Sziasztok!!
Arra gondoltam lehetne egy ilyen fórumot is nyitni.
Most számolgattam hogy a fagyasztóláda és szekrény nem épp gazdaságos megoldás.A kertben meg ha megteremnek a zöldségek gyümölcsök valahogy elkéne tenni őket.
Kérlek benneteket írjatok ötleteket !Üdv! Nogea
Jó érzés olvasni a kovászos uborkáról, nekem egyik kedvencem. Tavaly nagyon sokat csináltunk, és már nem fogyott el frissiben. Akkor találtam ki, hogy elrakom télire. A kész kovászos uborkáról leöntöttem a levét, megvártam , hogy teljesen leüllepedjen, és a tiszta levet felforraltam néhány percre. Közben az uborkákat leöblitettem, és tiszta üvegbe beraktam. A forró levet ráöntöttem, és fémtetővel lezártam légmentesre. A kamrában februárig kitartott. Akkor bontottam az utolsó üveget.
Segítségre várok! Van valakinek bevált ribizli jam---lekvár recije? Hamarosan megérik a feketeribizlink, elég szépen mutatkozik, eddig csak szörpöt készítettem belőle, de most szeretnék lekvárt is. Nem túl édes és igen jellegzetes íze, illata van. Gondoltam télen lehetne finom mártást készíteni belőle sültek mellé.
Kartika, köszi a felajánlást, nagyon aranyos vagy, de Vidovi volt olyan kedves, hogy küldött nekem tök sok aszalt parit, amit elfeleztem a szomszédommal. Eddig még csak az olaszos kenyérbe és a Jamie Oliver-féle chilis babba tettem, de még így is sok maradt a további projektekhez. Hordós savanyúságot meg szívesen csinálnék, de ha a teraszra kiteszem a hordót, másnak nem marad hely :-) Csak annyit írtam, hogy ez a hideg savanyúságlé nekem tökre bejött, mivel nincs kertem, csak zöldparadicsomos csalamádét szoktam házilag csinálni, ahhoz még a boltban is olcsó az alapanyag.
Batka! most olvasom ezt a lapot -visszafelé persze- én is tudok neked száritott paradicsomot venni. a Hunyadi téri piacnál is van, (már irtam erről a boltrol) és elviszem a találkozóra ha kell.
Sziasztok! hát ezen a lapon még nem jelentkeztem, de ami késik nem múlik. Batka! hallom hordós savanyúság receptet keresel, ha még érdekel nekem van, nagyon finom. Van egy szabolcsi barátunk, ahol ez nagy divat és nagyon finomakat csinál. Igaz van benne egy-két tartósítószer, de hát..... a kenyereken behozzuk!
Aztán van egy nagyon - nagyon finom gyors vegyes savanyuság receptem - ezt egy tanyán tanultam- 2 nap múlva fogyasztható de el is áll jó darabig. (nálunk nincs ideje én fele mennyiséget csinálom két kis vödörben, de elfogy hamar, ízletes, friss izű)
Én is ezt a téli változatot "nyáriasítottam", mert sosem szerettem az ázott kenyeret az uborka tetején. Most már tényleg sok éve így csinálom és nagyon finom nyáron is.
A krumplis kovászos uborka biztos,hogy jó,mert a hugom évek óta így készíti.Én lisztes uborkát akkor csináltam,amikor télire tettem el,csak már nagyon nyár vége volt és nem sütött eleget a nap. Egy 5l-es üveggel lett,dejó volt.Azt hiszem dec.-ben már felbontottuk.
Én évek óta liszttel készítem a kovászos uborkát, ez is nagyon bevált. Amikor kiszedem a kész uborkákat, akkor hagyom leülepedni a lisztet és leöntöm róla a levet. A gyerekeim az uborka elfogytával a levet is meg szokták inni. Néha figyelnem kell, hogy ne hamarabb fogyjon el a lé, mint az uborka 1 liter vízhez 1 púpos ek sót és ugyanennyi lisztet szoktam tenni.
Ki fogom próbálni a krumplis elkészítést, de lehet, hogy nem az uborkával, hanem a kovászos káposztával. Hmmm, az is finom ám Jó is, hogy eszembe jutattad, most nagyon finom ez a friss káposzta amit kapni lehet.
Valószínű, hogy a nyár beköszöntével többen készítünk kovászos uborkát. Mindenki szereti, csak ne lenne olyan zavaros-trutyis a leve a kenyértől. Hát erre is van megoldás: évek óta a kenyér helyett 1 közepes nagyságú krumplit szeletelek az uborka közé.(Új krumpli NEM jó!) Ugyanannyi idő alatt készül el, mint a kenyérrel. Ha már kellemes ízű az ubi. tanácsos kidobni a krumplit, ne erjedjen tovább.
A lekvárnak nincs is külön receptje, ezt "csak úgy" csináltam. Én barackot és epret tettem így el tavaly. A barackot megmostam, kimagoztam, ledaráltam (nálunk nem eszik a darabos lekvárt) és felfőztem édesítőszerrel. Ezt kanalanként adagoltam bele, amíg elég édesnek találtam. (Én cukrot is nagyon keveset tettem annak idején a lekvárba, mert nem szeretem ezt sem túl édesen. Az érett barackhoz, talán 10-20 dkg-ot, egy kiló tisztított gyümölcsre számolva.)
Nem túl sokáig főztem, a forrástól számítva max. 15 percet. Lezártam, hagytam a lábosban kihűlni, majd fagyasztható műanyag edényekbe tettem és ment a fagyasztóba. Még mindig van belőle azt hiszem két dobozzal :-)) Híg marad a lekvár, de nekem nem baj. Amire, és ahogy fogy nálunk, arra pont jó így is. Ha lekváros kenyeret eszenek a fiúk, akkor kicsit maszatosak lesznek ők is és a környezetük is, mert folyik szerteszét, de sebaj :-)) Ezzel a lekvárral csináltam annak ideján azt a bizonyos kalácsot én is.
Az eperből ugyanígy készült a lekvár, ezt most szeretnék csinálni én is, ha kapok még elfogadható árban.
Sok sikert hozzá, ha kipróbálod, majd mesélj róla, üdv, Margit
Margitka! A szörp elálló, nálunk az utolsó üvegek tél végéig bírták---majd kiürültek!
Szeretnélek arra megkérni, hogy írd le a lekvár készítését, amit le lehet fagyasztani. Kisebb menny-t én is tennék a fagyasztóba---KALÁCS SÜTÉSHEZ! Köszi Superkeri
Valamikor hordós savanyúság néven volt egy hasonló receptem, mint a második, de elveszett. (Na benzoát + borkénnel) Egy műanyaghordóba kellett levet tenni (vagy 15 litert) és folyamatosan bármilyen zöldségfélét bele lehetett rakosgatni. Ahogy ért úgy eszegettünk belőle, de a vége, az egész télen elállt. Finom volt.
Csak annyit tudok, hogy nagyüzemi aszaláskor a gyümölcsöket kén-dioxiddal kezelik, hogy megtartsák az élénk színüket.
Viszont a hideg szörpről eszembe jutott, hogy van egy hideg savanyúságlé receptem, és elég tuti. Az eredeti:
Savanyúságlé - Terebess
Ez egy régi családi savanyúság eltevő recept új változata. Ezt a savanyúság levet előre elkészítem nagy mennyiségben és üvegben tartom. Ha valami zöldség kimarad főzéskor, vagy meglátok a piacon valami eltenni valót, akkor csak ráöntöm a mosott zöldségekre és lezárom. Fel lehet használni zöldbabhoz, paprikához, csalamádéhoz, zöld paradicsomhoz, kisdinnyéhez, uborkához. Az endíviát tavaly próbáltam ki először. Nagyon jól sikerült, ropogós maradt és az ízét is megőrizte.
Hozzávalók a léhez:
1 l víz
2,5 dl 10 %-os ecet
15 dkg cukor
3 dkg só
1 mokkáskanál borkénpor
Ezeket egyszerűen hidegen összekeverjük.
Amikor a savanyúságot eltesszük, az üveg aljára egyedileg adhatunk a zöldséghez illő további ízesítőket. Néhány ötlet: torma, kapor, bors, tárkony, rozmaring, mustármag, kömény, babérlevél, zeller, lestyán, fokhagyma gerezdek.
A másik változat:
Savanyúság eltevése (Cicvarek, 2000. augusztus) Index konyha-trükkök
- 1,5 liter víz
- 0,5 liter 10 %-os (avagy 2,5 dl 20 %-os) ecet
- 30 dkg cukor
- 5 dkg só
- plusz a belevaló fűszerek; mustármag, szemes bors, babérlevél, torma stb.
- egy kis szalicil + kb. 1 mk. borkénpor
Az egész trutyit összekeverem, közben kóstolgatom, hogy tegyek-e bele még cukrot, sót esetleg ecetet (a borkénport és a szalicilt utoljára teszem bele). Addig keverem, míg minden fel nem oldódott benne és hidegen (nem kell előtte felforralni, csak úgy natúrban) a zőccségre öntöm.
Így teszek el minden savanyúságot, uborkát, erős almapaprikát, zöldparadicsomot, csalamádét, káposztával töltött paprikát stb.
SOHA nem romlott még el egy savanyúságom sem!! Arról nem is beszélve, hogy van még egy két évvel ezelőttről eltett uborkám, aminek már jócskán fogyott a tetejéről lé; a múltkor kevertem egy kis fentebb leírt levet, zutty rá és csücsülhet tovább a kamrában. :-) "
ribizli: Borkénport a gyógyszertárból (borász-szakboltból), és szalicil helyett nátrium-benzoátot használtam, meg apróra tépdestem a babérlevelet, és sok tormát, borsot meg fehér mustármagot tettem hozzá.
Nagyon jól hangzik ez a recept. Meddig áll ez el? Édesítőszerrel biztos semeddig, viszont le lehet fagasztani, mint ahogy a lekvárt is tavaly lefagyasztottam.
Na, ezt lehet hogy kipróbálom, ha hozzájutok valami megfelelő gyümölcshöz. Köszönöm a receptet, üdv, Margit
Sziasztok! lassan érnek a bogyós gyümölcsök közre adok egy bevált szörp receptet, amit NYERSEN, főzés nélkül kell elkészíteni.
EPER-MÁLNA- RIBIZLI-SZEDERSZÖRP
1 kg gyümölcs, 6 dl víz
1/2 kk szalicil, 1 kk.borkősav
A felsoroltakat összekev., a gyümölcsöt hagyományos krumplitörővel összenyomjuk (turmix nem jó!!) és egy tüllzacskóba öntjük. Felakasztjuk csepegni 12 órára. Magától lecsepeg, nyomkodni nem szabad, mert zavaros lesz a szörp! A tiszta levet lemérjük, és ugyanannyi súlyú cukrot adunk hozzá, majd addig kevergetjük, míg elolvad a cukor. Ezután már csak üvegekbe kell tölteni. Vitamindús, aromás italunk lesz.
Sok éves tapasztalatom, hogy bőven elég 70-80 dkg cukor!!
Szia Masala! Semmi extra, csak nekem kicsit több szabadidő adatott, mint úgy általában a hétköznapi embernek. Az aszalásra visszatérve: ha kevés gyümi jön össze, csak annyi tálcát kell a gépre tenni, amennyit meg tudsz tölteni. Én aszaltam már csak 2 tálcányit is. Előbb kész van! A penészedés okát csak találgatom: a télen kandíroztam narancshéjat és a gépen szárítottam ki, nekem is megpenészedett néhány szelet. Arra gondoltam , hogy , valószínű vastagabb szeletek lehettek és kívül jónak tűnt, belül pedig még nem volt elég száraz. Most még az jutott eszembe hogy esetleg nem volt kicsit párásabb a körny.? Már várom a meggy érését és megpróbálkozom az aszalásával. Ha bármi eszedbe jut, írj, megpróbálok segíteni. Üdv. Superkeri
Azt gondoltam,majd hetek múlva válaszolsz,mert olvastam az előzőeket és itt nem olyan élénk a forgalom,meg még úgyis van idő. Most már értem,hogy hogy férnek el a szilvák a tálcán.Az az igazság,hogy a z utasításban is benne van a blans.,de én nem vettem komolyan.Én csak gyüm.-öt szeretnék aszalni,mert felénk jár a csilingelős autó és nagyon jó minőségű zöldséget hoz és nem is drága.
Ha nem tudod megtölteni a tálcákat,akkor is ráteszed az össz.-et? Azt nem tudod,hogy miért penészedett meg az, amelyikről én azt hittem,hogy jó lesz? Végül is ami nem lett penészes,az szerintem mind nagyon aszalt lett.
Azért prób.meggyet aszalni,mert ha lehet is kapni,elég drága.Neked biztos sikerülni fog.Bocs,mostmár talán nekem is. Télen akartam banánt aszalni--csak úgy rágcsálni--de nem volt kedvem a kudarchoz.Na majd jövőre. Ja a meggyet,igen mag nélkül csináltam,mert nagyon rászárad a mag és csak szopogatni lehet./kipróbáltam/
Még biztosan foglak zaklatni,ha hagyod. Köszi! masala
Szia Masala! Szívesen írok az aszalásról, mi már néhány éve így is tartósítunk. Elöljáróban a blansírozásról annyit, hogy valami enzim folyamatot lassít ill. állít meg. A tapasztalatom az, hogy ha nem blansírozunk, sokkal nehezebben , hosszabb ideig tart az aszalás. Egyébként ez nem vesz sok időt igénybe, néhány perc. Vigyázni kell, nehogy szétfőjön a gyümölcs. Kb. 1,5l vízhez teszünk 30dkg cukrot (nem kell nagyon édes legyen), és ebben főzzük néhány pillanatig a gyümit. meggyet még nem aszaltam, szeretném idén kipróbálni--ugye mag nélkül kell? Almát sokat aszaltunk, nyári Éva almát is. Teljesen ki kell szárítani, akkor nem romlik el. Dobozoláskor olyan mint a csipszek, majd (én műanyag dobozban tartom) a későbbiekben egy kicsit megereszkedik, de nem lesz nedves. A szilvát is blansírozzuk és úgy tesszük a gépre így elférnek a fél szilvák! Sárgabarackot meghámozva, előfőzzük és úgy aszaljuk. Nem lesz egyik gyümi sem olyan mutatós mint a nagyüzemi, (nem tudom hogy készítik), de FINOM! Paradicsomot még csak kisérleti jelleggel készítettem, de az a meglátásom, hogy a kevésbé leveses fajta alkalmas a szárításra---több a hús része. Vszínű aparadicsom esetében elég forró vízbe mártani és lehúzni a bőrét és mehet a gépre. Az aszalás ideje több dolog függvénye. Ha nem készülsz el vele nappal, nyugodtan kikapcsolhatod a gépet és másnap folyt. Max. kicsit megereszkedik ami a gépen van, de hamarosan zörgősre szárad. Amikor kész, kihűlve csomagolhatod! Hát ennyi jutott eszembe, remélem nem nagyon zavaros. Üdv. Superkeri
Még új vagyok itt,de szívesen olvasom a hozzászólásokat,és örültem ennek az oldalnak.Nekem is van aszalóm,de nincs sok sikerélményem.Tavaly próbáltam ki és csak a bakikról tudok beszámolni.Aszaltam meggyet,közepes sikerrel.Nem blansíroztam,ezért elég savanyú lett.Aszaltam szilvát,szintén natur,az is savanykás lett,de megettük, mert a miénk.Amikor-szerintem-kész volt a szilva,kitettem egy tálcára, hogy szikkadjon ,még,mielőtt elteszem,és szépen elkezdett penészedni.
A paradicsom,-ami jó lett,az kiszáradt,ami husosabb volt,az megpenészedett.Én láttam félbevágott szilvákat,és félcentis paradicsomszeleteket aszalni/képeken/ azt,hogy csinálják?
Ha jót akarok,akkor mindég blansírozni kell?
Ha a fél szilvákat a tálcára teszed,nem lehet egymásra tenni a tálcákat rendesen.Nem baj?
Ha hosszú ideig megy a gép,és éjszaka is mennie kell, akkor hogy cseréled a tálcákat?Vagy ki lehet kapcsolni és reggel folytatod?Olyanokat is írj le légyszíves,amiről azt gondolod,hogy nem is fontos.Köszönöm,ha válaszolsz,mert nekem sajnos nagyobb volt a lelkesedésem,mint a tahetségem,de szeretnék az idén is próbálkozni az aszalással.
Kedves Margitka és Batka! Köszönöm a jobbnál-jobb tippeket a felhasználásra. Nagyon jó, hogy tudjuk gazdagítani egymás konyháját.
Az előző hsz-ból kimaradt, hogyha teljes kapacitással megy a gép, biztosan hosszabb ideig tart az aszalás. De megéri a munka, mert nagyon-nagyon finom a szárított paradicsom.(néhány szeletet elnasiztam) Üdv.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit