(ezután ezt variálom kedvem szerint, lehet piskóta tekercs, gyümölcstorta formában gyümölcs torta, aszalt gyümölccsel őzgerincbe, vagy teszek a felébe kakaót, fele marad fehéren és rétegezem valamelyik is tepsiben, vagy mentaport keverek hozzá és menta ízű piskota-csokikrémmel isteni!)
Elkészítés:
Most a tekercs:
3 tojás, sárgáját 15 dkg cukorral (lehet kevesebb ha valaki kíméli magát a cukortól, én most vil.barna cukorral csináltam) fehéredésig keverni, majd bele tenni 2 vaníliás cukrot, és lassan 5 evőkanál vizet.
Közben 11 dkg lisztbe tettem fél zacskó sütőport, és ezt lassan a fehéredésig kevert sárgájába tettem, még tovább kevertem magas fokozaton (az a jó ha sok a buborék, a levegő benne)
Ezután (lemosni a habverőt, én robotot használok) tiszta robotkeverővel felverni keményre a 3 tojás habját. Amikor ez meg van lassan hozzáadni fakanállal a sárgájához, összekeverni és 3-4 kanálnyi kivételével elsimítani a sütőpapírral kibélelt nagy gáz tepsire. (nem lett teljesen szélétől, széléig, de nem folyik el megáll rajta)
Eztán a kimaradt 4-5 kanál fehér piskótamasszához keverek 1-2 kanál kakaóport és ebből a már elsimított piskóta kis kanállal halmokat rakok különböző helyekre. Ez összefolyik, és mégis egybemarad a fehér részben és csodaszép szint és érdekességet ad a piskótalapnak.
Hamar megsül mert vékony a lap. Amikor még világos, de már sült (én régi módon tűpróbával nézem meg) akkor kiveszem és jól bevizezett, kicsavart konyharuhára borítom. Lehúzom róla a papírt és óvatosan feltekerem jó szorosan, majd megtámasztom, hogy nem tudjon kinyílni a konyharuha.
Amíg hűl csinálom a krémet. Én főzött krémet használok:
4 kanál lisztet tejjel simára keverek, majd felengedem kb. 2 dl tejjel lassan adom hozzá és pár perc alatt nagyon sűrű krémet főzök belőle. Ebbe teszek kb. 20 dkg vajat v. margarint és ízesítem kedvem szerint. (vaniliával, csokoládéval, kakaóval mikor mihez van kedvünk, mivel akarom tölteni a piskótát)
Kitekerem a konyharuhából, deszkára rakom megkenem, visszatekerem, bekenem kivülről, diszítem.
Formában sült kalács / 2 db. 30 cm hosszú,11 cm széles dobozformához /
50 dkg BL 80 liszt 250 ml tejszín
20 dkg finomliszt 100 ml tej
10 dkg világos nádcukor 2 tojás
2 cs. vaníliás cukor reszelt citromhéj
4 dkg friss élesztő
Dagasztás,tálban kelesztés 40 perc / közben Limara módszere szerint 20 perc után gyöngéden átgyúrtam/. Formázás után ment a dobozba,ott keltek még 3/4 órát. Lekentem tejszínes tojássárgával és kb.180-190 fokon 35 percet sütöttem.
Gyönyörű hólyagos volt a tészta,nagyon jó foszlós és laza lett. Aszalt gyümivel készült,kinyújtottam a 4 részre osztott tésztából egy részt,megkentem olv,vajjal,megszórtam a gyümivel,feltekertem. Két ilyen hengert fontam össze,ebből lett egy kalács.
Módosítások: lisztek: 30 dkg BL 80+40 dkg finom, csak 1 tojás, és a tej 130 ml .
30 dkg kokuszt osszevegyitem a tejporral,elmorzsolom.A cukrot a vizzel addig kavarom,amig elolvad.Az egeszet osszevegyitem,gombocokat formalok belole,mindenik kozepebe egy szem mandulat nyomok,beleforgatom kokuszreszelekbe es hutobe tarolom.
A tojassargakat a cukorral habosra kavarom,hozzaadom a sutoporral elkevert lisztet,citromhejat,vaniliat,a tojasfeherjek felvert habjat,majd kanalankent hozzaadom az olajat.
Kalacsformaban 180 fokon megsutom.Nagyon magasra megno es nagyon puha,omlos lesz,melegen az igazi!
A tojassargakat a porcukorral habosra kavarom,bele a vizet,olajat,hozzateszem a sutoporral elkevert lisztet,majd ovatosan hozzaforgatom a tojasfeherjekbol felvert habot.
A vajat habosra keverem a cukorral,bele a tojások is. A szárazakat összekeverem,majd a tojásos krémbe keverem villával. Ízesítés lehet: aszalt barack,meggy, áfonya, mazsola, csokikocka, dió,mogyoró,mandula,cukrozott narancshéj,stb...
Hozzávalók: 25 dkg zabpehely 20 dkg margarin 12 dkg liszt 2 tojás 15 dkg barnacukor 3 ek méz 15 dkg durvára vágott dió, vagy mandula 1/2 csomag sütőpor
Elkészítés: A száraz hozzávalókat egy tálba összekeverjük. A margarint mézzel felolvasztjuk, majd a keverékre öntjük. Beleütjük a tojásokat és az egészet összekeverjük. Álni hagyjuk pár órát /esetleg egy éjszakát/ a hűtőben. Sütőpapirra kis golyókat formázunk és előmelegitett sütőben, közepes tűzön sütjük.
Tanácsok: A golyókat kicsit tegyük távolabb egymástól, mert kissé megdagadnak.
Elkészítés: Előmelegítem a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat), és szilikonlapot vagy sütőpapírt terítek egy nagy tepsire.
Összeállítom a tésztát. Egy nagy tálba kimérem a zabpelyhet, rá a lisztet, majd jöhet egy kis szódabikarbóna, egy csipet só és ízesítésnek egy kis fahéj is.
A vajat robotgéppel habosra keverem a kétféle cukorral, majd hozzádolgozom a tojást.
A csokit felaprítom, és a lisztes keverékhez szórom. Majd jöhet a száraz anyaghoz a cukros-tojásos keverék és az egészet fakanállal jól összedolgozom.
A tésztából diónyi adagokat teszek egymás mellé 5 centire az előkészített tepsire, majd ezeket nedves ujjal kicsit ellapítom. Egyszerre nem fér rá az összes tészta a tepsire, ezért miután megsütöttem az első adagot, elkészítem a többi tallért is.
A zabpelyhes tallérokat 10-12 perc alatt megsütöm a meleg sütőben. Amikor készen vannak, még puhák, de ahogy kihűlnek, megszilárdulnak és ropogósak lesznek.
Kb. 30 tallér lesz belőle.
Tanácsok: A dietetikus véleménye:
Fogyókúrában sem kell lemondanunk egy kis nassolásról, ha ezt a kekszet választjuk, hisz magas rosttartalmánál fogva serkenti az emésztést, a benne lévő tejcsokoládét akár étcsokoládéval is helyettesíthetjük.
Hozzávalók (1 pohár = 250 ml): 20 dkg margarin, 1 pohár cukor, fél pohár barna cukor, 2 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 1,5 pohár liszt, 1,5 teáskanál szódabikarbóna, 2 pohár zabpehely, 2 pohár zabpehelyliszt, 1 tábla összetört csokoládé, 1 pohár mazsola, 1 csipet só, 2 teáskanál gyömbérpor
Egy tálba tegyük a margarint, majd elektromos habverővel addig keverjük, míg habos nem lesz. Utána tegyük bele a kétféle cukrot, vaníliás cukrot, majd ezzel is keverjük pár percig. Egyenként üssük bele a tojásokat, ha jól összedolgoztuk, adjuk hozzá a liszttel összekevert szódabikarbónát, sót, majd a zabpelyhet, zabpehelylisztet, gyömbért, mazsolát és a csokoládét. Keverjük jól össze.
Egy sütőlapra tegyünk sütőpapírt, majd kanállal halmozzunk dió nagyságú halmokat. Vigyázzunk, hagyjunk közöttük helyet, mert sütéskor kissé szét fognak folyni. Előmelegített sütőben 140-150 fokon süssük 15-20 percig. Ha kihűlt, jól zárható üvegekben vagy dobozban sokáig eltárolhatjuk.
Fűszerezhetjük még fahéjjal, mézes sütemény fűszerkeverékkel, cukrozott narancshéjjal, de használhatunk készítéséhez fehér csokoládét is.
csipet só, cukor,vaníliás cukor,reszelt citromhéj ízlés szerint.
Összekeverem,1-2 órát állni hagyom,majd vizes kézzel gombócokat formálok és forrásban lévő vízbe teszem. Kb.5-8 perc alatt fő meg,ez függ a gombóc nagyságtól.
(Egy hatfős családnak én egy 1 kg túróból szoktam készíteni.)
Fokhagymás bagett. (Nagyon finom és egyszerű vacsora, nekem a hűvös időhöz kötődik.)
Fogunk egy bagettet , amit négy felé vágunk. (Mivel kenyérsütő lányok vagyunk legjobb ha megsütjük magunknak.) Ha nem klasszikus bagettről, hanem kisebbekről van szó azt egészben hagyjuk. Majd beírdaljuk, mint a halat szoktuk. Kb fél centinként, de úgy hogy alul ne vágjuk el! Ezután kikeverünk egy kis margarint, sót és átnyomott fokhagymát. A beírdalt bgetteket minden vágásnál megkenünk ezzel a krémmel. Sütőbe tesszük néhány percre, mint a melegszendvicset. Ha lehet forrón fogyasszuk. Finom ropogós és illatos vacsorát kapunk.
Elnézést, de itt nincs Explorer és mindent egybe ír.
15 dkg zabpehelyliszt 10 dkg teljes kiörlésű búzaliszt 15 dkg vaj vagy margarin 25 dkg túró 1 db tojás 2 teáskanálnyi tengeri só
Az alapanyagokat összegyúrjuk, egy órán át pihentetjük, majd 1 cm vastagságúra nyújtjuk. Pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, majd kivajazott tepsibe rakjuk, előmelegített sütőben 1/2 óráig sütjük.
Joghurtos szendvicskenyér és töltött buci Hozzávalók: 40 dkg teljes őrlésű búzaliszt, 10 dkg zabpehelyliszt, 2 dl joghurt, 5 dkg élesztő, egy dl langyos tej, egy teáskanál méz, 15 dkg sütésre alkalmas margarin, két teáskanál tengeri só, egy tojás, maréknyi hántolt napraforgómag. A langyos tejben feloldjuk a mézet, belemorzsoljuk az élesztőt, és tíz percig állni hagyjuk. A margarint langyosra melegítjük. A lisztet, a megfuttatott élesztőt, a joghurtot, a sót, a langyos margarint alaposan összegyúrjuk, majd a dagasztótálban hagyjuk, tetejét megszórjuk kevés liszttel, letakarjuk fóliával, és hideg helyen másfél-két óra hosszat állni hagyjuk. Ekkor vékony, hosszúkás cipót formálunk belőle, a zsiradékkal megkent, belisztezett sütőbádogra helyezzük, éles késsel rézsútosan bevagdaljuk, majd tojással bekenjük a tetejét, és megszórjuk hántolt napraforgómaggal. Langyos sütőbe toljuk (legkisebb sütőfokozat!), tíz percig így hagyjuk. A sütő ajtaját ne nyissuk ki! Tíz perc letelte után közepes lángon 20-25 percig süssük a cipó vastagságától függően.
- Az alaptésztát töltött bucik készítéséhez is felhasználhatjuk: fél kg apróra vagdalt vegyes zöldséget (sárgarépa, kukorica, borsó, aprószemű kelbimbó, karfiol) kevés margarinon megpárolunk, sóval, curryvel, őrölt köménnyel fűszerezzük. Egy dl tejfelt összeturmixolunk egy kis fej hagymával, majd két teáskanál zabpehelyliszt hozzáadásával sűrű pépet főzünk belőle. A zöldséget összekeverjük a péppel, majd annyi adagra osztjuk, ahány bucit kívánunk sütni. A fenti mennyiségből négyet célszerű készíteni, egy buci két személynek elegendő. A tésztát négyfelé osztjuk (a hűvösön történő pihentetés után), gömböket formálunk, majd sodrófával vagy a tenyerünkkel kör alakúra lapítjuk. Vigyázat, ne legyen túl vékony, legalább egy cm vastagság szükséges! A körök közepén elrendezzük a tölteléket, majd a széleket egymásra hajtva bucit formálunk belőle. A bucik tetejét bekenjük tojással, villával néhány helyen megszurkáljuk, majd közepesen forró sütőben húsz percig sütjük.
25dkg liszt,25dkg cukor,3 tojás sárgája,12dkg Ráma margarin,1 cs.sütőpor,3 ek.kakaó,+ annyi tej,amennyit közepes higan felvesz/kb 2 dl/.
A tojások sárgáit kikeverjük,hozzáadjuk a kissé megolvasztott margarint,és beleöntjük a tejet.A lisztbe beleteszük a sütőport,és beleszitáljuk a kakaót,és a tésztához adjuk.
A tojások habját fejverjük,és beleforgatjuk a tésztába.
Adhatunk hozzá még reszelt citromhéjat,és mazsolát.A tetejére csokimáz kerül.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit