Sokunkat gyötör a gondolat, hogy mit főzzünk holnap. Szerintem, itt, egy csokorba gyűjtve, nagy segítség lenne így egymás között receptjeink megosztása, mert lehet már jól bevált recept másnak esetleg még újdonság.És ha még képet is tesztek be a finomságokról, akkor már elképzelni sem kell a receptet, hanem egyből látszik a végeredmény.
Masala! Sok érdekes és biztos nagyon finom dolgot főzöl Te is.
Batka! Krumplileves nálam: Lepirított füstölt szalonnán (esetleg Bacon is mehet bele) szintén lepirítom a karikára vágott sárgarépát és a csíkokra vágott zellert. Felengedem vízzel, bele a kicsi szeletekre vágott krumpli, majoranna, kicsi vegeta, kömény, só, (bors), zellerzöld, fokhagyma, pirospaprika. Amikor puhára főtt minden, akkor beleteszek karikára vágott kolbászt, majd tejfölös habarást kap és vajas galuskát. A legvégén finomra vágott petrezselymet is lehet bele tenni. (Nagyon szeretem a leveseket enni, de főzni is )
Kenyérke! A pácomnak van egy kis története, megpróbálom röviden leírni. A hússzeletek pácolása általában úgy történik, hogy minden szeletet egyenként be kell kenni, szórni, szóval elég sokat kell vacakolni vele, mire minddel kész lesz az ember. Ebből is elég sokat szoktam csinálni régebben, így nem nagyon volt kedvem hozzá. Ezért találtam ki a Lusta pácot. Ez volt: mustár (elég sok), bele tetszés szerinti fűszer (só, bors, kömény, fokhagyma, stb) és a végén felengedtem annyi tejjel, hogy még mindig sűrű maradjon a mustártól. Egy szűkebbre szabott edényben elkezdtem lerakni a hússzeleteket és folymatosan nyakon öntöttem ezzel a lével, a tetejére is lének kell kerülni. A puhább jellegű hús 1-3 nap alatt annyira laza szerkezetű lett, hogy alig tudtam a léből kiszedni és parázs felett megsütni, de egyszer marharostélyost is pácoltam így (kb 1 kg-os darabokat). Ezt is szabad tűz parazsán sütöttem meg, de ez emlékeim szerint 1 hetet töltött a pácban. Olyan porhanyós, omlós lett, hogy el nem hinné az ember, hogy marhahús volt. Ezt a pácot azóta is sok mindenre használom, pl. bélszín, hátszín pácolására is nagyon alkalmas. Most a bőrös karajomat tettem bele tegnap. Ma nem sütöttem még meg, mert a pác nem fedte el egészen a húst, mert nem volt akkora edényem, amiben elfért volna rendesen. Így ma megfordítottam és holnap megsütöm. Majd csinálok képet a pácban ázásról és a végeredményről is, ha jól sikerül.
Mai főzésem: Görögös ízesítéső darálthússal rakott burgonya. Azért görögös, mert nem pirospaprikás és a fűszerek: borsikafű, oregánó,kakukkfű. A tetejére besamelt öntöttem és sajtot szórtam rá.
ez a Göncápa a hét poénja A krumplileveseket ti hagyományosan készítitek? Én azt annyira nem szeretem, viszont van egy ún. savanyú (tejfölös, zelleres) változat, amiből nem bírok eleget enni.
Fasírozottból én is sokat szoktam egyszerre készíteni s a mélyhűtőbe bezacskózni vésztartaléknak.
A sütőtökös puffancsra én is gondoltam, de eddig még nem csináltam.
A tökpuffancsokat én is szerecsendióval szeretem ízesíteni, de a keverékbe szoktam még 1-2 nagykanál érlelt tejfölt is tenni. Ez az ízeket úgy harmonizálja, összeköti, jól kiegyensúlyozza.
A tökleveseknél én inkább a tejszínes alapot kedvelem ellenben a húslevesessel.
Ma vettem egy bőrös sertéskarajt, rábeszélt az ismerős hentes Meg akartam sütni, de meggondoltam magam, egyrészt mert volt mára készítve elég ennivaló, másrészt bepácoltam egy kis mustáros, fokhagymás tejbe. Így majd 1-2 nap állás után sütöm meg. Bekockáztam a bőrét, sóval körbe bedörzsöltem, szeleteltem mellé egy csomó fokhagymát és egy nagy műanyag edényben felöntöttem mustáros tejjel. Remélem jó lesz, majd mesélek róla.
Julika! Jó sok mindent csináltál, nem csodálom, ha jól esett pihenni egy kicsit Régen én is rengeteg mindent fagyasztottam. Szinte csak úgy főztem, hogy egy része mindig a fagyóba ment mindennek, amit csak fagyasztani lehet. Persze jó sokan is voltunk és a gyerekeim sosem ettek napköziben, mindig csak otthon, úgyhogy volt mire és kikre főznöm.
Masala! Jó ötlet a búzakorpa a nokedlitésztába, ez nem jutott eszembe, de ki fogom próbálni. A habos palacsintatészta felvert tojáshabot jelent?
Szép napot kívánok holnapra mindenkinek, üdv, Margit
Tegnap megsütöttem a sütőtökös rösztit. Majdnem! Finom lett, de nem röszti lett, hanem puffancs. Kicsit sok lisztet tettem bele és így sikerült. A kelbimbót megfőztem és habos palacsinta tésztába forgatva kisütöttem. Citromkrémes zöld színű zöldbabot főztem hozzá és sertéssültet. A nagyfiam szülinapi ebédje volt.
Mára gombás, tejfölös csirkepaprikást csináltam és a nokedli tésztába búzakorpát kevertem.
Ma beindítottam a "nagyüzemi" konyhát. Körömpörköltet főztem. Egy nagy adag sertés pörköltet amit a mélyhűtőbe adagolok és egy csomó fasírtot gyártottam amit szintén a mélyhűtőbe dugok vész tartaléknak. Valamint szintén egy hatalmas adag kelkáposzta főzeléket főztem, amihez pár szem fasírtot kisütöttem és krumplit főztem ki a körömpörihez. Mit mondjak jól esik leülni az egész napi konyha után.
Tényleg aranyos Bezsa unokájának a szólása. A Nők Lapjában én is mindig elolvasom a gyerekszáj történeteket, sok aranyos van köztük.
Van nekem is egy, ami mindig eszembe jut, hogy el kellene küldeni. Sosem fogom, de nektek elmesélem, ha nem baj (a főzősbe egyáltalán nem is illik, de talán ez sem baj).
A középső fiam volt ici-pici, beszélni még alig tudott, amikor a rendszerváltás volt. Akkoriban volt egy mese a TV-ben amiben két cápa volt, a Cápali és a Cápeti. A rendszerváltás kapcsán rengeteget szerepelt szintén a TV-ben a Göncz Árpád. A gyerekem üldögélt a pancsolóban a kertben és volt három kis műanyag halacskája. Hallgatom egy darabig, hogy miket mondogat, ismételget. Hát a 3 hal volt a Cápali, a Cápeti és a Göncápa.
Ma rizses húst csináltam csirkmellből és koktélvirsliből. Kevés lett volna a hús és ezzel pótoltam. Uncsim kért, hogy csomagoljak neki vacsira is. A céklára azt mondta, hogy nem kér, de anya már evett ilyet.
Nálunk ma tejfölös, kolbászos krumplileves (maradék), utána bolognai spagetti, de a tésztát úgy főzöm, hogy holnapra is maradjon. Ahhoz holnapra tejszínes, gombás, húsos ragu lesz, és húsleves lesz előtte. (A holnapi hús alapját is úgy főzőm, hogy több legyen, így már a holnaputáni alap is kész lesz, de még nem tudom mit készítek belőle.)
Somika és Limara ! Köszi szépen az ötleteket! Valóban már megjártam a piacot, vettem 10 db csirkecombot és kókusztejet is. Most tobzodom a leírtakban és beszámolok majd róla, mi is készül belőlük. A lencselevest mindenképp megfőzöm!
Lent jobb oldalon van a Fórumozók kedvenc oldalai között Chili&vanília blogja, az ő levese a kókusztejes vöröslencsekrémleves. Kókusztejet tudsz porból is csinálni, a Dm-ben és bio boltokban kapható, olcsóbb mint a konzerv kókusztej.
Nem tudom, mitlyen elkészítési módra gondoltál, de mondjuk, hogy a kókusztejnél maradjunk, a csirkemellből pl. a következőt szoktam csinálni: A húst falatnyi darabokra vágom,kissé meglisztezem, olívaolaj és vaj keverékén hirtelen megpirítom. Reszelek rá friss gyömbért, egy gerezd fokhagymát, megszórom chilivel, és felöntöm a kókusztejjel. Puhára párolom. Végül fél citrom vagy lime levével ízesítem. Másként: A megkapatott húst felöntöm konzerv ananász levével, kókusztejjel, ebben párolom puhára a húst, majd a végén hozzáadom a feldarabolt ananászt is.
Csirkecombnállunk mézesen a legmenőbb: 2 ek mézet, egy kk. mustárt, curryport, cayen borsot összekeverek, a csirkecombokat, vagy félbevágott csirkét alaposan bekenem vele, majd kiolajozott tepsibe fektetem, aláöntök fehérbort és 1 órán át párolom, majd óvatosan pirosra sütöm.
Csirkecombot szoktam tepsisen készíteni, feldarabolok sok krumplit, répát, hagymát, fokhagymát, bármilyen zöldséget, tepsibe terítem, ráteszem az ízlés szerint fűszerezett combokat, dobok rá egy ág rozmaringot, egy feldarabolt citromot, öntök alá kevés vizet, szorosan lefedem, puhára párolom, majd kissé megpirítom.
Csirkecombból kiveszem a csontot, helyére teszek füstöltkolbászt, vagy kapros juhtúrót, hústűvel megtűzöm, panírozom, kisütöm.
Csirkecomb teben-vajban: a combokat fokhagymával, borssal ízesített tejben 1 éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a lecsöpögtetett husikat vaj és olívaolaj keverékén megkapatjuk, majd az áztató tejjel felengedjük (4-5 dl) , kakukkfűvel, sóval ízesítjük, lefedve puhára pároljuk. A tejet elfőzzük róla, majd fedő nélkül pirosra sütjük.
Hirtelen ennyi jutott eszembe, nem tudom ilyenekre gondoltál-e, ha még tudok szívesen segítek. Bocsi, hogy hamarabb nem tudtam jönni, üdv Limara
Lehet,hogy már el is mentél a piacra,de most ültem ide.Én ma Margitka karfiolos húsát készítem,most tettem be a sütőbe,de én csirkemellel.Szerintem így is jó lesz,Neked is ajánlom.Szép napo,jó piacozást!
Sziasztok! Bocs,hogy már ide is bepofátlankodom,de halvány sejtésem sincs mit főzzek hétvégére! Visszaolvasva a hozzászólásokat Batka és Limara említenek vmi kókuszos vöröslencselevest.Hol található a recept? Tudnátok ajaánlani elkészítési módot csirkecombra v. csirkemellre. Ja, és sorry de sürgőssen kéne,mert mennék a piacra ! Előre is köszönöm!!
Kedves Látogatók! Sajnálattal arra jutottam, hogy átállítottam a társalgót, így most csak regisztrációval és belépve lehet ide is írni. Üdv, Margit
Hangulatjelek
A linkek új ablakban nyílnak. A kívánt vigyorik jobb klikkel másolhatók a hozzászólásba. Aki nem Internet Explorert használ, a bal oldali menüben találja a súgót.
Margit: emmargit@gmail.com
Egyéb elfoglaltságaim miatt átmenetileg nem tudok a levelezésemre kellő időt fordítani. A problémákat, kérdéseket inkább a fórumban kérem feltenni, ahol többen is segítséget tudnak nyújtani, mert nem ígérem, hogy belátható időn belül válaszolni tudok az e-mail-ekre. Elnézést: Margit