Sziasztok!!
Arra gondoltam lehetne egy ilyen fórumot is nyitni.
Most számolgattam hogy a fagyasztóláda és szekrény nem épp gazdaságos megoldás.A kertben meg ha megteremnek a zöldségek gyümölcsök valahogy elkéne tenni őket.
Kérlek benneteket írjatok ötleteket !Üdv! Nogea
Marika,én is így teszem el télire a kovászos ubit.A cukkini egy része a savanyúságos hordóba megy,a nagyobbak legyalulva a fagyóba.Az uborka elég szépen terem,igaz én is kétszer vetettem újra.A paprika már teremget,de a piros paradicsomra még várni kell sajnos.Pedig a tavalyiból már nics egy üveggel sem.Remélem bő termés lesz..A zöldbab ontja a termést,már 18 üveggel van a spájzban.A gyümölcsök többsége lerohadt,a szilva,birsalma még szép,remélem így is marad.Az eper,és a málna is hamar tönkre ment.Nagy meglepetésemre a lestyán csupa tetű lett,de a többi fűszernövény jól viseli ezt a bolondos időt.
Marika de jó, hogy írtad hogyan lehet téliesíteni a kovászos ubit. Nagyon szeretjük az idei nyáron 8 üveggel már biztos eltettem. Azon gondolkoztam milyen jó lenne télen is enni ilyent.
Nekünk is van fügénk, egy részét megtépázta a fagy, de nem ártott neki, tele van fügével.
Ezen a nyáron az árviz miatt nincs még uborka a kertben. Többször vettetünk, de csak 8 szál maradt. Ezen eddig két szem uborka termett, amit azonnal megettem.
A cukkiniből 4 bokor van, és az szépen terem. Kétszer csináltam kovászolva. El is tettem a kész cukkiniket télire ugy, hogy a megérlelt kovászos cukkini levét felforraltam, és a tiszta üvegbe átrakott zöldségre öntöttem még forrón, és csavaros tetövel lezártam. A kovászos uborkát is igy teszem el télire mindig.
A fügéink elfagytak, pedig a férjem nagyon betakarta öket. Lassan ismét kihajtottak a töből, már szép magasak. Ezek vajon mikor fognak teremni?
A birsalma fánkon és az almafán egyetlen termés sincs. Ilyen még nem volt. Ami szépen termett ,az a fán lévö szeder. Naponta szedtem és ettem. Ebböl nagyon finom ecetet erjesztettem.
Most látom, hogy már betettem a birsalma zselé receptjét nemrég, Vikinek. Azt hittem, hogy máshova küldtem neki, de nem, itt van. (Szept 21, #247)
Viszont ahogy átolvastam találtam benne egy hibát, méghozzá nagyot. Ha az ember kivágja a magházat, igenis kell bele fixáló, mert a magokban van a pektin ami természetes módon fixál! (Ráadásul nincs az a vas kéz aki nyersen ki tudja vágni...) Én nem is szoktam kivágni, azért nem tettem eddig bele fixálót. Van elég pektin a magokban. De amikor írtam nem gondolkoztam, csak fordítottam a receptet (franciáról).
Kérdezősködtem a piacon a kofáknál, mit gondolnak miért nem lett tavaly jó a zselém. Az egyik azt mondta, hogy valószínűleg nem főztem eleget, de ez nem igaz, eleget főztem. A másik azt mondta, hogy akkor kell főzni amikor még zöld... de nála minden birs zöld volt. Úgyhogy nem tudom, hogy igaz-e. De azért vettem nála is hármat, ma próbálom ki. Majd elválik.
Aztán van még az is, hogy eddig celofánnal fedtem le a lekvárjaimat és azon át tudnak még szikkadni, de ez évben áttérek a fedelesre és a fém fedélen át már nem szikkad semmit... Azért hagyom abba a celofánt, mert januárban már minden kiszáradt és én szeretem a kicsit folyós lekvárt.
A birs zselé olyan laza, kocsonyás állagú lesz amikor kihűlt.
ECETES KÖRTE:Kemény körtéket meghámozzuk,cikkekre vágjuk,a magházukat kiszedjük,és a gyümölcsöt azonnal ecetes vizbe rakjuk,hogy ne barnuljon meg.Három kg körtére fél liter gyenge bor-vagy gyümölcsecetet felforralunk 70 deka cukorral,habját leszedjük,beleszedjük a vizböl leszürt körtéket és félpuhára fözzük.A szirupot füszerezhetjük egy kevés csomborral vagy tárkonnyal és törött borssal.A körtét üvegekbe szedjük,tetejére egy borsonyi benzoesavas nátriumot vagy szalicilt szórunk,ráöntjük a füszeres lét és lekötjük. Nem kell gözölni.
Ecetes birsalma:A hibátlan érett birseket megmossuk,meghámozzuk,gerezdekre vágjuk és a magházakat kivágjuk.A gyümölcsöt egy napig hideg sós vizben áztatjuk(egy liter vizbe 2 evökanál sót vegyünk),majd kiszedjük,lecsurgatjuk és üvegekbe rakjuk.Ecetes lét forralunk(mint a savanyuságokhoz),egy kevés cukrot babérlevelet és szegfüszeget teszünk hozzá.Sózni nem kell !! A füszeres ecetet langyosan öntjük a birsre. az üveget lekötjük és hüvös helyre tesszük.A birsalma néhány hét múlva fogyasztható,addigra az izek összeérnek.
birsalmasajt III.:két kg fött és lereszelt ,de szitán át nem tört birsalmapéphez keverünk 1 kg cukrot és egy félujjnyi kettévágott vaniliát.Állandoan keverve fözzük gyenge tüzön egy ora hosszat,majd ujjnyi vastagon kenjuk szét egy deszkán,amit megvizeztünk.Meleg helyen száritsuk,mert nehezen szikkad,de mert kevesebb benne a cukor sokkal jobban szeretik.
birsalmasajt:az éret birsalmákat megmossukmegtöröljuk a hibás részeket kivágjuk, hámozatlanul ,kevés vizben puhára fözzük.Ha a héjuk kezd megrepedezni ,a levet leszürjük,a gyümölcsöt vékonyan meghámozzuk,húsát lereszeljük a torzsáig,majd a pépet szitán áttörjük.Egy kg péphez 1 kg cukrot számitva 2dl birsfözölével sürü szirupot fözünk.Ha a szirup nyúlosodni kezd,beleöntjük a birspépet,beleszürjük 1 citrom levét és addig hagyjuk a tüzön amig jol forr.(sokáig ne fözzük mert nagyon megbarnul).Hideg vizzel kiöblitett kis formákba,mokkéscsészékbe kompotos tányérkékba vagy tiszta deszkára kb.ujjnyi vastagon szétkenjük a masszát és meleg helyen száritjuk.Ha teljesen megkeményedett,a formákbol kiboritjuk,a deszkán lévöt pedig különbözö formákra kiszurjuk vagy rudakra,kockákra vágjuk.Porcukorral beszorva ,kilyukasztott fedelü papirdobozban hüvös és száraz helyen tároljuk.
Szőlőlekvár birsalmával: A késön érő fekete szőlőt megmossuk,leszemezzük,és hámozott vékonyra vágot birsalmaszeletekkel teljesen puhára fözzük.Szitán vagy paradicsompaszirozon áttörjük,és minden kg péphez25-30 dkg cukrot téve sürüre fözzük.Üvegekbe töltjük és szárazgözbe tesszük.
Birsalma sajt:a birsalmát megmossuk ,4vagy 6 felé vágjukés magházával együtt annyi vizbe tesszük fözni hogy éppen ellepi,fedö alatt puhára fözzük.Ha megfött,levét leszürjük,a birset áttörjük.Egy kg péphez 80 deka cukorbol és 2dl lecsurgatott léböl szirupot fözünk,elkeverjük a birspéppel,hozzáadunk egy evökanálnyi citrom levet,és állandoan keverve sűrűre főzzük.Ha a pépböl egy kávéskanálnyit tányérra teszünk,és az néhány perc alatt megdermed,akkor a sajt elkészült.Hideg vizzel kiöblitett formákba vagy tányérokba öntjük,néhány gerezd diót,vagyhámozott mandulát tehetünk bele----,egy -két nap múlva zsirpapirra boritjuk és szellös helyen szikkadni hagyjuk.
Vikikém, olvastam, hogy birsalma lekvár receptjét kerested tegnap. Nekem van egy nagyon finom birszselé receptem, legalábbis akik megkóstolták azok mind nagyon finomnak találták. Én nem tettem fixálós cukrot bele, csak tiszta cukorral csináltam. Két alkalommal főztem zselét, az egyikből zselé lett rendesen, a másik folyós maradt, nem tudom miért. Nem ugyanannál a kofánál vettem a gyümölcsöt.
Valakinek van fogalma róla, hogy ez mitől van? Csak azt ne mondjátok, hogy tegyek bele fixálót, mert eddig a nélkül is sikerült rendesen. És ha nem okvetlen muszáj, nem akarok tenni bele.
Hozzávalók :
- birsalma
- finom kristálycukor (fele-fele arányban lekvárfixálós tartalmú cukor és rendes cukor)
- citromlé
- 1 vaníliarúd
Elkészítés :
Négybevágni a birsalmát, kivágni a közepét.
Rátenni annyi vizet, hogy ellepje. Mikor felforrt, lecsendesíteni a tüzet és hagyni főni +/- 45 percig.
Ha a gyümölcs puha, musszlinba tenni és egy éjszakán át hagyni lecsurogni.
Másnap lemérni a birsalma levét és cukrot adni hozzá (80 dkg kell 1kg gyümölcshöz). Hozzáadni a citrom levét (egy citrom leve egy liter birsléhez) és 1 kettébe vágott vanília rúdat. (Én a végén belekaparom a vaníliaszemcséket a zselébe, nem zavar, hogy meglátszik.)
Forrás után még kb 30 percig főzni, mindaddig amíg egy hosszúkás csepp nem képződik a fakanálon. (Idealis teszt minden zseléhez.) Mihelyt eléri ezt a hosszúkás cseppet, kész a zselé és lehet üvegekbe tenni.
Kedves Rabim én csak kiirtam a könyvböl a receptet,még nem probáltam.nincs hova tenni itt a 7.-en.Szerintem a patikában érdeklödj a timso után nemtudom hol árulják,vagy valami mezögazd .boltban.Üdv:Mariska
Engem is elkapott a házi sajt készítési láz.Készült belőle sajtgolyó fűszeres olajban,Viki receptje alapján.Azt hiszem a kóstolással nem várom meg a Viki által írt 5-8 napot.Nagyon kíváncsi vagyok már az ízére!
Szeretném kipróbálni azt, amihez timsót használsz (239-es hozzászólás)
Hol szerzed be a timsót?
Csináltad már ezt a receptet? Sikerült? Milyen a paradicsom állaga felbontás után?
Régebben tettem el pár üveg paradicsomot . Olajban, borban stb. A végén mindig pöttyedt volt a paradicsom. Látszatra gyönyörüen megmaradt egészben, szép volt a szine is, csak az állaga nem. Mikor kivettem az üvegböl, egyszerüen puha volt. Ize finom maradt. Végül salátákhoz tudtam felhasználni.
Az idén termett pár szem birsalma. Nem tudott igazán beérni, hibás lett, leesett. Nagyon sajnáltam , hogy nem tudom eltenni télire a szekrény tetejére, mint a nagymamán tette régen. Kivágtam a hibás részeket, és feldarabolva betettem a sütöbe. Mikor puhára sült, megkóstoltam. Nagyon finom, édes volt. A családban egyedül én eszem ezt a gyümölcsöt, igy semmi esélyem nem volt, hogy látható idön belül el tudom fogyasztani. Gondoltam egy merészet, és ledaráltam, majd mézzel simára kavartam és beföttes üvegekbe töltöttem. Igy még finomabb lett. Ezt már süteményekbe, palacsintába is be lehet tenni.
Paradicsom egészben:Egy ötliteres üveget telerakunk,szép érett,hibátlan,megmosott piros paradicsommal(legjobb a sima héju-vagy lucullus paradicsom)Ha az üveg megtelt,rázogassuk meg kissé,hogy a paradicsom jol elhelyezkedjen,de nyomkodni nemszabad.A tetejére egy borsonyi timsót,egy evökanál sót és két késhegynyi szalicilt téve az üveget teletöltjük vizzel,lekötjük.Két nap múlva lvét leöntjük,jól elkeverjük és ismét ráöntjük.Most már végleg lekötjük.Igy egész télen van érett paradicsomunk.Ha kiveszünk belöle és újra lekötjük ,nem romlik el.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit