szívesen elküldöm.
Gyúrt tészta: 175 g liszt, ½ teáskanál, sütőpor, 75 g cukor, 1 tasak vaníliáscukor, 1 tojás, 125 g vaj vagy margarin, 200 g sárgabaracklekvár, 175 g durvára reszelt csokoládé, Díszitéshez: ½ narancs héja, 125 g fehér csokoládé, kevés tortabevonó.
A lisztet a sütőporral egy keverőedénybe szitáljuk. A maradék hozzávalókat is hozzáadjuk és egy konyhai robotgéppel dagasztó spirállal fokozatosan jól összedolgozzuk. Két teáskanál segítségével mogyorónyi darabokat halmozunk egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Az egyes halmok között kb. 5 cm helyet hagyjunk. A tésztahalmokat egy belisztezett villával laposra nyomkodjuk és a tepsit a sütő középső részébe toljuk és 160 fokon sütjük.
A kekszeket a sütöpapírral együtt egy sütőrácson hagyjuk kihűlni. A fehér csokoládét vízfürdöben felolvasztjuk, majd megkenjük vele a kekszeket. Rászórjuk a narancshéjat és hagyjuk megszilárdulni. A sötét tortabevonót felolvasztjuk és csíkokat rajzolunk a kekszekre.
Elkészítés: A lisztet és a sütöport elkeverjük és egy keverőedénybe szitáljuk. A többi hozzávalóval is hozzáadjuk és kézi robotgéppel a dagasztóspirál segítségével először alacsony, majd a legmagasabb fokozaton jól összedolgozzuk.
A tészta 2/3-át kivesszük és egy enyhén belisztezett munkalapon kézzel belegyúrjuk a tortadarát. Vékonyra nyújtjuk és kb. 4 cm átmérőjű köröket szaggatunk ki . A korongokat sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük és kisütjük. A világos tésztát ugyancsak enyhén belisztezett munkalapon vékonyra nyújtjuk és ugyanannyi kb. 4 cm átmérőjű kört szaggatunk belőle mint a csokisból, csillagformát szaggatunk a közepéből és kisütjük. 180 fokon.
A süteményt a sütőpapírral együtt lehúzzuk a tepsiről és hagyjuk kihűlni. A csokoládét megolvasztjuk és teáskanál segítségével a teli korongokat megkenjük, majd a csillagos korongokkal összeragasztjuk. Kicsit összenyomjuk és hagyjuk megszilárdulni. Lehet mogyorókrémmel is összeragasztani.
Hozzávalók:100g aszalt füge, 1+1 ek. liszt, 1 kk. sütőpor, 1 filoa rumaroma, 1 citrom reszelt héja, 150 g hámozatlan mandula, 2 tojás, 100 g hámozatlan mogyoró, só, 100g+ 80 g kristálycukor, 1 tasak vaníliáscukor, 1 kk. mézeskalácsfűszer, 1 narancs reszelt héja, 40-45 db 5 cm átmérőjű kerek ostyalap. Mázhoz és a díszítéshez: 20-20 g hámozott mandula és pisztácia, 5-8 szem piros és vagy zöld cukrozott cseresznye, 100 g tortabevonó csokoládé, 1kk. napraforgóolaj.
A fügét apróra vagdaljuk, összekeverjük 1 ek. liszttel. A mandulát és a mogyorót megdaráljuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a tojássárgákat habosra keverjük 100 g cukorral, a mézeskalácsfűszerrel, a reszelt citrom- és narancshéjjal, valamint a rumaromával. Hozzáadjuk a sütőporral összekevert maradék 1 ek. liszttel, a mandulát, a mogyorót és a fügét. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük 1 csipet sóval, majd az apránként beleszórt 80g cukorral, végül beleforgatjuk a masszába.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Az ostyalapokat 2 nagy tepsire sorakoztatjuk, 2 kiskanál vagy habzsák segítségével formás halmokat púpozunk a közepükre, és 20-25 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni.
A díszítéshez a mandulát és a pisztáciát csikokra- pálcikákra, a cukrozott cseresznyét apró kockákra vágjuk. A csokoládét felaprózzuk, meleg vízfürdöbe állitott lábasban felolvasztjuk végül hozzákeverjük az olajat. Úgy, hogy az ostyatalpat ne érje a máz, belemártogatjuk a csókocskákat, rácsra rakjuk, tetejüket változatosan megszórjuk mandulával, pisztáciával, cseresznyével. Ostyalapok híján a masszát tepsibe terített, vajjal megkent sütőpapírra is halmozhatjuk.
Jégkása küldött nekünk egy fantasztikus gyűjteményt, amiben rengeteg - szám szerint 67 db - karácsonyi édesség található. Találomra bemásolok hármat, hogy kedvet csináljak a többi átböngészéséhez is. Csuda dolgok vannak benne, érdemes rá időt áldozni. A teljes receptsorozatot a Karácsonyi ABC-s részben találjátok "Karácsonyi sütemények - Jégkása" címen.
Jégkása! Köszönöm szépen a recepteket. Üdv, Margit
26. Zöld fenyő
50 dkg liszt, 25 dkg vaj, 20 dkg cukor, 2 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, esetleg 1 evőkanál rum, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, 1 citrom reszelt héja és leve, 1 tojásfehérje, 25 dkg porcukor, néhány csepp zöld és piros ételfesték, 10 dkg marcipánmassza. Előkészítés: A lisztet gyors mozdulatokkal összedolgozzuk a vajjal, a cukorral, a tojással, a vaníliás cukorral (esetleg a rummal), a fahéjjal, a citrom levével és héjával. Cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk és legalább fél órára betesszük a hűtőbe. Elkészítés: Papírból 4 ágú csillag alakú sablonokat készítünk. Szükségünk van: 1 db 20 cm (az egyik csúcstól átlósan a másik csúcsig), 1 db 16 cm, 1 db 12 cm, 1 db 8 cm és 1 db 4 cm nagyságú sablonra. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4-es fokozat) előmelegítjük. Sütőpapírral kibélelünk 2 tepsit. A tésztát kb. 6-8 mm vastagra kinyújtjuk, a sablonok segítségével mindegyik méretből 2-2 db csillagot vágunk ki. A maradék tésztát még vékonyabbá nyújtjuk, és kiszaggatunk 9 db 5 cm átmérőjű kört. A csúcsnak egy kis csillagalakot szaggatunk ki (formával). Egymás után a csillagokat és a köröket a sütőben néhány perc alatt világosbarnára sütjük. (Amíg az egyik csillag sül, vághatjuk a következőt.) Óvatosan leválasztjuk a papírról és hagyjuk kihűlni. A tojásfehérjét elkeverjük a porcukorral, azaz sűrű cukormázat készítünk. (Hígíthatjuk kevés vízzel is.) A máz egyharmadát félretesszük, a maradékot zöld ételfestékkel beszínezzük. A csillagokat bekenjük a zöld mázzal, és hagyjuk megszáradni. A két legnagyobb csillagot kissé elfordítva összeragasztjuk a maradék fehér mázzal úgy, hogy közéjük egy tésztakört - mint a fa törzse - teszünk. Folytatjuk a kisebb csillagokkal, és minden szint közé 1-1 tésztakört ragasztunk. A fa tetejére állítva ragasztjuk a kiscsillagot. A maradék fehér mázzal megdíszítjük a faágakat úgy, mintha havasak lennének, illetve jégcsap csüngene rajtuk. A marcipánmassza kétharmadát pirosra színezzük, és kis gyertyákat formázunk belőle. A maradék fehér marcipánból elkészítjük a "lángokat". A gyertyákat a faágak végére ültetjük
44. Karácsonyi fatörzs
8 egész tojást 25 deka porcukorral, meg egy vaníliás cukorral habüstbe öntünk, és habverővel gőz fölött verjük. míg kemény, habos nem lesz. ("Szalagos" legyen a massza). A gőzről levéve tovább verjük, míg ki nem hűlt (hideg vízbe állítjuk az üstöt). majd csipet sót és szitálva 25 deka réteslisztet adunk hozzá. Végül óvatosan beleöntünk 12,5 deka olvasztott, langyos vajat vagy margarint. Kizsírozott, lisztezett tepsiben ujjnyi vastagon elterítjük. és nem túl sötétre sütjük Még melegen tiszta konyharuhára borítjuk, és összegöngyölve hűtjük ki. Közben 3 tojássárgáját habosra keverünk 15 deka cukorral, és gőz fölött, állandóan kevergetve sűrű krémmé főzzük. Kihűtjük, majd habosra keverjük 10 deka olvasztott csokoládéval (vagy 3 evőkanál kakaóval), meg 25 deka vajjal, illetve margarinnal. A krém felével megkenjük a széthajtogatott tésztalapot, újra összegöngyöljük, és külsejét is krémmel vonunk be. Hideg vízbe mártott villával fatörzsszerűre recézzük. Jól behűtjük. Díszíthetjük marcipán tobozokkal, csokoládé tortadarával, csillag alakú keksszel.
64. Karácsonyi kalácsfigurák
1/2 csomag (20 g) friss élesztőt 1 teáskanál cukorral, 5 evőkanál langyos tejjel gondosan elkeverünk, szobahőmérsékleten kb. 15 percig kelesztjük. 50 g cukrot 1/8-1/4 liter langyos tejjel, 100 g vajjal, 1 csipet sóval, 1/2 citrom reszelt héjával, 1 tojással elkeverünk. 500 g lisztet átszitálunk, dagasztófejjel ellátott keverőgéppel a legalacsonyabb fokozaton belegyúrjuk, a megkelt élesztőt hozzáadjuk, az egészet a legmagasabb fokozaton 5 perc alatt simára eldolgozzuk. A tésztát elfelezzük, mindkét félből 1/3-1/3 részt a díszítéshez félreteszünk. Lisztes kézzel törzset és fejet formálunk, a részeket kikent sütőlemezen összeállítjuk, a hengerré sodort tésztából a karokat és lábakat kialakítjuk, a törzshöz illesztjük. A gallért, a "prémdíszítést" és muffot egy 1 cm-es tésztahengerből vágjuk ki. 1 tojássárgáját 2 evőkanál tejjel felverünk, ezzel a figurákat megkenjük, mazsolával, cukrozott narancshéjjal, mandulával díszítjük. A kalácsfigurát meleg helyre téve addig kelesztjük, amíg láthatóan megnagyobbodik (kb. 30 perc), majd a sütőlemezt az előmelegített sütőbe helyezzük. Villanysütőnél kb. 180 C, gázsütőnél kb. 3-as fokozat.
Az én BEIGLIM! Illetve a sógornőmé aki cukrász és nagyon tud!
Ez a beigli mindig nagyon jól sikerül. Sokáig puha marad, nemcsak a tészta, de a töltelék is.
Tészta:
1 kg finomliszt
30 dkg zsír (!)
10 dkg margarin
8 dkg porcukor
5 dkg élesztő
2 tojás sárgája
2,5 dl víz
1 dkg só
1/2 citrom reszelt héja
A tésztát jól összedolgozni, először csak a liszt felével, és utána fokozatosan hozzá adni a többit. Fél óra pihentetés a hűtőben. Nem kell liszten nyújtani, mert nem ragad le.
Töltelék:
80 dkg dio vagy mák (vagy fele-fele)
40 dkg mazsola
10 dkg édes darált keksz
40 dkg cukor
2,5 dl víz fahéj,
reszelt citromhéj
A mazsolát melg vízbe áztetni majd a diot, vagy mákot összekeverni a keksz darálékkal, fahéjjal, citromhéjjal, leszűrt mazsival. A vizet és a cukrot forralni és ráönteni a töltelékre. Összedolgozni, hűlni hagyni A töltelék és a tészta egy súlyban legyen! Tölteni, tekerni, majd lekenni tojás sárgájával, meleg helyre tenni míg megszárad, mégegyszer megkenni, de most hideg helyre tenni míg megszárad. Így szép fényes és márványos lesz és garantáltan nem reped. Szúrkálni és közepes lángon sütni. Nagyon finom beigli. Mondhatom, hogy már megettem a beiglim javát de ez valami csuda finom és szép is mindig. Nagyon tudom ajánlani mindenkinek. Jó sütögetést!
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit