A cukrot és a vizet egy edénybe tesszük és elkezdjük felfőzni. Forrás után mindaddig főzzük, amíg a tetején keletkező hab el nem tűnik. Ha eltűnt a hab, akkor hozzáadjuk a mézet. Egy idő elteltével meghajtunk egy drótot, amit beleengedünk a főzetbe. Ha a massza hártyaszerűen tapad a karikára, és ráfújás után hólyag keletkezik (akárcsak szappanbuborék fújásnál), akkor a massza jó. A mandulát mielőtt összetörnénk, héjától megszabadítjuk. Ezt legegyszerűbben úgy tehetjük meg, ha egy edénybe tesszük és annyi vízzel öntjük fel, ami ellepi. Melegítés következtében elválik a héjától. Ezek után szárazra töröljük, majd nagyon finomra daráljuk. Belekeverjük a cukros masszába, majd egy porcukorral behintett tálcára, vagy nem túl mély edénybe öntjük. Megvárjuk míg kihűl. Ha túl puha, akkor porcukorral átgyúrjuk, ha túl kemény, akkor vizes kézzel javíthatunk az állagán."
50dkg BL80 liszt,
2,5 dkg élesztő
1 kk. cukor,
2 kk só.
5 dkg füstölt sajt
2,7 dl víz
2 ek. olívaolaj
2 gerezd fokhagyma (zúzott) ,
1 ág rozmaring ( izlés szerint, én szárítottat tettem)
1kk. kapribogyó
Én tettem hozzá 20 dkg nyanytésztát, és 2 ek. burgonypelyhet.
A többit már tudjátok. Gépben dagasztottam, utána kitettem kelesztőtálba kb. 20 perc múlva kicsit meggyúrtam majd kb 35-40 percet kelt még, formáztam. A hosszúkás formámban sütöttem, mert elég lágy lett a tészta a sütőbe tettem az aljába vizet. Kb. 1 órát sütöttem.
6 tojás sárgáját össze keverem az olvasztott margarinnal, a cukorral a 2 citrom héjával és a levével, Utánna a lisztbe beleteszem a sütöport belekeverem a masszába, legutoljára óvatossan hozzá keverem a tojások felvert habját ugy járok el vele mint a piskotával.nagy tepsibe sütöm. vagy zsírozott lisztezett tepsiben sütöm. Ha bár én liszt helyett zsemlemorzsát szórok a tepsibe. Míg sül a tészta addig a 2 narancslevét a héját kikeverem 15dkg porcukorral és a meg sült forró tésztára kenem.
Gombás húsos táska/ az eredeti recept kicsit más ,ha jól emlékszem nők lapjából van/.
A töltelék ,darálthús,gomba foki,hagyma,só,bors kömény ,izlés szerint pirospaprika ezeket összesütöm és a végén egy tojás sárgáját és egy kevés darált sajtot teszek hozzá ,ami majd össze fogja ezt a tölteléket.De szerintem mindenki kedvére csinálhat tölteléket bele.
A tészta,50 dkg,liszt 25 dkg margarin,csapot ev kanál só,ezt össze dolgozni majd hozzáadni egy deci meglangyitott tejfölben futatott 2,5dkg élesztöt pici cukrot és 1 tojás sárgát jól össze dolgozni kinyujtani 3mm-esre ,és az eredeti recept 10 centis köröket irt de én négyzetekre vágtam a tészta szélét bekentem tojásfehérjével a közepébe a töltelék és háromszögeket hajtotam belöle,majd villával jól elnyomkodtam a szélét,fél órát pihentetem konyha ruha alatt és elömelegitett sütöben25-30percig kell sütni/180 fokon/. A tetejét tojás sárgát kell összekavarni étolajjal és ezzel kell lekeni sütés elöt majd megszurni villával.
5 tojassargat kikavarunk 10 dkg cukorral,hozzaadunk egy marek pergelt diot darabosra vagva.8 kanal hideg tejben feloldunk 1 kk szodabikarbonat.Hozzaadjuk a tojasokhoz,majd 1 ek kakaot,20 dkg lisztet.Kikent tepsiben sutottem 180 fokon,kb 40 percig.(kismeretu tepsiben sutottem)
Krem:
20 dkg vajat kikavarunk 20 dkg cukorral,hozza 2 tasak vaniliacukor,1 ek mandulaeszenc.2 dl tejben 3 ek lisztet suru peppe fozunk,mikor kihult hozzakavarjuk a cukros vajhoz.
A tesztat elvagtam ketfele,megtoltottem a kremmel.
Maz:
En sima tablas csokit vettem(2 tablat),felolvasztottam goz felett 1 ek olajjal es teljesen bevontam vele a sutit.
De lehet ezt is maznak:20 dkg cukor+2 ek kakao+5 kanal tej surure fozve,majd langyosan hozzakavarni fel csomag vajat.
Egy labasban vizet teszunk fel foni,kb annyit amennyi puliszkat akarunk.Sot is teszunk.Mikor felforr,akkor adagoljuk hozza lassan a kukoricalisztet(puliszkaliszt),ugy fozzuk mint a tejbegrizt.Addig adjuk hozza alisztet amig nagyon kemeny lesz,kozben kavarjuk!Amikor kesz van a puliszkank,akkor egy labas aljara olajat toltunk es elkezdunk retegezni:egy sor puliszka,ra juhturo(en sajtot is szoktam reszelni)vajdarabkakkeves so.Ismet puliszka stb amig tart a puliszka.Lefedjuk es lerben vagy akar a kalyhan lassu tuzon osszerottyantjuk,kb 10-15 perc.Mi ugy szeretjuk,hogy az alja kicsit odakapjon,megpiruljon.
Talalaskor tetejre tejfolet szoktunk,de anelkul is isteni.A puliszkat sokfelekeppen es sok mindennel lehet meg fogyasztani:porkolttel,csak tejben,sot meg lekvarral is.
A hozzávalókból gépben 20 perc alatt tésztát dagasztatok. Kikapcsolt gépben fél órát kelesztettem, majd újradagasztottam. 8-10 darabba vágtam lisztezett deszkán. Minden tésztadarabot egyenként kinyújtok és feltekerem kiflinek. Kissé lágy a tészta, bővebben kell lisztezni a deszkát, hogy ne ragadjon le. Sütőpapíros tepsin fél órát pihentetem. (Jól meg kell kelnie, különben sülés közben szétreped. Nagyra kelnek a kiflik, ezért kicsit távolabb kell őket tenni egymástól.) Sütés előtt megkenem langyos vízzel, majd mikor megsült, hideg vízzel spriccelem meg. Lehet cukrozott tejjel is kenni sütés előtt és után is, de a férjem azt mondta, hogy úgy túl édes.
Először hosszában kinyújtom a tésztát, majd a felém eső részt lefele, a távolabbi részt széltében nyújtom meg, hogy kissé háromszög alakú legyen a tészta.
Andi változtatása
Tejes kifli sós változata
Cukrot 1,5 dekát
raktam,sót bő
teáskanállal és 1
evőkanál
lenmagpelyhet.
Tegyük az első hat hozzávalót a listán szereplő sorrendben a kenyérsütőbe! Indítsuk be a dagasztó programot!
Amikor a program befejeződött, borítsuk a tésztát liszttel vékonyan megszórt felületre, és gyúrjuk át 2-3 percig! Lisztes sodrófával nyújtsunk a tésztából kb. 15×50 cm nagyságú téglalapot! Szórjuk a lapra a pestót! A hosszabbik oldalánál fogva tekerjük fel a tésztát úgy, hogy a töltelék ne folyjon ki! A végeit csípjük össze! Éles késsel vágjuk nyolc egyenlő hosszúságú darabra, majd csomagoljunk be minden egyes darabkát egy vékony szelet szalonnába! Tegyük a tekercseket olajjal megkent sütőlapra, majd fedjük le olajozott folpackkal! Hagyjuk pihenni meleg helyen!
Melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra! A majdnem kétszeresére nőtt tésztát a fólia eltávolítása után tegyük a sütőbe 15 percre, vagy amíg aranyszínű nem lesz!
Ezek a péksütemények frissen a legfinomabbak, de ha mikróba teszitek pár másodpercre (a kihűlteket), úgy is isteniek lesznek!
Először kiválasztok egy fémtálat meg egy fazekat. A tálnak akkorának kell lennie, hogy kényelmesen illeszkedjen a fazékra. Ezután háromujjnyi vizet engedek a fazékba, és ráteszem az üres tálat: így próbálom ki, vajon nem ér-e bele az alja a vízbe. Ha igen, akkor kiöntök a fazékból annyi vizet, hogy ne érjen bele. Ezzel a módszerrel- és persze majd a gyengéd gőz fölötti olvasztással - biztosítom, hogya csokoládé ne égjen oda, hanem lassan csurgósra olvadjon. A tálba beletördelem az étcsokit, a fazekat pedig felteszem erőstűzre. Ha már forr a víz, takarékra csavarom alatta a lángot, és megvárom, hogy a forrás gyöngyözőre csendesüljön. Ekkor ráteszem atálat, és nem kapkodva, hanem türelmesen megolvasztom a csokit. Amíg a csoki olvad, gyorsan megmelegítem a mikróban a tejszínt. Nem forralom fel, csak épp megemelem a hőmérsékletét. Ráöntöm az olvadozócsokira, és addig kevergetem, amíg sima és folyós nem lesz. Ha ez megtörtént, leveszem a csokis tálat a fazékról, és félreteszem.
Mialatt a tejszínes csoki kihűl, két részletben habbá verem a fehérjét. Az első menetben addig dolgoztatom a robotgép habverőit,amíg kialakul a lágy hab, a második menetben pedig hozzászórom acukrot, és addig verem tovább, amíg a cukros tojáshab fényes és keménynem lesz. Végül egy kis bögrében feloldom a neszkávét 2 evőkanál meleg vízben, és összeállítom a csokikrémet. A sűrű kávét fakanállal hozzákeverem a tejszínes csokihoz, majd akávés-tejszínes csokiba óvatos és széles mozdulatokkal beleforgatom az édes tojáshabot. A kész csokikrémet elosztom 4 apró tálkába, és legalább 3 órárabeteszem a hűtőbe. Itt sűrűre dermed, és ettől olyan dús lesz az állaga, hogy komoly jellemhibája lehet annak, akit nem csábít egy kisnyalakodásra. 4 adag lesz belőle
Fözött krém -dióval (bármilyen izesítéssel ezt szoktam használni tortákhoz)
Hozzávalók:
fél liter tej, 5 evőkanál liszt, 20 dkg vaj (v. margarin) 15 dkg porcukor (ha édesebb kell 20 dkg)
2 van.cukor (15-20 dkg darált dió, vagy bármi amilyen izűt szeretnénk)
Elkészítés:
az 5 kanál lisztet először egy kis tejjel csomómentesre keverni, majd felengedni a többi tejjel és sűrű masszává főzni, de folyton kevergetni kell. Utána kihűteni
majd közben a cukrot a vajjal habosra keverni, belekeverni a diót, vaniliás cukrot. A lisztes masszát is habosra keverni, és végül a kettőt összekeverni kicsit még habosítani.
A mélyízű rozskenyér előre picit megpirított és illatos diódarabkákkal, az egyik nagy kedvencem. Ha pedig finom sajtokról van szó, akkor azokkal együtt ez a kenyér verhetelen párosítás. És hogy tovább fokozzam az élvezeteket, egy-két pohár finom borral a kenyér- sajt duó mennyei trióvá is bővíthető.
Hozzávalók:
1 deka szárított élesztő
4 evőkanál + 3 deci meleg víz
20 deka rozsliszt
35 deka rétesliszt
5 deka dióbél
1 evőkanál olivaolaj
1 evőkanál só
1 teáskanál frissen őrölt bors
2 teáskanál barna cukor
1 teáskanál köménymag
olaj a tál kikenéséhez
liszt a gyúródeszka megszórásához
1 tojásfehérje a tészta megkenéséhez
Beleszórom a szárított élesztőt egy nagy tálba és simára keverem 4 evőkanál meleg vízzel. A kétféle lisztet összekeverem egy külön tálkában, a diót pedig száraz serpenyőben illatosra pirítom és mozsárban durvára töröm.
3 deci meleg vízhez hozzákeverem az olívaolajat, beleteszem a sót, a frissen őrölt borsot és a barna cukrot meg a köménymagot is. Beleöntöm ezt a kevercset az addigra már kicsit felhabodosott élesztős vízbe és fakanállal simára keverem az egészet.
Utána apránként beleszórom a mikroban meglangyosított lisztkeveréket, de közben folyamatosan keverem a lassú fokozatra kapcsolt dagasztókarú kézirobotgéppel. Majd nagyobb fokozatra kapcsolom a robotgépet és úgy 6-7 percig alatt fényesen simára és lyukacsosra dagasztom a géppel a se túl kemény, se túl lágy tésztát.
Beleszórom a tésztába az illatosra pirított diódarabkákat és még 2 percig tovább dagasztom a kenyértésztát a kezemmel, hogy gondosan beledolgozhassam a diót.
Kiolajozok vékonyan egy nagy tálat, meghempergetem benne a tésztát, majd rányomogatok a tetejére egy darabka folpackot, hogy ne száradjon ki.
Meleg helyen 45-60 percen át hagyom kelni, hogy a duplájára nőjjön, aztán ököllel könnyedén rácsapodosok néhányat a megkelt tésztára.
Lisztezett deszkán 1 perc alatt gyorsan átgyúrom a tésztát és aztán kb. 23 cm X 12 cm nagyságú veknire formázom. Vékonyan megolajozott sütőlapra teszem és letakarom egy konyharuhával. Jön a második kelesztés, úgy fél óra kell ahhoz, hogy megint a duplájára nőjjön.
Ezalatt előmelegítem a sütőt 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat).
Amikor már újra megkelt, akkor villával enyhén felvert tojásfehérjével lekenem a tetejét és 55 perc alatt megsütöm a rozsos-diós kenyeret.
Amikor már kongón kopogós az alja, akkor kiveszem a sütőből és rácsra teszem, hogy alul-felül ki tudjon hűlni.
Keverjük símára a krémsajtot, majd dolgozzuk bele az átszitált porcukrot és zöldcitrom levét. Mikor a muffinok kihültek kenjük rá a krémet 1-1 fél dióval díszítsük.
Hozzávalók:
12,5 deka finomliszt
12,5 deka teljes kiőrlésű liszt
1/2 kávéskanál sütőpor
1/2 kk kávéskanál szódabikarbóna
10 deka dióbél
5 szem szegfűszeg
1/4 kk kávéskanál őrölt fahéj
frissen reszelt szerecsendió
15 deka sárgarépa
1 tojás
2 deci 1,5%-os zsírtartalmú tej
1/2 deci olaj
15 deka barna cukor
Bemelegítem a sütőt 190 fokra, és kibélelem a muffintepsi horpadásait egy-egy papírkapszlival. Mialatt melegszik a sütő, összeállítom a tésztát.
A kétféle lisztet, a sütőport meg a szódabikarbónát összekeverem egy tálban. Aztán a mozsaramban finomra töröm a diót, majd a szegfűszeget, és mindkettőt a lisztes elegyhez adom. Hogy még illatosabb legyen, beleszórom az őrölt fahéjat, és reszelek rá egy kevés szerecsendiót is.
Ezután előkészítem a sárgarépát. Körömkefével alaposan megcsutakolom a meleg vizes csap alatt, majd lereszelem a kézi reszelő nagy lyukú oldalán, egyenesen a diós-fűszeres lisztbe.
Jöhet egy másik tál. Ebben kézi habverővel alaposan összekavargatom a tojást, a tejet, az olajat és a barna cukrot.
A tojásos – tejes – olajos - cukros masszát átöntöm a lisztes tálba, és fakanállal hamar összedolgozom a tésztát.
Végül a kész tésztát kanállal a muffintepsi papírral bélelt horpadásaiba adagolom, és kb. 35 perc alatt megsütöm . Ha a beléjük szúrt tűre már nem tapad ragacsos tészta, készen vannak.
Hagymás kenyér ( egy szakácskönyvből való, amit teljesen átalakítottam.)
25 dkg nyanya ( amit 2 dl vízzel, 18 dkg liszttel és 1,1 dkg élesztővel és egy tk cukorral felélesztünk )
50 dkg BL80-as liszt ( én 1/3-át tönkölyre és rozsra cseréltem )
egy pohár joghurt ( 175gr-os)
2 tk só
2 fej hagyma kevés olajon megdinsztelve, jó sötétre ( de nem égetve)
1 mk őrölt kömény
Gépben is megsüthető.
Ebből a tésztából kenyeret, cipót, zsemlét is süthetünk nyugodt szívvel. Ha zsemlét vagy bucit sütsz kendd le tejjel sütés előtt és szórj rá köménymagot.
A tészta hozzávalóiból egynemű tésztát gyúrunk és elfelezzük úgy, hogy az egyik fél kicsit kevesebb legyen. Egy normál méretű tortaformát (22 cm-es) kibélelünk sütőpapírral. A nagyobbik tésztát belenyújtjuk és széleit felhúzzuk.
Túrókrém hozzávalói:
- 35 dkg túró
- 10 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 tojássárgája
- 1 púpos ek. liszt
- 1 ek. joghurt
- 1 tojásfehérje kemény habnak felverve
A tojáshabon kívül mindent alaposan összedolgozunk, akár turmix-szal rásegítve, majd óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot is.
A tortaformában levő tésztára öntjük a túrókrémet. A kevesebb tésztát kinyújtjuk kör alakban és a krémre fektetjük. Hústűvel magszúrkáljuk és előmelegytett sütőben 25 perc alatt megsütjük, hogy a teteje is aranybarna színű legyen.
A hólabda recepthez szeretnék hozzáfűzni egy dolgot. Első élményem gyerekkoromból származik, amikor anyukám csinált először - és utoljára. Mivel mindenhol megkente krémmel, mire kókuszba forgatta, a keze is olyan lett, mint a hólabda.
Amikor először készítettem a családomnak, én csak az oldalát kentem meg krémmel, így könnyen meg tudtam fogni alul-felül anélkül, hogy nyakig krémes-kókuszos lettem volna, és könnyedén belehempergettem a kókuszba is. Végül csokimázzal teljesen befedem a tetejét.
Kicsi Vunál tk-s változat ezzel az adagolással készül.
Másfélórás zsemle-kicsi Vu
Hozzávalók:
50 dkg fehérliszt
25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
1és 1/4 ek. szárított élesztő
2,5 tk. só
6,5 dl meleg víz
1 dl tej
1 ek. méz
Egy nagy-nagy keverőtálba (ikeás szett legnagyobbja) szitáltam a liszteket, és mindent hozzáadva egy keverőlapáttal egynemű tésztává kevertem (jó nyúlós-ragadós). Liszttel meghintettem és lefedve 1,5 órán át kelesztettem. Úgy megkelt, hogy majdnem kibuggyant a tálból.
A sütőt előmelegítettem 240 fokra és előkészítettem egy közepes tepsit félig megtöltve vízzel.
A megkelt tésztát egy jól belisztezett deszkára borítottam (egy hatalmas, kezelhetetlen "Jabbára" kell számítani) és egy nagy késsel 8 egyforma darabra vágtam.
Minden darabot meghajtogattam a DNK-nál ismertetett módszer szerint, majd hajtással lefelé egy sütőpapírral bélelt tepsire raktam őket. A sütőbe alulra beraktam a vizes tepsit, középre meg a bucikat.
25 percig sült egy adag hagyományos üzemmódban, de a 8-at csak két menetben tudtam kisütni.
Gyönyörű, pirosra sült, kívül ropogós, belül foszlós bucikat kaptam.
Tapasztalat: ennél a folyadék mennyiségnél nagyon lágy tésztát kaptam. Kellett a bőven lisztezés. Szét adagolni sem volt könnyű.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit