Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
Bezsa! Tetszik nekem ez a pulykamell. Mi sokat eszünk szárnyast, pulykát is,de ez egy újabb változat. Milyen vastag csíkokat vágsz, és kikloffolod? És mennyi a krémek adagja? Mindegyik csíkhoz fogsz egy bacon szeletet, és úgy tekered össze? Nelly
Ez is előre elkészíthető.
Ezt tavalyelőtt megcsináltam és nagy sikere volt.
Most ismét megtaláltam az egyik topicon, újrázás lesz.
Fonott pulyka:
Nagy darab p. mellett veszek, hosszú csíkokra vágom. Összefogom bacon szalonnával és három csíkot, mint a copfot összefonom. Ezeket a fonatokat bepácolom. A páchoz a tejbe teszek vegetát, hagymakrémet, fokhagymakrémet, pulykafűszert, vagy ami van otthon. Egy éjszakára hűtőbe teszem. Másnap egy tepsibe fektetem a fonatokat és beteszem a mélyhűtőbe, merthogy ezt már napokkal (akár hetekkel) Karácsony előtt megcsinálom, hogy akkor kevesebb dolgom legyen. A sütés előtti este kiveszem, hogy reggelre kiengedjen, mellé dobok gyöngyhagymát, kb. 2 dl. vizet, kevés olajat és lefedem fóliával. Sütés közben időnként locsolgatom. Ha puha leveszem a fóliát és megpirítom. Én ekkor már csak a grillt szoktam rákapcsolni és 5 perc alatt megpirul. Gyöngyhagymát ha nem találok, akkor leöblítem a savanyú gyöngyhagymát, mert az mindig van a boltban és előre is megvehetem. Ha akartok aszaltszilvát is lehet mellédobni.
Ezt gyüjtöttem az egyik topicról. Ezt előre el lehet készíteni csak panírozni kell.
Csirkemell Beatrix módra
Csirkemell
földimogyoró
sonka
vaj
s ó, bors, szerecsendió
A csirkemellet kiklopfoljuk, ráterítjük a sonkaszeletre, erre megy a következő: a vajat kikeverjük darált mogyoróval és a fűszerekkel. Ezt rákenjük a sonkára, feltekerjük, panírozzuk, és bő olajban kisütjük.
Lehet, hogy így elsőre furcsán hangzik, de garantáltan finom!
Kizsírozott tortaformába 1/3 részét beletenni, forró sütőbe tenni, kb. 15-20 percig sütni. Addig többit jégre. Alját kihűlni hagyni, én tortaforma szélét elmosom, aljától késsel leválasztom, majd visszapattintom oldalát, masszát jégről ki, keverni egyet rajta géppel, rákenni aljára és visszatenni jégre.
Ez az eredeti recept a Keresztanyámtól. Nekem csak 28 cm-es tortaformám van, így másfél adagot csináltam, az abba pont elég lett. Majd teszek fel róla képet, ha megvágom. A "tészta" része a sütés alatt először magasra megemelkedik, majd egész laposra visszaesik, ez nem baj, így is kell lennie.
Nagyon finom sütemény, érdemes kipróbálni és nem kell megijedni a nyers tojástól, egyáltalán nem vehető észre a krémben. Igaz, hogy egy kalóriabomba, de néhanapján, jelesebb alkalmakkor talán még ez is elfogadható.
Még egy kis megjegyzés utólag:
A külsején lehetne javítani egy kis mázzal, habbal, vagy akár csak forró késes átfényezéssel,viszont nagyon finom és hihetetlenül kiadós, laktató.
A hozzávalókat összekeverjük keverőkanállal, vagy a robotgép habverőjével. Kivajazott, vagy sütőpapírral bélelt formába, tepsibe, jénaiba töltjük, a tetejét elsimítjuk. Előmelegített sütőben légkeverés 180 C-on 40-45 percig sütjük. Vagy amíg szép barna nem lesz a teteje.
Tehetünk még bele akár hagymát, szalámit, sonkát, szalonnát, vagy vegetáriánus módra zöldségekkel, paprikával is készíthető. Én most póréhagymát is aprítottam bele.
1,25 dl kefír, 1,25 dl meleg víz ( ebben áztatjuk meg a gombát)
2 tk. kakukkfű
Gép: dagaszt+ keleszt
A megáztatott, apróra darabolt gombát és a durvára vágott mogyorót a tésztába gyúrjuk. Majd kisodorjuk a tésztát, feltekerjük és csigákat vágunk. Tepsin kelesztjük tojással lekenjük és megszórjuk kevés mogyoróvval és kakukkfűvel. 180 fokon 20-25 percig sürjük.
Dagasztás után kelesztés, majd 12 részre vágni, 38 cm hosszú rudakat sodorni belőle, csiga vonalban feltekerni, a végét kissé aláhajtani. Ismét duplájára keleszteni, tojással lekenni, nagyszemű cukorral megszórni, sütni
Jó ötletet adtál a kinai húsos zsömlékkel. Éppen ma sütöttem volna kenyeret magamnak, igy helyette zsemlét csináltam. A tészta teljeskiörlésü liszt, pici rozsliszt és fehérliszt kevérékéböl élesztö és kovász hozzáadásával készült. A tölteléken módositottam, mert csak darált hus volt itthon, de a pác a tiéd, és mindent a leirásod alapján csináltam. Most sül, még nem tudom milyen lesz. üdv. Marika
Ennek a receptnek az eredetijét egy könyvben találtam, kicsit módosítottam rajta. Csíkokra vágott húst(25-30 dkg) a következő pácba tettem. Olívaolaj, 3 ek. szójaszósz, 1 ek. méz, 1 ek. friss reszelt gyömbér, 1 g. reszelt fokhagyma., 1 apróra vágott chlil. 1 órát érleltem, majd wokban erős lángon átsütöttem. Adtam hozzá gyufaszálra vágott sárgarépát, egy szál felszeletelt póréhagymát, rövid ideig tovább pirítottam. Sóval, borssal, 1 lime levével ízesítettem, végül egy csokor friss korianderrel megszórtam. Fél kiló lisztből, 3 dl tejjel, sóval, 2 dkg élesztővel tésztát dagasztottam, majd kelesztés után 12 részre vágtam. O alakúra nyújtottam, mindre tettem 1 ek. tölteléket, batyu szerűen összefogtam, tepsire tettem, hogy alul legyen a hajtás. Duplájára kelesztettem, majd tojással lekentem, szezámmal megszórtam, és 200 fokos sütőben 20 percig sütöttem.
Tejfölös lepény 1/4 l finom lisztet 5 dkg vajjal, 1 tojás sárgájával, pici sóval, 2 dkg felfuttatott élesztővel összegyúrunk. Zsírozott, lisztezett tepsi aljára nyújtjuk. Ha szakad, az sem baj, csak lepje be a tepsit, sütésnél úgyis egybesül.Tepsi méret:24,5x36 cm. Én sütőpapírt teszek bele, nem zsírozom. Töltelék: 5 kis pohár tejfölt, vagy két nagyot, 12 dkg áttört túrót 5 tojás sárgájával, 5 ek. cukorral, 3 ek. grízzel elkeverjük. Az 5 tojás fehérjét (én még a kimaradt 1 fehérjét is hozzáteszem, mert ritkán sütök, és így nem megy kárba) felverünk habnak, és a masszába finoman belekeverjük. Kicsit állni hagyjuk, majd rásímítjuk a tésztára. Kis vajdarabkákat rakunk a tetejére, kb késhegynyiket, elszórva. Forró sütőben közepes lángon sütjük.
50 dkg liszt 17 dkg porcukor 33 dkg vaj vagy margarin 2 cs. vaniliáscukor citromlé (én Olympost használok).
A hozzávalókat összedolgozzuk, annyi citromlé kell hozzá, hogy a tésztát össze tudjuk gyúrni.
Nagyon tetszetős hatás érhető el, ha kétszínű tésztát használunk. A tésztát megfelezzük és egyik felébe egy evőkanál kakaót és 1 kávéskanál vajat adunk.
A kakaós tésztát hengerré formáljuk, a világos tésztát kinyújtuk és ebbe tekerjük a kakaós hengert. Így tesszük a keksznyomóba.
75 dkg liszt
25 dkg vaj
1 sütőpor
1 kk szódabikarbóna
4 tojás
25 dkg cukor
vaníliás cukor vagy vanília
citromhéj (rengeteg)
cukrozatlan kakaópor
Viszonylag kemény tészta, anyukám ezt használja a (fémből készült) kekszkinyomójához, amin lehet állítani, hogy egy vagy két kattintásnyi tésztát adagoljon egyszerre, de darálón is át lehet hajtani, ha van hozzá olyan előtét (kirakodóvásárban kapni, csak ügyelni kell, hogy passzoljon a darálóra). A géphez lehet pl. úgy, hogy a tészta egy részét bekakaózzuk, a sárga tésztahengert vékony barna réteggel burkoljuk, és így nyomjuk ki mondjuk a virágokat.
Kisült a kinyomós, fontos hozzá tenni, hogy a tésztának jól le kell hülnie. A tepsit nem szabad kikenni, lisztezni, sütőpapírral kibélelni. A csupasz tepsire jól ragad a tészta, sütés után pedig könnyen lejön. 6 percig sütöttem, 180 fokon, így lett tökéletes. 5 perc kevés volt, 7 perc alatt pedig nagyon megsült az alja. Ne azt figyeld, hogy mikor kezd pirosodni, mert addigra az alja nagyon megég.
Gép nélkül is jó, egy keveset kipróbáltam, hogy golyókat formáztam, majd egy pohár talpával laposra nyomtam. Villával lehet cifrázni a tetejét. Vagy a golyókat csak egy kissé ellapítani, közepébe fakanállal mélyedést nyomni, amit lekvárral lehet tölteni, és mondjuk durvára tört dióval megszórni. Sütési idő ekkor kicsit több, szerintem 8 perc.
Ebből az alaptészta adagból kb. 40 db sütemény lesz.
Nekem is van ilyen szerkentyűm, de a kezdeti lelkesedés után elfelejtettem.
Arra viszont emlékszem, hogy vajazott tepsire nem lehetett nyomni a tésztát, mert a zsiradék nem engedte letapadni a tepsihez és mindég visszahúzta. Lisztezettre és papírra lehet.
A vajat a cukorral jó habosra kikeverjük, majd a tejet és a vanillin cukrot is beledolgozzuk. A lisztet átszitáljuk, a vaníliaízű krémporral és a sütőporral alaposan elkeverjük. A vajas cukorral gyorsan összegyúrjuk és a keksznyomóba töltve kinyomjuk a kívánt formákat. A tepsit forró sütőbe toljuk / 200 fok / és 15-20 perc alatt aranysárgára sütjük. A sütőből kivéve még hagyjuk 2-3 percig a sütőlapon és széles pengéjű késsel óvatosan fellazítjuk és deszkára tesszük kihűlni.
Változatok: Kávés: 2 kiskanál neszkávét 3 ek. forró vízben feloldunk. A tésztába ilyenkor 3ek.-lal kevesebb tejet teszünk, mert helyette a kávét gyúrjuk bele.
Kókuszos: 5 dkg kókuszreszeléket keverünk a liszthez és így gyúrjuk össze.
Diós: Az alaptésztából a kezünkkel kis gömböket formázunk, ezeket sütőlapra tesszük és a tetejüket lisztes villával megnyomjuk. Fél diószemekkel díszítjük.
Citromos: A tésztakészítés során 1/2 citrom reszelt héját és kifacsart levét adjuk a tésztához.
Fahéjas: A tésztakészítés során 1 ek. lisztet elveszünk és 1 ek. kakaóval helyettesítünk. Ebbe keverünk még 1 kiskanál fahéjat is.
Előmelegítjük a sütőt 175 C fokra( gázsütőn 4 fokozat) és sütőpapirt terítünk 2 nagy tepsibe.
2. a lisztet, a sót, a reszelt parmezánt és a morzsolt oregánót beletesszük a késes betétű robotgépbe. Tekerünk hozzá bőven frissen őrölt borsot, majd apró darabokban hozzákozkázzuk a hideg vajat és kb. fél perc alatt homokszerű keverékké dolgozzuk össze az egészet. A lisztes-vajas-sajtos keveréket aztán átöntjük a gépből egy tálba, és hozzáadjuk a tojássárgáját meg a hideg vizet. Kezünkkel gyorsan összegyúrjuk a tésztát és cipóvá formáljuk. Ha nincs késes betétű robotgépünk, akkor egyszerűen összemorzsoljuk az egészet. Minél kevesebbet fogdossuk annál omlósabb lesz.
A tésztát lisztezett deszkán fél cm vékonyra kinyújtjuk és éles késsel fél cm széles csíkokra vágjuk. A csíkokat áttesszük a sütőpapíros tesikre – legalább 3 tepsi kell hozzá, olyan sok lesz belőle- és finoman megkenjük kevés tojásfehérjével, amelyet előtte villával enyhén felvertünk. Ezután megszórjuk szezámmaggal és mehetnek is a sütőbe.
A sajtos rúdak 12-14 perc múlva gyönyörű aranybarnán kerülnek elő, miután megsültek. Megvárjuk, hogy kihüljenek, aztán már csomagolhatjuk is.
Szóval így szól a recept. No ahogy én készítettem az a következő:
Oregánót nem raktam bele, mert nem szeretjük. A tésztát a fehérjével még amikor téglalap akkor kentem le és szórtam meg szezámmaggal. a borsot nem bele őröltem, hanem egy kis darabon a tészta tetejére őröltem, mert uncsim nem szereti.
2 nagyobb méretű tepsire elfért. Ja és egy kicsit elsóztam, mert egy kicsit több sót tettem bele.
A végeredmény nagyon finom omlós sajtos lett belőle. Ráadásul nagyon gyorsan, ami nem hátrány.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit