Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
3 tojàs 150 g cukor 150 g liszt 125 g vaj késhegynyi sütöpor Egy fél citrom héja
A tojàssàrgàkat jol elkeverjük a cukorral. Ezt a felolvasztott vajjal összekeverjük, majd hozzàadjuk a reszelt citromhéjat, fokozatosan a sütöporral kevert lisztet és a felvert tojàsfehérjéket. Kivajazott formàba tesszük, majd 6-12 percig sütjük (a forma méretétöl fuggöen) 180°-on.
Én tettem bele egy kis citromaromát is, kb. negyed üvegcsényit a Dr. Oetkerből.
Piskóta: a szokásos gyors variációban, ennél a sütinél 7 tojásból
7 db fehérjét a robotgéppel habbá verem, egy csipet sóval, majd mikor már majdnem kész, egyenként hozzáadok 7 ek. cukrot. Amikor teljesen kemény a hab, a leglassabb fokozaton keverem tovább, hozzáadva a sárgájákat, egy cs. sütőport, majd a legvégén 7 ek. lisztet, de ezzel már nagyon lassan dolgozunk, a legjobb fakanállal beleforgatni, én a géppel szoktam, van rajta egy egészen lassú fokozat, formába öntjük, és megsütjük.
A krémhez elkeverünk kristálycukrot kb. 6 ek, és kakaót 2-3 ek natúrt, vagy ha cukrozott, akkor 4-5 kanálnyit, de kevesebb cukrot teszünk. Egy ek vízzel főzni kezdjük, amíg hólyagosan nem forr, majd lehűtjük. Közben egy 20 dkg vajat habosra keverünk 3 púpozott ek. porcukorral, (eredeti szerint egy nyers tojással, de én ezt nem teszem bele) majd beleforgatjuk a szirupot, és robotgéppel alaposan kikeverjük. Vigyázni kell, mert a szirup hogy hűl, nagyon megkeményedik, én 1-2 percenként megkeverem és kásás állapotban adom hozzá. A lényeg,hogy annyira kihűljön,hogy a vajat ne olvassza meg! A krémet kicsit lehet könnyebbé tenni, egy kis tejből és lisztből főzött krémszaporítóval, a lényeg, hogy egy gombócot főzzünk belőle, mert különben folyni fog az egész. Amikor robotgéppel a krémet készre kevertük, a legvégén adunk hozzá 2 csapott ek. nescafét, úgy szárazon (lehet ez több is-ízlés szerint, én nem teszek többet, nehogy kukorékoljanak a gyerekek) A kávé nem olvad így szét, olyan finom, ahogy a lágy krémben olyan kicsit szinte ropogósan kerül elő az íze.
Az alap recept nekem a Lindzy féle kenyér, ami szerintem nálam már csak azért is népszerű,mert nem kell hozzá a mérleg. Olyan bögrés-kenyér. Ezért a megsütését olyanoknak ajánlom, akik tudják, kb.milyen kell, hogy legyen egy kenyértészta, mert így akkor tudják igazgatni, ami nem stimmel. Elsőnek nem, de második kenyérnek már nagyon ajánlom.
Az eredeti recept:
2 csésze (bögre, min. 2 dl.-es) fehér liszt (bl80)
1 csésze teljes őrlésű rozsliszt
1 csésze teljes őrlésű tönköly vagy graham liszt
fél cs. (2,5 dkg) élesztő meleg vízben pici cukorral felfuttatva
búzakorpa-ízlés szerint
só,
olíva olaj,
esetleg magok
és annyi langyos víz, amennyit felvesz (-nekem egy ugyanakkora csészényi, mint amivel mérünk, beleértve az élesztőhöz használt mennyiséget is)
Dagasztás után kétszeresére keleszteni, majd átgyúrni, formázni, és újból kelni hagyni. Sütni, mint bármely más kenyeret.
Én annyit variáltam rajta, hogy 2 ek.krumplipürével kezdtem, mert ez maradék volt az ebédből, és sajnáltam volna kidobni. Aztán mivel nem volt 2 csészényi(csak kb.1,5) fehérlisztem, innen csak arra figyeltem, hogy az össz. 4 pohárnyi liszt meglegyen, és szórtam mindent, aminek a zacskójában volt még. Került bele kevés világos rozsliszt, teljes őrlésű rozsliszt, teljes őrlésű tönkölyliszt, graham liszt,és zabkorpa meg búzacsíra. A burgonya miatt kicsit több lisztet is felvett. Kb. 1 ek. olívaolajat tettem, de tettem bele egy evőkanálnyi sikért, és 10%-os ecetet, kb.2 teáskanálnyi sót. Eddigi talán legfinomabb - és legrondább - kenyerem lett, aminek 2. naposan is ropogós volt a héja. Egyszer spricceltem be vízzel,mikor már majdnem kész volt.
E.Margit:
Kriszti leírása a második két képen látható kenyérről szól, de egy korábbi sütésének a képeit is megmutatom. Chokito kenyérnek nevezte el Kriszti a kenyerét, de szerintem egyáltalán nem csúnya, sőt a szeletek kimondottan szépek lettek.
Szeretnék megosztani egy nagyon fincsi kenyeres receptet. Lehet néhányan ismerik, mert egy kenyeres könyvből való.
Sültpaprikás/lilahagymás kenyér
Hozzávalók:
kb. 220ml víz, ez 1 csészének felel meg (ez szerepel az eredeti receptben, de én még útközben raktam hozzá 1-2 evőkanállal
1ek olívaolaj +1ek.-t én még hozzáadtam
1 tk só
kb.487,5dkg fehérliszt (ez 3 és 1/4 csészének felel meg)
1 tk száraz élesztő
Töltelékhez:
1 lilahagyma
2 sárga és 1 piros kaliforniai paprika
2 ek olívaolaj
Első 5 alapanyagot ebben a sorrendben teszem a gépbe és megdagasztattam, megkelesztettem vele. Közben a sütőt előmelegítettem 200 oC-ra, felszeletelem a hagymát karikákra és a paprikákat falatkákra vágom. Beleteszem őket egy kisebb tepsibe és nyakon öntöm az olívaolajjal, összekeverem és be a sütőbe. Kb 25-30 perc alatt kész, kiveszem és félreteszem hűlni.
Ha vége a dagasztó programnak, lisztezett felületre teszem a tésztát és finoman kicsit meggyúrom, majd kinyújtom kb 25-36 cm-es téglalappá. Ráhalmozom a paprika-hagyma keveréket. Szélén kb 1,5 cm-t hagyok. Feltekerem a hosszabik fele felől és a végeit összenyomkodom, nehogy kifolyon a töltelék. A sütőt közben előmelegítettem 220 oC-ra. Ezen a hőfokon 10 percig sütöm, majd leveszem 190 oC-ra és további 15-20 percig sütöm.
Nekem nagyon bevált a recept. A gépem (Nethaus) gyönyörű tésztát dagasztott:) Az íze is remek melegen és hidegen is.
8 személyre Előkészítési idő: 30 perc Sütési idő: 1 óra 10 perc
Hozzávalók:
2 kg Golden vagy Gála alma 200g kristálycukor 100g sós vaj 6 tojás 1 citrom 10 cl víz vagy száraz almabor
A sütőt 160 C fokra előmelegítjük. (5. fokozat) Az almákat meghámozzuk, a magházukat kivájjuk, az esetleg visszamaradt magokat eltávolítjuk. A citrommal és a vízzel kb. 30 perc alatt kompóttá főzzük, a folyadék teljes elpárolgásáig. A cukrot a kompóthoz adagoljuk, a keveréket villával vagy mixerrel alaposan összepaszírozzuk. Ezután hozzáadjuk az olvasztott vajat és a tojásokat. Alaposan összekeverjük. A tortaformába öntjük, és a sütőben vízfürdőben 1 óra 10 percig sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni. Kifordítjuk, és mézzel, juharsziruppal és túróval, desszertként tálaljuk.
Tipp: Az alma helyett használhatunk körtét is. A kompóthoz 2 cl almapálinkát is adhatunk.
A sütőt 180 C fokra előmelegítjük. (5. v. 6. fokozat) A csokoládét a vajjal mikrohullámú sütőben vagy vízfürdőben megolvasztjuk. Összekeverjük. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojások sárgáját. Összekeverjük. Beleszórjuk a lisztet és összekeverjük. A tojásfehérjét keményre felverjük, majd egy előkészítő spatula segítségével a masszába dolgozzuk. Az egészet a formába öntjük, és a süteményt a sütőbe helyezzük és 35 percig sütjük. Kifordítjuk és önmagában, illetve vaníliasodóval leöntve vagy egy gombóc vaníliafagylalttal díszítve desszertként tálaljuk.
Tipp: Az előkészítés során hozzáadhatunk 50g darált diót, pralinét, vagy cukrozott narancshéjat.
Tatin - torta
8 személyre Előkészítési idő: 20 perc Sütési idő: 45 perc
Hozzávalók:
1 tekercs leveles tészta 4 db Golden alma 200g cukor 125g vaj 2 csipet fahéj (elhagyható)
A sütőt 220 C fokra előmelegítjük. (7-es fokozat) Az almákat meghámozzuk, negyedeljük és a magházukat eltávolítjuk. A cukrot és a fahéjat a sütőformába hintjük, és vajdarabkákat szórunk rá. Az almadarabkákat koszorú formában helyezzük el a sütőformában, és letakarjuk a leveles tésztával. A sütőbe helyezzük és 45 percig sütjük. Megvárjuk, amíg langyosra hűl. Kifordítjuk és vaníliasodóval, tejszíhabbal, vagy egy gombóc vaníliafagylalttal desszertként tálaljuk.
Tipp: Az alma helyett hsználhatunk körtét is, 50g apróra felvágott mandula hozzáadásával. A leveles tésztát érdemes készen vásárolni.
15 dkg zabpehelyliszt, 10 dkg búzalsizt, 15 dkg vaj vagy margarin, 1 tojás, 25 dkg túró, só. A hozzávalókból tésztát gyúrunk, egy órán keresztül hideg helyen pihentetjük. Kinyújtjuk 1 cm vastagságúra, kerek szaggatóval kiszúrjuk, majd a süteményeket kavajazott tepsibe tesszük. Előmelegített sütőben 180 fokon fél óráig sütjük.
ZABPELYHES KORONGOK
12 dkg vaj vagy margarin, 25-25 dkg zabpehely és gyümölcscukor, 1-1 kk. őrölt kardamom vagy gyömbér és őrölt koriander, 1 tojás, 2 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 2 kk. sütőpor.
A vajat (margarint) kislábasban megolvastjuk, majd fakanállal hozzákeverjük a zabpelyhet, a kardamomot, és a koriandert, levesszük a tűzről. A tojást a fruktózzal habosra keverjük, majd hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, végül a kihűlt zabpelyhes krémet. Sütőpapírral kibélelt tepsibe a masszából két teáskanál segítségével apró halmokat rakunk, jó távol egymástól, mert megnőnek. Tetejüket kissé ellapítjuk, és meleg sütőben aranyszínűre sütjük.
Tegnap találtam ezt a két recit még nem sütöttem meg. Diétás a zért ajánlom. Jégkása
2 dkg élesztőt egy kevés cukrozott langyos tejben felfuttatunk. 60 dkg liszttel 15 dkg vajat vagy Ramát elmorzsolunk, a tejes élesztőt hozzáadjuk, és csipetnyi sóval, 8 dkg cukorral, reszelt citromhéjjal meg egy kevés rummal hólyagosra kidolgozzuk (gépben 20 perc dagasztás), közben langyos tejjel "szabályozzuk" a tészta állagát: se túl lágy, se túl kemény ne legyen. Letakarva kelni hagyjuk, majd kinyújtva, két centiméteres szalagokra vágjuk egy tepsire két megvajazott őzgerincformát felfordítva ráfektetünk. A tésztát ide-oda húzzuk külön-külön mindkét formára. A tetejét kenőtollal megvajazzuk és durvára vágott, kristálycukorral összekevert dióval bőségesen megszórjuk. Sütés közben néha a sütőből kihúzzuk, és vajjal kenegetjük. Mielőtt teljesen elkészül, egy kevés cukorsziruppal meglocsoljuk, és addig sütjük, amíg rá nem keményedik.
Először majonézt készíteni. (2 tojássárgájába a só, a citrom, habosítani és cseppenkét a 3 dl olaj) ehhez még hozzátenni a tartárnál leirt tejszin, tejföl, bor, cukor, örölt fehérbors.
Ebbe a masszába tettem a hússaláta hozzávalóit az egész főtt tojás kivételével, aminek a csücskeit a két végén levágtam és még azt is masszába kockáztam.
Hozzávalók elkészítése:
Megfőzni a mexicói keveréket, a krumplit apró kockára vágva, majd ha kihült az uborkát is bele kockázni (almát is lehet) apró kockára vágni a sonkát és a főtt csirkemellett. Izesíteni a füszerekkel. (izlés szerint)
Zselatint elkeverni 2 dl hideg vizzel, oldásig melegíteni, langyosra hüteni, és belekeverni a kész masszába.( innen kezdve gyorsan dolgozni)
Közben fólivála kibéltetem egy őzgerinc formát, úgy hogy vissza tudjam hajtani ha már tele lesz (ráhajtottam)
A massza felét elsimítottam az őzgerinc aljában, ráhelyeztem sorban az egész tojásokat és befedtem a massza másik felével.
Ráhajtottam a fóliát és kitettem a hidegre.
Szépen összeállt, hideg késsel lehetett szeletelni, mint a piskotát. Felszeleteltem, hosszúkás tálra raktam és diszítettem snidlinggel.
1 csomag zöldhagyma szára nélkül ( én fél fej rendes hagymát pépesre darálva tettem bele)
6 dkg darát dió
+ diószemek diszíteni
Elkészítés:
A sajtot villálval nagyon puhára nyomni, hozzákeverni a lágy vajat v. margarint a tejfölt. Én habverővel krémesre keverem, bele tenni a többi hozzávalót.
A burg.pehely saját hozzárakás,és a kömény is.Tészta progi. Amikor keverte a gép hozzá kellett adni a feltartott víz mennyiséget is,vagyis figyeltem a tészta gombócot a gépben ,hogy hogy áll össze.Nálam így lett egy jó kemény gombóc,hogy igényelte a többi vizet.Kivéve formázva,köménnyel megszórva,vizzel megkenve megvágva.Kelesztés.Mikor megkelt, 10percig 200fokon,majd 40 percig175-180fokon sütve.
Ez az első képsorhoz tartozó recept.
Egy következő alkalommal, kicsit megvariált lisztekkel:
Szóval a könyv,amiből írogatok,az Ízvarázs sorozat Mindennapi kenyerünk c.könyve.A recept a következő:
Sonkás kenyér:
30 dkg rétesliszt,
25 dkg finomliszt,
6 dkg főtt,füstölt sonka,
2,5 dkg élesztő,
1 kiskanál só,
1 evőkanál cukor,
2-2,5 dl kefír,
1 kiskanál kenyérfűszer.
Az eredeti leírás szerint kenyérsütőgépben is megsüthető,(mint a csíkos kifli tésztája is)de lehet csak a gépben dagasztani,majd letakarva kétszeresére keleszteni.Finoman átgyúrni,megformázni,sós vízzel lekenve még min.20 percet pihentetni.Előmelegített sütőben 180 fokon 45-50 percig ropogósra sütni.
Én annyit változtattam rajta,hogy pannon sonkám volt itthon,az nem túl erős ízű,legalább 15 dkg-t beletettem,talán elbírt volna többet is,enyhén volt csak sonka íze.Gondolom ez a sonkától függ,de nagyon finom lett.Én a tésztához megszokásból tettem még egy evőkanál ecetet,és egy teáskanálnyi sikért,és nem tettem kenyérfűszert.Nagyon finom belű kenyérke lett.Lehet,majd egyszer kipróbálom rendes házi sonkával,és egy csokor snidlinggel.Biztos nagyon finom lehet.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit