Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
Az élesztőt pici tejben, pici cukorral megfuttatjuk. A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, jön bele a tojás, a só, a sajt, a tejföl és az élesztő. Gyurs mozdulatokkal puha tésztává gyúrjuk. Linzerszerű legyen. Majd két cipóba osztjuk és egyenként 20cm nagyságú kört nyújtunk belőle. Ezeket 12 cikkre vágjuk és kiflikké feltekerjük. Fél órát kelesztjük, majd tojással megkenjük, magokkal megszórjuk és nagyon gőzös előmelegített sütőben 200 fokon 15 perc alatt megsütjük.
Melegen isteni finom, omlós kiflik lesznek, de másnapra is nagyon puha marad.
Ebben a sorrendben teszem bele a gépbe (nekem egykaros gépem van, kb. 75 dkg-os kenyeret süt) dagasztom, megszórom magocskákkal (napraforgó, tökmag, lenmag, szezámmag), formázom, megvágom, zacsiba teszem, ott még kel kb. 1 órát, aztán 170 fokos sütőben (gáz) pirosra sütöm. Rögtön ki kell venni a zacsiból!! Ha kicsit ragadós, amikor dagasztod, meg kell szórni egy-két csipet liszttel. Nekem ez nagyon bejött! Remélem, ha kipróbálod, neked is! :-))))))
Ez egy igazi foszlós fehér kenyér ropogós héjjal, mutatós külsővel, ami gépben és sütőben is süthető.
Viktoria királynő kedvenc tejes kenyere
Német recept alapján, ahogy én csináltam
(Viktorianisches Milchbrot)
15 grammfriss élesztő 1 tkcukor 300 mllangyos tej 500 grammBL 80 liszt 1 ½ tksó 2 ekburgonya pehely 15 gvaj késhegynyi aszkorbin sav.
Mindent a gépbe, majd 20 perc dagasztás, 45 perc kelesztés (duplájára). Kivenni a gépből, kinyújtani és feltekerni, mint a beiglit. A feltekert tésztát a formába tenni, úgy hogy a 2 végét visszahajtani, is egy „S” formát kapunk.
Újabb kb. 1 órát keleszteni míg a tészta a duplájára nem kel, tetejét felvert tejes tojással megkenni,elindítani a sütést. Nem fix programon sütöttem.
Sütőben eredeti recept szerint: 500 g-os sütőformát (kb. 25 cm hosszú) kivajazni, a tésztából kb. 40 cm hosszú és kb. 7,5 cm széles cipót formázni.
A tésztát a formába tenni, úgy hogy a 2 végét visszahajtani, is egy „S” formát kapunk.
Újabb kb. 1 órát keleszteni míg a tészta a perem fölé kb. 2,5 cm magasra meg nem kel. Tetejét tejes tojással megkenni. 200 fokra előmelegített sütőben 45 percig sütni
Voltam egy hegyünnepen és ott kaptam egy lapot, amit a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje adott ki.
Ez volt rajta:
Pacsni
(más elnevezésben lapos vajas, v.pasztrána)
Készítése:
Összetétel: finomliszt, tejpor (korábban tej), lisztre számított 16% margarin, cukor, élesztő,só.
Ezekkel hideg lágy tésztát készítünk. Ezután a jól formázható, érett tésztát kb. 3-5 cm vastagra ellapítjuk és lehűtöt tvaj, v. margarin 1/3 részét rárezseljük. majd gondosan beburkoljuk a tésztával (visszahajtjuk rá a tésztát. Ezt a technológiai műveletet háromszor ismételjük, miközben az összes zsiradékot bedolgozzuk a tésztába.
Nagyon fontos, h. a tészta mindvégig hideg maradjon.
A jól beérett tésztából kis gömb alakú darabokat csípünk ki, egyenletes távolságokban zsírozatlan sütőlemezre rakjuk.
Pihentetés után a tésztadarabokat mindkét kéz három-három ujjával széthúzzuk, megnyújtjuk, kelesztjük, felületét vizes ecsettel megnedvesítjük.
Gőzzel telített 230-250 fokos sütőben sütjük.
Eddig a reci.
Sajnos mennyiséget nem írtak.
Ott készítették és árulták, és olyan finom volt, mint amiket régen lehetett kapni.
élesztőt a tejben 1 kockacukorral felfuttatni. Minden más hozzávalót hozzáadni és jól elkeverni. Kizsirozott lisztezett formában (25x10 cm-es) hideg sütőbe rakni Sütés: 60 perc200°,
légkeveréses sütőben 50 perc 170° fokon Kenyeret a formából kivenni és kb. 10 percet utána sütni.
Elkészítés: A tésztához valókat a fent megadott sorrendben a kenyérsütő gépbe helyezzük és a dagasztó programra kapcsoljuk (1:30)
A megkelt tésztát újjnyi vastagságúra kinyújtjuk. A kinyújtott tésztát 24/30 db négyzetekre felvágjuk, és ezek közepére egy kisebb EK túrót teszünk A tészta négy sarkát középen összefogjuk. Egyet csavarunk rajta s közben a nyílások széleit összenyomkodjuk, hogy a batyu szaftos maradjon. A kész batyukat kiolajozott tepsibe sorakoztatjuk s egy tojással lekenjük, pihentetjük pár percet, majd elõmelegített sütõben kis fokozaton készre sütjük. A forró batyukat szalvétával bélelt műanyag edénybe teszem, amit egy másikkal leborítok. Ebben a batyuk kellemesen megpuhulnak ill. 2-3 napig is puhán tarthatók.
A VitaMill lisztből egy maréknyit elveszünk, és a cukorral, kevés vízzel elkeverve megfuttatjuk benne az élesztőt. A többi VitaMill lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, az olajat, beleöntjük a megfuttatott élesztőt, és apránként belecsorgatva a vizet, alaposan kidolgozzuk, megdagasztjuk. (Ezt a műveletet dagasztógéppel is elvégezhetjük). A jól kidolgozott tésztát letakarva a kétszeresére kelesztjük. Ha szépen megkelt, finoman átgyúrjuk, és a tésztát 12 egyenlő részre osztjuk. A tésztadarabkákat egyenként másfél cm vastagra kisodorjuk, majd csomót kötünk belőlük. Az elkészített csomócskákat sütőpapírral borított tepsire helyezzük és újabb 15-20 percig kelesztjük. Vízzel lekenjük, szezámmaggal meghintjük és előmelegített sütőben, 185 fokon 15-18 perc alatt szép ropogósra sütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni. Ez a tészta kenyérsütő gépben is megsüthető!
A tejet meglangyosítjuk, a cukorral elkeverjük, belemorzsoljuk az élesztőt és megfuttatjuk. A kétféle VitaMill lisztet tálba szitáljuk. Hozzáadjuk a felfuttatatott élesztőt, a margarint, a sót és megdagasztjuk.
(Ha a tészta túlságosan keménynek bizonyulna, kevés vizet adjunk hozzá.)
A jól kidolgozott tésztába belegyúrjuk a magokat és letakarva a kétszeresére kelesztjük. Lisztezett deszkán kétujjnyi vastagra nyújtjuk, és egy 4-5 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A tetejét bevagdossuk, felvert tojással megkenjük. Sütőpapírral borított sütőlemezre sorakoztatjuk és 15 percnyi kelesztés után előmelegített sütőbe toljuk.
190 fokon 15-18 perc alatt szép aranysárgára sütjük. Melegen és hidegen egyaránt finom.
Hozzávalók: 40 dkg VitaMill Teljes kiőrlésű rozsliszt 10 dkg rozspehely, kb. 3 dl víz, 2,5 dkg élesztő, 2 kk. só, 1 ek. cukor, 1 kk. kenyérfűszer
A tetejére: 3 ek. rozspehely
Elkészítés módja:
A hozzávalókat dagasztógépbe tesszük és 15-20 perc alatt megdagasztjuk. letakarva, meleg helyen kétszeresere megkelesztjük. A szépen megkelt tésztát finoman átgyúrjuk, majd rudat formálunk belőle, vízzel megkenjük és rozspehelyben meghengergetjük. A kenyeret sütőzacskóba helyezzük, azután a zacskót lezárjuk és a felsőrészén kilyuggatjuk. Előmelegített sütőben 185 fokon 45-50 perc alatt megsütjük. A megsült kenyeret a zacskóból rácsra csúsztatjuk és hagyjuk kihülni.
Tészta: 2 dl langyos tej 2 csapott tk só 25 dkg fézsíros tehéntúró (házit vettem) 25 dkg margarin 2, 5 dkg friss élesztő 55 dkg kalácsliszt (sima és rétesliszt keverék)
Dagasztó programmal elkészítettem a tésztát, majd kinyújtottam s kockákra vágtam. Feltekertem s tojással megkenve, szezámmaggal megszórtam. Pihentettem, aztán lassú fokozaton 25 percig sütöttem.
Ha nagy kifliket akarsz, akkor 16 kockát vágj! 20 kocka közepes kifliket ad.
A liszteket egy nagy tálba szitáljuk, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, a korpát, a fűszereket a búzamagokat és végül a tejet. A hozzávalókat kézzel, vagy a konyhai robotgép dagasztóelemével 20 percen át dagasztjuk.
Nem túl meleg helyen a kétszeresére kelesztjük. A tésztát újból finoman átgyúrjuk, majd sütőpapírral bélelt hosszúkás formába helyezzük. Vizes ecsettel megkenjük, hosszában késsel kissé behasítjuk, majd előmelegített sütőben 185 °C-on 35-40 perc alatt megsütjük.
A sütőből kivéve a formából rácsra borítjuk, azon hagyjuk kihűlni.
Úgy látszik kimaradt véletlenül a sorból a virslis buci receptje. Feltettem, megtalálod a péksütemények között. Sok sikert hozzá, ha megcsinálod, üdv, Margit
Azt szeretném megkérdezni tőled, hogfy hol találom meg annak a virslis kifli (buci?) receptjét, amit az indexes fórumon említett egy kenyérsütögető? Előre is köszönöm a segítséget!
A lisztet, a sikérrel és a sóval kézi habverővel jó levegősre keverjük. Az üstbe tesszük a többi hozzávalót a fetasajt és az élesztő kivételével. Erre öntjük a lisztet és rámorzsoljuk az élsztőt. Dagasztás indul ami nállam: 10 p dagasztás, 5 p kelesztés, 20 p dagasztás, 10 p kelesztés. Majd kivenni a gépből és elnyújtani. Erre rászórni a kockára vágott fetasajtot (esetleg 5 dkg kimagozott, kockára vágott olivabogyó is mehet bele), majd feltekerjük, mint a beiglit. Gyűrű formára meghajlítjuk és fóliával letakarva duplájára kelesztjük. Tojással lekenjük és mehet az előmelegített, 180 fokos sütőbe.
Megjegyzés: én füstölt fetát tettem bele, nagyon finoman átjárta a kenyeret a füst íze, de nem lett nagyon meghatározó. Mint látjátok a sajt nem olvadt el benne, de nem kell azt képzelni, hogy olyan mintha sóba harapnál. Valahová eltűnt a só íze, de nem tudom, hogy hová. Nagyon finom, puha bélzetű kenyérke lett.
Az After Eight Süti recepjét Bilonka weboldaláról másoltam.
Hozzávalók:
2,8 dl forró tej, beleáztatva 3-4 szál friss menta (utána le kell szûrni, csak a tej kell) 55 dkg finomliszt 2 tojás sárgája 6 dkg olvasztott margarin 8 dkg cukor 1 kis mokkáskanál só 1 vaníliás cukor 2 nagy mérõkanálnyi sötét kakaópor 1 evõkanálnyi szárított mentalevél, összemorzsolva 1,5 kanál porélesztõ (a kis mérõkanállal mérve) 5 dkg apróra vágott keserûcsokoládé (a hangjelzéskor kell beletenni) 10 dkg apróra vágott marcipánmassza
Tipp: Fantasztikus illatú, állagú és ízû kalács! Nagyon büszke vagyok rá! Szó szerint megálmodtam a receptjét, és azon nyomban meg is sütöttem. Aki szereti az After Eight desszertet, ezt is imádni fogja! :-) A recept remek hasznosítása a kiskertben elszaporodott mentának!
- Ezt is kelttészta programon sütöttem, de kb. 10 perccel az idõ lejárta elõtt kikapcsoltam a gépet, hogy ne legyen vastag, sötét kéreg a kalácson. - Jól látható, hogy a csoki és a marcipán darabokban vár a sorára. Gondoltam, hogy szép sötétbarna meg fehér pettyek lesznek a kész kalácsban, de nem úgy sikerült. Gyönyörû, egységes sötét lett a tészta. Lehet, hogy nem közvetlenül a csipogáskor, hanem pár perccel késõbb kellene hozzáadni a kalácshoz ezeket a darabkákat.
A burgonyát héjában megfőzni, áttörni, még melegen kb. 2 dkg margarinnal kikeverni és kihűteni. Az élesztőt, a tejben, a cukorral felfuttatni. A lisztet a sóval keverni, majd a margarinnal elmorzsolni, belekeverni a burgonyát, az élesztős tejet és összegyúrjuk. Letakarva 10 percig pihentetjük, majd kb. 2,5 cm vastagra nyújtjuk, fóliával letakarjuk és fél óráig kelesztjük. Tetejét bevagdossuk majd kiszaggatjuk, tojással lekenjük és előmelegített sütőben 180 fokon 20 perc alatt megsütjük.
25 dkg méz • 12 dkg cukor • 25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt • 25 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt • 1 ek vaníliás cukor • 1 tojás • 1,2 dl tej • fél tk őrölt fahéj • csipetnyi őrölt szegfűszeg illetve kardamom • 2 tk szárított citromhéj • 1 tasak sütőpor • 20 dkg tortabevonó csoki • 3-3 ek bodza-, ribizli- és cseresznyezselé
Elkészítése:
Keverjük össze alaposan a mézet, tejet, tojást, cukrot, vaníliás cukrot egy keverőedényben, majd állandó kevergetés mellett forrósítsuk fel, és hagyjuk kihűlni. Időnként kevergessük meg, majd adjuk hozzá a lisztet, a sütőport és a fűszereket.
Melegítsük elő a sütőt 180 C fokra, vajazzuk ki a sütőformát, öntsük bele a masszát, és süssük egy órán keresztül. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy jól átsült-e már a közepe is. A kihűlt tésztát vágjuk három lapra, kenjük be gyümölcszselével, majd helyezzük őket egymásra. A megolvasztott tortabevonóval vonjuk be az egész felületét. Érdemes egy-két napot várni a felszeleteléssel – az ízek ekkorra érnek igazán össze
Szalonnás rakott pogácsa
Hozzávalók:
10-15 dkg kolozsvári- vagy császárszalonna 0,5 kg liszt 5 dkg élesztő 20 dkg vaj 1/4 kg tehéntúró 1 pohár kefír 6 púpos evőkanál búzakorpa 10-15 dkg reszelt sajt só 2 dl tej 1 csapott evőkanál cukor vaj a tepsi kikenéséhez
Elkészítése:
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos tejben a cukorral, majd egy kanál lisztet keverünk bele. Ha megkelt, a liszttel, túróval, kefírrel, vajjal, sajttal, a korpával és kevés sóval jól összedolgozzuk, és duplájára kelesztjük. Közben a szalonnát apró kockákra vágjuk. Ha megkelt a tészta, ujjnyi vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, és a felét jól kikent tepsibe sorakoztatjuk. Mindegyik pogácsára egy szalonnakockát teszünk, és befedjük egy másik pogácsatésztával. Ennek a tetejét jól belisztezett, kisebb méretű szaggatóval rányomjuk, hogy jól összetapadjanak. Tojásfehérjével megkenjük, köménymaggal megszórjuk. Hideg sütőbe tesszük, és erős lángon kb. 30 percig sütjük
Az élesztőt langyos, cukros tejben (1,5 dl) fel kell futtatni. A kétféle lisztet keverd össze, add hozzá a magokat és a sót. Majd az élesztőt és a maradék langyos tejet is öntsd a liszthez, és robotgép segítségével dagaszd meg. Ha szükséges, önthetsz hozzá egy kevés langyos vizet. Cipót formázva belőle, helyezd egy kiolajozott tepsibe, takard le konyharuhával és még 60 percig keleszd. A tetejét néhány helyen vagdosd be, és kend be kevés vízzel. Előmelegített sütőben, közepes lángon 45-50 percig kell sütni.
(ahogy én csináltam abelardus alapreceptje alapján)
Hozzávalók: 30 dkg finom liszt
20 dkg BL 80-as liszt 10 dkg tönkölybúzaliszt
10 dkg teljes kiölésű fehér búzaliszt 1 dk kefir
3 dl tej 2 tk süssinat édesítő 1 kk só 2 dl olaj 1/3 csomag friss élesztõ
Mindent a gépbe tettem. 20 perc dagasztás. Közepes keménység, ruganyos tésztát kell kapni. 20 perc kelesztés, majd kivettem elfeleztem, az egyik felét visszatettem és 2 ek.kakaót elkevertem nagyon pici vízzel, azt hozzáöntöttem és kb. még 5-10 percet dagasztattam a géppel, hogy jól összekeverje. A fehér és a barna tésztát is megfelezed. A cipókat 1/2 cm vastagra nyújtod, és a nagyobb fehérre egy kisebb kakaósat fektetsz. Az egymásra helyezett tésztákat 12 cikkelyre vágod. A cikkelyeket megfordítod (a barna legyen alul) és kifliformára feltekered. A másik felét pont fordítva. Így lesz kívül világos és sötét kifli is. Még duplájára keleszted. Sütõpapíron (ALUFIX!!!), vagy kivajazott tepsiben előmelegített sütőben világosra sütöd. 1 dl vízben felfõzöl 1dl kristálycukrot és ecsettel megkened a még forró kifliket < így szép fényesek lesznek.
Utána még megszórhatod fahéjas porcukorral (el is maradhat.)
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit