Hozzávalók (nyolc db. zsömleméretű bucihoz): - 750 gr liszt - 1 ek szárított élesztő - 2,5 tk só - 500 ml melegvíz - 100 ml tej - 1 ek méz
Egy nagy keverőtálban (de tényleg nagy legyen) kimértem a lisztet, hozzákevertem az élesztőt és a sót, egy másik tálban pedig összeöntöttem a vizet, tejet és a mézet. A folyékony részleget a száraz részleghez öntöttem, és kézzel alaposan összekevertem kb. egy percnyi turkálással.
Egy kis liszttel meghintettem a massza tetejét, lefedtem folpakkal, és másfél órára odaállítottam a meleg radiátor mellé.
Egy óra múltán bekapcsoltam a sütőt 240 fokra, és egy vizzel félig töltött mélyebb tepsit helyeztem a sütő aljára.
Elővettem két sütőlapot, sütőpapírt szabtam rá, és félretettem.
A másfél óra leteltével a nagyar nőtt ragadós tésztát igen-igen erősen lisztezett deszkalapra borítottam, kicsit lapítgattam rajta, és egy pizzavágóval nyolc egyenlő részre osztottam. Minden részt kétszer meghajtottam, és a hajtással lefelé a sütőlapokra helyeztem. Itt gyorsan kell dolgozni, nem tesz jót a tésztának ha sokat nyomogtajuk, tapicskoljuk.
A recept nem írta ugyan, de én a biztonság kedvéért még pihentettem őket kicsit egy konyharuha alatt, de épp csak annyi ideig, ami alatt elmostam a keverőtálat meg az eszközöket, és lepucoltam a deszkát.
Ekkor aztán az előmelegített sütőben két részletben kisütöttem a képen látható bucikákat mindössze 20 perc alatt.
A liszteket egy jó nagy tálban összekeverem a sóval és a szárított élesztővel. Egy másik edényben keverem össze a folyékony dolgokat ( én a friss élesztőt ebbe tettem) majd a liszthez öntöm és összekeverem. Tetszés szerint lehet villával, fakanállal,kézzel.
A tálat lefedem és meleg helyre teszem 1,5 órára. Alaposan lisztezett deszkára kiöntöm, 8-10 darabra vágom, és meghajtogatom.( kissé széthúzom négyzetre, jobbról-balról egymásra hajtom,majd ugyanezt a másik irányból is ) Eközben folyton lisztezni kell a kezet,tésztát, mindent. Hajtással lefelé lisztezett sütőpapírra teszem és még fél órát pihentetem. Közben a sütőt előmelegítem 220-240 fokra, alulra beteszek egy tepsit vízzel. Ha letelt a fél óra beteszem a sütőbe és kb. 20 perc alatt megsütöm.
No eddig az eredeti recept, ahogy viszont én készítettem: az egyik gáztepsibe tettem a bucikat, erre rátettem fedőnek a másikat, így mentek sülni. Fedve 20 percet, aztán fedés nélkül még 10 percet sütöttem. Így lett megint jó ropogós,de vékony héj és puha belső.
6 tojás sárgáját, 20-30 dkg cukorral, 6 kanál melegvízzel, kikeverjük, utánna 20 dkg liszttel egy csomag sütőporral és két kanál kakóporral, elkeverjük a végén a 6 tojás felvert habját hozzáadva gáztepsibe simítva megsütjük.
Ha kihűlt pogácsaszaggatóval kiszúrjuk kettőt- kettőt a következő krémmel összeragasztjuk és az oldalát is bekenjük a krémmel aztán kókuszreszelékbe forgatjuk.
4dl tejben 4 kanál lisztet felfözünk, ha kihűlt, 20 dkg margarint, 15-20 dkg porcukorral habosra keverjük kevés rummal és vanílíával ízesítjük. Tetejére csokimázt teszünk.
Hozzvalok:2 db csirkemell kicsontozva,zold es pirospaprika(hanem csak egyik),paradicsom,hagyma,fokhagyma,sargarepa,so,bors,fuszerpaprika,keves vorosbor a vegere
A csirkemelleket csikora vagjuk,befuszerezzuk.A paprikat,sargarepat nagyon vekony csikokra vagjuk,a hagymat es paradicsomot vekony karikakra,a fokhagymat zuzzuk.
Teflonba nagyon keves olajon megpiritjuk a csirket feheredesig.Ajanlatos tefalban kesziteni,mert eros tuz kel hozza.Hozzaadjuk a felszeletelt zoldsegeket es egyutt sutjuk eros tuzon.Nem kell sokaig kesziteni,csak amig a repa megpuhul valamennyire.Kb 10-15 perc,kavargatni kozben.
Vegul hozzaontunk kb 1 dl vorosbort es gyenge tuznel paroljuk meg par percig.Kesz.Barnarizset szoktam hozza fozni,de magaban is nagyon finom es taplalo.
Igazi vitaminbomba etel,es sok lesz belole.Ajanlom mindenkinek.
30 deka kristályculrot,1 dl vizet,pár cseppecetet hibátlan lábasba teszünk,kavargatjuk,míg fel nem olvad.Forrás közben már nem szabad kavarni.Erős tűznél forralni kezdjük.Ahogy sűrűsödik,a buborékok nem pattannak szét,hanem hólyagok lesznek.Ekkor kiskanállal mintát veszünk a szirupból,és hideg vízbecseppentünk.ha a vízben golyót formál,levesszük a tűzről,pár csepp hidegvízzel meglocsoljuk.
A tűzről a lábast levéve beletesszük hideg vízbe és kihűtjük langyosra.Ezután egy fakanál nyelével kavarni kezdjük,amíg ki nem fehéredik.Ha esetleg túl kemény lesz,vízzel meglocsoljuk,úgy keverjük.Ez eddig egy sima bevonat,akármire.Előre is el lehet készíteni,de akkor le kell takarni,és felhasználás előtt gőz felett melegíteni
.A krémesre:Én a kész fondanhoz,amikor mégnem teljesen hideg,hozzákevertem 2 dkg Ramát.Ettől puha marad,nem lesz törős.
Higgyétek el,nem .olyan bonyolult,mint amilyennek tűnik.Ha nem sikerül elsőre,újramelegíted,és lehet rajt javítani.Igen,és színezni is lehet.
A tojások sárgáját a porcukorral habosra keverjük,hozzáadjuk a szódabikarbónát, és a kakaót, a lisztet majd a habbá vert tojásfehérjét. Megsütjük. A krémhez a tojást elkeverjük liszttel felengedjük tejjel és sűrűre főzzük. A margarint habosra keverjük a porcukorral, majd a két krémet összekeverjük. A krém egyik feléhez kakót keverünk, a másikhoz van.cukrot.A tésztára kenünk előbb fehér krémet, aztán kakaósat, 2 banánt a szélére teszünk és feltekerjük, mint a piskótatekercset. Be kell tenni a hűtőbe néhány órára.
Nagyon mutatós felszeletelve, kétféle krémmel, középen pedig ott kukucskálnak a banánkarikák.
Annyit fűznék az előző recepthez, hogy az eredetiben nincsa tésztában liszt, tehát omlett állagú vagy jellegű. Én piskótásra csináltam.
Mákos: 2.5 dl tejbe 30 dkg cukrot felfőzünk és az 50 dkg darált mákot leforrázzuk vele.Reszelt citromhéjj és mazsola is kerüljön bele.majd tegyük félre hűlni
Diós: 2.5 dl vizbe 30 dkg cukrot felfőzünk és a darált diót leforrázzuk,majd mazsolát,rumot adunk hozzá.Hűlni hagyjuk.
Híg lesz a töltelék,de nem baj,mert a cukor dermedésével besűrűsödik! Ne legyen se túl sűrű,se túl híg mire töltjük.
A lisztet elmorzsoljuk a zsiradékkal,és a porcukorral.Az élesztőt felfuttatjuk a 2 dl tejben,majd hozzáadjuk a liszthez.Beleütjük az 1 tojást,sózzuk,tejfölt is hozzáadjuk,majd a dagasztó gépben jól kidolgozzuk,Hideg helyen jó néhány órát pihentetjük.(éjjszaka). Ezután 6,-esetleg 8 részre osztjuk,és téglalap alakúra kisodorjuk.(nehéz sodorni,de hajszál vékonyra ki lehet...Így lesz vékony a tészta és vastag a töltelék!)
4-4 tésztát töltünk,a fele mákos,a másik diós.A tésztának egészen a széléig kenjük a tölteléket,a két oldalán egy kicsit behajtunk, majd felcsavarjuk.Kizsírozott,vagy sütőpapiros tepsire rakjuk .Tojás sárgájával megkenjük,és meleg helyen hagyjuk rászáradni,majd fél óra múlva a tojás fehérjével is megkenjük,és hideg helyre visszük kelni.Így lesz szép márványos! Szurkáljuk is meg a tetejét,hogy ne repedjen meg, 35 40 percig mérsékelten meleg sütőbenm sütjük.
Főzzél ki egy csomag kockatésztát!,szűrd le.Közben keverj egy tálban 2 tojáshoz egy nagy doboz tejfölt,15 dkg cukrot,mazsolát,reszelt citromhéjat.Ebbe a keverékbe öntsd bele a kifőtt tésztát.Vegyél elő egy tepsit,és kend be az alját zsiradékkal (margarinnal):Öntsd bele a tésztás keverék felét.Tegyél rá híg baracklekvárt,esetleg darált diót is,és egy sor reszelt almát,(mint a pitébe),majd öntsd rá a megmaradt tésztás keveréket.Kezdjed el sütni,és kb 30 perc után (a maradék tojásfehérjéket a fagyasztóból felhasználhatod) felvert tojásfehérjébe tegyél cukrot, és kend rá a tésztára majd told vissza a sütőbe. Óvatosan süsd tovább mert könnyen megég! Kockára vágva tálald! Melegen-hidegen finom.
50 deka + esetleg még 5 deka liszt (rétes lisztet szoktam használni, de sütöttem már kenyeret finom lisztből is: ennyit a mai lisztek minőségéről)
5 deka magozott, fekete olajbogyó
olaj a tál kikenéséhez
liszt a gyúródeszka megszórásához
1 tojássárga + 1 teáskanál víz a tészta megkenéséhez
Beleszórom a szárított élesztőt egy nagy tálba és simára keverem 4 evőkanál meleg vízzel.
Kimérek 3 deci meleg vízet, hozzálöttyintem az olívaolajat, belekeverem a sót, tekerek hozzá frissen őrölt borsot, hozzákeverem a cukrot és beleszórom az apróra vágott, friss rozmaringot is. Ezt a kevercset aztán fakanállal hozzákeverem az addigra már kicsit felhabosodott élesztős vízhez.
Utána fakanálról dagasztókarú kézirobotgépre váltok és a lassú fokozatra kapcsolt géppel folyamatosan kevergetve apránként beledolgozom a folyadékba a mikroban meglangyosított réteslisztet.
Jön a dagasztás, dolgozzon a nagyobb fokozatra kapcsolt gép úgy 6-7 percig, amíg fényesen sima és lyukacsos lesz a se túl kemény, se túl lágy tészta. Ha épp úgy látom - és ez kizárólag a liszttől függ-, akkor még szórok bele úgy 5 dekányit.
Ha ezzel megvagyok, akkor leteszem a gépet és rászórom a tésztára a lecsöpögtetett, apróra vágott olajbogyót. Aztán saját két kis kezemmel még 2 percig tovább dagasztom a kenyértésztát, hogy jó alaposan beledolgozzam az olajbogyódarabkákat.
Kiolajozok vékonyan egy nagy tálat és belehempergetem a tésztát, hogy mindenhol megpuszilja az olaj, majd rányomogatok a tészta tetejére egy darabka folpackot, hogy ne száradjon ki.
Aztán vagy mehet a hűtőbe éjszakázni vagy ha kint hagyom és 45-60 perc múlva, mikor már duplájára nőtt, akkor ököllel finoman rácsapdosok, hogy a ducira puffadt tészta kilehelje a lelkét: esküszöm, pont ilyen hangot ad.
Lisztezett deszkán 1 perc alatt gyorsan átgyúrom a tésztát, utána veknire formázom (lemértem a múltkor, 23 cm X 12 cm nagyságú, enyhén ovális alakú lett) és réteszem egy vékonyan megolajozott sütőlapra. Egy konyharuhával letakarom a csinos kis veknimet és hagyom, hogy fél óra alatt újra a duplájára keljen.
Amíg növöget, addig előmelegítem a sütőt 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat).
Mikor már szép méretes, akkor elkeverem a tojássárgáját egy kis vízzel, lekenem vele a kenyeret -ha valaki gondolja, néhány apróbb, nem túl mély vágást ejthet is a felületén- és 45 perc alatt megsütöm.
Ha kész van -az alját, ha megkocogtatjuk, akkor kongó hangot ad ilyenkor-, akkor az aranybarna, illatos és ropogós kérgű büszkeségemet rácsra teszem, hogy alul-felül jól ki tudjon hűlni.
A tetejére 1 egész tojás a kenéshez, a szóráshoz szezámmag.
A hozzávalókből félkemény tésztát gyúrunk. Ha van időnk , jót tesz neki, ha a hűtőben fél órát pihentetjük. Kb. 3-4 mm-esre nyújtjuk, megkenjük a felvert tojással, megszórjuk ízlés szerint szezámmaggal, derelyeszaggatóval kb fél cm széles, 10-12 cm hosszú rudakat vágunk, sütőpapíros tepsibe rakjuk / ez tart a legtovább/, 160 fokos, előmelegített sütőben sütjük kb 15-20 percig szép piros-barnára. Ez az idő és fok elektromos, légkeveréses sütőre vonatkozik.
Lenne egy észrevételem! Ha valamelyik sütibe az van megadva,hogy egy doboz tejföl,akkor jelőlni kéne hogy MEKKORA DOBOZ? A mostani csomagolások szerint van féliteres,kétdecis,450 gr-os,hát nem mindegy mennyi kerül bele!!!!!!
MoldvaMóni: Kipróbáltam a sajtos receptedet még audusztus végén, amikor a temetésre készítettem. Nagy sikere volt.. Isteni mindenkinek ajánlom. 1 kéredés: Elfogyott itthon a zsír. Helyettesíthetem rámával?
Én szoktam sajtot tenni bele. De ha kívűlre szórod az is elég.
Összegyúrjuk, majd 4 cipóra osztjuk és fél órát pihentetjük. Vékonyra nyújtjuk, tetejét megkenjük tojássárgájával , sajtot reszelünk rá, vagy köménymaggal , vagy szezámmaggal megszórhatjuk. Kis rudakat vágunk és mehet a sütőbe.
3 tojás sárgáját és 1 egész tojást kikeverünk 15 dkg porcukorral. 25 dkg mézet és 5 dkg zsírt meglangyosítunk, hogy folyós legyen. Én egyben tettem be őket picikét a mikróba. A folyós, langyos mézet + zsírt is a nagy tálba öntjük a tojásos keverékhez. Belekavarunk 4 evőkanál tejfölt és a fűszereket, tetszés szerint. Én tettem hozzá 2 teáskanál vaníliás cukrot, másfél teáskanál őrölt fahéjat, fél teáskanálnyi őrölt szegfűszeget, és ugyanannyi őrölt gyömbért /vagy 2-3 tk mézeskalács fűszerkeverék/. 60 dkg liszthez hozzákeverünk 2 teáskanál szódabikarbónát, utána ezt a lisztet hozzádolgozzuk a kikevert folyékony alkotórészekhez.
A tésztát betesszük pihenni a hűtőbe. Másnapra kellően szilárd, formázható lesz! A sütés: vizes kézzel golyócskákat formálunk. Viszonylag egyformák lesznek, ha egy teáskanállal szedegetjük a tésztamasszát. 160-170 fokon 10-12 perc alatt megsül.
A kimaradt 3 db tojásfehérjéből habot verünk, 25 dkg porcukorral tovább verjük. (A cukrászmester tanácsa: 1 tojásfehérjéhez 9 dkg cukor.) Most lehet a habba a forró puszedliket beleforgatni, utána sütőpapírra szedni, szárítani. Vagy ecsettel megkenni.
Én először az alapmázba hempergettem egy adagot (3 tepsivel lett, összesen 90 db). Utána a maradék mázat elfeleztem. Az egyik részbe belereszeltem egy narancs héját, a másikba kevertem kakaóport meg fahéjat. A barna mázból maradt egy kevés, azzal megcifráztam néhány fehéret. Lehetne a mázba kókuszreszeléket is tenni, vagy kókuszt és kakaóport, vagy csak fahéjat, vagy reszelt citromhéjat. Úgy könnyű a díszítés, ha mély, de kis alapterületű tálban van a máz.
Ezt a masszát kenjük a jól kiklopfolt pulykaszeletekre és teszünk rá aszalt barackot, szilvát és áfonyát. Föltekerjük és a tetejére vajdarabokat teszünk. Alufóliába tekerjük egyenként és megsütjük kb. 40 perc alatt. / én itt fejeztem be az előkészítést / A tekercseket vajon párolt póréhagymás, pirított diós tejszínben átmelegítjük és pl. mazsolás rizzsel tálaljuk.
A póréhagymás tejszín helyett nálam chutney lesz az öntet. A tekercseket azért tejszínben át lehet melegíteni. A tányéron ferde szeletekben tálaljuk.
Mangó chutney---Masala
3 db mangó / esetleg körte/
2 dl enyhe ecet / chef balzsam ecet/
24 dkg cukor / barna cukor/
5 cm-es gyömbér reszelve
2 kicsi chilipaprika összevágva
1 dl datolya összevágva
só
Mindent összefőzünk kb. egy órán keresztül
VÁLTOZAT: Gyümölcs-chutney--Masala
50 dkg alma összevágva
50 dkg körte összevágva
2 fej hagyma összevágva
15 dkg mazsola
16 dkg barnacukor
2 ger. fokhagyma összevágva
6 dl almaecet
1 kiskanál ötfűszerkeverék
só, bors,/ esetleg ételízesítő /
1/2 dl paradicsompüré
Az ecet és a paradicsom kivételével / nem engedi a hagymát megfonnyadni! / mindent összefőzünk és kb. 20 perc múlva hozzátesszük az ecetet és a paradicsomot is. Tovább főzzük össz. egy óra hosszat.
Ez a mennyiség üvegbe eltevésre íródott, természetesen a menny.-ek csökkenthetők. Az utólagos ízesítés mindenkinél egyéni lehet!
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit