Az élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval szépen kidolgozott tésztát készítünk, kb a duplájára kelesztjük. (lágy tésztát kapunk!!!) A töltelékhez a margarint a cukorral, kakaóval jól kikeverjük. 6 részre osztjuk a tésztát, egyenként kinyújtjuk és megkenjük a töltelékkel őket, feltekerjük. 3-3 rudat összefonunk, mint a copfot, tetjüket tojással megkenjük. Közepes tűznél sütjük.
Jó étvágyat hozzá! Ivett
"Shane" véleménye és képei a receptről:
Megtaláltam a receptet egy süteménykönyvben, ott megadták a só mennyiséget 1 mokkáskanál.
Amit az indexen is írtam, hogy a fél adag is kirepedt és kifolyt a margarinos-kakós töltelék, de ugyanezt megtette a teljes adag is csak az még a tepsiből is kifolyt, pedig szintén az a könyv írta, hogy egy kb 20x30 cm-es tepsiben kell sütni a kettőt, hogy ne terüljön, hanem felfelé nőjön.
Nem tudom, hogy én csináltam valamit rosszul, vagy ez tényleg így viselkedik (mármint kifolyik)
Arra gondoltam, ha mégegyszer csinálok teljes adagot, akkor sem csinálok 2 fonatot, hanem csak egyet, vagy esetleg egy négyeset, és ennél nagyobb tepsiben sütöm :)
Batka véleménye:
No, összegezném az ostoros rétessel kapcsolatos tapasztalatokat, mert nem repedt ki! Úgy tűnik, a beigliforma a titok, így ugyanolyan réteges lett, mint a fonott, csak nem olyan szabálytalanul oszlik el benne a töltelék. 1. Kivételesen grammra pontosan kimértem mindent, a tegnapi próbálkozással ellentétben csak finomlisztet használtam, fél adaghoz 1 tojássárgáját és 1/4 kocka élesztőt tettem. A tészta kézi robotgéppel elég hamar, nagyon szépen összeáll, és elválik a táltól. 2. Alaposan belisztezett felületen kb. 55x30 cm-es téglalapot nyújtottam, rákentem a hideg(!) tölteléket (mert a vajat elfelejtettem kivenni a hűtőből, ezért mikróban megolvasztottam), a két szélét felhajtottam, nehogy kifolyjon a töltelék, és arra merőlegesen felcsavartam, mint a beiglit. Tégla alakú Profis szilikonformába fektettem, a tészta szabad széle felülre került. A tekercs két végét kicsit felfelé kellett hajlítani, mert ahogy emeltem, megnyúlt, de ez nagyon szép mintát adott ki a kész kalácson. 3. A tetejét olvasztott vajjal megkentem, három helyen hústűvel megböködtem. A sütőt 50 fokra melegítettem, kikapcsoltam, itt kb. 40 percet kelt. A sütőajtót nem nyitogattam, csak elindítottam az alsó-felső sütést, és bemelegedéssel együtt 30 perc alatt sült meg.
A tojásfehérjét a cukor 2/3-adával kemény habbá verem.
A tojássárgájához keverem a fehérjét és a lisztet a kakaóval.
180 fokos sütőbenkb. 15 percig sütöm
A sütőből kivéve liszttel behintem a felületét és visszafordítom a forró sütőlemezre.Hagyom kihűlni.
Töltelék:
10 dkg rumos vagy konyakos meggy
Díszítés:
10 dkg étcsokoládé
1 ek. olaj
Gőz fölött felolvasztjuk a csokit az olajjal.
Párizsi krém2 dl tejszín
20 dkg kr. cukor
25 dkg vaj
10 dkg kakaópor
A cukrot a tejszínnel nyílt lángon felforralom és kb. 7-8 percig főzöm. Beleteszem a vajat és újból felforralom, 5-6 percig főzöm.Leveszem a tűzről és az átszitált kakaóporral simára keverem.
A krémet a hűtőben teljes dermedésig hűtöm, használat előtt jól felkeverem, felhabosítom.
A piskótaalap és a krém is elkészíthető előző nap.
Összeállítás:
a kihűlt piskótát vékonyan megkenema párizsi krémmel és egyenletesen megszórom a meggyel. Rákenem a többi krémet is. Ha lehűlt asütemény, bevonom a csokoládéval.
Ha a máz megdermedt, szeletelhető.
Utoljára kb. 15 éve sütöttem, de ha jól emlékszem, a krém íze hasonlít aPárizsi kocka nevű kicsi csokoládé töltelékéhez, csak ebben nincs rum.
Amikor én eztsütöttem, még csak habtejszín létezett, nem tudom, főzőtejszín jó-e ide?
35 dkg lisztet, melyhez 1 cs. Váncza sütőport elegyítettünk, összegyúrunk 1 egész tojással, 22 dkg zsírral, 12 dkg cukorral, 1 citrom reszelt héjával és levével, ezenkívül 2 szelet reszelt csokoládéval és 1/2 cs. Váncza vanilincukorral.
A tészta 2/3 részét vajazott tepsi aljára tesszük, egyenletesen elnyomkodva, és megkenjük málnalekvárral.
Tetejére cukros-habos tölteléket teszünk az alábbi előírás szerint elkészítve:
20 dkg porcukrot habosra kavarunk 3 tojás sárgájával és 1 szelet reszelt csokoládéval, hozzáadunk még 10 dkg őrölt mogyorót (diót) és a 3 tojás fehérjének kemény habját.
Ezt a tölteléket befedjük a félretett tésztából kinyújtott lappal, és villával több helyen megszurkálva közepes tűznél jól átsütjük. Tálaláskor vaníliás porcukorral hintjük meg.
Szerintem a tetejére rácsot is készíthetünk a félretett tésztából.
25 dkg finomliszt az összedolgozáshoz, 3 dkg finom liszt a feldolgozáshoz, kb. 1,5 dl viz
A lisztet öntsük egy kerek, lapos , peremes fémtálcára (ha nincs, akkor alacsony széles lábos is jó. A liszt közepébe csináljunk mélyedést, és oda öntögessük nagyon apránként a vizet. Közben folyamatosan dolgozzuk fel a lisztet. A végén lágy tésztát kapunk, és a tálca is teljesen száraz lesz. Jo alaposan dolgozzuk ki, 10-15 percig folyamatosan gyurjuk. Ha kész, akkor locsoljuk meg a felületét 1 evökanál vizzel, és takarjuk le nedves ruhával. Tegyük félre egy fél orára. A felhasználás elött megint gyurjuk 10 percig. Ha ragad, az ujjunkat meglisztezhetjük. Az alapos kidolgozás rendkivül fontos. Egy tányérra készitsük oda magunknak a 3 dkg kisztet a gyurodeszka mellé. Lisztezzük be a deszkát. Csippentsünk ki annyit a tésztábol, hogy dionyi golyocskát formázhassunk. Nyujtsuk ki egyenként kb. 12-13 cm átméröjü kerek lapokká. Forrositsuk meg a serpenyöt, és kenjük ki kevés zsiradékkal, majd azonnal ruhával töröljük is ki. Igy nem ég oda. Tegyük bele a csappatit egyenként a serpenyöbe és közepes hön addig süssük, amig a felsö oldalán buborékok nem jelennek meg. Ehhez a tetejét kanállal nyomogathatjuk. Ekkor forditsuk meg, de csak addig süssük, amig az alján barna foltok nem jelennek meg. Vegyük ki és tartsuk bele a lángba a foltos oldalával lefelé. Igy a csappati fel fog puffadni. A tüz felett rácsra is tehetjük. Villanytüzhely esetén a serpenyöben nyomjuk le a tészta széleit egy összehajtott ruhával, és igy is felpuffad. Ha kész, megkenhetjük vajjal. Forron tálaljuk.
7,5dkg vajat 3 egész tojással 30dkg cukorral és 1/2dkg szódabikarbónával tíz percig keverünk, majd hozzáadunk 70dkg lisztet és 2dl tejfölt. Ragacsos tészta lesz belőle, amelyet csak részletekben lehet az erősen lisztezett deszkán kinyújtani.
Tetszés szerinti formákat szaggatunk ki belőle. tojással megkenjük és egyenletes, erős tűzön megsütjük.
32dkg teljeskiőrlésű lisztet, 7dkg kukoricalisztet,1/2 kiskanál sóval összekeverjük. 15dkg vajat belemorzsolunk és 1,5dl sűrű tejföllel rugalmas tésztát gyúrunk.
Hideg helyen 30 percig pihentetjük. Vékonyra nyújtjuk és késsel vagy derelyemetszővel négyszögletes lapokra vágjuk. Forró sütőben 200 fokon 6-7 perc alatt megsütjük. A tepsiről széles pengéjű késsel lefejtjük és rácson kihűtjük.
A lisztet a vajjal, a cukorral, csipet sóval , a citromhéjjal és a tojással sima tésztává gyúrjuk. Hűvös helyen 30 percig pihentetjük.
A marcipánmasszát a dióval, a rummal és 5dkg pisztáciával szintén összegyúrjuk.
A tésztából 6cm-es korongokat szúrunk ki, megkenjük a tojásfeh.-vel és a közepükre a marcipános masszából kicsi kupacot teszünk. A tészta széleit három oldalról felhajtvatáskákat formázunk. Megkenjük tojássárgájával és megszórjuk a maradák pisztáciával.
Ez nagyon kelendő volt tavaly! A dupla adag is kevés volt.
Mákosbéles/ nem sütöttem csak ettem, de nagyon finom /
60dkg lisztet, 20dkg zsírt, 20dkg cukrot, 2tojás sárgáját, 2dl tejet v. tejfölt, 1cs. Sütőport, ½ mk. Szódabikarbónát és 1cs. Vaníliáscukrot összegyúrunk. A tésztát két cipóba vesszük és az egyiket a tepsibe tesszük. Rátesszük a tölteléket, erre a másik tészta lapot.
Töltelék: 25dkg darált mákot, 5dkg grízt, 20dkg cukrot és 1cs. Van. Cukrot 3dl tejben megfőzünk. Ha kihűlt belekeverünk 1cs. Mazsolát, 1 citrom reszelt héját, 3db reszelt,kicsavart almát és a két tojás felvert habját.
Előmelegített sütőben kb 20-25 percig sütjük.
Nekem kicsit kevésnek tűnik ez a sütési idő, de lehet, hogy ez is elég.
8dkg puha, aszalt füge apróra felkockázva6dkg dió durvára vágva50dkg barna cukor4tojás1 citrom reszelt héja és leve 50dkg liszt1/2kk. szódabikarbóna3kk. őrölt fahéj1 kk. őrölt szegfűszeg3 ek. Méz
Füge helyett készíthetjük aszalt barackkal, aszalt szilvával, cukrozott narancs- és citromhéj keverékkel. Dió helyett pedig mogyoróval
A cukrot a tojásokkal keverőtálban 20 percig keverjük tömörre, habosra. Hozzáadjuk a citromhéjat és a levét.
A lisztet aátszitáljuk, hozzászórjuk a szódabikarbónát és az őrölt fűszereket. Az egészet a tojásos masszához keverjük és 1 óra hosszat pihentetjük.
A tésztát 4 db 20 cm-es rúddá sodorjuk, majd2 cm-es darabokra vágjuk. Ezekből golyókat formázunk, a tepsin kissé megnyomjuk a tetejét vizes kézzel és 180 fokos sütőben15 percig sütjük.
A mézet 2 ek vízzel felforrósítjuk és átkenjük apuszedlik tetejét. Másnapig száradni hagyjuk.
Sokáig elálló sütemény.
Pisztáciás-datolyás tallér kb. 50 db
25dkg margarin20dkg összevágott datolya25dkg barna cukor1cs. Vaníl.cukor
1 tojásfehérje5dkg aprított pisztácia10dkgtej tortabevonócsipet só
Lábasban a vajat barnulásig hevítjük, keverőtálba öntjük majd kihűtjük. A kétféle cukrot, a sót a vajhoz adjuk és krémesre keverjük. Hozzáadjuk a tojást, a narancslevet és héjat. Kis adagokban beleszórjok a lisztet és a datolyát. Kézzel jól összegyúrjuk. 2 db 4cm átmérőjű rudat sodrunk belőle és hűtőben 2 óra hosszat pihentejük.
A rudakat a felverttojásfehérjével megkenjük / én nem szoktam felverni, csak úgy átkenem őket / és a pisztáciában megforgatjuk. 1cm-es szeletekre vágjuk, tallérokká formázzuk, mert kicsit ellapulnak és 200 fokos sütőben 12-15 percig sütjük.
Ha kihűltek, minden tallér felét olvasztott csokiba mártjuk.
A margarint, a mézet és a cukrot összemelegítjük olvadásig és kihűtjük.
A lisztet a sütőporral, a dióval / vagy mandulával / , az őrölt fűszerekkel, a citromhéjjal és a kihűtött mézes keverékkel összekeverjük. Éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a tésztát 3-4 mm vékonyra nyújtjuk, szív formával kiszúrjuk és 180 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük.
Ha kihűltek, csokimázzal bevonjuk és tetszés szerint díszítjük
Sokáig elálló sütemény
Barna-fehér fonatok/ ezt szoktam diabetikusan sütni/ kb. 50 db
Máz: 15dkg porcukor1 citrom leve/ ÉN zöld ételfestékkel is keverem/
Szórás: kókuszreszelék
Olvasztott csokoládé kenéshez
A lisztet, a kókuszreszeléket, a citrom reszelt héját, a hideg margarint, a tojást és a cukrotsima tésztává gyúrjuk. 20 percig hideg helyen pihentetjük.
A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk 3mm vastagra és kicsi fenyőfa kiszúróvalkiszaggatjuk.
200 fokos sütőben kb. 15 percig sütjük, kihűtjük / folyt. Pl. másnap! /
A fenyőfákhátsó felét megkenjük olvasztott csokoládéval és megszárítjuk
A fenyőfák szebbik felét megkenjük a citromos, cukros, zöld ételfestékes keverékkel ésegyenként belenyomjuk a kókuszreszelékbe, hogy jól rátapadjon.
A sárgarépát lereszeljük, izlés szerint cukorral v. édesitöszerrel megfözzük. Izesithetö: Pl. citrom v. narancs, esetleg vanilia stb. Mikor megfö, még melegen golyókat formálunk hideg vizbe mártott kézzel.. Kristálycukorba forgatva minyonpapirba tesszük. Akkor jó, ha már megszikkadt.
Hamis marcipán
kb. 20 dkg grizt leöntünk 1 dl rummal, jól összekeverjük és 24 óráig állni hagyjuk. Végül golyókat formálunk, a közepébe rumos meggyet v. valamilyen cukrozott gyümölcsöt, esetleg száraz lekvárt teszünk. Aki szereti, valamilyen aromát is keverhet bele.
MArgitka itt az almás.
Almás muffin
Hozzávalók: 2 alma (meghámozva, kis kockákra vágva), 260 g liszt, 2 tk sütőpor, 1/2 tk szódabikarbóna, 1 tk fahéj (vagy mondjuk almás sütemény fűszer :o), 1 cs vaníliás cukor, 8 dkg mandula (durvára aprítva), 1 tojás, 1 dl olaj, 3 dl zsíros tej.
Ügymenet: sütőt bekapcsolni 180 C fokra! A száraz hozzávalókat egy tálban összekevertem, hozzá adtam az almát; egy másik tálban kikevertem a folyékony hozzávalókat, majd a két tál tartalmát egyesítettem, és fakanállal gyorsan összekevertem (nem szabad túl sokáig keverni). Papírkosárkával bélelt muffin tepsibe kanalaztam, és irány az előmelegített sütő. Kb. 25 perc alatt kész is van.
Én 1 nagy almát reszeltem bele a nagy lyuku reszelőn és egy 12 muffinformába nem is fért bele.
Sziasztok! Találtam néhány sütés nélküli receptet. Hátha valakinek megtetszik: Én nyitottam egy karácsonyi mappát és most odagyüjtöm amit karácsonyra úgy gondolok, hogy érdemes megcsinálni. Így egy helyen van és nem kell keresgélnem amikor kell. 1.Kókuszos mignonHozzávalók:40 dkg darált háztartási keksz, 10 dkg darált dió, 3 evőkanál lekvár, 40 dkg porcukor, 4 dkg kakaó, 10 dkg kókuszreszelék, 1 citrom héja és leve, 20 dkg margarin, 6 evőkanál tej. Elkészítés:6 evőkanál tejben felolvasztjuk a margarint, és ráöntjük az előre összekevert alapanyagra. A tésztát jól összedolgozzuk, dió angyságú golyókat formálunk belőle, majd a kapott gombócokat egyenként kókuszreszelékbe forgatjuk. 2.Kávés, diós mignon Hozzávalók: 20 dkg dió, 10 dkg porcukor, 1 evőkanál barackíz, 1 evőkanál darált szemes kávé és 1 evőkanál rum. A mázhoz: 13 dkg porcukor, 2 evőkanál erős, forró feketekávé. Elkészítése: A megdarált diót, a porcukrot, a barackízt, a darált szemes kávét és a rumot jól összekeverjük és összegyúrjuk. A masszából golyókat formálunk, közepükbe dióbelet teszünk. Megvárjuk, amíg a golyók egy kissé megszikkadnak, majd bevonjuk őket kávés mázzal, melyet a hozzávalókból keverünk sűrűre. 3.ALMÁS MIGNON /SÜTÉS NÉLKÜL/ Hozzávalók: Fél kg alma 18 dkg porcukor 3 dkg darált mogyoró 3 dkg vagdalt mogyoró 3 dkg mazsola Az almát meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. A cukrot felöntjük egy kis vizzel és sűrű szirupot főzünk. Az almakockákat a szirupba tesszük és megfőzzük. Hozzáadjuk a darált és a vagdalt mogyorót meg a mazsolát. Jól összekeverjük és kihűtjük. Mikor a massza kihűlt, kisebb golyókat formálunk belőle. Kristálycukorba megforgatjuk és mignonkosárba rakjuk.
Puncsos mignon Hozzávalók: 20 dkg piskótamorzsa 4 evőkanál rum 4 evőkanál málnaszörp 1 dl vízből és 10 dkg cukorból készült szirup 6 dkg vaj 3 dkg kakaó 5 dkg darált dió 5 dkg csoki a bevonáshoz Elkészítés: A piskótamorzsát egy tálba tesszük. Meglocsoljuk rummal, málnaszöppel, a kihűlt sziruppal, és kicsit állni hagyjuk. A vajat a kakaóval jól összekeverjük, a darált dióval együtt a meglocsolt piskótamorzsához keverjük, és az egészet még egyszer jól megkavarjuk. Azután a masszából kisebb golyókat formázunk, és reszelt csokoládéban megforgatjuk.
Lassan közelednek az ünnepek és találtam néhány fincsi gólyó receptet, hátha valaki kedvet kap hozzá:
Golyók
Nutellás falatkák Hozzávalók kb.20 darabhoz: 10 dkg darált háztartási keksz, 2 tojásfehérje, 200 g Nutella, kókuszreszelék, Decor cukor. A háztartási kekszet összegyúrjuk a Nutellával és a tojásfehérjével. Pici golyókat formázunk, meghempergetjük kókuszreszelékkel összekevert színes cukrocskákkal
Mozart golyó Hozzávalók kb. 20 darabhoz: 20 dkg darált dió, 20 dkg porcukor, 20 dkg reszelt étcsokoládé, 1 ek baracklekvár, 2 ek rum, 1 tojásfehérje, kristálycukor, meggybefőtt
A diót, a cukrot, a csokoládét, a lekvárt, a rumot és a tojásfehérjét alaposan összedolgozzuk (kézzel) Vizes kézzel diónyi gombócokat formálunk belőle, mindegyik közepébe egy-egy szem meggyet igazítunk, kristálycukorba hempergetjük, mignonpapírba helyezve levegős helyen szikkadni hagyjuk. Jót tesz neki, ha 1-2 napig áll!
Raffaello (35 db) 18 dkg kókuszreszeléket, 18 dkg tejport, másfél csomag vaníliás cukrot és 18 dkg olvasztott Ramat öszekeverünk egy tálban. 1,5 dl tejet 22 dkg kristálycukorral sziruppá főzünk, majd ráöntjük a kókuszos egyvelegre, jól bekeverjük, és hűtőben fél napig állni hagyjuk. Másnap golyókat formázunk belőle, mindegyik közepébe egy szem mandula (vagy mogyorómajd kókuszreszelékbe hempergetjük.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit