Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
Azt szeretném kérdezni, hogy ezt a kenyérkét gépben lehet-e készíteni? A másik kérdésem (ne nevessetek ki, férfi ember létemre szeretek főzőcskézni ;-) ) az, hogy a magvakat leforrázás után a vízben kell-e hagyni ázni, vagy le kell a forrázó vizet önteni és úgy állni hagyni.
Az élesztőt langyos tejben pici cukorral megfuttatjuk. A lisztet, a margarint és a sót elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót és közepesen kemény tésztát gyúrunk belőle. Majd langyos helyen 1 órát kelesztjük. Ezután ujjnyi vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, tojással megkenjük sajttal megszórjuk és előmelegített sütőben 200 fokon 15 perc alatt megsütjük.
Szia Margit! Megmondom őszintén nagyon irígy vagyok, hogy ilyen remek oldalt tudtál alkotni! Gratulálok hozzá, nagyon tetszik.
Egy olyan recepttel szeretnék hozzájárulni a gyűjteményedhez, amit már többen kértek tőlem itt a neten és remélem ki is próbáltak.Sajtos kifli névre hallgat, de mivel már ilyen van ,inkább Sajtkrémes kiflinek nevezném.
Hozzávalók:
1kg liszt
5dkg élesztő
3kk cukor
4kk só
2dl olaj
0,5dl tej
töltelék:
25dkg margarin 48 felé vágva
2cs. camping sajt 48 felé vágva
A hozzávalókból tésztát készítünk majd 1 órát kelesztjük. Azután 6 cipóra osztjuk és mindegyik cipóból 8-8 kiflit készítünk. Egy darab margarint és egy darab krémsajtot teszünk a közepébe és a két csücskét behajtjuk (nehogy kifolyjon a töltelék) majd feltekerjük.48 db kiflit kapunk.A tetejét felvert tojással megkenjük. Tehetünk rá szezámmagot is. kb 200 fokon sütjük.
30 dkg finomliszt, 1 dl tej, 1 dl víz, 1 ek cukor, 20 dkg "Pápai tepertőkrém", 2 dkg élesztő, 1 ek olaj, 1 kk só, fél mk bors. A gépbe beletöltöm a tejet és a vizet, majd ráöntöm a lisztet. A tetejére teszem a tepertőkrémet, az egyik felébe a cukrot, a sót és az olajat, a másik felébe az élesztőt teszem. A megfelelő módon (azonnal, vagy időzítve) beindítom a kenyérsütőgép dagasztó üzemmódját. A sípszó után a tésztát kisodrom, kiszúrkodom és kilisztezett tepsiben forró sütőben megsütöm.
Csak annyit változtattam rajta, amikor a gép megdagasztotta a tésztát kivettem kinyújtottam és a maradék 5 dkg tepertökrémet ( 25 dkg tepertökrémet vettem),rákentem és feltekertem mint a beiglit, majd kettéhajtottam, letekarva 20 percig pihentettem. Ezután még kétszer hajtogattam közben 20 perc kelesztéssel. Végül nyujtottam kiszagattam és sütöttem.Nagyon finom leveles lett.
300g tönkölybúzaliszt, teljes örlésű 2 Ek. lágy barnacukor 20g só 200 ml melegvíz
A forrázott zúzott magvakatés a kenyértészta anyagát egy nagy tálban jól összekevertem. 30 percig pihentettem. Ezután kiolajozott formába töltöttem és több mint a 2-szeresére kelesztettem.
Az időjárástól és a kovász intenzitásától függően a kelesztés 2-4 órát vesz igénybe. Minden esetre meg kell várni, hogy a tészta legalább a 2-szeres térfogatot elérje. Még akkor is ha a 4 órás kelesztést is meghaladná. Langyos villanysütővel egy kicsit meg lehet gyorsítani.
Előmelegített sütőbe 250 °C tettem be a kellően megkelt kenyértésztát. A sütő aljába tett kis fémtányér forró víz biztosította a gőzt a sütés teljes ideje alatt, mely a betételtől számítva 200°C-on ca. 1:10 – 1:30 óra. Az utolsó 20 percben kiborítottam a kenyeret a hűtésnél használt kis grillrácsra s úgy tettem még vissza, hogy a héja ropogós legyen.
Végül kitettem és kendővel letakarva hagytam másnapig hűlni s érlelődni.
A kovászos rozskenyereket nem célszerű sem frissen, sem vastagra szeletelve fogyasztani. Sütés után egy nap alatt ízletesre összeérnek az ízek a vékony szelet pedig jól körít bármit, amivel ezt a típusú kenyeret esszük. Tejtermékeket, húsokat, felvágottakat, salátákat.
Megjegyzés: Fontos első alkalommal a recept pontos betartása, mert a kenyér íze és a sütés minősége nagyon eltérő lehet s könnyen megtörténhet, hogy a drága mulatság eredménye a szemétben landol; ehetetlen lesz.
225 g liszt 10 g élesztő 1/8 Liter aludttej 1/2 kk só
A hozzávalókat szombat este kézzel egy tálkában jól összedolgoztam, majd átgyúrtam és keltető tálban lezárva a hűtőbe tettem. Vasárnap reggel a szépen megkelt tésztát újra átgyúrtam, formáztam és szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe raktam. Vizes tojással lekentem. Miután megkelt, cérnával bevágtam a tetejét és előmelegített sütőben 25 percigsütöttem.
Apropója: a multkor nem lett túl jó a kakaós kalács, felszeleteltem és hagytam megszáradni. majd ledaráltam, ebből lett a süti alap. (a receptet nem az enyém,de én varriáltam át)
Szárított kalácsból gyümölcsös felfújt
1 kalács (gépi méret, megszárítva) lereszelve v. darálva
fél kg érett, de kemény szilva
1 fürt fehér szőlő
1 kanál vaj +
10 dkg vaj
4 tojás
1 citrom héja
1 csipet só
1-2 vaniliás cukor (ki mennyire szereti)
1 kanál fahéj + fahéjas porcukor tálaláskor
10-12 dkg cukor (ki mennyire szereti édesen)
A tojáfehérjét felverni a kis sóval félidőben a fele cukorral
A sárgáját egyenként a többi cukorral + vaniliás cukorral és a vajjal felverni
óvatosan hozzákeverni a fehérjét, majd az egészhez a ledarált kalácsot.(ha túl kemény 1-2 kanál tejet tenni hozzá)
Kivajazott-lisztezett tepsibe önteni egy sort a masszából, majd rátenni a megmosott leszáritott gyümölcsöt vegyesen.
(kimagozva négybe vágva a szilva, félbe vágva a szőlő)
Ezt megszórni fahéjjal.
Majd megint massza és a tetejére megint gyümölcs. Ezt újra megszórni a cukros fahéjjal.
Tűpróbáig sütni (az én sütömmel kb. 40 perc)
Fahéjas cukorral,vagy vanilia öntettel lehet tálalni.
Első lépésként a margarint 5 egyenlő részre osztjuk és egyesével fóliába csomagolva a fagyasztóba tesszük. Az élesztőt a tejben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóval (a margarin kivételével) tésztát gyúrunk belőle. Letakarjuk és fél órát kelesztjük. Majd 6 gombócot formázunk belőle, és egyenként kinyújtjuk kb. 22 cm átmérőjűre. ( a legnagyobb méretre amit a tészta enged) A lapokat tortaszerűen egymásra helyezzük úgy, hogy minden lap közé egy rész margarint reszelünk. Ekkor már gyorsan dolgozzunk, hogy minnél kevésbé olvadjon meg a margarin. Lehetőleg a nap se süssön rá a tésztára. Ha ezzel kész vagyunk a "tortácskánkat" szeleteljük fel 8 egyenlő részre, majd tekerjük fel kifli formára és tepsibe helyezzük. Letakarva megint fél órát kelesztjük. Olyan helyre tegyük, ahol a margarin nem tud megolvadni. Majd tojással lekenjük, vigyázva, hogy a széleket ne érje, mert akkor nem lesz leveles, és forró sütőben 220 fokon 15 perc alatt megsütjük.
Megjegyzés: azt ne várja senki, hogy a boltival teljesen megegyező ízű croissant kap. De az biztos, hogy nagyon finom kívül ropogós, belül puha kiflik lesznek. És az illata?? Az valami fenomenális.
Az elkészítés is egyszerűbb, mint az igazi vajas leveles tésztáé és olcsóbb is, mivel vaj helyett margarinnal készül. Egyszer azt olvastam valahol, hogy az ilyen tésztákhoz margarin nem használható. Ezt most cáfolnám, én próbáltam már mindkettővel és a különbség hanyagolható.
Ez a tészta ideális édesen és sósan történő fogyasztásra is. Sőt tölthető is szinte bármivel a sajjtól kezdve a dióig.
A burgonyát kockákra vágva megfőzzük, melegen áttörjük és hagyjuk kihűlni. Mindent a gépbe, 20 percdagasztás majd olajozott tálban 30 perc kelesztés. Nagy tepsit kibélelni szilikonos sütőpapírral és a tésztát kinyújtani, kb. 2 cm vastagra. Vizes ecsettel lekenni és hagyni kb. 30 percet kelni majd előmelegített sütőbe betenni sülni. Mikor félig megsült kivenni és megkenni fokhagymás sajtos tejföllel Megszórni apró kockára vágott bacon szalonnával és karikára vágott hagymával. Visszatenni és készre sütni.
Mivel a családom hét közben nem egyszerre eszik ezért világosra megsütöttem a tésztát, mint az előre sütött pizza tésztát és utána kentem meg tejfölös keverékkel és szórtam rá a szalonnát és a hagymát. Majd a családtagok érkezésekor betettem a grillsütőbe hogy a ráhalmozott dolgok megsüljenek. Így mindenki frissen ehette.
A krumplit melegen áttörni majd hozzákeverni a vajat, sót,tejet, tojást és a kefirt. Bele a gépbe majd rá a lisztet, cukrot és az aszkorbinsavat, rámorzsolni az élesztőt.
20 perc dagasztás, majd 30 perc kelesztés a gépben, figyelni, hogy nehogy kimásszon a pitliből. Kivenni, amekkorára csak lehet kinyújtani, felcsavarni, mint a beigilit, egyik végét felülre, másikat alulra hajtani. Nyújtófával jól megütögetni majd ezt a műveletet újra megismételni. Harmadszorra kb. 2 cm vastagra kinyújtani, pogácsaszaggatóval bevagdosni, kiszaggatni és felvert tojással megkenni.
A masnikat kis téglalapra vágni és a közepét megcsavarni, megkenni felvert tojással és a tetejét megszórni szezám és lenmaggal.
A tepsin 30 percet keleszteni. Előmelegített sütőben megsütni.
A lisztben elmorzsoljuk a zsírt, ha margarinnal csináljátok, akkor kicsit több kell belőle, mint a zsírból. Majd bele a többi hozzávalót. Jól összegyúrni, 3 részre osztani. 1 részbe 1 evőkanál kakaót gyúrni.
Zsírozott, lisztezett tepsibe tenni, 1 kinyújtott fehér lap, rá sárgabarack lekvár, majd a kakaós lap, rá sárgabarack lekvár, majd végül ismét a fehér lap. Villával megszurkálni és meleg sütőben halvány (nagyon halvány) rózsaszínűre sütni. A megsült tésztát valami hőálló lapra, vagy nagyobb deszkára kiborítani és a következő mázzal megkenni, hagyni kihűlni, hogy a máz megszilárduljon, csak utána lehet felvágni. Ha másnapig állni hagyjuk, akkor finomabb, omlósabb nem morzsálódik annyira. Először száraznak tűnik, de ha kb. 1 éjszakát áll, akkor lesz jó.
Máz: 3 tojás sárgáját 15 dkg cukorral habosra keverni, hogy a cukor teljesen elolvadjon. Ezt kell a forró tésztára kenni.
A tészta hozzávalóit tegyük a gépbe és dagaszzuk meg. Majd kivesszük, kb. 1 cm vastagra nyújtjuk, felkockázzuk, minegyik közepére kicsi túrót teszünk. A sarkait és a széleket is jól összenyomkodjuk, hogy a túró ne tudjon kifolyni. Letakarva duplájára kelesszük, lekenjük tojással és előmelegített sütőben 170 fokon 15 perc alatt megsütjük.
Megjegyzés: Fontos, hogy jól meglegyen kelesztve, mertha a sütőben hirtelen kezd el kelni, kirepedhet és kifolyik a túró. A másik buktató a túró lágysága. Ha túl lágy, attól is kirepedhet a tészta.
Nagyon finom, omlós, puha buktákat kapunk, ami még másnapra is puha marad.
Mindent a gépbe teszünk és megdagasztjuk, majd kivesszük, zsemléket formázunk belőle és duplájára kelesztjük. Majd vízzel megkenjük, lenmaggal megszórjuk és előmelegített sütőben 180 fokon megsütjük.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit