Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
285 ml langyos víz 2,5 dkg friss élesztő 1 tk cukor 45 dkg kenyérliszt 1 tk só 3 gerezd zúzott fokhagyma 6 db felaprított, aszalt paradicsom 15 db felaprított, fekete olajbogyó 2 ek olívaolaj
Elkészítés, mint az előzőnél. Ez nagyon gyorsan megsül.
Hozzávalók: A tésztához: 1 pohár meleg víz 1 evők méz 2 teásk szárított élesztő 2,5 pohár liszt 2 evők búzadara 2 evők olíva olaj 1,25 teásk só Töltelék: 16 db aszalt paradicsom 3/4 pohár feta sajt 1/2 pohár fekete olíva bogyó 1 csokor petrezselyem zöld 3 szál zöldhagyma 3 db fokhagyma 3 evők. olíva olaj 1/2 evők oreganó vagy bazsalikom 1/4 teásk bors
A tészta alapanyagait egy nagy keverő tálba tesszük. Elektromos dagasztó géppel kenyértésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen kelesztjük, majd ha kétszeresére nőtt kezünkkel visszanyomjuk. Megvárjuk még újra megnő, lisztezett nyújtódeszkára öntjük, majd fel centi vastagságúra nyújtjuk. Az aszalt paradicsomot meleg vízbe áztatjuk és 1 óra múlva mikor megszívta magát vízzel, kockára vágjuk. A zöldhagymát és a fűszereket összevágjuk, a sajtot is felkockázzuk, majd hozzákeverjük a többi alkotó anyagot. Ezzel a töltelékkel megtöltjük a tésztát majd felgöngyöljük, tetejét tojás sárgával megkenjük, villával megszúrjuk és meleg sütőben 150-160 fokon 30-40 perc alatt pirosra sütjük.
Öntsük egy nagy serpenyőbe az olívaolajat, adjuk hozzá a vékony szeletekre felvágott fokhagymát, és hevítsük addig, amíg sisteregni kezd. Öntsük bele az ugyancsak vastagabb szeletekre vágott gombát, és erős lángon pirítsuk meg. Ezután dobjuk rá a kockára vágott paradicsomot, a megmosott spenótleveleket és az aszalt paradicsomot is. Rotyogtassunk egyet rajta, épp csak annyit, hogy megforrósodjon, majd keverjük össze a sósvízben kifőzött spagettivel és a kockára vágott kecskesajttal. Tálaljuk levesestányérokba, tetejére reszelt parmezán sajtot szórjunk. A bátrabbak kevéske felszeletelt erős paprikával tehetik pikánsabbá.
Chili con carne (Jamie Oliver, elképesztően finom)
2 közepes fej hagyma 1 gerezd fokhagyma olívaolaj 2 csapott kávéskanál cayenne-i bors 1 friss piros, kimagozott, finomra aprított chilipaprika 1 púpozott kávéskanál őrölt köménymag (még jobb a tört köménymag) tengeri só és frissen őrölt fekete bors 500 g darált marhalapocka, felsál, vagy hátszín 200 g olajos, napon aszalt paradicsom 2 doboz 400 g-os paradicsomkonzerv 1/2 rudacska fahéj 2 doboz leszűrt, 400 g-os vörösbabkonzerv
A hagymát és a fokhagymát aprítsd finomra, majd kevés olajon párold puhára. Add hozzá a cayenne-i borsot, a friss chilipaprikát, a köményt, és ízesítsd sóval és borssal. Mehet bele a darálthús, kavargasd és pirítsd, amíg meg nem barnul. Turmixold az aszalt paradicsomot annyi saját olajával, hogy pépes legyen, és add a húshoz a parikonzerv, a fahéj meg 1 deci víz társaságában. Ízlés szerint sózd és borsozd újra. Várj, míg rotyogni kezd, boríts rá sütőpapírt, tedd rá a fedőt, aztán egészen kis tűzön főzögesd 1 1/2 órát, vagy dobd be az edényt a sütőbe 150 fokra, szintén ennyi időre. A főzési idő vége előtt 30 perccel keverd bele a leszűrt vörösbabot.
Megjegyzés: Sokkal finomabb, ha egy nappal korábban megfőzöd! A haverokkal faljatok hozzá nagy halom friss, ropogós kenyeret és egy szép vegyes salit.
Olivarizottó aszalt paradicsommal és zsályával (grocceni.com)
1 közepes fej hagyma, 4-5 gerezd fokhagyma, 4 ek olivaolaj, 40 dkg rizs, 2 dl fehérbor, 1 l zöldségleves, 12 dkg fekete olajbogyó, 12 dkg olajban eltett, lecsepegtetett aszalt paradicsom, 12 zsályalevél, 10 dkg reszelt parmezán, só, őrölt feketebors.
Finomra vágom a hagymaféléket és az olajban világossárgára párolom. Hozzáadom a rizst és röviden együtt pirítom. A fehérborral felöntöm és állandóan keverve felszívatom a folyadékot. Utána kicsinyenként hozzáadom a zöldséglevest. Fedő nélkül, közepes tűzön, néha megkeverve ehető puhára párolom. Közben kimagozom az olajbogyót, az aszalt paradicsomot és a zsályaleveleket finom csíkokra vágom. A főzési idő vége felé a rizottóhoz adom. A kész rizottó alatt elzárom a tüzet és öt percig állni hagyom. A kész rizottó sózom, borsozom és belekeverem a parmezán felét. A többi sajtot mellé tálalom.
Fokhagymás sajtkrémmel töltött padlizsántekercsek (Stahl Judit)
Az egyik legfontosabb kamrai alapfelszerelésem az napon aszalt és kapribogyós, fűszeres olajban eltett isteni ízű paradicsom. Nem az én konyhatündérségem eredményeképp virít belőle egy-két üveg mindig a polcon, hanem mert hiper-szuperekben vagy nagyobb közértékben Magyarországon is lehet kapni már ezt az olaszok által méltán kedvelt és jó sokáig eltartható finomságot.
Hozzávalók: 1 padlizsán 1 evőkanál olívaolaj só és frissen őrölt fekete bors 2 evőkanál kecskekrémsajt 6 evőkanál tejszínes krémsajt 1 duci fokhagymagerezd 1 evőkanálnyi apróra vágott, friss kakukkfű 3 szem olajban eltett, aszalt paradicsom
Bekapcsolom a sütőt 190 C-ra (gázsütőn ez az 5-ös fokozat) és amíg bemelegszik, addig előkészítem a padlizsánszeleteket. A megmosott, megtörölgetett padlizsán két végét levágom és aztán hosszában elfelezem a lila sütnivalót. A két fél padlizsánból 3-3 hosszú szeletet vágok le, majd sütőpapírt fektetek egy nagy tepsire és egymás mellé ráteszem a 6 darab hosszúkás padlizsánszeletet. Az olívaolajos kenőecsettel megfestegetem a szeleteket és megsózom, megborsozom őket. Aztán mehetnek süldögélni a sütőbe úgy, hogy 15 perc után az egyik oldalukon már aranybarnára sült szeleteket megfordítom, gyorsan megsózom és megborsozom ezeket is, aztán még 10 percig továbbsütöm őket. Közben összekeverem a kétféle sajtkrémet a finomra összezúzott és illatos fokhagymával, majd hozzászórom az apróra vágott kakukkfüvet is. Aztán leveszek a polcról egy üvegnyi olajban eltett, aszalt paradicsomot és kihalászok belőle 3 szemet. Mindhármat félbevágom és már tekercselhetek is. A meleg, de azért égési sérülést már nem okozó padlizsánszeleteket egyenként megkenem a fokhagymás sajtkrémmel, rájuk helyezek egy-egy darabka aszalt paradicsomot, aztán felgurígatom mindegyik megpakolt szeletet csinos kis törperoládnak. 6 tekercs lesz belőle.
Sonkás-paradicsomos rizottó (Stahl Judit)
Hozzávalók: 1 csomag újhagyma 10 dkg pácolt, szárított, előre szeletelt sonka 10 dkg olajban eltett aszalt paradicsom 1 evőkanál olaj a leszűrt aszalt paradicsomból 1/2 zöldségleves-kocka 3 1/2 dl forró víz 20 dkg rizs 1 dl száraz fehérbor só és frissen őrölt bors a tálaláshoz 1 maréknyi friss bazsalikom
Elkészítés: Előkészítem a hozzávalókat. Az újhagyma fehér szárrészét vékonyan felkarikázom. A sonkát ujjnyi darabokra vágom. Az aszalt paradicsomot jól lecsöpögtetem –1 evőkanálnyit félreteszek az olajból-, és apró falatokra vágom. A forró vízben elmorzsolom a leveskocka-felet, és jól átkeverem, hogy teljesen feloldódjon. A rizst szűrőben átmosom, és alaposan lecsepegtetem. Az előkészített hozzávalókat magam mellé készítem, és nekikezdek a főzésnek. Az aszalt paradicsom olaját beleöntöm egy közepes méretű, de viszonylag mély serpenyőbe. Mérsékelt tűzön megmelegítem, majd kevergetve megfonnyasztom rajta az újhagymát. Hozzáadom a rizst és a sonkát, aztán 1-2 percen át keverem őket, hogy minden rizsszem és sonkadarab fényes legyen az olajtól. A sonkás-hagymás rizsre ráöntöm a fehér bort, és erősítek a lángon. 1 percen át forrásban tartom a rizst, majd hozzáadom a zöldséglevest és az aszalt paradicsomot A rizst megsózom, megborsozom, és felforralom. Amikor már forr, takarékra csavarom alatta a lángot, és lefedem. Így főzöm 10-15 percig, amíg a rizs meg nem puhul. Néha megkeverem, de nem kell folyamatosan ügyködni. Amíg a rizs puhul, finomra vágom a bazsalikomot. Tálaláskor a rizottót meghintem az apróra vágott bazsalikommal. 2 nagy adag lesz belőle.
Elkészítés: A csirkemellfilét 3x1 centis csíkokra vágom, aztán egy közepes méretű serpenyőben elősütöm a csíkokat, majd szűrőlapáttal kiszedem őket és félre teszem egy tányérra, a serpenyőt pedig lehúzom a tűzről. Jöhet a mártás elkészítése. A leszűrt aszalt paradicsomot felkockázom és a botmixer tartályában szórom. Ezután repülhetnek hozzá a reszelt parmezánforgácsok, és az ollóval nagyobb darabokra aprított friss bazsalikomlevelek. Majd fogom a fokhagymát, megpucolom és a tartályba reszelem, aztán ezt az illatozó keveréket enyhén megsózom és jó alaposan megborsozom. Végül az olívaolaj és a leszűrt paradicsomok jóízű olaja kerül a mártásalapba és már pépesíthetek is. Mehet vissza a serpenyő a tűzre. Belezuttyintom a félretett, megsült csirkecsíkokat és pár perc melegítés után hozzáöntöm az összeturmixolt mártást meg a tejszínt, az egészet összekeverem és pár perc alatt készre főzöm. Tálaláskor apróra vágott bazsalikommal szórom meg. 2 adag lesz belőle.
Fettucine csirkével és aszalt paradicsommal (Váncsa 806)
Kifőzök 35 deka fettucinét, lecsöpögtetem. Veszek 3 csirkemellet (kettő is elég, lebőrözöm, csontozom, kockázom. Olajban barnára (!) pirítom a húst, és tálra szedem. A visszamaradt olajban megdinsztelek egy fej apróra vágott vöröshagymát, egy nagy gerezd nagyon finomra vágott fokhagymát, és fél kk őrölt édesköménymagot (ez bolonditja meg az egészet!), majd hozzáadok egy julienne-re vágott sárgarépát (én a reszelő nagy lyukán szoktam reszelni),és néhány apróra vagdalt olajban eltett aszalt paradicsomot. Kevergetem, míg a répa megpuhul kissé, de maradjon ropogós. Összekeverem a tálra szedett hússal és a tésztával, frissen reszelt parmezánnal tálalom. (a só kimaradt az eredeti recipéből, Váncsa szokása szerint vagy a húst vagy a kész ragut sózd, tetszés szerint)
Gnocchi csirkével,gorgonzolával és fenyőmaggal (Váncsa 809)
Lebőrözök és kicsontozok két csirkemellet, a csontból-bőrből 3 dl vízben alaplét főzök, azt a végén mintegy 1,5 dl-re beforralom. A húst felcsíkozom. Egy üveg olajban eltett aszalt paradicsom olajából egy eknyit serpenyőbe teszek, megpirítom rajta a húscsíkokat, kiszedem és hagyom hűlni, majd egycentis darabokra vagdalom. A serpenyőbe még egy kanál olajat teszek, szintén a paradicsomról valót, megdinsztelek rajta 4 gerezd apróra vagdalt fokhagymát, rádobom az aszalt paradicsom felét, esetleg az egészet (általában felcsíkozom előbb), beleszórom a csirkét, adok hozzá némi apróra vagdalt sonkát, egy darabka elmorzsolt gorgonzolát, felöntöm az időközben elkészült alaplével, és belekeverem a közben kifőtt fél kilónyi tésztát. Tálalás előtt finomra vágott friss bazsalikomot teszek bele, és pirított fenyőmaggal szórom meg.
Penne aszalt paradicsommal, olajbogyóval és kecskesajttal (Váncsa 866)
Enyhe ízű, mondhatni szalonképes kecskesajt kell hozzá, aminő mondjuk a Montrachet, e könyv készültekor a budai ökopiacon már egészen jó kecskesajtokhoz lehetett jutni. Olajon finomra aprított hagymát és fokhagymát dinsztelek, aztán rádobom a csíkokra vágott aszalt paradicsomot, mondjuk 15 dekát, felöntöm másfél deci alaplével, és egész rövidre beforralom. Ekkor szeletelt olajbogyót, finomra aprított petrezselymet, sót, borsot adok hozzá, és melegen tartom. Kifőzöm a tésztát, ami nem csak penne lehet, gyakorlatilag akármi, leszűröm, de a főzőlevéből néhány evőkanálnyit megtartok, és simára keverem 10 deka kecskesajttal. Amikor a mixtura már csomómentes, a tésztához adom ezt is, és a paradicsomos keveréket is, jól összekavarom, és tálaláskor további elmorzsolt kecskesajtot adok mellé.
Pulyka sült krumplival (Hölgyvilág)
4 személyre Elkészítési idõ: kb. 30 perc Energiatartalom: 615 kcal/adag
Elkészítése: 1. A krumplit meghámozzuk, megmossuk, kockákra vágjuk. Forró olajban kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük. A rozmaringot összetépkedjük, 5 percig a krumplival sütjük, sózzuk, borsozzuk. 2. Az újhagymát megmossuk, apróra vágjuk. A pulykaszeleteket és a hagymát az olajban megpirítjuk, fölengedjük a zöldséglével, és kb. 10 percig lefedve, takarékon főzzük. 3. A lecsöpögtetett paradicsomot csíkokra vágjuk, az apróra tépett rozmaringgal megszórjuk, és hozzáadjuk a húshoz. A hússzeleteket kivesszük. A tejfölt a liszttel simára keverjük és a hús levébe belehabarjuk. Összeforraljuk, végül a húst visszatesszük.
1/4 cup langyos víz 16 gramm élesztő 1 kiskanál cukor ezt kistálban összekeverni és az élsztőt beindítani kb 10 perc
2,5 cup tk liszt 1/2 cup rétes liszt 1 ek oliva olaj 1,5 kiskanál só
folyadék alulra a pitlibe, majd rá a lisztet és a tetejére a beindított élesztőt. nekem a dagasztó prg. 1:30 ezt végig járatom, tehát a gépben kelesztem, majd újra indítom a dagasztást, és 5 percig dagasztom még. formázom és fél órát kelesztem majd 250 fokos sütőben az egyik oldalát kb. 7-8 percig sütöm majd megfordítom és 3-4 percig még sütöm, rácsra szedem és hűtöm, majd langyosan zacsiba teszem hogy ne legyen száraz:)
25 dkg liszt, 10 dkg margarin, 25 dkg porcukor, 1 sütőpor, 2 dkg kakaó, 1 tojás, kevés tej segítségével rugalmas tésztát gyúrunk, majd a tepsi hátulján két lapot sütünk.
Az első lapot megkenjük a krém felével, kirakjuk babapiskótával, amit rummal meglocsolunk, majd a maradék krémmel beborítjuk, és végül rátesszük a másik lapot.
Csak másnap lehet szeletelni. Tejszínhabbal lehet díszíteni.
- 8 tojásból kakaós piskótát kell sütni, 3 felé vágni és megtölteni az alábbi töltelékkel: - 1 csomag főzős, csokis pudingot 3 dl tejjel, 3 evőkanál cukorral , 2 csomag vaníliás cukorral felfőzni
- a tűzről levéve beletördelni 10 dkg étcsokit (én tortabevonót tettem) és 4 dkg vajat - ha kihűlt, hozzá keverni 3 dl felvert habtejszínt, amibe a felverés vége felé 1 csomag habfixálót teszünk
1,25 csésze langyos víz
2,5 dkg friss élesztő
2 ek cukor
4 csésze kenyérliszt
2 tk só
3 ek olívaolaj
2 tk szárított bazsalikom
2 tk szárított oregano
1,5 tk fokhagymapor (a Metróból szereztem)
1 tk szárított petrezselyem
0,5 csésze aprított, fekete olívabogyó
8 db felaprított, aszalt paradicsom, leforrázva, majd leszárítva
Az élesztőt cukros vízben felfuttatni, miközben a paradicsom ázik. A száraz hozzávalókat összekeverni, bele a felfuttatott élesztőt és olajat, fűszereket, kidagasztani. Kelesztőtálat kiolajozni, tésztát beleforgatni, duplájára keleszteni. Átgyúrni, formázni (kinyújtással és feltekeréssel). Duplájára keleszteni, tetszés szerint bevágni, 200 fokon kb. 30-40 percet sütni, amíg nem kong az alja.
Már régen sütöttem, akkor paradicsom nélkül, most az ajándékba kapott aszalt paradicsomból tettem bele. Lemértem, körülbelül 65 dkg liszt (fele finom, fele rétes) és 3 dl víz ment bele (ebben benne van az olívabogyóból és paradicsomból származó nedvesség is). Zsemléket formáztam, 12 db 200 fokon 18 perc alatt sült meg.
Egy az egyben pizzaillatuk lett, és igen jellegzetes ízük, vagyis nem sok mindent lehet beletenni, ezért magában, tejfölös túróval, illetve megvajazva, gomolyával próbáltuk. Talán kicsit sós, de nagyon laktató. Az aszalt paradicsomtól a színük is gyönyörű narancssárgás lett.
Elkészítés: A hozzávalókból tésztát gyúrunk. Egy kis pihentetés jót tesz a tésztának. Elnyújtjuk, korongokat szúrunk ki belőle (én a kisebbeket jobban szeretem, de tetszés szerinti méretűre lehet), és megsütjük, de csak addig, míg egy kis színt kap. A krémhez a tojásokat kikeverjük a cukorral és a kakaóval, gőz fölött sűrű krémet főzünk belöle. Egy kis instant kávéval (kb. 1 kávéskanál) meg lehet bolondítani. Lehet úgy is csinálni, hogy nem kakaót használunk, hanem főzőcsokit, melyet csak akkor adunk hozzá, amikor megfőtt a krém. Azt használjuk, ami van otthon. Mikor kihűlt a krém, belekeverjük a puha margarint. Addig keverjük, míg kivilágosodik a krém. Habzsákba töltjük (ha nincs, megteszi a kávéskanál is) és a krémmel összeragasztunk 2 tésztakorongot. A tetejére a csokimáz úgy készül, hogy a csokit egy kevés margarinnal együtt felolvasztjuk gőz fölött. Annyi margarin kell (vagy olaj, ki hogy szokta), hogy ne legyen túl sűrű. Az islereket ebbe a mázba mártjuk, és már kész is. Egy éjszakányi állás után megpuhul, és már ehető is. Igen jó!
Szokimoki: Én a töltelék helyett, lekvárt tettem bele, és még elég sok lisztet tettem hozzá a dagasztáskor.
Elkészítés: Kevés langyos vízben elkeverjük az élesztőt, a cukrot ées a sót, a liszthez adjuk, és annyi vízzel gyúrjuk ki, hogy lágy kenyértészta állagú masszát kapjunk. Letakarva 1 órát kelesztjük. Lisztes kézzel 10-15 golyót formálunk belőle, ezeket 15 percig pihentetjük. Közben a sütőt a lehető legforróbbra melegítjük (250-300 fok), ez nagyon fontos. A golyókat jól belisztezve 1/2 cm vastagra, pitanagyságúra nyújtjuk. Sütőpapírral bélelt vagy kilisztezett (nem vajazott!) tepsire rakjuk úgy, hogy amit legelőször nyújtottunk, az kerül be először, és úgy, hogy az a fele, ami eddig alul volt, felülre kerüljön. Kb. 2-3 percre betoljuk a forró sütőbe. A sütőablakon át nézzük, és amikor felpúposodik (szétválik), megfordítjuk, a másik felét is zsemleszínűre sütjük (ha fehér marad, az sem baj, nem szabad túlsütni). Tálba szedjük, konyharuhával letakarjuk, különben ropogós és kemény lesz. Ebbe mehet a csíkokra metélt husi, tzatziki, chiliszósz, paradicsomkarikák, hagyma, káposzta, saláta - ki mit szeret.
Megjegyzés: 10-15 db lesz belőle (ki milyen nagyot szeret), jól fagyasztható és mikrózható.
Gyros
(Externet konyha lista, Sebi receptje, Aliz kiegészítéseivel)
"1/2 kg sovány szeletelt bárnyhús
2 gerezd fokhagyma
1 1/2 teáskanál szárított oregano levelek, törve
1 teáskanál hagyma apróra vágva
1 teáskanál só
3/4 teáskanál bors
1 nagy paradicsom, karikákra vágva
1 kis hagyma, vékonyra szeletelve
pita
Egy nagy edényben, keverjük a bárányt, fokhagymát, szárított oregano levelet, az apróra vágott hagymát, sót és borsot. Finoman (nem durván) kevergetjük. Ovális tepsibe tesszük. 8 - 10 percig vagy amig nem nagyon rózsaszínű, sütjük. Vékony szeletekre vágjuk, és Uborka-joghurt szósszal tálaljuk.
Felhasznalaskor a pitákat egyik oldalanal felvagjuk, szep ureges lesz a belseje.
Ebbe tesszuk a hajszalvekony szeletkekre felvagott hust, az uborkas martast,
a paradicsomkarikakat, a salatalevelet.
A pitat megtoltottem a hussal, betettem a mikroba 20 mp-re, utana a
zoldsegeket es a martast. A gyerekek szerint majdnem olyan volt, mint amilyet az utcan arulnak, pedig tobbfelet is kiprobaltak mar.
Azt elfelejtettem mondani, hogy a recept szerint baranyhusbol kellett volna
kesziteni, de az nem volt itthon (en nem is szeretem), ezert serteshusbol keszult, szuzpecsenyebol es sertescombbol. A husszeleteket a megadott fuszerekkel alaposan osszekevertem, es belenyomkodtam egy ozgerinc formaba, igy jol osszesult. Amikor kihult, eles kessel jol lehetett szeletelni."
Kelt tészta: 400 g búzaliszt 1 tasak Dr. Oetker Instant élesztő 1 teáskanál só 150 g lágy vaj vagy margarin 2 tojás (közepes méretű) 100 ml tejszín
Ezenkívül: 100 g füstölt szalonna 300 g hagyma 150 g reszelt sajt 1 tojás (közepes méretű) só, bors
Elkészítés: A lisztben elvegyítjük az élesztőt és sót, majd hozzáadjuk a lágy vajat vagy margarint, a tojásokat és a tejszínt. Konyhai robotgéppel (dagasztó spirál) először a legalacsonyabb, majd a legmagasabb fokozaton jól összedolgozzuk. A tésztát letakarva pihentetjük, amíg elkészítjük a tölteléket. A szalonnát apró kockákra vágjuk, egy serpenyőben kiolvasztjuk,
majd hozzátesszük az apró kockákra vágott hagymát. Enyhén megsózzuk, ízlés szerint borsot is adunk hozzá. Kevergetve puhára pároljuk. A párolt hagymához hozzákeverjük a reszelt sajt felét, és a tölteléket hagyjuk hűlni. A tésztát két részre osztjuk. Mindegyikből 3 mm vastag lapot nyújtunk. Az egyik lapra rákenjük a tölteléket, a másik lapot pedig a töltelékre fektetjük. Kissé rányomkodjuk és kb. 1,5 cm széles csíkokat vágunk. Két-két
csíkot összecsavarunk és kivajazott, sütőpapírral letakart tepsibe tesszük.
A felvert tojással megkenjük, a maradék reszelt sajttal megszórjuk és sütjük. Alsó és felső sütés: kb. 180 fok (előmelegítve) Légkeveréses: kb. 160 fok (előmelegítve) Gáz: kb. 3. fokozat (előmelegítve) Sütési idő: kb. 25-30 perc
Robotgéppel az összedolgozzuk simára és 180C/350F/Gas 4 /15perc alatt készre sütjük. Ha kihűlt, akkor a papírnál levágjuk a kalapját, és citromos krémmel megtöltjük, majd a kalapot kettétörve, mint egy lepkeszárnyat visszarakjuk. Citromos krém hiányában tejszínhabbal is nagyon finom.
Ez a süti az amerikainak nagy kedvence. Már a tizenötödik században is ismerték, neve: "short", készítésének módjából ered, azaz gyorsan elkészül, mert egy egyszerű kevert vajas tésztából kell kisütni. A sütőt előmelegítjük. A lisztet elkeverjük a sütőporral, a sóval és a cukorral. Hozzáadjuk a tojást, belemorzsoljuk a vajat, és a tejet is hozzáöntjük. Alaposan összekeverjük. Kis kerek (6 cm) sütőformákat kivajazunk, és félig megtöltjük tésztával. Addig sütjük, amíg világosbarna nem lesz (25-30 perc). Kivesszük a formából a tésztát, és hagyjuk kihűlni. A töltelék nem más, mint friss eper, melyet az ízlés szerinti mennyiségű cukorral jól elkeverünk egy tálban. Többször keverjük fel, hogy a cukor jól felolvadjon. A sütiket vágjuk ketté. Az egyik darabot rajuk a tányérra, és kenjünk rá tejszínhabot, vagy jégrémet vagy, sajtkrémet, erre tornyozzunk az eperszószból, és tegyük, rá a süti másik felét. De az sem baj, ha előbb jön az eper és utána a krém, és juthat az eperből a tortácskák tetejére is. A legegyszerűbb desszert eperből tejföllel készül A tejfölt keverjük el egy kevés porcukorral. Addig kevergessük, míg a cukor fel nem olvadt, ekkorra a tejföl is hígabb lesz. A megmosott nagy eperszemeket mártogassuk a tejfölbe.
Elkészítés: A tésztához valókból a hagyományos módon piskótát sütünk, mindössze annyi különbséggel, hogy a lisztet kakaóval is ízesítjük. (Én egy evőkanállal több cukrot tennék bele, mert tekercsről van szó, és rugalmasabb lesz a tészta, több cukorral, nem reped olyan könnyen a tekerésnél.) A sütőből kivéve, -még forrón - felcsavarjuk, mint a piskótatekercset szoktuk. A krémhez a tejszint a cukorral kevergetve felforraljuk, utána a kakaót hozzáadjuk, majd amikor kihűlt, apródonként a habosra kevert vajba dolgozzuk. A kihűlt tésztát kihengergetjük, a krém nagyobbik részével megtöltjük, ujraföltekerjük. Mindkét végéből levágunk egy-egy szeletet, amit kis pogácsaszaggatóval kiszúrunk, és legvégül a törzshöz nyomkodjuk majd, ezek a fa göcsörtjei. Az egészet bevonjuk a maradék krémmel, recés habkártyával vagy villával "megfésüljük", vagyis hullámokat rajzolunk rá, ráhelyezzük a "göcsörtöket", végül dermedni hagyjuk.
A lisztet szitáljuk, összekeverjük a cukorral, sóval, kakaóval, fűszerekkel és a darált mogyoróval. Kis halmot formálunk belőle, a közepébe mélyedést készítünk, aztán belecsúsztatjuk a tojásokat, tetejére szórjuk az apróra felkockázott-tördelt vajat, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. 2 db kb. 4 cm átmérőjű rudat formálunk belőle, fóliába csomagoljuk, majd 2 órát pihentetjük a hűtőben. (Én volt, hogy egy egész éjszakát, az sem árt neki.)
200 C-re előmelegítjük a sütőt. 2 nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztarudakat éles késsel kb. 6 mm vékonyságú szeletekre vágjuk, és némi távolságra egymástól a tepsikbe sorakoztatjuk.
A tojássárgáját simára keverjük a tejjel, megkenjük vele a tésztakorongok tetejét, megszórjuk a morzsacukorral, és középső bordamagasságon 10-12 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk langyosa, majd sütőrácsra rakosgatva teljesen kihűlni. Jól záródó dobozban, sütőpapírral rétegezve tároljuk. Sokáig elálló teasütemény.
Tündi kiegészítése a recepthez: Annyit modositottam a recepten, hogy a morzsacukor helyett magokkal diszitettem oket (napraforgo, tokmag, dio, mazsola, puffasztott rizs), illetve raktam meg egy kis tejfolt is bele, mert nem allt ossze a teszta.
60 dkg liszt
25 dkg főtt burgonya
1 teáskanál só
1,5 dl tej
3 dkg élesztő
1 egész tojás
12 dkg margarin
A főtt burgonyát áttörjük, összegyúrjuk a liszttel, sóval, tojással, a margarinnal és a cukros tejben felfuttatott élesztővel. Meleg helyen a duplájára kelesztjük, majd elnyújtjuk, megkenjük olvasztott margarinnal összekevert 1 evokanál liszttel. Felcsavarjuk mint a kalácsot. 15-20 perc múlva ismét elsodorjuk újjnyi vastagságura. A tészta tetejét éles késsel berácsozzuk, kiszaggatjuk és előmelegített, forró sütőben megsütjük. Úgy jó, ha gyorsan sül.
Krumplis pogácsa Boszisan (mindmegette)
50 dkg finomliszt
6-7 közepes méretű krumpli
25 dkg vaj
2 dl tejföl
1 tojás
5 dkg élesztő
1 dl tej
A krumplit héjában megfőzzük. Amíg a krumpli megpuhul, elmorzsoljuk a lisztet a margarinnal, hozzáadjuk ízlés szerint a sót, felfuttatjuk a tejben az élesztőt. A megfőtt, megpucolt krumplit a margarinos lisztre törjük, majd - míg meleg a krumpli - hozzáadjuk a felfutott élesztőt, tojást, tejfölt, és puha, lágy tésztát gyúrunk belőle. Lehet, hogy kíván még lisztet vagy tejfölt a tészta, ez a hozzávalók minőségétől függ. Amikor már jól formálható, de nem ragadós a tészta, lisztezett kelesztőtálban jó meleg helyre tesszük, és hagyjuk kelni 1-2 órán keresztül. Lisztezett deszkán kétujjnyi vastagra nyújtjuk, bevagdaljuk pogácsásra, és tetszés szerinti méretűre kiszaggatjuk, tetejüket megkenjük tojássárgájával, megszórjuk sóval. Vajazott, lisztezett tepsiben 180-200 fokon 30-40 percig sütjük, mikor szép piros a teteje, kivesszük. Vigyázzunk, ne tegyük túl közel egymáshoz a pogikat a tepsiben, mert szépen megkelnek a sütőben is.
Megjegyzés:
Nagyon laktató, egy kiadós leves mellé még másodiknak is elég.
Vigyázzunk azzal, hogy ha nagyon lágy a tészta, szétterül a pogi sütés közben.
Krumplispogácsa parasztosan (Grocceni)
Édesanyám receptje, amelyet mindig bableves után tett az asztalra. Nem nagyon szokott belőle maradni.
1 kg burgonya
fél kg liszt
20 dkg fagyos zsír
1 csapott ek só
A krumplit sós vízben megfőzöm és még melegen átnyomom a krumplinyomón. Egy deszkán összegyúrom a többi hozzávalóval és másfélcentis vastagságúra nyújtom. Pogácsaszaggatóval kiszúrom és lisztezett tepsiben betolom a forró sütőbe. Félidőben megfordítom a pogácsákat. Forrón tálalom.
Sajtos-túrós pogácsa
(valószínűleg Lajos Mari receptje)
1 dl tej + kevés cukor
2,5 dkg friss élesztő
60 dkg liszt
25 dkg vaj
30 dkg túró
1 dl tejföl
2 tojássárgája
1 evőkanál só
10 dkg trappista sajt
10 dkg füstölt sajt (ha több, nem árt)
A vajat a liszttel elmorzsoljuk, a tejben felfuttatott élesztőt és a túrót hozzákeverjük, majd a tejfölt és a tojássárgáját is hozzáadjuk. Lágy tésztát kapunk. Fél órát meleg helyen pihentetjük, aztán lisztezett deszkán 1 cm vastagra nyújtjuk, megszórjuk a sajttal, feltekerjük, ismét fél órát pihentetjük. Mikor újra megkel, lisztezett deszkán két-három centi vastagra nyújtjuk, és kiszaggatjuk. A tetejét egy újabb tojássárgájával megkenjük és a fentieken kívüli reszelt sajttal megszorjuk. 200 fokon kb. 20-25 perc alatt aranysárgára sütjük. A szaggatásnál leesett maradékokból összegyúrt tészta kisülve már nem lesz "leveles".
20 dkg rétesliszt
20 dkg finomliszt
25 dkg vaj
7 dkg reszelt sajt
4 dkg darálatlan mák
fél pohár kis tejföl
fél csomag (kb. 5 g, egy púpos tk) sütőpor
1,5 kk só
szezámmag
A szezámmag kivételével tésztát gyúrni, rögtön fél centi vastagra nyújtani, a tetejét tojással vagy tejjel megkenni, megszórni szezámmaggal. Derelyevágóval cakkos szélű rudakat vágni, vagy pogácsaszaggatóval félholdakat gyártani. Forró sütőben pirulásig sütni.
Tipp: ha rudakat készítünk, érdemes rögtön sütőpapírra nyújtani a tésztát, mert nem fog megduzzadni, így a papírral együtt tehetjük a tepsibe és vehetjük ki onnan. Nagyon különlegesen néz ki és finom is. Vendégvárónak ideális, sokáig eláll, ha marad.
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 1 margarin, 1 egész tojás, 5 dkg élesztő, 1 kis kk só, 1 db (2dl-es) tejföl, vagy tejszín.
Élesztőt a lissztel összemorzsolni, bele a tejföl (vagy tejszín)+ minden hozzávaló.Ezt követően min. 0,5 órát pihentetni hőmérséklettől függően, hogy jól megkeljen a tészta.
+5 dkg rámával a kisodort tésztát megkenni, sajtozni, összehajtogatni. Fél cm-re sodorni. Tetejére tejjel elkevert tojás sárgáját kenni, reszelt sajttal megszórni, majd csíkokra vágni.Utána sütni előmelegített sütőben 190 fokon sütni.
Szia eszter, ez a receptes fórum. Átmásolnád a kérdésedet az Általános feliratúba? Ott többen olvassák. Írd hozzá, légy szíves, hogy milyen gépet, de legalábbis milyen lefutású programon készíted (hány percig dagaszt, keleszt, süt stb.). Ebben a segítőkész lisztben nincs véletlenül porélesztő? Ez túladagoláshoz vezethet.
60 dkg darált keksz, 40 dkg porcukor, 8 dkg kakaó (nem cukrozott) 25 dkg rama (mikróban kicsit megolvasztani) 2 ek rum, 3 db tojás.
Minindezt összegyúrni, majd kókuszreszelékkel beszórt formában nyomjuk.Belenyomjuk a formakúpot, és azt kihúzva az alábbi töltelékkel megtölteni és 1 db kerek háztartási keksszel lezárni.
Töltelék: negyed liter tejbe 2,5 ek lisztet sűrűre főzni. majd 10 dkg vajat ízés szerint porcukrot, 1 vanilia cukrot habosra keverni, ezután összekeverni a főzött krémmel, darált dióval ízesíteni.
Szokimoki változtatása:
A tésztájából kihagytam a tojásokat, helyette meggybefőtt levét öntöttem addig amíg szépen összeállt a massza.
A formát kókuszreszelék helyett porcukorral szórtam meg mielőtt belenyomkodtam a masszát.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit