Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
70 dkg liszt, 40 dkg tisztitott darált háj, 2 kanál jó tejföl, 1 egész tojás, 1 dl fehér bor, (helyette 1 kanál ecet), egy csapott kávéskanál só, ugyanannyi cukor, szódaviz, vagy viz.
A hájat 10 dkg liszttel jól eldolgozzuk és hidegre tesszük. A megmaradt liszttel és a többi előirt anyagokkal rétestésztát készitünk, amit a deszkán jól kidolgozunk és 15 percig pihentetünk. Utána a tésztát vékonyra kinyujtjuk és a lisztes hájat egyszerre a tésztára kenjük. Az egészet felcsavarjuk, nyujtófával előbb kissé ellapitjuk, téglalap alakura kinyujtjuk és négyszeresre összehajtjuk, mint a vajastésztáknál szokás. 20 percig hideg helyen pihentetjük. A kinyujtást és hajtogatást még kétszer megismételjük, most már csak háromszorosra összehajtva 20 percig hideg helyen pihentetve . Tehát összesen négyszer hajtogatjuk a csavarással együtt.
A kész tésztát 4 részre vágni.
A tésztát nagyon vékonyra nyujtom. Pogácsaszaggatóval köröket vágok. A felét egy kisebb gyüszünyi szaggatóval kiszúrom. A teli lapokat vizes ecsettel bekenem, erre teszem a kilukasztott formákat. Nagyon forró sütőben addig sütöm, mig szép sárga lesz. Gyönyörüen feljön és a közepébe lehet lekvárt tenni. Töltés előtt vaniliás porcukorral meghintem.
A kis köröket felvert sós tojássárgával bekenem, és szezámmaggal beszórva szép pufira megsütöm.
A maradék tésztából kifliket csináltam és fűszerezett, kicsi tejföllel lazitott főtt sonkával töltöttem. A tetejét felvert egész tojással lekentem. Szép pirosra megsütöttem.
Hozzávalók: 1 csésze melegített tej 4 evőkanál porcukor 2 evőkanál megolvasztott, majd lehűtött vaj 1 teáskanál vaniliaaroma 1/2 teáskanál só 3 és 1/2 csésze fehér kenyérliszt 1 és 1/2 teáskanál por élesztő Továbbá: 150 gr. szárított sárgabarack 1/4 csésze frissen facsart narancslé 2 evőkanál olvasztott vaj 1 evőkanál porcukor 50 gr. pirított mandulaszelet
Tegyük az első hét hozzávalót a kenyérsütőgépbe. Én a 3x20 perces dagasztást alkalmaztam. Vágjuk nagyobb darabokra a sárgarabarackot, majd a narancs levével tegyük lábasba. Lassú tűzön, állandó kevergetés mellett főzzük a barackos narancskeveréket kb. 10 percig, vagy addig, amíg a sárgabarackok megmelegszenek és a narancslé elfő. Hűlni hagyjuk. Amikor a dagasztás befejeződött a tésztát jól belisztezett felületre tegyük és gyúrjuk át kissé. Hozzátesszük a hűlt barackmasszát is. (Egy kicsit ragadós lesz, gyorsan kell vele dolgozni és ha szükséges egy kis lisztet kell hozzáadni). Vágjuk a tésztát 8 egyenlő részre, majd formáljunk belőlük kb. 25 cm-es hurkát. Fogjuk meg az egyes darabokat középen, a végeket nyomjuk össze, majd csavarju ka tésztát addig ameddig egy rövid vaskos, kötélszerű tekercset nem kapunk. Fektessük az elkészült t3ekercseket zsírral jól megkent sütőlapra. Takarjuk le olajozott folpackkal és hagyjuk pihenni. (Ez a mániája ennek a könyvnek.) Melegítsük elő a sütőt 220 fokra. Tegyük a sütőbe a tésztát kb. 10 percre. Eközben melegítsük fel a vajat és a cukrot egy kisebb lábasban, míg a cukor teljesen fel nem olvad. 10 perc elteltével vegyük ki a tekercseket a sütőből, majd kenjük meg öket a vajas cukormázzal és szórjunk a tetejükre mandulát. További 5-10 percre tegyük vissza a tésztákat a sütőbe, amíg át nem sülnek, ileltve aranyszínűek nem lesznek.
Megjegyzés: A tésztát én nem 8 felé vágtam, mert én akkor nagy társaságnak készítettem és egyébként is nagynak találtam úgy. Azt hiszem kb. 16 db volt. Lehet, hgoy ezért száradt ki jbban. Az aszalt sárgabarack nagyon eltűnt vagy többet kell beletenni vagy esetleg megpróbálni most a frissel. Én nem takartam le olajozott folpackkal, hanem hagytam a szokásos módon 30-40 percet kelni.
- gyümölcsjoghurt 1 nagy és 1 kicsi - gyümölcskocsonyapor - a joghurthoz passzoló íz"u és szín"u, én ALSA-val szoktam, amit eddig vagy a budaörsi Tesco-ban vagy Kaiser's-ekben találtam csak meg, az egész zacsek mehet bele - összekeverjük és felhevítjük, de forrás el"ott elzárjuk, majd hagyjuk kih"ulni - kisdobozos habtejszínt belekeverünk - mehet hozzá a kiválasztott friss vagy mélyh"utött gyümölcs - ebbe a formába úgy 30 dekányi fér el kényelmesen - formába öntés - tetejére (ami kés"obb az alja lesz:)))) babapiskóta - min. 1/2 napig áll, utána fogyasztható:) Tálaláskor még tovább diszithet"o gyümölcsökkel, tejszinhabbal.
Csináltam már ugy is, hogy egy 26 cm-es kapcsos tortaformába tettem bele, de nem tettem rá piskótát hanem amikor megdermedt akkor diszitettem gyümölcsökkel és a tetejére tettem gyümölcskocsonyát majd hüt"oben megdermesztettem és mint a tortát lehetett szeletelni.
Ha esetleg valaki nem találja elég édesnek a joghurtot akkor lehet bele tenni pici édesit"ot.
1.Szokásos módon a megfelelő programon (pizzatészta program) tésztát dagasztunk.
2. Vékonyan olajozzunk meg egy 20x30 cm-es, kb. 1 cm mély tepsit.
3. A póréhagymát vékonyan szeleteljük fel. Egy nagy serpenyőben hevítsük fel a napraforgóolajat, majd kis lángon pároljuk puhára a hagymát, de ne barnítsuk meg. Tegyük félre, és hagyjuk kihűlni.
4.A kész tésztát lisztezett deszkán gyengén dögönyözzük meg. Nyújtsuk ki kb. 25x35 cm.resre. Tegyük a tepsibe, szépen nyomkodjuk bele, hogy mindenhol érje. A sütőt melegítsük elő 190 fokra (gáz: 5 fokozat)
5. A póréhagymát terítsük szét a tésztán, a tetején rendezzük el a baconcsíkokat. Keverjük össze a tejfölt, tejet és tojást. Tegyük hozzá a bazsalikomot is, sózzuk, borsozzuk. Öntsük a póréhagyma tetejére.
6. A sütési idő 30-35 perc, vagy amíg a pereme aranybarnára nem sül, és a feltét meg nem szilárdul. Hidegen és melegen egyaránt finom.
Este elkészitem a kovászt. 3 dkg élesztőt fél liter langyos vizben egy evőkanál cukorral jól összekeverek, adok hozzá két jó marék lisztet , és csomómentesre elkeverem. 6 órát álljon minimum letakarva.
A kenyérhez kell 40 dkg fehér liszt, 40 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt.
(Készithető Graham lisztből is)
A lisztre ráöntöm a megkelt kovászt, és két púpozott teáskanál sót, egy fél teáskanál őrölt köményt teszek bele, az egészet összekeverem, és elkezdem dagasztani. Kb. kalács keménységű tészta legyen. A kelesztőtál fedelét rápattintom, és 30-40 percig kelesztem.
A legkisebb fém tortaformát kivajazom, belisztezem. A kenyeret átgyúrás után ebben a formában a duplájára kelesztem.
Nagyon meleg sütőben , legalább 200 fokon tiz percig sütöm. Utána 180 fokra leveszem, és kb. még 35 percig sütöm.
Ma valami isteni finomat sütötem. Kaptam egy helyes kis cukkinit, s mivel most éppen szezonja van, ráadásul úgy hallottam, mindenütt nagyon sok termett az idén, talán érdemes megosztani veletek egy cukkinis kenyér receptjét. Most sült meg, s még melegen meg kellett kósolnom, hát fennséges.
A neve: cukkinis-magos falusi kenyér.
Hozzávalók: 75 ml iró
100 ml víz
175 g reszelt cukkíni
375 g kenyérliszt
75 g teljes kiőrlésű liszt
másfél evőkanál napraforgómag,ugyanennyi tökmag,
2 teáskanál köles,
7,5 ml só
7,5 ml cukor
40 g vaj
7,5 ml szárított élesztő
sütési ciklus előtt vízzel kell megkenni, és megszórni kukoricaliszttel.
Így szól az eredeti recept. Nekem csak tökmag volt itthon, így a napraforgó és a köles kimaradt. Gépben sütöttem, s a tetejét sem kentem, ill. szórtam meg.
Ennek ellenére valami csodás, laza, nedvdús és szépséges kenyér lett belőle.
Amíg csak lesz cukkini fogok ilyet sütni. Tényleg nagyon finom.
Hozzávalók: 1 kg savanyú alma, 3 tojás, 25 dkg liszt, 20 dkg cukor, kis fahéj.
A három tojást fölütjük egy tálba. Egy csipetnyi sóval és a cukorral addig keverjük, mig a cukor feloldódik. Mikor a cukor feloldódott, belekeverjük a lisztet. Az egészséges almákat 5-6 cikkre vágjuk, s a magházat eltávolitjuk. Tortaformát vagy tepsit kivajazunk, s az almát elteritjük benne. A jól elkevert tésztát elteritjük az almán, s meghintjük fahéjjal. Előmelegitett sütőbe tesszük, s 20-25 percig sütjük, addig, mig a teteje pirosas-barna nem lesz.
300 ml vizes joghurt (fele víz fele joghurt arányban)
1 EK olaj
1 EK rozskovász
1 púpos kiskanál só
1 púpos kiskanál cukor
1 csapott kiskanál örölt köménymag
1 csapott kiskanál egész köménymag
10 g budafoki élesztő
A hozzávalókat gépbe tesszük a felsorolás fordított sorrendjében (alulról kezdve) és az 1-es programot bekapcsoljuk. (A kétféle lisztet a beadagolás előtt jól keverjük össze!)
Finom, selymesen lágy bélzetű, laktató,
kissé behűtve nagyon jól szeletelhető lágy kenyér.
Zsömlének, bucinak is ajánlani tudom, de a formázást javasolom az első dagasztási fázis után végezni, mert a tészta a rozskovász hatására a pihenő szakaszban ragadóssá válik.
Biztosan más rozsliszttel is elkészíthető, de az már nem lesz ilyen, könnyű, lágy és jól pirítható (szárítható) kenyértípus.
Békebeli félbarna kenyér (A 60-as évek eleji 2 kg-os bolti nem fehér kenyerekre emlékeztet, mely az idők során teljesen megszűnt)
400 g kenyérliszt//kalácsliszt//300 g sima + 100 g rétesliszt
200 g grahamliszt
300 ml vizes joghurt (fele víz fele joghurt arányban)
1 EK olaj
1 EK rozskovász
1 púpos kanál só
1 púpos kanál cukor
10/12 g budafoki élesztő ( több élesztővel lazább, remegőbb)
A hozzávalókat gépbe tesszük a felsorolás fordított sorrendjében (alulról kezdve) és az 1-es programot bekapcsoljuk. (A kétféle lisztet a beadagolás előtt jól keverjük össze!)
A tészta nem veszi fel könnyen a teljes lisztet az első gyúrás alkalmával, de pihenéskor meglágyulva a maradékot nagyon szépen feldolgozza.
A 2. gyúrás befejeztével a tésztát vegyük ki és kicsit gyúrjuk át.
Szép kemény, de rugalmas tésztát kell kapnunk (Itt lehet a keménységet szükség szerint szabályozni. Többször vizezett kézzel vagy még egy kis liszttel meghintve átgyúrjuk).
Formázzuk szép kis cipócskává és tegyük vissza a lapátnélküli tartályba és hagyjuk szépen megkelni.
Ne keljen túl az üst peremén, de 1 ujjnyinál nem is maradhat mélyebben!
Ha kell, váltsunk programot! Lépjünk ki az 1-esből és a kelesztés igényétől függően az extra sütést alkalmazzuk!
Kis gyakorlattal nagyon szép szabályos kenyeret lehet sütni. Mivel mindig határértéken dolgozunk, ezért fontosak a kenyérsütési folyamatba történő beavatkozások. A liszt és időjárás okozta különbségeket így kézzel foghatóan korrigálhatjuk s kenyerünk szinte mindig azonosan jól sikerül.
Ha többször megsütöttük és kitapasztaltuk a tészta minőségét, akkor már bátran bedobálhatunk mindent saját receptünk és technikánk szerint.
Megjegyzés: A graham lisztet teljes kiörlésű tönköllyel is kipróbáltam. Azt nem találtam annyira izletesnek mint a grahammal készültet.
A vajat habosra keverjük a cukorral, majd a tojásokkal, apránként hozzáadjuk a sütőporos lisztet, mákot és a tejet, fahéjat. kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük (20x30), közepes lángon tűpróbáig sütjük. Ha kihült kettévágjuk, megkenjük pikáns lekvárral, 1 óráig pihentetjük. Vaníliás porcukorral meghintve tálaljuk.
Az összes zöldséget legyaluljuk, én még teszek hozzá sárgarépát is. Rátesszük a sót, cukrot, átforgatjuk. Állni hagyjuk 1/2-1 órát, időnként átkeverjük. Ecetbe keverjük a borként, tartósítószert, ráöntjük a zöldségekre. Fertőtlenített üvegekbe tesszük, mehet a polcra. Édesítővel is lehet készíteni.
Nagyon finom, a gyerekeim is jóízűen ették egész télen!
Jó húsos paprika kell hozzá, mint minden lecsóhoz! A paprika -paradicsom arány is ugyan az:2kg paprika, 1kg paradicsom /+csípőspaprika ha szeretitek/
Zsír nélkül kell eltenni, később annyit teszel hozzá a főzésnél, ammenyivel szereted.
Az összevágott paprikát adagonként forrásban lévő vízben, az újraforrástó számítva 2 percig főzzük.
A paradicsomokat forró vízben megkopasztjuk és összevágjuk / lehet karikára is/
Az eltevés: A tiszta üvegekbe rétegenként belerakjuk a paprikát és a paradicsomot / több paprika,kevesebb paradicsom/. Jól meg lehet nyomkodni.Én meg szoktam rendesen! A tetejére 1mk. Na benzoikum és lekötjük.
A trükk: Az üvegeket vízben dunsztoljuk az újraforr.-tól 2o percig.A lábasban hagyjuk kihűlni és másnap újra dunsztoljuk 2o percig.Ha kihűlt, a helyére tesszük.
Kipróbált receptem, ne féljetek tőle!!Így eltéve bármibe felhasználható, mert mincs ízesítve.Egyszer egy költözésnél 2évre eltűnt a recept, nem is csináltam addig lecsót, amíg meg nem találtam!
Én abba a közepes kb.2-2,5 lit. üvegekbe szoktam eltenni, amiben uborkát lehet venni.Ez 4-ünknek sok hagymával egy étkezésre szokott elég lenni.
30 dkg BL 80 30 dkg tk tönkölyliszt 8 dkg rozskovász 2 dkg margarin 1,5 kk só 1,5 kk cukor 1,2 dkg élesztő 1 kis doboz joghurt + annyi víz, hogy összesen 3,5 dl legyen késhegynyi aszkorbinsav
Ehhez még egy kevés víz lehet hogy kell a kovász állagától függően. Én általában ezt vagy ehhez hasonló kenyeret szoktam sütni, ha csak gyorsan a gépben akarok magunknak egy kenyérkét sütni.
a 3x20 perces módszerrel dagasztom, majd megekelesztem és 1 óra alatt megsütöm.
Nagyon hasonló Kenyérke békebeli kenyeréhez :-)) Üdv, Margit
07.29-én megint sütöttem egy ilyesmi kenyeret, erről készítettem képet is. A tk lisztem most kevés volt ezért kicsit több BL 80-ast tettem a kenyérbe, kb 35 dkg-ot, kb 15 dkg tk tönkölyliszt és kb 10 dkg tk rozsliszt került a kenyérbe. Margarin helyett 2 kk tejfölt és 1 kk olivát tettem a kenyérbe és a rozsliszt miatt egy csapott kk sikért is.
Azzal a programmal lehet sütni, mint a normál fehér, csak élesztős kenyeret.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit