Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
25dkg margarin/Ráma/,25dkg porcukor.25dkg liszt,1cs.van.cukor,1/2cs.sütőpor,4db tojás,1citrom reszelt héja,fél citrom leve.Olajozott,lisztezett kuglóf formába teszem az összekevert tésztát.180 fokon 40-50 percig sütöm úgy hogy 20 perc után alufóliát borítik a tetejére.Ha kisült és nem fogyott el még melegen citrommázat készítek rá:1citrom levét 15-20 dkg porcukorral kikeverem és a tetejére öntöm.
Arab lepény/Kenyérsütés c. könyvből/:Hozzávalók:75dkg teljes kiörlésű búzaliszt,1ek. só,2ek.olivaolaj,kb.4dkg élesztő,1tk.cukor,liszt a dagasztáshoz,tepsikhez.Az élesztőt/friss/és a cukrot 1,5dl langyos vízben felfuttatjuk és a liszthez, a sóhoz és az olajhoz adjuk.A robotgép dagasztójával megdagasztjuk ,közben annyi meleg vizet adunk hozzá,míg puha rugalmas tésztát kapunk/kb.10 perc/.Letakarva meleg helyen 2 órát kelesztjük.Lisztes kézzel 1-2 percig tovább gyúrjuk.Narancsnyi darabokat formázunk belőle,ismét pihentetjük 30 percig.Majd 1cm vastag,kerek lappá nyújtjuk,megint 30 perc pihi.Előmelegített sütőben,kilisztezett tepsiben 5-10 percig világosbarnára sütjük.
Teljes örlésű liszt: 14 dkg Sima liszt 34 dkg Élesztő (friss) 1.4 dkg Tej 4 dl ( ha kell még egy-két kanál) Vaj 4 dkg Ascorbin sav késhegynyi Napraforgó mag 10 dkg Méz 1.5 evőkanál Só 1.5 kiskanál
Madártej:
Hozzávalok:
1l-tej,
5-6db tojás ,
1cs vaniliáscukor,
15dkg cukor,
A tojások fehérjét kemény habbá verjük.
Egy lábasban tejet forralunk fővő tejbe vízes
kanállal habból galuskákat főzünk megforditjuk
másik felét is fél percig főzzük.Szitára szedjük, hogy
a tej lecsurogjon.Atojássárgáját cukorral, a vaniliás
cukorral pici tejel ki kavarom .
Maradék tejet fel forralom és mikor felfort hozzá öntöm a tojássárgáját kevergetés melett újból felforralom .
A habb galuskákat vaniliásmártásra rakjuk,
hülve fogyasztjuk.
Diszithetjük a habbot mazsolával,csoki reszelékkel.
Tipp:A hab galuskákat kevés vízben is ki lehet főzni
Hozzávalók: 30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 30 dkg rozsliszt, 1 csomag szárított élesztő, 2 teáskanál só, 1 teáskanál cukor, 1 pohár napraforgómag, 1 pohár tökmag, félmaréknyi mazsola, félmaréknyi aszalt vörös áfonya.
Tegyük a lisztet egy dagasztóedénybe, adjuk hozzá a cukrot, a sót és a szárított élesztőt. Szórjuk bele a mazsolát, az aszalt áfonyát és a magokat is. Finomabb a kenyér, ha a magokat előtte a sütőben megpirítjuk. Kapcsoljuk be a gépet, és lassú fordulattal kezdjük el keverni, közben csorgassunk hozzá körülbelül 4-5 deciliternyi langyos vizet. Akkor lesz a legjobb állagú a kenyerünk, ha a tésztája kemény marad. Addig dagasszuk, míg az edény falától elválik. Tegyük langyos helyre és várjuk meg, míg kétszeresére kel. Ezután a megkelt tésztát kezünkkel nyomkodjuk vissza, majd várjuk meg, míg újra megkel. Borítsuk lisztezett deszkára, gyúrjuk át alaposan, majd formázzuk hosszúkás alakúra. Tegyük egy sütőpapírral fedett sütőlapra, tetejét késsel vagdossuk be, és kelesszük még fél órán keresztül. Előmelegített sütőben 170-180 fokon süssük 40-45 percig.
Szórjuk a liszteket egy dagasztó edénybe, adjuk hozzá a sót, cukrot, napraforgómagot és a szárított élesztőt. Lassú fordulaton kezdjük el keverni, közben csorgassunk hozzá 3,5 deciliternyi langyos vizet. Dagasszuk legalább 10 percig, míg a tészta az edény falától elválik. Tegyük langyos helyre és várjuk meg míg kétszeresére kel. Kezünkkel nyomkodjuk vissza és várjunk vele még legalább 15 percet. Ezután borítsuk liszttel meghintett deszkára, gyúrjuk át alaposan, majd nyújtsuk fél centi vastagságúra. Vágjunk belőle 6x7 centiméteres lapokat, 6 lapot tegyünk egymásra, majd keskenyebb részével lefelé tegyük muffin sütőformákba. Tetejét hajtogassuk szét, mint egy könyvet, kelesszük még 10 percig és utána előmelegített sütőben 160 fokon, süssük 25-30 percig.
Babapiskóták teljes kiőrlésű lisztből
Hozzávalók: 10 dkg cukor, 4 db tojás, csipetnyi só, 10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 1 csomag vaníliás cukor.
Válasszuk szét a tojásokat, és a sárgáját tegyük egy keverőtálba. Adjunk hozzá 5 dkg cukrot, vaníliás cukrot és habverővel keverjük addig, amíg könnyű habos lesz. Egy másik keverőedénybe öntsük a tojások fehérjét és ízesítsük sóval. Elektromos habverővel verjük habbá. Ha már habosodik a fehérje, szórjuk bele a maradék cukrot, és addig verjük, míg a hab kemény lesz.
A tojásos keverékhez kis adagokban szórjuk a lisztet, jól keverjük el és utána ugyancsak kis adagokban keverjük hozzá a felvert tojáshabot. A masszát töltsük egy tiszta műanyag tasakba, aminek az egyik sarkából vágjunk le egy kb. egy centis darabot. Tegyünk sütőpapírt egy sütőlapra, majd a tasakból nyomjunk egymás mellé 6-7 centis, ujjnyi vastagságú csíkokat. Előmelegített sütőben 130 fokon süssük 10-15 percig, míg a piskóták aranyságára sülnek. Ha kissé kihűlt, szedjük át egy rácsra és várjuk meg míg kihűl. Jól záródó tasakban vagy dobozban sokáig eltarthatjuk.
Tegyük a szobahőmérsékletű vajat egy keverőtálba, majd erős fokozaton addig keverjük, míg könnyű habos lesz. Szórjuk bele a cukrot, sót és a reszelt narancs héját, majd ezzel is keverjük még pár percig. Egyenként adjuk hozzá az egész tojásokat és a tejet. Kis adagokban kanalazzuk bele a lisztet és a sütőpor keverékét is. Kenjünk ki vajjal és szórjunk meg liszttel egy közepes méretű tégla alakú sütőformát, öntsük bele a tésztát, majd előmelegített sütőben 160 fokon süssük 40-45 percig. Mielőtt kivennénk, szúrjuk meg fogvájóval, ha nem ragad a tészta rá, biztosak lehetünk, hogy átsült a süteményünk.
Sütőtök röszti
Hozzávalók: 1 db kisebb méretű sütőtök, 1 db tojás sárgája, 2 evőkanál liszt, csipetnyi őrölt szerecsendió, 1 maréknyi tökmag, só, bors, olívaolaj a sütéshez.
Hámozzuk meg a sütőtököt, magjait távolítsuk el, majd káposztareszelőn reszeljük le. Tegyük egy nagy tálba, adjuk hozzá a tojás sárgáját, a tökmagot és a lisztet. Fűszerezzük őrölt szerecsendióval, daráljunk rá fekete borsot és sózzuk meg, majd keverjük össze. Egy nagy serpenyőben forrósítsunk fel 3-4 evőkanálnyi olívaolajat, két-két evőkanálnyi masszát tegyünk egy halomba, kissé lapítsuk szét és kis lángon mindkét oldalát süssük 4-4 percig.
Tálalhatjuk körítésként is, de tejföllel megkenve lazaccsíkokkal megszórva, pár levél salátával, fenséges előételt varázsolhatunk belőle.
Töltelékhez: 75 dkg túró, 1 pohár tejföl, 20 dkg cukor, 4 db tojás, fél citrom reszelt héja, 1 csomag vaníliás cukor, 10 dkg mazsola, 3 evőkanál étkezési keményítő, 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál sütőpor, fél maréknyi szeletelt mandula, 4 db mandarin.
A tésztához szitáljuk a lisztet egy tálba, adjuk hozzá a sütőport, a sót és a kis darabokra vágott vajat. Kezünkkel morzsoljuk szét alaposan. Üssük bele az egész tojást, majd jól dolgozzuk össze. Lisztezett deszkán gyúrjuk át, és felhasználásig tegyük hűtőbe. A töltelékhez tegyünk minden alapanyagot - kivéve a mandulát és a mandarint - egy nagy keverőtálba. Habverővel két percig erős fokozaton keverjük, majd utána óvatosan dolgozzuk bele a gerezdekre szedett mandarint is.
Nyújtsuk ki egy lisztezett deszkán fél centi vastagságúra a tésztát. Béleljünk ki egy vajjal megkent és liszttel meghintett lecsatolható peremű, körülbelül húsz centi átmérőjű tortaformát. Az oldalánál vágjuk egyenesre, úgy hogy a tészta pereme a tortaforma tetejéig érjen. Óvatosan töltsük meg a túrótöltelékkel, tetejét szórjuk meg bőven a szeletelt mandulával. Tegyük előmelegített sütőbe, és 150 fokon süssük legalább egy órán keresztül.
Ha kihűlt, szeleteljük fel cikkekre, és szórjuk meg porcukorral. Mandarin vagy narancslekvárral tálaljuk.
Sütőtökös kekszek
Hozzávalók:
300 g margarin, 400 g barna cukor, 2 teáskanál őrölt fahéj, 1 csomag vaníliás cukor, 1 db tojás, 400 g liszt, 250 g zabpehely, 2 teáskanál szódabikarbóna, 100 g csokoládé, 1 csomag (10 dkg) mazsola, 100 g dió, 400 g megsütött sütőtök hús, egy csipet só.
Elkészítés:
Egy keverőedénybe keverjük habosra a margarint, adjuk hozzá a cukrot, vaníliáscukrot, egy kis idő elteltével a tojást és a tököt is. Egy másik edénybe keverjük össze a lisztet, zabpelyhet, szódabikarbónát, sót fűszereket, csokoládét, diót, mazsolát. Óvatosan, apránként adagoljuk a tökös keverékhez. Keverjük alaposan össze. Tegyünk sütőpapírt egy sütőlapra, evőkanál segítségével diónyi halmokat tegyünk a tésztából. Forró sütőben 150 fokon süssük 20-25 percig. Hagyjuk kihűlni, jól zárható dobozban, üvegben hetekig el tudjuk tárolni a tökös kekszeket.
Friss gyömbérgyökérrel készíthető indiai (típusú) ételek
Az őrölt gyömbér gyengébb, abból több kell. 1 diónyi friss = kb. 1 tk őrölt (ez ízlés kérdése is)
Gyömbéres vörös bab chilivel 25 dkg vörösbab 3 chilipaprika (ki mennyire erősen szereti) diónyi reszelt gyömbér 3 gerezd zúzott fokhagyma 1,5 dl főzőtejszín 1 kis doboz paradicsompüré 1kk őrölt fekete bors só korianderzöld a tálaláshoz
Babot éjszakára beáztatni, másnap kevés vízben puhára főzni. Serpenyőbe 2 ek vaj/olaj, gyömbért megpirítani (kb. 2 perc). Bele fokhagymát, 2 perc múlva kimagozott chilit, tejszínt, pardicsomot, leszűrt babot. Megsóz, összerottyant, apróra vágott korianderzölddel tálal. Mellé esetleg naan.
Naan
3 púpozott csésze fehérliszt
1 púpozott csésze teljes őrlésű liszt
4 1/2 teáskanál cukor
1 teáskanál só
1 csésze joghurt vagy aludttej
1 teáskanál szódabikarbóna
7 teáskanál olvasztott vaj
A hozzávalókat gyúrjuk elasztikus, rugalmas tésztává. Pihentessük 15 percig. Melegítsük fel a sűtöt. Csipkedjünk a tésztából nagy kerek labdákat, majd kézzel formázzuk azokat lapos, lepény alakúra. Olvasztott ghível (tisztított vaj) és joghurt keverékével kenjük be. Csíkozzuk meg egy kés életlen részével. Szórjuk meg tetejűket ánizs- és mákmagokkal. Sodrófával nyújtsunk 200 fokon 20 perc egy nagy tepsivel. Ha nem tudjuk azonnal tálalni, még melegen csavarjuk alufóliába, hogy puha maradjon.
Gyömbéres máj (ez elég vad, csak merészeknek)
60 dkg máj 1 chilipaprika 4 gerezd zúzott fokhagyma diónyi friss gyömbér 1 ek őrölt koriander 1 tk őrölt római kömény 1 kk őrölt kurkuma 0,5 dl borecet
Chilit, reszelt gyömbért, fokhagymát, ecetet, kurkumát, római köményt, koriandert 4 ekolajjal elkeverni, májat 12 órára bepácolni (hűtőben éjszakára pl.). Másnap lecsepegtetjük, a páclevet lassú tűzön besűrítjük, közben a májat bő olajban kisütjük, végül a forró mártással leöntjük. Párolt rizzsel vagy naannal és zöldsalátával.
Burgonya kari
1 csésze vaj
3 közepes nagyságú hagyma
diónyi reszelt gyömbér
1 mokkáskanál péppé zúzott fokhagyma
1 mokkáskanál kurkuma (vagy sáfrányos szeklice)
1 teáskanál piros chili por
3 közepes nagyságú paradicsom
1 kg krumpli
2 teáskanál garam maszala
1 teáskanál apróra vágott korianderlevél a tálaláshoz
Süssük az összevágott hagymát világosbarnára, adjuk hozzá a gyömbért, fokhagymát, a piros chili port, a kurkumát és süssük néhány percig. Öntsünk rá egy csésze vizet és sózzuk meg. Kavargassuk 1-2 percig, míg a hagyma megpuhul. Tegyük bele a hámozott, apróra vágott paradicsomot és főzzük híg szafttá. Rakjuk bele a kockára vágott krumplit, a garam maszalát, és süssük 10 percig. Öntsük fel 3 csésze vízzel és lassan főzzük, amíg megpuhul. Ha elkészült, hintsük meg apróra vágott korianderlevelekkel. Melegen tálaljuk.
Garam maszala (fűszerkeverék)
2 evőkanál fekete bors
25 nagy darab fahéj
80-100 darab szegfűszeg
25 kardamom
Mindent finomra őrölni, légmentesen záródó üvegben tárolni. Természetesen lehet kisebb adagot készíteni, ezek csak arányok.
Válogassuk át, mossuk meg és 10 percre áztassuk be a rizst. A sajtdarabkákat bőséges olajban süssük meg. A szeletelt hagymát és a babérlevelet a négy evőkanál ghíben süssük barnára. Adjuk hozzá a chiliszószt, a sót, a maszalát, valamint 2 csésze vizet, és forraljuk fel. Tegyük bele a rizst, a kockára vágott sárgarépát, a felszeletelt zöldbabot és a sült sajtdarabkákat, és főzzük, amíg a rizs az összes vizet beszívja. Tegyük bele a sült krumpligolyókat, és fedjük le az edényt.
Alap maszala
1 csésze köménymag
1/2 csésze koriandermag
1 1/2 cm nagyságú fahéj
6 nagy kardamom
12 szegfűszeg
A fűszereket szárazon pirítsuk meg, majd őröljük porrá, légmentesen záródó üvegben tároljuk.
Sült krumpligolyók
25 dkg krumpli
2 zöld chili vagy 1 hegyes erős zöldpaprika
1 teáskanál korianderlevél
1 csapott teáskanál reszelt gyömbér
2 teáskanál liszt
2 csapott teáskanál só
A főtt krumplit nyomjuk át krumplinyomón. Keverjük bele az apróra vágott zöld chilit (hegyes erős zöldpaprikát), sót, koriander leveleket, valamint a reszelt gyömbért és alaposan dolgozzuk össze. Készítsünk belőle apró golyókat, szórjuk meg liszttel, forgassuk meg a rizspasztában, majd forró olajban süssük aranybarnára.
Rizspaszta: Négy evőkanál rizslisztből kevés vízzel keverjünk puha pasztát.
60 dkg lisztet, 20 dkg porcukorral, 25 dkg kókuszreszelékkel, 25 dkg vajjal, 2 egész tojással, kevés sóval, 1 ek rummal, vagy tejjel, 1 cs van.cukorral, 1 cs sütőporral összegyúrunk. Húsdarálón különféle formákat nyomunk ki. előmelegített sütőben világosra sütjük.
TARKA KEKSZ (nagyon klasszul néz ki!)
20 dkg vajat, 10 dkg porcukrot, 2 citrom reszelt héját, 1 tojássárgáját habosra keverünk. Hozzáadunk 30 dkg lisztet, összegyúrjuk és két részre osztjuk. Az egyikbe 2 vaníliás cukrot, a másikba 3 dkg kakaót gyúrunk. A barna tésztából rudakat formálunk, a sárgával pedig bevonjuk. Úgy tesszük be a húsdarálóba és ledaráljuk. Világosra sütjük.
KÓKUSZOS KEKSZ
A következő anyagokból kemény tésztát gyúrunk: 60 dkg liszt, 30 dkg porcukor, 25 dkg margarin, 2 egész tojás, 10 dkg kókuszreszelék, fél dl víz. Húsdarálóra szerelt formán keresztül ledaráljuk, és zsírozott, lisztezett sütőlemezen kisütjük.
Én szinte sosem mérek semmit amikor főzök, de megpróbálok nagyjából mennyiséget is megadni. Ez a tormakrém alkalmas a Molnárkán kívül sonkatekercs töltésére is.
Ínyenc tormakrém
Kb. 5 dkg vajból sűrű besamelt készítünk. (A vajat megolvasztjuk, bele annyi liszt, hogy rántás sűrűségű legyen. Ezt fehér habzásig hevítjük, pirítani nem szabad. Amikor felhabzott, akkor annyi tejjel engedjük fel, hogy egész sűrű maradjon, majd felforraljuk. Érdemes habverővel keverni, mert a tej hirtelen összekapja a lisztet, de ezzel teljesen simára lehet keverni. Kihűjük, ekkor egy szinte egy gombócba áll össze az egész.) 5 dkg vajat habosra keverünk, majd ebbe belekerül a kész, hideg besamel, kb 1,5 dl ecetes torma és 10-15 dkg áttört tehén vagy juhtúró. Fűszerként csak só kell bele. Ha nem elég ízes, akkor friss reszelt tormát is lehet bele tenni. (Érdemes csípős, jó minőségű ecetes tormát venni, mert a többi hozzávaló "megszelidíti", vagy esetleg saját reszelésű tormából készíteni.)
Gyümölcskenyér(Cinka receptje)-legalábbis én tőle kaptam.
20 dkg vaj/margarin,
20 dkg cukor
5 tojás
30 dkg liszt
1 citrom
fél cs.sütőpor
Elkészítés:tojások sárgáját a cukorral ,majd a vajjal krémesre keverjük,hozzáadjuk a lisztet,sütőport,1 citrom héját reszelve+ a levét,Tehetünk ízlés szerint 1-2 evőkanálnyi mazsolát,apróra darabolt diót,aszalt vagy kandírozott gyümölcsöket apróra vágva,és csokoládét összetördelve.Amikor ezzel megvagyunk,óvatosan hozzákeverjük a tojások habbá vert fehérjét.Ez egy nagy őzgerincbe fér bele,én két kisebb formában szoktam megsütni.Szerintem gusztább is,és hamarabb megsül.A formát sütőpapírral béleljük ki,közepes tűzön,lassan sütjük.Ha egyben sül,akkor legalább egy órán keresztül kell sütni,persze tűpróbával megnézni,hogy átsült-e.
Nagyon finom,egyszerű süti.Van egy tópusi mix.szárított,cukrozott gyümölcsből,amiben kiwi is van ,és mangó,ananász,papaya ezek szép színessé teszik.Viszonylag apró kockákra van vágva,szinte ehhez találták ki!
Sütöttem az NLC süt képpel című topicról egy szemüveg sütit.
SZEMÜVEG SÜTI
Tésztához: 40 dkg liszt , 4 tojássárga , 12 dkg margarin , 1 dkg élesztő 1 dl tejben felfuttatva pici cukorral. ( Édesszájúak tehetnek a liszthez 3-4 ek kristálycukrot)Ezeket a hozzávalókat összegyúrjuk és 3 cipóra osztjuk . Pihentetés nélkül téglalappá nyújtjuk a cipókat Kb 15 cm× 20 cm re . ( fél cm-nél ne legyen vékonyabb )A 2 szélét végigrakjuk kimagozott meggyel és innen is onnan is kettőt tekerünk rajta , úgy hogy középen maradjon egy üres sáv . Ide kerül a töltelék .
Tehát van 3 csík tésztánk a meggyel feltekerve , középső sávokba elosztjuk a diós tölteléket . A meggyes részüket pici tojássárgával kevert tejföllel vékonyan megkenjük és 200 fokon pirosra sütjük . ( vigyázni kell nehogy túl süljön )
Amerikai fánk(a sütőformához voltak a receptek angol nyelven, ezt fordítottuk le)
A mérőeszköz egy joghurtos pohár.
Vaníliás fánk (alaprecept):
2 pohár lisz
1 cs. sütőpor
1/2 teás só
1 pohár cukor (kevésbé édesszájúak fél bögrével is beérik,én ennyit szoktam, de lehet édesítőszer is)
1 pohár tej
1 cs vaníliás cukor, vagy aroma
1 ek. olvasztott (lehűtött) margarin
2 tojás
A sütőt 200 fokra bemelegítjük, a sütőformát ajánlatos kikenni, de lehet muffinsütőben, sőt villámsütiként tepsiben is sütni.
Egyik tálba összekeverjüka cukor kivételével a szárazanyagokat, egy másikbanaelkeverjük a tojást a cukorral, hozzáadjuk a tejet, olvasztott margarint, majd a szárazanyagokkal összekeverjük. Nem kell „agyonkeverni” elég csupán fakanállal, vagy kézi habverővel.
Ha formába tesszük, akkor azokat félig töltsük, és a meleg sütőben 100 perc alatt készre sütjük.
Változat:
1. Ha 1-2 ek. cirtomlét adunk hozzá és egy kis reszelt citromhéjat máris citromos fánkunk lesz.
2. Különböző fűszerekkel (fahéj, gyömbér, szegfűszeg) használataval illatos fűszeres fánkunk lesz.
Lisztet, sütőport, szódabikarbonát és a csokidarát összekeverjük. Másik tálban felverjük a tojásokat és hozzáadjuk a cukrot, az olajat, az irót és összekeverjük, ezután a száraz anyagokkal összedolgozzuk. A mélyedéseket 3/4-ig megtöltjük és 180 fokra előmelígett sütőben 20 percig sütjük.
A mázhoz kikeverjük a citromlét és a cukrot, megkenjük vele a kihült muffinokat és megszorjuk cukor és csoki darával, akár egy kis porcukorral is.
(megjegyzésem: én nem szeretem a darát és szines v. fehér v. csoki diszítőcukorral dolgozom, sőt már fehércsoki diszítőt is lehet kapni ami nem édes nagyon)
Kétcsokis muffin (6 db)
15 dkg narancsos étcsokoládé,
15 dkg vaj,
10 dkg cukor,
3 tojás,
4 dkg liszt,
só,
4 kdg fehér csokoládé
elkészítés:
étkcsokoládét darabokra tördeljük és vizfűrdőben megolvasztjuk, 14 dkg vajjal és cukorral. A masszát keverőtálba tesszük és hagyjuk kihülni.
A langyos csokoládékrémbe keverjük a tojásokat, majd folyamatosan keverve hozzáadjuk 3 dkg átszitált lisztet és 1 csipet sót. A maradék anyagokat felhasználva kivajazunk és kilisztezzük a sütőformát, amelybe belöntjük a massza felét, ezt betesszük 5 percig fagyasztóba és erre tesszük a fehércsokoládé darabokat (igy nem sülyed le) majd erre tesszük a további masszát. letakarjuk fóliával és 1 órára a fagyasztóba tesszük- Ezután 220 C fokos sütőbe rakjuk 15 percre. Igy a sütémény külseje átsül jól, de a belseje puha marad. (a csoki) langyosan tálaljuk és kandirozott gyümölccsel diszítjük.
A sütőformát kikenjük, a száraz anyagokat (liszt, sütőpor, szodabikarbona, kandirozott narancs összekeverjük) a nedves anyagokat ( felvert tojás, olaj, cukor, narancslé, iró) egy másik tálban összekeverjük. A nedves anyagokhoz hozzáadjuk a szárazat és alaposan összekeverjük, végül beleszórjuk a csokidarabokat. A masszát elosztjuk a mélyedésekben 180 C fokon 25 percig sütjük.
Kandirozott gyümölcsös muffin ( 12 db)
25 dkg liszt,
2 tk sütőpor,
1 cs. vaniliás cukor,
csipet só,
2 citrom reszelt héja és leve,
12,5 dkg vaj,
3 tojás,
20 dkg cukor
25 dkg joghurt
Máz:
25 dkg porcukor
5 ek. citromlé,
4 ek. kandirozott gyümölcs
a száraz anyagokat a citromhéjjal és sóval összekeverjük. A másik tálban a lágy vajat a cukorral krémesre keverjük és beletesszük a citromlevet, a tojásokat, a joghurot és összekeverjük. Ezután beletesszük a szárazanyagot és egynemüvé keverjük.
A masszából 3/4 ig töltjük a mélyedést és 180 fokon 25 percig sütjük. 5 percig hagyjuk hülni, majd elkészitjük a mázat. A porcukrot a citromlével sürüre kavarjuk meglocsoljuk a muffinok tetejét és még nedvesen megszórjuk a kandirozott gyümölcs darabokkal.
liszt, élesztő, cukor a reszelt v. összetört fehércsoki összekeverni. A tojásokat összekeverjük a tejjel, hozzá adjuk a citrom héját és lisztes keverékhez öntjük. Összedolgozzuk. Hozzátesszünk 12,5 dkg olvasztott vajat és addig keverjük mig szemcsés masszát kapunk. a 2 dkg vajjal kikenjük a muffinformát és háromnegyedig megtöltjük. 25 percig sütjük 180 fokon, majd hagyjuk kihülni. A tojásfehérjéből elkészitjük a
mázat 20 dkg cukor+citromlé felverjük kisebb adagokba osztjuk, majd disztijük szines mázzal és megkenjük vele a muffinok tetejét. kis cukorvirágokat csinálunk a tetejére.
Mandulás muffin:
25 dkg liszt,
2 tk sütőpor
fél tk szódabikarbona,
5 dkg örölt mandula,
2 tojás,
10 dkg cukor,
1 cs. vaniliás cukor,
8 cl olaj,
30 dkg tejföl,
egy kis vaj,
szeletelt mandula
A száraz dolgokat összekeverjük, egy másik tálban felverjük a tojást, a cukrot, van. cukrot az olajat a tejfölt, jól összedolgozzuk. Majd hozzáadjuk a száraz anyagokat.
Sütőben 180 C fokon (előmelegített) megsütjük. Minden kupac tetejére sütés előtt 3-4 mandulaszemet teszünk. 25 percig sütjük. Ha kihült porcukorral megszorjuk.
Mogyorós muffin:
15 dkg mogyorós étcsoki (gondolom mogyoró és kakaó is kiváltja v. fekete csoki)
6 dkg vaj, 1 tojás, 1 dl tej 12,5 dkg liszt 1 tk szárított élesztő, 2 dkg kakaópor, 3 dkg cukor, csipet só diszítésnek valami csoki féle a tetejére
a csokoládét összetörjük, felolvasztjuk az egyik felét a vajjal együtt és levesszük a tűzról, ezután beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk az élesztők, a cukrot, a kakaót és 1 csipet sót. Simára keverjük, majd 6 db 6 cm-es átmérőjű muffinformába tesszük és 180 C fokos sütőben kb. 20 percig sütjük. hajgyuk kihulni, majd óvatosan kiemeljük őket. Deszerttányérra tesszük és a megmaradt olvasztott csokoládé felével leöntjük, valamilyen bonbonnal diszítjük.
Tészta:Margitka virslis buci tésztája (60 dkg lisztból lesz 24 db)
Töltelék: 2 kis konzerv paradicsompürét egy nagyon pici olivaolajon lepirítottam majd kis vizzel felöntöttem, sóval, borssal, morzsolt bazsalikommal és 1-2 gerezd zúzott fokhagymával ízesítettem. Jó sűrű lett.Nagyon féltem, mert persze a törött borsot addig rakosgattam bele míg csípős nem lett a szósz, de a tészta elvette erejét.
A szokásos 20 perc dagasztás, 20 perc kelesztés majd ismét 20 perc dagasztás után kinyújtottam a tésztát, rákentem a szószt, megszórtam reszelt sajttal, feltekertem, felszeleteltem majd lazán betekertem bacon szalonnába és kivajazott muffinformába tettem. Megkentem vizezett tojássárgájával és a felét megszórtam sajttal.Mikor már a tésztája megsült kb.20 perc, kiraktam egy tepsire, hogy a szalonna is átsüljön egy kicsit és pár percre visszadugtam a sütöbe kb. 5 percre.
Sárgarépát meghámozzuk és lereszeljük, mogyorót mandulát ledaráljuk.
Lisztet és a sütőport összekeverjük, majd a reszelt mogyorót-mandulát beletesszük.
Elkészítés:
A tojássárgáját habosra keverjük 10 dkg cukorral, a fahéjjal, szekfűszeggel és a pálinkával, majd belereszeljük a narancs és citromhéjat. A tojáfehérjét csipet sóval és a maradék cukorral kemény habbá verjük. A lisztes keveréket (liszt, mandula-mogyoró, sütőpor) belöntjük a sárgájába, jól kikeverjük, majd hozzáadjuk a felvert fehérjét és a répát finom összekeverjük és kizsirozott-morzsával beszórt özgerinc formába tesszük és 180 C fokon tűprobáig sütjük. (kb. 40 perc)
Hagyjuk kihülni.
Utána megcsináljuk a csokoládémázt, ezzel leöntjük. Míg szárad addig elkészítjük a dekoráció répákat.
Megjegyzésem: én mézeskalács füszert tettem bele 2 kk.-al.
Nagyon nagyon finom az ize, a répa nem érződik kellemes, a füszerektől a pálinkától kissé pikáns.
A tojást és vajat a cukrot, a tejet és a mézet gőzön összeolvasztottam majd a szódabikarbónás liszttel a robotgéppel összedolgoztam ( kenyérsütőgéppel is lehet.)
4 felé osztottam és fél órát pihenni hagytam..
Lisztezett nyújtódeszkán egyenként vékonyra kinyújtottam és a tortakarimával kört vágtam ki belőle.
Sütőpapírral kibélelt sütőlemezre tettem és 10-12 perc alatt készre sütöttem (légkeveréses sütőben 180 fokon) a második lapnál már kicsit érdemes visszavenni a sütő melegét, mert már hamarabb sül a tészta. Világosbarnára sütöm őket.
A tepsiről rögtön tálcára húzom és amikor kihül, leszedem róla a sütőpapírt.
A tejet összefőztem a liszttel nagyon sűrű besamelmártást készítettem belőle. Hűlni hagytam. A vajat a cukorral habosra kevertem és a mártás kanalanként hozzáadtam.
Ezzel megkentem a lapokat az utolsó kivételével. A tetejére olvasztott csokit tettem egy kis olajat raktam a csokihoz. Egy másik edényben fehér csokit olvasztottam, szintén egy kis olajjal, majd egy kör formát öntöttem a csokimázra és még melegen villával mintákat rajzoltam.
Ezt a sütit egy nappal a fogyasztás előtt kell elkészíteni, mert a tésztának meg kell puhulnia.
Elkészítés: A sütőt 180 °C-ra előmelegítjük. A muffinformákat kiolajozzuk. A tojások sárgáját és a cukrot habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olvasztott margarint. Belekeverjük a lisztet, majd óvatos mozdulatokkal a felvert tojásfehérjét. Az elkészült tésztát belekanalazzuk a kiolajozott formába. Utolsó lépésként minden egyes muffinba teszünk néhány szem idénygyümölcsöt /meggy, cseresznye, alma, körte, szilva, barack, és amit még el tudtok képzelni/. Értelem szerűen a nagyobb gyümölcsöket apróra vágjuk. Fontos, hogy a gyümölcsöket lisztbe forgassuk az akció előtt, mert így nem /mindig/ ülnek le a muffin aljára.
Ki mennyi csirkét szeretne annyit bepácolni elöző nap és hűteni.
Pác: a húst kicsit bedörzsölni fűszersóval, rozmaringgal, 2 marék poréhagyma karikákat vágni rétegezve edénybe rakni, majd olajjal és 1-1,5 dl száraz fehérborral meglocsolni. Pár órát (vagy éjjel) állni hagyni. Én még ráncos (már öreg) almát is beáztattam egy kis vörösborba (de ez lehet áfonya, aszaltszilva is)
Másnap: fejenként (ahány fő eszik belőle) 1-2 szép nagy szem kruplit karikára vágni, póréhagymát, sárgarépát (és még amilyen zöldséget szerettek) karalábét, egy kis zellert (én imádom a gyömbért ebből is tettem egy 8-10 karikát) ebből lerakni egy sort.
Erre helyeztem a füszeres húst amit még megszórtam provanci füszerkeverékkel és egy kis sóval. Utána a maradék zöldséget rászórtam a húsra és leöntöttem a páclével. Fóliával lefedve pároltam kb. fél órát nem túl nagy lángon, majd a foliát levéve pirosra sütöttem a húst. Nagyon ízes és finom! (a piros a zöldségek között a vörösboros alma)
50 dkg finom liszt 1,8 dkg élesztő 1 k.k búzakovászpor (szerintem el is hagyható, de akkor nővelni az élesztőt) 2 k.k síkér 2 k.k só 1 t.k őrölt kömény 1 fél chili paprika kimagozva, apróra összevágva 3 dundi fokhagyma jó apróra összevágva 3 dl tej + 1 e.k
Mindent bele a gépbe, én a chili paprikát az utólsó 10 percben dobtam bele. A dagasztás után, kikapcsolom a gépet és hagyom benne 1 órát kelni. Utána lazán átgyúrom, megformázom, bevágom a tetejét pengével, és sütőzacskóban tovább kelesztem még egy órát. (Lehet persze zacskó nélkül is, simán a tepsin.) Ha zacskóban sütöm a kenyereket, mindig hideg sütőben kelesztem másodszor, és 1 óra elteltével, rákapcsolom a hőfokot 175 fok-ra és 1 órát sütöm. Az utólsó 15-20 percben leveszem a hőfokot 160-ra. Ha nem zacskóban sütök, akkor előmelegített sütőbe rakom a kenyeret, nekem így sikerült szép kenyereket elérnem.
Megjegyzésnek csak annyit, hogy én 1 egész chili paprikát raktam bele, ami a párom szerint tökéletes mennyiség volt.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit