A tésztát 9 cipóra osztjuk, egyenként vékonyra sikáljuk, a lapokat megkenjük a sós Rama-val, hármasával egymásra rakjuk. Mindegyiket 16 felé vágjuk és föltekerjük. A tepsibe 2 órát áll és úgy sütjük.
A kéksajtos tésztaszósz egy egyszerű tejszínes, sajtos szósz. A penészes sajt adja a jellegzetes ízét.
Vajat olvasztottam és apróra vágott hagymát és fokhagymát fonnyasztottam rajta. Egy tubus vagy doboz krémsajtot tettem rá és feöntöttem tejszínnel. Igazi zsíros tejszínnel-30 %-os volt. Ezután tettem bele a márványsajtot. Gorgonzolával lenne a legfinomabb, de az sajnos nagyon drága. A jó penészes márványsajt is elég karakteres ízt ad a szósznak. Fűszerezni nem igazán kell, mert a vaj, tejszín és a sajt adja az ízét. Egy kis borsot azért elbír. sóval vigyázni, mert a sajt sós lehet. A tejszín sűríti is a mártást. A hozzávalók ízlés szerinti mennyiséggel adagolhatók, semmi nem rontja el.
A lisztet a zsírral elmorzsoljuk,hozzáadjuk a sót,cukrot.A tejben felfuttatjuk az élesztőt kevés cukorral.A lisztben fészket készítünk,beleöntjük a tejet,a tojást,és a tejfölt,és egyneművé gyúrjuk a liszttel.Ezután letakarva kelesztjük.Utána kinyújtjuk ,és kis négyzetekre vágjuk.Lekvárt teszünk bele,és két szembelévő szélét öszecsípjük.Kevés pihenés után tojással lekenve előmelegített sütőben megsütjük.
A cukrot elkeverem 4 ek. vízzel és karamellizálom. Ezalatt már ne kevergesd,csak mozgasd az edényt. Lehúzom a tűzről és beleteszem a vajat és a tejszínt. Elkeverem és ha langyosra hűlt,beletöltöm egy üvegbe.
1 fej apróra vágott hagymát puhára párolok, rádobom a falatnyi csíkokra vágott pulykamellett (kb. 25-30 dkg). Kicsit átpirítom, sóval, borssal ízesítem, majd felöntöm annyi vízzel, ami épp ellepi. Fedő alatt félpuhára párolom. Ekkor teszem rá a kockára vágott sárgarépát, karalábét, gyökeret, kis darabka zellert, zöldborsót. Rövid ideig párolom még, majd felengedem annyi vízzel, ami bőven ellepi. Megszórom tárkonnyal, dobok bele húsleveskockát és puhára főzöm. Végén teszek bele egy doboz kukoricát is, de ez elmaradhat. Vajgalukát szaggatok bele (1 ek. olv. vajat, 1 tojást, pici sót annyi liszttel keverek el, hogy galuska sűrűségű legyen), végül felöntöm tejszínnel. Vagy citromkarikákat, vagy tárkonyecetet teszek bele, még pár percig főzöm, míg a galuskák megpuhulnak.
A sajtos kiflihez: 10 dkg reszelt sajt + egy tojás egy kiskanál sóval és egy csipet pirospaprikával habosra keverve.
A szezámmagoshoz: 5 dkg szezámmag + egy tojás egy kiskanál sóval (vagy ha kapható, 2-3 kanál szezámsóval)
habosra keverve.
A kiflik tetejére: egy tojás egy kiskanál sóval villával felverve.
Elkészítés: A langyos tejben a két kockacukorral felfuttatjuk az élesztőt.
A lisztet egy mély tálba szitáljuk. Beleszórjuk a sót, beleöntjük az élesztős tejet, az olvasztott (de nem forró!) vajat, és az egészből szép sima,
az edény falától elváló tésztát gyúrunk.
A tésztát konyharuhával letakarjuk és minimum fél óra alatt duplájára, két és félszeresére kelesztjük.
Amikor megkelt, három egyforma nagyságú cipóra osztjuk. A cipókat ismét átgyúrjuk, meglisztezzük, letakarjuk konyharuhával, és még negyed óráig kelesztjük.
Ezután az első cipóból kb. 3-4 mm vastag körlapot nyújtunk. A körlapot átlósan nyolc háromszögforma körcikkre vágjuk.
A körcikkeket a kör közén levő csúcsuk felé szorosan feltekerjük, és kiflit formálunk belőlük.
A második cipót is vékony körlappá nyújtjuk. Vékonyan megkenjük a sós-paprikás tojással, beszórjuk a reszelt sajt kétharmadával, a sajtot kicsit rányomkodjuk.
Ezután éppen úgy, mint a vajaskiflinél, a körlapot átlósan nyolc körcikkre vágjuk, a körcikkeket kiflikké sodorjuk.
Én a sajtos kiflik sarkait összenyomtam, így egy kiflikoszorú lett belőlük.
A harmadik cipót ugyanúgy körlappá nyújtjuk. Megkenjük a szezámsós tojással, vagy ha az nincs, akkor sós tojással,
és megszórjuk némi szezámmaggal (maradjona kifli tetejére is!). Ezt a körlapot is nyolcfelé vágjuk.
A körcikkeket a kör közepe felé felsodorjuk.
A szezámos kifliket nem hajlítottam meg félholdformára, hanem egyenes stanglik maradtak.
(Azért adtam különböző formát a különböző ízű kifliknek, hogy nehogy összekeverjem őket a főzés során.)
A kifliket ezután még fél órát kelesztjük. Közben egy nagy (legalább 4 literes) fazékban egy csipet sóval és egy kiskanál cukorral vizet forralunk (éppen csak forrjon).
A sütőt pedig előmelegítjük, és előkészítünk két sütőpapírral bélelt nagy tepsit.A kiflik tetejét ezután megkenjük a felvert tojással.
A sajtosak tetejét megszórjuk reszelt sajttal, a szezámosakét szezámmaggal, és 200 fokon szép aranybarnára sütjük őket. Természetesen más formákat (cipókat, kalácsokat, zsemléket...) is formázhatunk ugyanebből a tésztából
A vajat egy edényben felhevítem és beledobom az almákat. Kb 10 perc alatt megpárolódik, ekkor hozzáteszem a fele cukrot és tovább főzöm, amíg a cukor karamelles lesz. Időnként rázogatni kell az edényt.
A puha almát belekanalazzuk egy másfél literes sütőforma aljába.
A tojásokat és sárgákat kézi habverővel összehabarjuk, mehet bele a maradék cukor, a vaníliarúd belseje és a tejszín. Ezt a keveréket ráöntöm az almára és előmelegített 220 fokos sütőbe teszem kb 35 percre. Ezalatt szépen megemelkedik és aranyszínűre pirul. Tálalás előtt 20 percet állni hagyjuk és akkor szépen lehet adagolni.
Az eredeti receptben almapálinka ( Calvados ) is szerepelt az almapárolásnál de én kihagytam.
8 db nagyobb krumplit megmosok,becsomagolom alufoliaba egyenkent,es kb 50 percet sutom lerben.
KOzben elkeszitem a tolteleket:
Vajon megpiritok keves fokhagymat es aprora vagott sonkat,sozom,borsozom,teszek ra keves lisztet,felontom tejjel es besuritem.Teszek hozza egy tojast es a krumli kikapart belsejebol egy keveset.Sok zoldpetrezselymet kavark bele es ezzel toltotm a felbevagott es kikapart krumplikat.
Tetejere sajtot szorok es kb 30 percre bedugom a sutobe.(amig megpirul a sajt).
A fentieket 5-6 percig gőz felett kikeverjük,majd :
60dkg lisztet kicsit várva,hogy hűljön a massza belekeverünk.Először nehézkes lehet,de szépen összeáll majd.Könnyű tésztát gyúrúnk,és három lapot sütünk .
Krém:
1 liter tej
20 dkg /4 cs/ vaníliás pudingpor
35 dkg kristálycukor
A szokott módon pudingot főzünk,ezután
35 dkg margarint/én vajat tettem bele/ a meleg krémhez adjuk.
Ízlés szerint tehetünk bele rumot,vagy aromát.
Azon melegében a lapok közé töltjük..Nagyon gyorsan megpuhul,de érdemes egy éjszakát várni a tálalásig.A tetejét díszíthetjük porcukorral,de bevonhatjuk csokoládémázzal is.
Dagasztás, kelesztés, vízzel óvatosan bánni nem kell mind, de a tészta lágy legyen. Ha duplára kelt (ez nálam bő fél óra volt) akkor kiborítani lisztezett deszkára, megpaskolni, szétvágni kb. 8-10 darabra,ezeket kilapítani 2 cm vastagon. Ujjunkkal mélyedéseket nyomni bele több helyen, majd megkenni a rávalóval. Mehet sülni, előmelegített sütőben 200 fokon kb. 20 percre.
Kence a tetejére: nekem 1,5 dl olívaolaj (fele extra szűz) 6 nagy gerezd fokhagyma préselve, csipet só, kb. 1,5 ek. petr.zöld aprítva. Persze ez tetszőleges, lehet több,vagy kevesebb,ízlés szerint, lehet olívabogyókat, felezett kicsi paradicsomokat nyomni a tésztába és úgy megkenni,mehet rozmaring,vagy bármi egyéb az olajba........
Nigella eredetileg a fokhagymafejeket megsüti egyben fóliában, majd kinyomja őket a héjból és így adja az olajhoz.Erre nekem tegnap este sem időm, sem kedvem nem volt. Teljesen jó lett frissen préselttel is.
/ Dr.Fövenyi József és Papp Rita Cukorbetegség és diéta című könyvéből/
Hozávalók 2 személyre:
150gr padlizsán,
2 db közepes paradicsom(kb.10 dkg)
2 ek.félzsíros tehéntúró,
1 ek olaj,
negyed fej vöröshagyma,
1 gerezd fokhagyma,
só,bors
Elkészítés:
Az olajon megfonnyasztjuk az apróra vágott vöröshagymát,beletesszük a meghámozott,fa vagy műanyag késsel kockára vágott padlizsánt.Megborsozzuk,sózzuk és belekeverjük a zúzott fokhagymát.Fedő alatt,időnként megkeverve,puhára pároljuk,majd zsírjára lesütjük.A lehéjazott,felszeletelt paradicsomot beletéve néhány percig pirítjuk,a tűzről levéve langyosra hűtjük,és belekeverjük a túrót.
Hozzávalók: 2 pohár tejföl, ugyan ezzel a pohárral 2 pohár liszt, 2 pohár cukor, 2 tojás és 1 zacsi sütőpor, 4 ek cukor nélküli kakaó. Össze kell kutyúlni, kivajazott formában közepes lángon sütni tűpróbáig. Nagyon gyors és finom süti. Kedves egésségetekre.
Egy perces, mert egy perc alatt össze lehet dobni:)
SZÜRETI SZŐLŐS BATYU Szüreti szőlős batyu(Kb. 10 darab)Dr Oetker recije Hozzávalók:Töltelékhez: 1 tasak puding vanília
40 g porcukor
300 ml szőlőlé
1 citrom reszelt héja
50 g mandula
150 g fehér szőlő Kelt tésztához: 375 g búzaliszt
1 tasak Dr. Oetker instant Élesztő
100 g porcukor
1 tasak Dr. Oetker Bourbon Vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
1 tojásfehérje (közepes méretű)
150 ml joghurt
25 g lágy vaj vagy margarin Kenéshez:1 tojássárgája (közepes méretű)/2 evőkanál tej Díszítéshez:100 g Dr. Oetker Decor Porcukor vaníliaízű/2 evőkanál szőlőlé
Előkészítés:A tepsit kibéleljük sütőpapírral, majd félreteszzük. A sütőt előmelegítjük. A szőlőszemeket megmossuk, lecsöpögtetjük, és négy részre vágjuk. A mandulát apródarabokra vágjuk.Elkészítés:A pudingot a tasakon lévő használati utasítás szerint, de tej helyett 300 ml szőlőlével elkészítjük, majd gyakoriátkeverés mellet hagyjuk kihűlni. A mandulát és a citrom reszelt héját a kihűlt pudinghoz keverjük.A kelt tésztához a lisztet az élesztővel elkeverjük, és egy keverőedénybe
szitáljuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót is, és konyhai robotgép dagasztó spiráljával először alacsony, majd a legmagasabb fokozaton kb. 2 perc alatt sima tésztává dagasztjuk. A tésztát meleg helyen kelni hagyjuk, míg láthatóan megnő. A megkelt tésztát egy enyhén lisztezettmunkalapon átgyúrjuk, majd kb. 50 x 20 cm nagyságútéglalappá nyújtjuk, végül 10 x 10 cm-es négyzeteket vágunkbelőle. A pudingkrémet a négyzetek egyik felén elosztjuk, a szőlőszemeket rárétegezzük. A tojássárgáját a tejjel habosra keverjük, és a tésztalapok széleit bekenjük vele. A tésztalapok üresen hagyott felét a szőlőrétegre hajtjuk, széleit összenyomkodjuk. A batyukat az előkészített tepsibe helyezzük, tetejüket a maradék tejes tojássárgájávalmegkenjük, majd a tepsit a sütő középső részébe toljuk, ésa süteményt megsütjük.
Alsó és felső sütés: kb. 200 °C (előmelegítve)
Légkeveréses: kb. 180 °C (előmelegítve)
Gáz: kb. 3.-4. fokozat (előmelegítve)
Sütési idő: kb. 25 perc
A megsült batyukat egy sütőrácson hagyjuk kihűlni. A porcukrot egy kis keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a 2 evőkanál szőlőlevet, és sima, sűrű mázzá keverjük. A mázatdíszítőzsákba töltjük, majd a kihűlt batyukra különbözőmintákat rajzolunk.
•A sütőporral, vaníliás cukorral és cukorral elegyített lisztet a zsírral
elmorzsoljuk. Tojással és annyi tejfellel, amennyit felvesz, összegyúrjuk.
Egy nagyobb és egy kisebb (harmadrésznyi) cipóra osztjuk.
A nagyobbik cipót kinyújtjuk és tepsibe tesszük. Villával megszurkáljuk,
és vastagon megszórjuk meggyel.
•A tojásfehérjét keményre verjük. A tojássárgáját habosra keverjük
a cukorral és hozzáadjuk a vaníliát, kakaót, diót, zsemlemorzsát, majd
a keményre vert tojáshabot. Rásimítjuk a gyümölcsre, és a maradék
tésztából berácsozzuk.
•Előmelegített sütőben, közepes tűzön megsütjük.
Feldarabolva, cseréptálon tálaljuk. Nagyon finom.
A sütemény nagyon finom, érdemes elkészíteni. A tészta kicsit nehezen sült át, 45 percig kellett sütni közepes hőfokon, félidő után letakartam, hogy ne égjen meg a teteje. Egyáltalán nem édes. A piskóta jellegű tésztából legközelebb kihagyom a kakaót, vagy csak felét teszem bele, mert elnyomja a dió ízét.
20 dkg lisztet összedolgozunk. Legegyszerűbb késes robottal, de a tenyerünkkel is szétnyomkodhatjuk a vajat, a lisztet beletapicskoljuk. Téglalap formára igazítjuk, majd fóliába tekerve hűtőben pihentetjük.
50 dkg lisztet
2 tojássárgáját,
2 ek. tejfölt
1 ek. 10 %-os ecetet
1,5 dl vizet amiben feloldottunk 5 g sót (nekem felvett 2 dl vizet)
alaposan összegyúrunk, időnként az asztalhoz is csapkodjuk a tésztát, Síma, közepesen kemény tésztának kell lennie, amit majd jól lehet nyújtani. Gömbölyűre igazítjuk, egy tállal letakarjuk, és fél órán át pihentetjük. Ezután kicsit nagyobb téglalappá nyújtjuk, mint az előkészített vaj, azt a közepébe tesszük, beburkoljuk. A tésztát magunk elé tesszük, a rövidebb oldala legyen alul. Nyújtófával elkezdjük ütögetni, így nagyobbítjuk addig, míg nyújtható lesz. Egy irányba, mindig magunktól el és vissza 8oldalra nem) nyújtjuk, amilyen hosszúra csak bírjuk. időnként megfordíthatjuk. Ezután képzeletben 3 részre osztjuk, az alsó 1/3-ot a középsőre hajtjuk, majd a felső harmadott is ráborítjuk ( ez a szimpla hajtogatás). 45 fokkal elfordítjuk, ismét ütögetjük, nyújtjuk, majd az alsó részt a közepéig visszahajtjuk, azután a felső részt is, majd középen még kettéhajtjuk (ez a dupla hajtogatás) . Fél órát pihentetjük, majd a hajtogatásokat még 2x megismételjük.
A tésztához valókat összegyúrjuk, 3 darab 30X30-as méretű lappá nyújtjuk és egyenként 10-12 perc alatt kisütjük őket.
Ha kihűltek az egyiket összetörjük, a maradék tejjel leforrázuk. A krémhez a rámát a cukorral habosra keverjük, rummal, lekvárral, kakóporral ízesítjük.
A kész krémet a két tésztalap közé tesszük, a tetejére a habbá vert tojásfehérjét vízgőzre állítjuk. 4-5 percig a cukorral verjük, majd a tésztára kenjük. A megolvasztott csokit rácsorgatjuk. Villával megcifrázzuk és dermedni hagyjuk.
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit