Kókuszos kocka/Nelly 3 dkg margarint, 20 dkg cukort,1 egész tojást, 2 ek mézet, 25 dkg lisztet, 1 cs. sütőport és 2 dl tejet összekeverek, és kisütöm közepes lángon tűpróbáig. Máz:20 dkg cukor, 5 dkg kakaó, 5 ek feketekávé, kis rum, és utoljára 5 dkg margarin. Ezt egész hígra főzöm. A kihült tésztát kis kockákra vágom, megforgatom a mázban, és végül kókuszreszelékben.
A tojásokat robottal nagyon habosra keverem a cukorral, (5 perc) beleöntöm az olajat, rumot, majd fakanállal belekeverem a lisztet is. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítom ( 29 X 40 cm) és kb. 180 fokon 10-15 perc alatt megsütöm. Kiveszem,egy konyharuhára fordítom,lehúzom a sütőpapírt, visszafordítom és még melegen megkenem meggylekvárral. Feltekerem és félreteszem hűlni.
gyümölcs: kb. 1/2 kg meggyet kis cukorral ,citromhéjjal, fahéjjal 1,5 dl vízzel felteszek főni, 2 ek. étkezési keményítőt fél dl vízben elkeverek és beleöntöm, besűrítem. Hűlni hagyom.
krém: 25 dkg mascarpone , 25 dkg túró, 250 ml tejszín habbá verve, 450 gr 20%-os tejföl,reszelt citromhéj, vanília, cukor ízlés szerint, 20 gr zselatinpor
A hozzávalókat összekeverem,utoljára megy bele a hab,óvatosan. A zselatint egy kislábosban pici vízben feloldom óvatos melegítéssel,belekeverek 2 kanál krémet,majd a többi krémhez adom és a robottal jól elkeverem.
Egy 26 cm átmérőjű tortaforma aljába teszek sütőpapírkorongot (ezzel ki lehet csúsztatni a kész tortát majd egy tálra), a piskótatekercsből 1 centis szeleteket vágok,ezekkel kirakom a forma oldalát és alját.
A krém fele megy bele, erre kb. a meggy fele ide-oda csurgatva, majd ismét a krém. Végül ennek tetejére a maradék meggy. Egy éjszakára hűtőbe teszem, másnap a karima levétele után ügyesen egy tálra lehet csúsztatni.
A mascarpone helyett: olcsóbb és ebben az esetben teljesen jó megoldás, ha egy 450 gr-os 20%-os tejfölt vászon kendőben felkötve kicsurgatunk. Ez pár óra alatt megtörténik a konyhában, kb.25 dkg lesz a visszamaradó krém. Sok receptben megfelel ez is.
Én így készítettem: az eredeti receptben szereplő körte kompót helyett friss vilmos körtét szeleteltem fel (6 db-ot), majd kevés mézes-vaníliás vízben puhára főztem kb 15-20 perc alatt (picit keményebb volt a körte...) Félrerakom.
Közben a 2 csomag pudingot a fél l tejjel elkészítem (cukor nélkül!), majd félrerakom hűlni. Amikor kihűlt, a margarinnal, és a porcukorral habosra keverem.
Miután a körte megfőtt, a puding is hűl, a a tészta hozzávalóiból egy sima vizes piskótát készítek, a tojássárgákat a cukorral, vízzel, fehéredésig keverem, hozzáadom a sütőporos lisztet, majd mindezt a felvert tojásfehérjébe forgatom.
Most jön a csavar. Szóval egy kb. 20x 30 cm-es tepsit kivajazok, kilisztezek (én a sütőpapírt nem tudom használni!!!) és a körtéket szépen szorosan egymás mellé rendezem, majd a tészta felét ráöntöm, a másik felébe pedig belekeverem a kakaóport, és ezt pedig a fehér masszára öntöm. így mehet is be a 180 fokra előmelegített sütőbe, 30 percre.
Miután kiszedtük, kiborítjuk, hogy körtével felfelé legyen, megvárjuk mí kihűl, majd rákenjük a pudingos krémet, majd a tetejére az olajjal gőz felett összeolvasztott csokoládét. (Bevallom, nekem a receptben szereplő 1 tábla bevonó nagyon kevés lettvolna így néhány nyusziról maradt csokitojás és macskanyelv is áldozatul esett...Eztuán be a hűtőbe, és már csak idő kérdése.
A tojásokat kézi habverővel jól öszekeverjük,és hozzáteszük a tejfölt.A liszttel összemorzsoljuk az élesztőt,belekeverjük a sót,cukrot,és apránként hozzáadjuk a tojásos masszához.puha,könnyű tésztát gyúrunk,és amennyi lisztet kíván,annyit adunk hozzá.Azért is írtam kb.értéket,mert függhet a tojások nagyságától is.Amikor jól összedolgoztuk,30 percre lefedjük a tálat,és pihenni hagyjuk.Utána hosszúkásra formázzuk,és 6 fele vágjuk.Egyenként hosszú ,kb ujjnyi hurkákat sodrunk belőlük.Ezeket 8cm-es darabokra vágjuk,és először jobb,majd megfordítva bal oldalon is a feléig függőlegesen bevágjuk őket.Ezután átfordítjuk,és kinyitjuk ..Amikor kész,még 15-20 percig pihentetjük a deszkán,azután a fánkoz hasonlóan közepesen meleg olajban kisütjük..Még melegen megszórjuk vanílíásporcukorral.
Frissen a legfinomabb.Ebben a receptben nincs sok szerepe az élesztőnek a kelésnél,csupán a sütéskor emeli meg szépen a tésztát,ezért nem kell hosszan keleszteni.
Ez az eredeti recept,de én sima piskótával szoktam készíteni,mert szertetjük,ha egy kicsit elázik a csokiban a piskóta.
A mázhoz a porcukrot,a tejet,és a kakaót először összemelegítjük,majd addig főzzük,míg bugyborékolni nem kezd.Ekkor beletesszük a margarint és addig kevergetjük,amíg el nem olvad.Ekkor teszünk bele ízlés szerint rumot.
Felszeleteljük a piskótát és először a csokimázba,majd a kókuszreszelékbe forgatjuk.
Gépben tésztát dagasztani, lágyabb, majd jól nyújtható tésztának kell lennie. Én beletettem a 180 ml tejet, amitől nokedli állagú lett, úgy hogy 150 ml elég eleinte szerintem, majd a tészta állagától függően adagolni, ha szükséges még.
A kész tésztát duplájára keleszteni, majd 2 db-ba vágni. Egyenként kinyújtani őket 45x30 cm-es téglalappá, és megkenni 5-5 dkg szobahőmérsékletű vajjal, megszórni 5-5 dkg kristálycukorral, végül 75 g csokilencsével. Feltekerni, majd a tekercseket egyenként 12 darabba vágni.
Kikenni, lisztezni 2 db 26 cm átmérőjű tortaformát, a tekercseket beleállítani. Letakarva duplájára keleszteni, kb. fél óra alatt. Majd a tejszín és a likőr keverékével meglocsolni. 190 fokos sütőben sütni kb. 30-40 percig, ha pirulni kezd a teteje fóliával letakarni.
A porcukrot kikeverni annyi narancslével, hogy kenhető legyen, majd a meleg kalács tetejére csorgatni.
Nekem egy 30 cm átmérőjű formám van, beletettem az összes tekercset. Így kicsit tömörebb lett, legközelebb 4-5 tekercset kihagyok, azt csigának sütöm meg. vagy marad a 2 forma.
Dagasztás, kelesztés duplára kb.40 perc, félidőben alaposan átgyúrom. Kettéveszem a tésztát, egyenként ellapogatom,két szélét behajtva feltekerem, és a dobozformákba teszem. Kelesztés kb.40 perc, bevágás, még 10 perc pihentetés. Megspriccelem a tetejét, megszórom a magkeverékkel,megint egy kicsit ráspriccelek és mehet sülni.
180-200 fokon kb.30-35 perc alatt készen van.
A magkeverék: len,- szezám,- napraforgómag és zabpehely egyenlő arányban. Ezekből a dagasztás végén lehet a tésztába is keverni egy keveset.
Az itt làthao kiflik Szerénke alkotàsai.A receptet az elözö üznetében megtalàljàtok.Még nincs gyakorlata a bemàsolàsban,kicsit besegitettem neki.Elnézést a magànhangzokért,de francia billentyüvel dolgozom.
Hozzávalók:
A "kovászhoz":
1/2 pohár kenyérliszt
1 ek porélesztő
1 pohár langyos tej vagy író
A tésztához:
3 és 1/2 pohár kenyérliszt
1 tk só
1 ek cukor
2 nagy tojás enyhén felverve
3/4 pohár vaj (kb 160 g)
3/4 pohár olvadékony sajt felkockázva
szalámi ízlés szerint, felkockázva és kissé előpirítva
A kovász hozzávalóit összekevertem és egy órán keresztül állni hagytam.
Közben felkockáztam a sajtot, és előpirítottam a szalámit (nálunk most a borsos a nyerő). A kovászhoz adtam a lisztet, a sót, cukrot és tojás és kissé összedolgoztam, hogy egybeálljon. 10 percet pihentettem. Ezek után négy adagban beledolgoztattam a vajat is a robotgéppel és úgy 12 percen keresztül dagasztottam. A végén még adnom kellett hozzá egy kis lisztet, hogy elváljon a tál falától. Selymes és rugalmas tésztát kaptam, melyhez már kézzel kevertem a szalámikockákat és a sajtot (ma emmentáli és füstölt sajt került bele vegyesen).
Kiolajozott tálban 90 percig kelesztettem.
Közben kibéleltem sütőpapírral egy tortaformát, és az oldalára is szerkesztettem egy csíkot, mintha panettonét szeretnék sütni. (Ha ez bonyolultan hangzik, akkor alaposan kivajazott és lisztezett muffinformát ajánlanék, amit félig kell csak megtölteni és a későbbi szeletelés gondját is megspórolja az ember lánya...) A megkelt tésztából golyót formáltam és a formába tettem. Addig hagytam kelni, míg egy tetejéig nem ért. Sőt egy kicsit azon túl is.
Ekkor előmelegítettem a sütőt 180 fokra és 20 percen keresztül sütöttem. Ekkor mérsékeltem a hőt, 165 fokon sütöttem aranybarnára.
2,5 dkg élesztőnél ne tegyél bele többet, nem kell. Ne félj a kovásztól, nem olyan bonyolult, mint aminek látszik, ráadásul ebben a receptben inkább ízesítésre és állagjavításra van, nem tudod vele elrontani sem a tésztát, olyan kevés kell bele. Margit módszerével egyszerűen készíthetsz kovászt, és ha bármi kérdésed van, segítünk.
Azt kérem, hogy a kérdést a süssünk-be vagy az általánosba írd, mert ide csak akkor jövünk, ha receptet írunk, vagy keresünk.
Gépbe ment minden, 20 perc alatt szép rugalmas tésztát dagasztott. A tészta hőmérséklete a dagasztás végén ne legyen 22 foknál több. Kelesztőtálban duplájára keleszteni, majd 12 egyforma darabba vágni. Kb. 100 g egy buci. A darabokat gömbölyíteni, majd hosszúkásra formázni. 6-6 darabot egymás után sorba tenni, de nem kell szorosan, csak épp összeérjenek.
Én sütőzacsiba tettem őket. 30-40 percig kelesztettem, duplájára, majd bevágtam, végig hosszában az összekelt bucikat. Újabb 10 percig pihentek, majd a közben 230 fokra előmelegített sütőbe tettem őket. 15 percig sült, majd visszavettem 200 fokra újabb 15 percre. Mikor kész lespricceltem vízzel.
Tészta:30 dkg liszt,1 kk só,17 dkg margarin,3-4 ek víz.Ebből jól nyújtható tésztát készítünk.Kivajazott,lisztezett tortaformát kibéleltem vele,úgy hogy kb még 2-3 cm pereme is legyen.
Rászeletelünk,1/2 cm vastagra vágott őszibarackokat,kb 5-6 db-ot.
27 dkg tejfölt,3 tojássárgáját,20 dkg cukrot,1 v.cukrot,3 dkg lisztet,jól kikeverünk és a barackokra öntjük.Mérsékelt tüzön 30 percig sütjük.Mikor már jó,megdermedt,akkor a tetejére német szóratot szórunk.
Német szórat: 6 dkg margarin,1/2 kk fahéj,6 dkg cukor,7 dkg liszt,morzsalékká gyúrni,morzsolni.
A tortalap hozzávalói: 34 dkg aszalt szilva, 6 cl rum, 7 dkg őrölt dió, 12 dkg vaj, 12 dkg porcukor, 3 tojás, 14 dkg liszt, fél csomag sütőpor, fél csomag fahéj, fél citrom reszelt héja, csipetnyi só és 1 vaníliás rúd. A tortalap elkészítése: Készítsünk piskótatésztát rumban felforralt aszalt szilvadarabokkal és őrölt dióval. Ízesítésnek adjunk hozzá reszelt citromhéjat és fahéjat. Addig kell keverni, amíg egynemű lesz, de vigyázni kell, hogy túl tömörré ne váljon. Három darab, egyenként kb. 1 cm vastag, 23 cm átmérőjű lapot süssünk, melyek egyik felét kihűlés után porcukrozzuk meg. A marcipánkrém hozzávalói: 1,3 dl tej, 4 tojás sárgája, 12 dkg marcipán, 2 dkg cukor. A csokoládékrém hozzávalói: 1 dl tej, 2 tojás sárgája, 3 dkg keserű csoki, 6 dkg cukor. A krémek elkészítése: A tej egy részét felforraljuk a cukorral. A megmaradt tejet a felsorolt többi hozzávalóval elkeverjük és belecsurgatjuk a forró tejbe, majd csomómentesre keverjük. (Vigyázat, mert könnyen leég!) A kész krémeket 5-5 dkg tejszínhabbal lazítjuk. 4 dkg zselatint 2,5 dl vízben felfőzünk és két részre osztva hozzáadjuk a krémekhez. A szilvapálinkás szirup hozzávalói: 3 cl szilvapálinka, 3 cl 50%-os cukorszirup. A torta betöltése: A három tortalap tetejét megkenjük szilvapálinkás sziruppal és egy-egy kanál szilvalekvárral, majd megszórjuk pörkölt finomdióval. Egy lemezre rakunk egy 23 cm átmérőjű, legalább 6 cm magas karikát, melyben elhelyezzük az első - korábban leírt módon előkészített - piskótatortalapot. Ráöntjük a csokikrém háromnegyedét. A masszára ráhelyezzük a következő megkent piskótatortalapot, majd ráöntjük a marcipánkrém háromnegyedét. A masszára jön a harmadik piskótatortalap, amit megkenünk a maradék marcipánkrémmel és a félrerakott csokikrém felhasználásával megmárványosítjuk a felületét. A torta hűtése és díszítése: A szatmári szilvatortát hűtőbe rakjuk és legalább három órán keresztül ott hagyjuk. Azután 16 szeletre felszeljük és fogyasztás előtt tejszínnel, aszalt szilvával, valamint pörkölt mandulával díszítjük.
Ezekből tésztát gyúrunk és 2 órát pihentetjük hűvös helyen. 5 részre osztjuk, papírvékonyra nyújtjuk ( 30 X 22 cm) és 5 lapot sütünk belőle. Kb.175 fokon, 1 lap 10 percet sült. Kihűlés után töltjük a krémmel.
Krém: 30 dkg darált dió, 25 dkg porcukor, 1 liter tejföl, vanília, ( nekem még reszelt citromhéj és pici fahéj is ment bele)
Ezeket összekevertem és megtöltöttem vele a lapokat. (én hagytam állni a hűtőben míg sültek a lapok,így kicsit sűrűsödött)
Egy tálcán folpackkal fedve ment a hűtőbe egy éjszakára. Másnapra megpuhul és jól szeletelhető lesz.
Saját tapasztalatok: legközelebb én csak 4 (nagyobb) lapot fogok nyújtani,mert így túl magas lett a süti. A cukor kicsit csökkenthető a tésztában,csak 20 dkg-t tettem bele. Esetleg a diót érdemes szárazon megpirítani,utána darálni,mert intenzívebb íze lesz.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit